Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD σε MacBook White


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 11/11/2010 - 12:29

Πολύ καλημέρα σας, σκέφτομαι να κάνω τη κλασική αναβάθμιση του Macbook (λευκό, 2.4GHz, 2GB-5300, 160GB-HDD).
Τι άλλο εκτός από αναβάθμιση μνήμης από τα 2 στα 4GB, μιας και ναι μεν αναγνωρίζονται τα 6GB RAM, αλλά διάβασα ότι παρατηρούνται κολλήματα.
Και επίσης αναβάθμιση του σκληρού από 160ρι σε κάποιον SSD (εδώ θέλω τις γνώμες σας).

Κλασική αντίδραση με τη πρώτη σκέψη ? Crucial.com, check my system και τα αποτελέσματα στα μάτια μου. Οκ με την μνήμη, αλλά με το σκληρό τι γίνεται ?
Είδα τον 64ρι SSD της Crucial σε αρκετά καλή τιμή (127ευρώ για την ακρίβεια). Δε σκοπεύω να έχω το μηχάνημά μου για αποθήκη δεδομένων, αλλα να έχω τα βασικά και από εκεί και πέρα μια θήκη για τον σκληρό που έχω τώρα ώστε να μετατραπεί σε εξωτερικό και να τα πετάω εκεί, γιαυτό βλέπω και μικρής χωρητικότητας δίσκους.
Διάβασα για τον συγκεκριμένο ότι η ταχύτητα εγγραφής είναι κοντά στα 50mb/s αντί για τα 75 που δηλώνει στα χαρακτηριστικά και επίσης είχε κάποια προβλήματα με κολλήματα κτλ αλλά η crusial βέβαια τον αντικατέστησε απευθείας.

Οπότε θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή του δίσκου, αν κάποιος έχει βάλει ήδη κάποιον και εντυπώσεις.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,
Θοδωρής

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2010 - 12:42

Θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο να βγει η νέα γενιά των Intel postville refresh. Λογικά από τον νέο χρόνο θα έρθουν και από τα μέρη μας και θα μπορείς να τους πάρεις σε ένα Πλαίσιο λόγου χάρη.

#3   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 11/11/2010 - 15:54

Γενικά πάντως δε διάβασα και ιδιαίτερα σχόλια για τους Intel, δεν έχω προσωπική άποψη (γιαυτό ζητάω τη δική σας), απλά όσο έψαξα λίγο..

#4   Cyberakos

Cyberakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2010 - 17:42

WD Scorpio Black.320Gb 7200 prm 16 mb Cash 68 ευρω 5 χρονια εγγύηση.Ανάρπαστος.Βρε στον κ τσιμπατον ξέχνα τους SSD.

#5   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 20/11/2010 - 18:09

WD Scorpio Black.320Gb 7200 prm 16 mb Cash 68 ευρω 5 χρονια εγγύηση.Ανάρπαστος.Βρε στον κ τσιμπατον ξέχνα τους SSD.

Και εγώ τον εν λόγω δίσκο έχω στο macbook pro μου μοντέλο 2009 και είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με αυτόν που είχα!

#6   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/11/2010 - 18:12

WD Scorpio Black.320Gb 7200 prm 16 mb Cash 68 ευρω 5 χρονια εγγύηση.Ανάρπαστος.Βρε στον κ τσιμπατον ξέχνα τους SSD.

Τώρα θυμήθηκα το : "Το αχρηστο που εγινε μοναδικο (SnowBook)"

#7   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/11/2010 - 21:44

Tον ίδιο έχω σε 250άρη, και σπέρνει στο White μου!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες