Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bug του Android στέλνει SMS σε λάθος παραλήπτες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:54

Στην επικαιρότητα ήρθε ένα μάλλον ασυνήθιστο και σίγουρα σοβαρό bug του Android, που προκαλεί την αποστολή SMS σε λάθος παραλήπτη από αυτό για τον οποίο αρχικά προοριζόταν. Σύμφωνα με τις αναφορές, ο χρήστης στέλνει το SMS σε έναν παραλήπτη και παρόλο που η αποστολή εμφανίζεται ως επιτυχής αυτό καταλήγει σε κάποιον άλλο, τυχαίο, από τον κατάλογο διευθύνσεων.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι το πρόβλημα έχει ήδη αναφερθεί από τον περασμένο Ιούνιο. Παρόλα αυτά παραμένει ακόμη ανοιχτό, έχοντας μάλιστα αξιολογηθεί ως «μέτριας προτεραιότητας».

Το bug φαίνεται πως επηρεάζει τις εκδόσεις του Android 2.1 (Eclair) και 2.2 (Froyo), ενώ υπάρχουν χρήστες που αναφέρουν πως εμφανίζεται ακόμη και στο πρόσφατο Android 2.3 (Gingerbread). Το μοντέλο της συσκευής δεν φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο, ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί κάποιος τρόπος αντιμετώπισης.

Επιπλέον, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου ενώ το SMS έχει σταλεί στον σωστό παραλήπτη, εμφανίζεται σε λάθος συζήτηση (thread) στην εφαρμογή μηνυμάτων του τηλεφώνου.


Πηγή Insomnia.gr

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:56

ΟΥΤΕ ΚΑΝ...(2.3)

#3   ellin

ellin

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:57

Εδω δεν χτυπαει το ξυπνητηρι του iPhone! Τι να μας πει το Android που στελνει sms οπου βρει. Σιγα το πραγμα! :lol:

#4   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:58

Ωχ ωχ ωχ... Οι ατακτούληδες παντρεμένοι καλό είναι να αποφεύγετε το android γιατί έχει τάσεις ρουφιανιάς τελευταία και δεν ξέρετε πότε θα δει η σύζηγος κανένα sms του στυλ "μωρό μου, αγάπη μου, λατρεία μου" και άλλα πιο πονηρά που δε μπορώ να αναφέρω και (να είστε σίγουροι) τότε θα καταλάβει οτι απευθύνεστε κάπου αλλού...!

#5   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:59

Αδύνατον μου φαίνεται αυτό που διαβάζω....μόνο αν μιλάμε για Custom Roms.

#6   ellin

ellin

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:01

Αδύνατον μου φαίνεται αυτό που διαβάζω....μόνο αν μιλάμε για Custom Roms.


Αν το εκανε το iPhone δεν θα ηταν αδυνατο? Ασε που εβγαινει 1η ειδηση σε ολα τα sites του kosmoy, οπως εγινε με το bug του ξυπνητηριού.

Απλα οπως φιανεται κανεις δεν ασχολειται με το Android

#7   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:02

Στην επικαιρότητα ήρθε ένα μάλλον ασυνήθιστο και σίγουρα σοβαρό bug του Android, που προκαλεί την αποστολή SMS σε λάθος παραλήπτη από αυτό για τον οποίο αρχικά προοριζόταν. Σύμφωνα με τις αναφορές, ο χρήστης στέλνει το SMS σε έναν παραλήπτη και παρόλο που η αποστολή εμφανίζεται ως επιτυχής αυτό καταλήγει σε κάποιον άλλο, τυχαίο, από τον κατάλογο διευθύνσεων.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι το πρόβλημα έχει ήδη αναφερθεί από τον περασμένο Ιούνιο. Παρόλα αυτά παραμένει ακόμη ανοιχτό, έχοντας μάλιστα αξιολογηθεί ως «μέτριας προτεραιότητας».

Το bug φαίνεται πως επηρεάζει τις εκδόσεις του Android 2.1 (Eclair) και 2.2 (Froyo), ενώ υπάρχουν χρήστες που αναφέρουν πως εμφανίζεται ακόμη και στο πρόσφατο Android 2.3 (Gingerbread). Το μοντέλο της συσκευής δεν φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο, ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί κάποιος τρόπος αντιμετώπισης.

Επιπλέον, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου ενώ το SMS έχει σταλεί στον σωστό παραλήπτη, εμφανίζεται σε λάθος συζήτηση (thread) στην εφαρμογή μηνυμάτων του τηλεφώνου.


Πηγή Insomnia.gr

ηθελα να το ποσταρω εγω εχθες στο νημα που κλειδωθηκε αλλα με προλαβαν οι διαχειριστες και το κλειδωσαν. και ερωτω τωρα μερικους ειναι μεγαλυτερο προβλημα αυτο που το ξερει η εταιρεια κοντα 7 μηνες και χρεωνει αλλους αντι αλλων και με απροβλεπτες συνεπειες ή το ο,τι ενα ξυπνητηρι δεν χτυπησε δυο μερες.
που ειναι τωρα οι επικριτες της απλ? καταπιαν τη γλωσσα τους?
καλα για winphone δεν μιλαμε. απλα δεν υπαρχουν.
ειπαμε δεν ειναι τελεια η απλ αλλα μπροστα στον ανταγωνισμο της φανταζει φερραρι σε κουρσα με λαντα.

Τελευταία επεξεργασία από: geORGIOSb, 03/01/2011 - 16:08


#8   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:05

Αδύνατον μου φαίνεται αυτό που διαβάζω....μόνο αν μιλάμε για Custom Roms.


Σύμφωνα και με το Engadget που πρωτοδημοσίευσε το θέμα δε μιλάει για custom roms αλλά για το κανονικό λειτουργικό και μάλιστα αφορά και το Nexus One.

#9   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:07

εχει τυχει σε κανεναν??
για το iphone και το ξυπνητηρι το διαπιστωσα και μονος μου
για τα sms δεν μου εχει τυχει ουτε ακουσα απο καποιον να πει οτι το επαθε

#10   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:08

ηθελα να το ποσταρω εγω εχθες στο νημα που κλειδωθηκε αλλα με προλαβαν οι διαχειριστες και το κλειδωσαν. και ερωτω τωρα μερικους ειναι μεγαλυτερο προβλημα αυτο που το ξερει η εταιρεια κοντα 7 μηνες και χρεωνει αλλους αντι αλλων και με απροβλεπτες συνεπειες ή το ο,τι ενα ξυπνητηρι δεν χτυπησε δυο μερες.
που ειναι τωρα οι επικριτες της απλ? καταπιαν τη γλωσσα τους?
καλα για winphone δεν μιλαμε. απλα δεν υπαρχουν.


Το θέμα δεν είναι να κατακρίνεις το iOS ή το Android.. Το θέμα είναι ότι όταν σου πουλάνε ένα κινητό ανεξαρτήτως τιμής τουλάχιστον στα βασικά πρέπει να λειτουργεί άψογα. Ας φανταστούμε κάποιος να στείλει sms στη γυναίκα του ότι το κακό του αφεντικό τον πήζει στη δουλειά και αυτό το μήνυμα να πάει στο αφεντικό από λάθος του κινητού ή να μην ξυπνήσεις εγκαίρως και να χάσεις πτήση ή τίποτα χειρότερο. Απλά όλες οι εταιρείες αυτά πρέπει να τα φτιάχνουν αμέσως.

#11   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:12

Το θέμα δεν είναι να κατακρίνεις το iOS ή το Android.. Το θέμα είναι ότι όταν σου πουλάνε ένα κινητό ανεξαρτήτως τιμής τουλάχιστον στα βασικά πρέπει να λειτουργεί άψογα. Ας φανταστούμε κάποιος να στείλει sms στη γυναίκα του ότι το κακό του αφεντικό τον πήζει στη δουλειά και αυτό το μήνυμα να πάει στο αφεντικό από λάθος του κινητού ή να μην ξυπνήσεις εγκαίρως και να χάσεις πτήση ή τίποτα χειρότερο. Απλά όλες οι εταιρείες αυτά πρέπει να τα φτιάχνουν αμέσως.

δεν διαφωνω ουτε στο ελαχιστοτατο. αλλα δεν μπορει το ενα παιδι καλως το το αλλο γμ τη μανα του που λεει και η παροιμια.
χθες και ναι το ειπαμε ήταν προβλημα αυτο με το ξυπνητηρι αλλα εγινε θεμα και χαμος.
και να εισαι σιγουρος φιλε μου οτι αν δεν γινοταν αυτος ο χαμος κανεις δεν θα μιλαγε για το προβλημα αυτο του android απλα καποιοι που το ειχαν στα συρταρια τους επιμελως κρυμμένο το μοστραρισαν τωρα κανοντας και καλα κακο στην android. αυτα για μενα ειναι κακες υπηρεσιες προς την απλ που με ενδιαφερει εμενα.
η βιομηχανικη (σ)κατασκοπεια με αφηνει αδιαφορο. εγω θελω και το ξυπνητηρι να δουλευει και τα μηνυματα να πηγαινουν σωστα. απλα λεμε μεταξυ δυο κακων ποιο ειναι το μη χειρον που το κανει το αντιστοιχο κινητο, βελτιστο τελικα.

#12   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:15

Το θέμα είναι ότι πάντα οι καταναλωτές είναι τα θύματα και τα πειραματόζωα... Στην τελική ποιος μου λέει εμένα ότι ο Steve και το αφεντικό της Google δεν πάνε μαζί για φαί και τα λένε σα φίλοι και αφήνουν εμάς να σκοτωνόμαστε ποιος το χει καλύτερο.

#13   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:18

Το θέμα είναι ότι πάντα οι καταναλωτές είναι τα θύματα και τα πειραματόζωα... Στην τελική ποιος μου λέει εμένα ότι ο Steve και το αφεντικό της Google δεν πάνε μαζί για φαί και τα λένε σα φίλοι και αφήνουν εμάς να σκοτωνόμαστε ποιος το χει καλύτερο.

για μενα καλυτερο ειναι αυτο που μου κανει τη δουλεια μου.
αν την εκανα με winphone θα ελεγα αυτο ειναι. ενας που εχει νοκια λεει αυτο ειναι. κι αυτο ειναι το σωστο εν τελει.
εργαστηριακα αν το δουμε και μονο εχει ενδιαφερον ποιο ειναι το καλυτερο και καλα.
και παιζει και ρολο η τιμη κτησης.

#14   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:24

Ακολουθήστε το λινκ του insomnia και από εκεί το λινκ για τα bug report για να δείτε ποιο είναι το πρόβλημα, δεν φεύγουν μηνύματα αριστερά δεξιά. Είναι μεν bug αλλά χρειάζεται και απροσεξία του χρήστη, δεν στέλνει το κινητό sms όπου βρει. Επιπλέον το bug αφορά το notification system γενικότερα και περιληπτικά το τι συμβαίνει είναι το εξής. Αν έχεις αρκετά conversations ανοιχτά και διαβάσεις ένα μήνυμα από το conversation x και πατήσεις back και επιλέξεις ένα άλλο conversation για να απαντήσεις, τότε αν έχεις unread μηνύματα σε κάποιο από τα αλλά conversations δεν σε βάζει στο thread που διαλεξες αλλά σε αυτό με το unread μήνυμα (εδώ είναι το bug).
Αν δεν προσέξει ο χρήστης το header, στέλνει το μήνυμα σε λάθος contact (εδώ είναι η απροσεξία).

Αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό please post εγώ μέχρι εδώ έχω μείνει και ποτέ δεν έχω πρόβλημα με τα sms αλλά από την άλλη πάντα προσέχω τι στέλνω και που.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 03/01/2011 - 16:30


#15   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 20:08

Ας χαλαρωσουν μερικοι και να μην κοιτανε να πουνε αυτος ειναι χειροτερος απο την apple αρα τα προβληματα που εχει το iOs ειναι ψυχουλα...
Δεν με νοιαζει τι συμβαινει με τις αλλες συσκευες αλλα για αυτην που εχω και εχω δωσει τα λεφτα για να μου προσφερει τα αναλογα παρολα αυτα η Apple ακομα την αναφορα για τα μυνηματα το θεωρει η πολυτελεια η οτι δεν πρεπει να υπαρχει.. Ας κοιταξουμε που ειμαστε κολλημενη και μετα να δουμε τους αλλους...
Εξαλου οπως ειπε παραπανο ο φιλος αυτο το bug μπορει ο χρηστης να το αποφυγει.. Αλλα αυτο με το ξυπνητηρι αμα εσεις που ταχα το παιζεται χαλαρη χανατε καμια πτηση η την δουλειας σας.. Τοτε ελατε να τα ξαναπουμε...
Αλλα ξεχασα ο steve 1-2-3 Ιανουαριο κοιματε και δεν θελει να τον ξυπναει ουτε το ξεχασμενο ξυπνητηρι του..
Αυτα.. Applefans...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες