Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πιθανο προβλημα με τελωνειο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2010 - 01:11

τωρα τα ειδα τα νεοτερα σου πανο.
λυπαμε αλλα τελικα ηταν οπως στο ειπα κ οχι 3 ευρω που ελεγαν (μακαρι να ηταν)
απο κ εμπρος ελλαδα τετιες κινησησ
καλοριζικο !!

Τελευταία επεξεργασία από: spyrospal, 01/11/2010 - 01:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/11/2010 - 01:37

Ρε παιδες με τα τελωνεια ειναι προβλημα γιατι παιζεις κορωνα γραμματα..
Εγω για το αμαξι παραγγειλα ενα καπακι καρμπον για τα μπουζοκαλωδια που εκανε ευρωπη 140 και το πηρα απο japan 80 αλλα πληρωσα τελωνειο αλλα 70 και παραλιγο να παθω εμφραγμα.. :lol:

Εχω παραγγειλει και μια σκουπα(κιτ εισαγωγης) και αν και ηταν μια κουτα μισο μετρο πληρωσα μονο τα 3 ευρω που λετε και πιο πανω... Ειναι οτι κατσει !!!! Γι αυτο τωρα μονο απο ebay.co.uk kai oxi apo amerika meria :P
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#123   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 01/11/2010 - 08:35

το πηρα με 138 ευρω καπελο

Και αυτο γιατι οτιδηποτε >20 ευρω το σταματανε στο τελωνειο, ειχες αποδείξει/τιμολογιο μαζι?
Και τα περισσοτερα ειναι τα εκτελωνιστικα (και καλα) εξοδα.

Ξερω εναν που του στειλανε το τηλεφωνο full price και πληρωσε 25% παραπανω σε φορο βαλε και
τα εκτελωνιστικα.... εκλαιγε 3 μηνες μιλαμε!!!

#124   panospap

panospap

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2010 - 10:52

οχι δεν ειχε ουτε αποδειξη ουτε τιμολογιο..οτι εγραφε το πακετο

#125   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2010 - 12:56

Απο Αμερική είχα πάρει κάτι ανταλλακτικά για το jeep. Μάλιστα είχε και κάποιο όγκο. Πλήρωσα 3 ευρώ μόνο. Στο πακέτο είχανε γράψει "δείγμα - δωρεαν" και σε ενα άλλο μια συμβολική τιμή.
Επίσης ότι έχω φέρει απο Κίνα, βάζουν τιμή 60 $ και δεν έχω πληρώσει. Αντίθετα φίλος που δεν έγραφε τιμή κλπ το πακέτο πλήρωσε 100ευρώ!
Αν ξέρει αυτός που θα το στείλει μπορεί να τη γλιτώσεις. Όμως σε κάποια αντικείμενα ακριβά, αν γράφουν πχ 50$ και κάνουν 500 και χαθεί τότε αν έχει ασφάλιση είναι για 50! Ρίσκο είναι γενικά. Κάτι άλλα ψιλοπράγματα, αξίας 2-5$ ακόμα τα περιμένω (εχει περάσει μήνας).

#126   Sepulto

Sepulto

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 00:15

Οτιδήποτε προέρχεται από χώρα της Ε.Ε. ΔΕΝ χρειάζεται εκτελωνισμο(μιλάμε για αντικείμενα σχετικά μικρά,όχι αυτοκίνητα και κινητήρες αεροπλάνων).
Αν είναι "βαρύ",πάνω από 2-3 κιλά περίπου τότε πληρώνετε "παρουσία στο τελωνείο" που κοστίζει 3€
Παράδειγμα:Εχω αγοράσει ενισχυτή βάρους 5 κιλών και κόστους 800€ από Τσεχία.Το δέμα ασφαλισμένο και έγραφε απ'έξω τι είχε μέσα,όχι gift.Πλήρωσα μόνο 3€
Αν είναι από χώρα εκτός Ε.Ε. τότε ανάλογα με την αξία που αναγράφεται στο χαρτάκι απ'έξω(customs declaration),πάνω από 200$-250$ ή/και το βάρος περνάει τελωνείο και χρειάζεται εκτελωνισμό.
Παράδειγμα:Ο άλλος μου ενισχυτής βάρους 5,5 κιλών και κόστους 650$ στάλθηκε με USPS με αναγραφόμενη αξία.Το εκτελώνισα μόνος μου από το Ελ.Βενιζέλος (1 ώρα δουλειά το πολύ) με κόστος εκτελωνισμού 60€.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες