Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απληρωτη κληση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   blackxs

blackxs

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2010 - 15:48

Κανονικότατα έχουν μπλοκάκι και όλα τα δικαιώματα να γράψουν.όσο για την παράταση που ζητάς δεν υπάρχει.στις δέκα μέρες πληρώνεις το μισό και μετά ολόκληρο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 19/11/2010 - 15:59

Να ενημερωσω και εγω οτι η κληση αν δεν πληρωθει ΔΕΝ παει στην φορολογικη σου δηλωση σε καμια περιπτωση.Με το περας ενος 6μηνου απο την ληξη πληρωμης της κλησης περναει στο ΑΦΜ σου και καθε μηνα αυξανεται με 1%/.

Χαρτι για δικαστηριο ερχεται παντα και δικαζεσαι ερειμην μονο εαν δεν εισαι παρον.

Οταν με το καλο βρεις τα λεφτα θα πας στην Αστυνομια πρωτα να το κοιταξεις μηπως δεν εχουν στειλει τα απαραιτητα εγγραφα στην αντιστοιχη ΔΟΥ.Εαν τα εχουν στειλει θα πας στην ΔΟΥ και θα την πληρωσεις με την αναλογη προσαυξηση.

#18   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:13

Για να μη βρεθείς μπλεγμένος τη πληρώνεις και προσέχεις να μη σε ξαναγράψουν. Γιατί αν γίνει δικαστήριο και δε πάς θα φάς καμπάνα και θα γραφτεί στο ποινικό σου μητρωο, επίσης αν πάς και δεν είσαι 100% σίγουρος οτι θα βγείς αθώος πληρώνει και δικαστικά έξοδα που είναι αρκετά. Αξίζει? Για εμένα όχι.
(άτυπη παράταση μπορεί να υπάρχει)

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 19/11/2010 - 16:16


#19   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:15

Εγώ θα σε συμβούλευα να την πληρώσεις, θα περάσει στην φορολογική σου δήλωση αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μόνο. Επειδή δεν την πληρώνεις θα γίνονται δικαστήρια ερήμην σου, χωρίς να σε ειδοποίσουνε ποτέ και μια μέρα μετά από 2-3 χρόνια θα σου έρθει στην φορολογική σου δήλωση προσαυξημένη....Ενδεικτικά να σου πω ότι μια κλήση από ΕΘΕΛ που είχε φάει η κοπέλα πριν 3 χρόνια 50€, τις ήρθε για τους παραπάνω λόγους τώρα 600€. Στην εποχή που ζούμε δυστηχώς δεν είναι για να παίζεις...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠ ΟΛΑ ειναι οτι δεν θα μπορει να βγαλει διαβατηριο (γιατι θα εκρεμη δικαστικη αποφαση πληρωμης) και
ισως σε καποιον ελενχο να τον τσουβαλιασουν, δε θελετε να σας πω ποσο παιρνουν οι δικηγοροι για να βγαλουν ακρη...

Θα βλαστημηση την ωρα και την στιγμη που δεν το πληρωσε εκεινη την ωρα, το καλο στην ολη περιπτωση (αν υπαρχει τετοιο)
ειναι οτι η ολη υποθεση μπορει και να παρει 5 ισως και 10 χρονια και βαλε χρονια.

Οπως ειπες... δεν ειναι να παιζεις, η βρες βυσμα η πληρωσε το ρημαδι.

Σημ. Να φοραμε και κανα κρανος ε δε κανει κακο.

#20   Cyberakos

Cyberakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:17

Δεν υπάρχουν πια δικαστήρια κλπ. Αν την πληρώσεις άμεσα απλά πληρώνεις τα μισά αλλιώς όταν κάνεις φορολογική δήλωση.

#21   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:22

Δεν υπάρχουν πια δικαστήρια κλπ. Αν την πληρώσεις άμεσα απλά πληρώνεις τα μισά αλλιώς όταν κάνεις φορολογική δήλωση.

Δε ξερω αν το προσεξες αλλα εδω μιλαμε τι γινεται αν ΔΕΝ την πληρωσεις. Και ασε που αν χρωστας στο κρατος
δεν σε αφηνει να βγαλεις διαβατηριο, και τωρα μπορει να μην ενδιαφερει καποιον θα τον τσουξει ομως οταν ερθει η ωρα.

#22   Cyberakos

Cyberakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:28

Δε ξερω αν το προσεξες αλλα εδω μιλαμε τι γινεται αν ΔΕΝ την πληρωσεις. Και ασε που αν χρωστας στο κρατος
δεν σε αφηνει να βγαλεις διαβατηριο, και τωρα μπορει να μην ενδιαφερει καποιον θα τον τσουξει ομως οταν ερθει η ωρα.

Δεν μ'ενδιαφερει ρε φιλαράκι τι συζητάς εσύ μ'ενδιαφερει τι ρώτησε ο Ηλιας.. κ μην τους φοβίζεις οτι δεν βγάζεις διαβατήριο για κράνος.. αυτά.

#23   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:39

Να ενημερωσω και εγω οτι η κληση αν δεν πληρωθει ΔΕΝ παει στην φορολογικη σου δηλωση σε καμια περιπτωση.Με το περας ενος 6μηνου απο την ληξη πληρωμης της κλησης περναει στο ΑΦΜ σου και καθε μηνα αυξανεται με 1%/.

Χαρτι για δικαστηριο ερχεται παντα και δικαζεσαι ερειμην μονο εαν δεν εισαι παρον.

Οταν με το καλο βρεις τα λεφτα θα πας στην Αστυνομια πρωτα να το κοιταξεις μηπως δεν εχουν στειλει τα απαραιτητα εγγραφα στην αντιστοιχη ΔΟΥ.Εαν τα εχουν στειλει θα πας στην ΔΟΥ και θα την πληρωσεις με την αναλογη προσαυξηση.


Αγορίνα .. ΑΦΜ ΔΟΥ.. όλα αυτά έχουν σχέση με την φορολογική σου δήλωση :P

#24   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2010 - 17:00

Το θέμα είναι γιατί να είσαι παράνομος για άλλη μια φορά μή πληρώνοντας. Αν διάβασα καλά ο φίλος θέλει απλά μια παράταση. Αυτή μπορεί να γίνει. Ας ρωτήσει κάποια αρμόδια υπηρεσία, και έστω ας πάς στη ΔΟΥ να πληρώσεις όταν έχεις χρήματα (αλλά πρίν τη προσαύξηση και τα πρόστιμα).
Ρώτησε στο τμήμα ή στη ΔΟΥ να είσαι σίγουρος.

#25   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 19/11/2010 - 17:05

Δεν μ'ενδιαφερει ρε φιλαράκι τι συζητάς εσύ μ'ενδιαφερει τι ρώτησε ο Ηλιας.. κ μην τους φοβίζεις οτι δεν βγάζεις διαβατήριο για κράνος.. αυτά.

Γνωριζόμαστε? γιατι για να εισαι φιλαρακι (και ρε μαλιστα) τοτε σε ξερω.

Φοβιζω? Δηλαδη εσυ ξερεις κατι διαφορετικο? Εχει αλλη εμπειρια? Η δεν ξερεις τι λες?

#26   HliasT

HliasT

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:liagos

Δημοσίευση 19/11/2010 - 20:06

Μαγκες καταρχας ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ..

Ευχαριστω πολυ,αλλα επειδη ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη υπαρχει κανενα τηλεφωνο σχετικα με αυτο το θεμα να καλεσω να ρωτησω?

#27   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 19/11/2010 - 20:16

Μαγκες καταρχας ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ..

Ευχαριστω πολυ,αλλα επειδη ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη υπαρχει κανενα τηλεφωνο σχετικα με αυτο το θεμα να καλεσω να ρωτησω?



Δεν παίζει να σου πει κάποιος να καθυστερήσεις να την πληρώσεις ( εκτός αν είναι φίλος σου) όλοι θέλουν να πληρώσεις - για το τηλέφωνο που ζητάς.

τώρα, εγώ που είχα από το 2006 πέντε κλήσεις για παρκάρισμα (δημοτική+τροχαία), μου ήρθαν φέτος και είχαν περαστεί το 2008. δεν είχαν καμία προσαύξηση αλλά έπρεπε να τις πληρώσω γιατί πλέον είναι μηχανογραφημένες και μου είπαν πάνε εφορία.


Αυτό που κρατάς απ όλα μιας και θέλεις να την πληρώσεις απλά με μια μικρή καθυστέρηση είναι ότι μολίς βρεις τα λεφτά πας και την πληρώνεις. Δηλαδή, δεν πρόκειται για ένα μήνα καθυστέρησης να γίνει κάτι γιατί δεν ασχολούνται με αυτά κάθε μέρα ( βλέπε 2 χρόνια να περαστούν οι δικές μου και άλλα 2 να έρθουν).

Βέβαια είναι πιθανό αν πας και ρωτήσεις εκεί που πληρώνονται οι κλήσεις και ρωτήσεις, μόνο και μόνο που πας και λες δεν έχω τώρα αλλά θα έρθω σε ένα μήνα..ε θα το εκτιμήσουν και θα σου πουν την αλήθεια!

Τελευταία επεξεργασία από: ilpap, 19/11/2010 - 20:17


#28   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 19/11/2010 - 22:29

Αγορίνα .. ΑΦΜ ΔΟΥ.. όλα αυτά έχουν σχέση με την φορολογική σου δήλωση :P

Ασε με να ξερω κατι παραπανω σε αυτο καθοτι λογιστης στο επαγγελμα. :P

#29   blackxs

blackxs

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2010 - 14:52

Μαγκες καταρχας ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ..

Ευχαριστω πολυ,αλλα επειδη ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη υπαρχει κανενα τηλεφωνο σχετικα με αυτο το θεμα να καλεσω να ρωτησω?


λοιπόν για να μην ακούς την γνώμη του καθενός πάνε στην υπηρεσία που σου δώσε την κλίση και ρώτα ή πάρτην τηλ.η υπηρεσία αναγράφεται επάνω αριστερά στην κλίση

#30   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/11/2010 - 15:14

Καλησπερα στην παρεα...φιλε αν σε ενδιαφερει ακου 2 περιπτωσεις που μου ετυχαν,οχι τις ακουσα.
Εφαγα κληση κ συνειδητα δεν την πληρωσα αφου ρωτησα γνωστο(που εργαζοταν στην υπηρεσια) κ μου ειπε ή θα ξεχαστει ή θα σου ερθει μεσο εφοριας.Πραγματι φετος(την πεμπτη που μας περασε) μετα απο σχεδον 2 χρονια πηγα να παρω επιστροφες με το εκαθαριστικο μου κ μου εγινε παρακρατηση 44ευρο απο την κληση.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν 40ευρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Η δευτερη περιπτωση ειναι αρκετα ποιο παλια,πηγα στον διοικητη της τροχαιας της πολησ μου κ τον παρακαλεσα να μου την σβησει(δεν τον ηξερα)με την δικαιολογια οτι ημουν φανταρος.Του εδειξα ταυτοτητα κ μετα απο πολυ ωρα προσπαθοντας να με πεισει να την πληρωσω ή εστω ο πατερας μου,αφου τον επεισα οτι δεν υπηρχαν φραγκα,μου ειπε οτι μπορω να κανω μια αιτηση αφου ημουν φανταρος κ να την πληρωσω οταν απολυθω.Μπορει ο ανθρωπος να μην περιμενε να κανω, οταν ξεκινησα να γραφω,ισως να με λυπηθηκε,την εσχισε κ μου ειπε να φυγω.

Δεν ξερω αν ακομα κ σημερα για καποιο σοβαρο λογο μπορεις να κανεις καποια τετοια αιτηση εστε να πληρωσεις ποιο αργα,αλλα καλο ειναι να κανεις μια ερωτηση.....καλη ευκολια!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)