Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Geolos EC (Event Calendar) - Καινούργιο εορτολόγιο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
174 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2010 - 14:39

Η προηγούμενη απάντηση μου ήτανε μέσω iPhone από το δρόμο, οπότε λόγο μη ορθογραφικού ελέγχου αποκαλύφθηκε πόσο σκράπας είμαι στην ορθογραφία (γι'αυτό άλλωστε κάθε bug fixing της εφαρμογής περιλαμβάνει τη διόρθωση ορθογραφικών λαθών lol).

Από εκεί και πέρα μιας και έθιξες το θέμα, και πολύ καλά έκανες … γνωρίζεις πολύ καλά ότι η υπενθύμιση που προσφέρει το Eortes (όπως και όλες η άλλες παρεμφερή εφαρμογές) ΔΕΝ δουλεύει χωρίς τη χρήση GPRS !!! :blink: . Με απλά λογάκια εάν δεν πληρώνεις έστω και ένα μικρό μηδαμινό ποσό έτσι ώστε να λαμβάνεις 'push notifications' η υπενθύμιση δεν δουλεύει καν !

Αυτό άλλωστε είναι το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Geolos EC+. Χωρίς να έχει κάποιο data plan έχεις τη δυνατότητα να ενημερώνεσαι για τις εορτές που σε ενδιαφέρουν ! :D

Φιλικά,
Χρήστος

Τελευταία επεξεργασία από: geolos, 18/12/2010 - 14:42


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   ergocity

ergocity

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2010 - 15:27

Η προηγούμενη απάντηση μου ήτανε μέσω iPhone από το δρόμο, οπότε λόγο μη ορθογραφικού ελέγχου αποκαλύφθηκε πόσο σκράπας είμαι στην ορθογραφία (γι'αυτό άλλωστε κάθε bug fixing της εφαρμογής περιλαμβάνει τη διόρθωση ορθογραφικών λαθών lol).

Από εκεί και πέρα μιας και έθιξες το θέμα, και πολύ καλά έκανες … γνωρίζεις πολύ καλά ότι η υπενθύμιση που προσφέρει το Eortes (όπως και όλες η άλλες παρεμφερή εφαρμογές) ΔΕΝ δουλεύει χωρίς τη χρήση GPRS !!! :blink: . Με απλά λογάκια εάν δεν πληρώνεις έστω και ένα μικρό μηδαμινό ποσό έτσι ώστε να λαμβάνεις 'push notifications' η υπενθύμιση δεν δουλεύει καν !

Αυτό άλλωστε είναι το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Geolos EC+. Χωρίς να έχει κάποιο data plan έχεις τη δυνατότητα να ενημερώνεσαι για τις εορτές που σε ενδιαφέρουν ! :D

Φιλικά,
Χρήστος



Έχεις δίκιο στο θέμα της ορθογραφίας. Καλύτερα να το προσέχεις περισσότερο στο μέλλον. Δεν είναι και ότι καλύτερο..:)

#48   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 19/12/2010 - 09:59

Αυτο που λες δεν ισχυει για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχεις επιλεξει για ποιες εορτες θες να λαμβανεις υπενθιμησεις. Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα και να αποπλανισεις τους αναγνωστες.... Το καταλαβα εισαι φανατικος οπαδος του eortes, κανενα προβλημα

Ευχαριστο για το ενδιαφερον παντος.

ΥΣ. αλωστε το να επιλεγεις το ποιες εορτες θες προς υπενθιμηση ειναι ενα αλλο ατου του Geolos ;-)

Α τωρα εχω αρχισει να ανεβαζω στροφες....

Ειχα γραψει ενα σεντονι ειδικα για το σημειο που με λες φανατικο (καντηλια σου εριχνα) αλλα
τα εσβησα και ειπα να σου χαριστω μερα που ειναι (κυριακη).

#49   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2010 - 11:20

Από Δευτέρα που θα ηρεμίσεις… εάν έχεις να κάνεις κάποια εποικοδομητική παρατήρηση για την εφαρμογή θα χαρώ να την ακούσω. Από εκεί και πέρα ο σκοπός του συγκεκριμένου post δεν είναι ούτε το κοντράρισμα ούτε χώρος για να βγάζουμε τα απωθημένα μας. Ανέφερες κάτι για την εφαρμογή το οποίο είναι λανθασμένο και σου απάντησα. Εκτιμώ τις παρατηρήσεις σου και κάποιες από αυτές θα τις λάβω υπόψη. Όμως μη βιάζεσαι να εκφέρεις απόψεις καθώς γίνονται λάθη όπως είδες. Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να ρίχνουμε το επίπεδο – πιστεύω ότι συμφωνείς σε αυτό. Εάν παρόλαυτα έχεις κάποιο θέμα στείλε μου ένα pm να το συζητήσουμε, γιατί πραγματικά δεν προτίθεμαι να δώσω συνέχεια εδώ, είναι ανούσιο.

Φιλικά,
Χρήστος

ΥΣ. Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα δεν ήτανε αυτά που έγραφες (λάθη γίνονται φυσικό είναι), αλλά ό τρόπος και η επιμονή σου (κείμενο με έντονους (bold) χαρακτήρες).


#50   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/01/2011 - 17:28

Φίλε Χρήστο, Χρόνια σου Πολλά.
Bug:
Σήμερα είναι τα Φώτα, και έχω στις επαφές μου και Φάνη, και Φανή (περασμένα με κεφαλαία) και δεν μου τους βγάζει ότι γιορτάζουν.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 06/01/2011 - 17:29


#51   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2011 - 18:50

Και εδώ τα ίδια.
Φάνης, όπως το έχω γραμμένο και δεν το εμφανίζει.

#52   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2011 - 19:55

Και εδώ τα ίδια.
Φάνης, όπως το έχω γραμμένο και δεν το εμφανίζει.


Χρόνια πολλά σε όλους,

ευχαριστώ για το bug που αναφέρατε. Θα το λάβω υπόψη στην επόμενη έκδοση (μαζί με κάποια άλλα πραγματάκια που πρέπει να διορθώσω.)

Φιλικά,
Χρήστος

#53   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/01/2011 - 17:30

Το έπαθα χθες, και σήμερα (3GS 4.0.1 j/b jailbreakME), και επίσης σε μια ίδια ακριβώς συσκευή μιας φίλης μου:
Ανοίγει η εφαρμογή κανονικά, άλλα μόλις πατήσεις την επιλογή επάνω στο όνομα που γιορτάζει (για να δεις ποιες επαφές σου γιορτάζουν) στο tab ημερολόγιο, η εφαρμογή κρασάρει. Την ξανατρέχεις στο καπάκι και παίζει κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 07/01/2011 - 17:30


#54   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 07/01/2011 - 17:44

Σημερα του iΓιαννη μου εβγαζε στο στο εικονιδιο οτι μονο τρεις εχουν γιορτη,
μακαρι να ηταν τοσοι θα γλυτωνα και απ τα βαρετα τηλεφωνα...

Δε θες να σου πω ποσους εχω!! (μεσα στην εφαρμογη τους βρισκει κανονικα)

Α και το νουμερο στο εικονιδιο ΔΕΝ πρεπει να φευγει την πρωτη φορα που ανοιγεις
την εφαρμογη...

Εκεινα τα πολλαπλα reminders που λεγαμε...θα κανεις κατι?

Ευχαριστω.

#55   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2011 - 22:13

Σημερα του iΓιαννη μου εβγαζε στο στο εικονιδιο οτι μονο τρεις εχουν γιορτη,
μακαρι να ηταν τοσοι θα γλυτωνα και απ τα βαρετα τηλεφωνα...

Δε θες να σου πω ποσους εχω!! (μεσα στην εφαρμογη τους βρισκει κανονικα)

Α και το νουμερο στο εικονιδιο ΔΕΝ πρεπει να φευγει την πρωτη φορα που ανοιγεις
την εφαρμογη...

Εκεινα τα πολλαπλα reminders που λεγαμε...θα κανεις κατι?

Ευχαριστω.


Καλησπέρα,

αυτό συμβαίνει διότι για την συγκεκριμένη ημερομηνία υπάρχουν 2 ονομαστικές εορτές (Ιωάννης, Πρόδρομος) και στην δικιά σου περίπτωση 1 επιπλέον ημ.γενεθλίων, οπότε το σύνολο μας κάνει 3. Στην ουσία ο αριθμός αυτός προκύπτει από τον συνολικό αριθμό των εορτών (ονομαστικών/ημ.γενεθλίων) που εμφανίζονται στο 1ο Tab την εφαρμογής (το ημερολόγιο). Βασικά θα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψη όλοι οι Γιάννηδες (στην προκειμένη περίπτωση) που έχεις στις επαφές σου όπως πολύ σωστά λες. Αυτό όμως θα επιβάρειναι πολύ τη απόκριση της εφαρμογής καθώς για κάθε εορτή (πριν τη δημιουργία υπενθυμίσεων) θα έπρεπε να υπολογίζονται όλοι οι εορτάζοντες. Εκτός αυτού, υπάρχει και περιορισμός γραμμών (4 με 5) στο μήνυμα που εμφανίζεται μετά από κάθε υπενύμιση, επομένως δεν θα ήτανε δυνατό να εμφανίζονται όλοι οι εορτάζοντες. Γιαυτό το λόγο επέλεξα να εμαφανίνονται μόνο οι εορτές (όχι οι επαφές που γιορτάνουν) πλήν των ημ.γενεθλίων οι οποίες δεν είναι στατικές... ακόμη και στην περίπτωση που π-χ έχεις 8-9 ημ.γενεθλίων δεν τυπώνονται όλες καθώς δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος.

Ως αναφορά για το εικονίδιο το έχω προγραμματίσει επίτηδες έτσι για να εξαφανίζεται κάθε φορά που μπαίνεις στην εφαρμογή. Ειδάλλως για κάθε ημερομηνία που δεν υπάρχει κάποια εορτή θα έπρεπε να 'δημιουργείται' μια υπενθύμιση η οποία θα αναλάμβανε στην ουσία τη διαγραφεί αυτού του αριθμού που εμφανίζεται επάνω στο εικονίδιο. Δεν ήθελα να μεταβώ σε αυτή τη λύση όμως, καθώς χρησιμοποιώ local notifications και όχι push. Το καλό με τα local notification είναι ότι τρέχουν τοπικά στη συσκευή αλλά περιορίζεσαι στις 64 υπενθυμίσεις συνολικά (κάθε φορά που ανοίγεις το Geolos EC οι υπενθυμίσεις ανανεώνονται/ανα-προγραματίζονται αυτόματα.). Το καλό με τα push notifications είναι ότι αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί ποιο εύκολα, αλλά το κακό είναι ότι απαιτούν τη επικοινωνία με κάποιο διακομιστή που συνεπάγεται τη κατοχή ενός data plan και κατ'επέκταση τη χρήση GPRS (η οποία χρεώνεται).

Την δυνατότητα πολλαπλών υπενθυμίσεων (2 στο σύνολο) θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω στην επόμενη έκδοση…

Φιλικά,
Χρήστος

#56   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2011 - 22:17

Το έπαθα χθες, και σήμερα (3GS 4.0.1 j/b jailbreakME), και επίσης σε μια ίδια ακριβώς συσκευή μιας φίλης μου:
Ανοίγει η εφαρμογή κανονικά, άλλα μόλις πατήσεις την επιλογή επάνω στο όνομα που γιορτάζει (για να δεις ποιες επαφές σου γιορτάζουν) στο tab ημερολόγιο, η εφαρμογή κρασάρει. Την ξανατρέχεις στο καπάκι και παίζει κανονικά.


Ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Να σου πω την αλήθεια δεν μου έχει ξανατύχει… και από τα λεγόμενα σου είναι λίγο δύσκολο να κάνω reproduce το bug.
Εάν το πάθω και εγώ ο ίδιος ;-p ή έστω τύχει να το δω σε άλλο κινητό (και να μπορέσω να ασχοληθώ με αυτό για να δω τη φταίει) θα προσπαθήσω να το διορθώσω :-)

Φιλικά,
Χρήστος

#57   hustler

hustler

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2011 - 13:56

Φιλε Geolos αγορασα κι εγω την εγαρμογη σου και χθες που εκανα integration με facebook contacts μου εδειξε οτι απο τις 126 επαφες μου οι 110 ειχαν ημερομηνια...οποτε φανταστηκα οτι αυτο 8α ναι και το σωστο.Παρολαυτα οταν μπηκα στις επαφες για να τσεκαρω για ποιες απο αυτες τις 110 ηθελα υπενθυμιση παρατηρησα οτι ενω η κοπελα μου εχει βαλει κανονικα ημερομηνια γεννησης στο facebook δεν ηταν μεσα σε αυτες τις 110 επαφες...Δεν εκατσα να ψαξω και για τις αλλες 16 απλα στο λεω να το εχεις υποψη σου μημπως ειναι καποιο bug και μπορεις να το διορθωσεις σε επομενο update.

Παντα φιλικα

#58   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2011 - 14:17

Φιλε Geolos αγορασα κι εγω την εγαρμογη σου και χθες που εκανα integration με facebook contacts μου εδειξε οτι απο τις 126 επαφες μου οι 110 ειχαν ημερομηνια...οποτε φανταστηκα οτι αυτο 8α ναι και το σωστο.Παρολαυτα οταν μπηκα στις επαφες για να τσεκαρω για ποιες απο αυτες τις 110 ηθελα υπενθυμιση παρατηρησα οτι ενω η κοπελα μου εχει βαλει κανονικα ημερομηνια γεννησης στο facebook δεν ηταν μεσα σε αυτες τις 110 επαφες...Δεν εκατσα να ψαξω και για τις αλλες 16 απλα στο λεω να το εχεις υποψη σου μημπως ειναι καποιο bug και μπορεις να το διορθωσεις σε επομενο update.

Παντα φιλικα


Καλησπέρα,

Oι έπαθες που λαμβάνονται υπόψη από το Geolos EC κατά τη διαδικασία του Facebook Integration είναι αυτές οι οποίες έχουνε:
1. πλήρη ημ.γενεθλίων
2. ημέρα & μήνα -> για αυτές όμως είναι φυσικό να μην γίνεται ο υπολογισμός ηλικίας.
Θα συνιστούσα να κάνεις μία ανανέωση των Facebook επαφών από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Εάν και τότε το πρόβλημα παραμένει, εάν θέλεις στείλε μου ένα PM με το ID της φίλης σου, να την προσθέσω στο λογαριασμό μου και να δω εάν υπάρχει πρόβλημα και εάν ναι, τότε να προσπαθήσω να βρω την αιτία και να το διορθώσω.

Φιλικά,
Χρήστος

Τελευταία επεξεργασία από: geolos, 08/01/2011 - 14:18


#59   hustler

hustler

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2011 - 19:49

Καλησπέρα,

Oι έπαθες που λαμβάνονται υπόψη από το Geolos EC κατά τη διαδικασία του Facebook Integration είναι αυτές οι οποίες έχουνε:
1. πλήρη ημ.γενεθλίων
2. ημέρα & μήνα -> για αυτές όμως είναι φυσικό να μην γίνεται ο υπολογισμός ηλικίας.
Θα συνιστούσα να κάνεις μία ανανέωση των Facebook επαφών από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Εάν και τότε το πρόβλημα παραμένει, εάν θέλεις στείλε μου ένα PM με το ID της φίλης σου, να την προσθέσω στο λογαριασμό μου και να δω εάν υπάρχει πρόβλημα και εάν ναι, τότε να προσπαθήσω να βρω την αιτία και να το διορθώσω.

Φιλικά,
Χρήστος


Χρηστο σου εστειλα pm

#60   tps

tps

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:paok!

Δημοσίευση 09/01/2011 - 02:02

αν και ακομα δεν κατεβασα την free εκδοση να το δοκιμασω πρεπει να ειναι κορυφη το προγραμμα με αυτα που διαβασα!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες