Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Hackintosh σε VMware


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2011 - 10:11

Γεια χαρά παίδες.

Επειδή το Σ/Κ είχα χρόνο για πειραματισμούς ( και επειδή αργούσε το GP για Windows ), ξεκίνησα το στήσιμο ενός hackintosh πάνω σε VMware. Μιλάω για hardware virtualization πάνω σε ένα σχετικά παλιό PC με core2 duo 2GB, 3GB RAM, nvidia 7600GT και onboard realtek HD sound card.

Ψάχνοντας σχετικά θέματα στο γοογλι, βρήκα ότι υπάρχουν και έτοιμα στημένα virtual macs αλλά τα ετοιματζίδικα δεν με συγκινούν. Οπότε κατέβασα VMware player και το DVD εγκατάστασης του snow leopard 10.6.6 ( ένα iso που έλεγε ότι είναι για hackintosh και λεγόταν κάπως έτσι "ideneb snow leopard 10.6.6" ). Έκανα boot από το iso ... και το σύστημα ήταν έτοιμο. Πάμε τώρα στα σημεία στα οποία χρειάζομαι βοήθεια από όποιον γνωρίζει και έχει ασχοληθεί.

Πρώτα απ' όλα έχω θέμα με το boot. Αν βάλω το VM να κάνει boot χωρίς το DVD εγκατάστασης μέσα, μου βγάζει "no operating system found". Αν το DVD είναι μέσα, μου βγάζει το chameleon και για να μπω πρέπει να δώσω γρήγορα F8 και μετά να διαλέξω macintosh HD εκεί που έχω κάνει την εγκατάσταση. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος με το που ξεκινά το virtual mac να κάνει boot απευθείας στον σκληρό εγκατάστασης χωρίς διαδικασίες ;

Το δεύτερο θέμα είναι με τον ήχο. Δεν ακούγεται κιχ. Τι vmtools εγκατέστησα, τι τον EnsoniqAudioPCI driver έβαλα, τίποτα. Σαν να μην υπάρχει καν κάρτα ήχου. Καμιά ιδέα ;

Τέλος το πιο περίεργο. Το preview δεν ανοίγει jpg φωτογραφίες. Πολύ περίεργο αλλά συμβαίνει. Επίσης κατά το συγχρονισμό συσκευών στο itunes, όταν φτάνει να συγχρονίσει photos κολλάει χωρίς να ολοκληρώνεται ποτέ. Αν έχουν σχέση τώρα αυτά δεν έχω ιδέα.

Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν με αποθαρρύνουν και θα συνεχίσω να το παλεύω όποτε έχω χρόνο. Δεν θα έλεγα και όχι όμως σε λίγη βοήθεια από τους ειδικούς :)

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 08/02/2011 - 10:16


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ksome

ksome

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2011 - 10:18

Διάβασε κ καντο real hackintosh. Αυτό δεν είναι και μοιραζεσε τους πόρους του συστήματος. Αυτά τα προβλήματα που γράφεις δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα έρθουν στο μέλλον.Μονο ως λύση ανάγκης το vMware.

#3   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2011 - 10:26

Δοκίμασε αυτό: http://www.iphonehel...indows-edition/

Να φανταστεις εχω μαζεψει ολα τα απαιτουμενα αρχεια (ετοιμο στημενο το snow leopard στο vm), σε εξωτερικο δισκο. Τα δινω σε γνωστους και παιζουν με τη μια σε οποιοδηποτε PC με VMWare Workstation και enabled virtualization. Κανει και updates.

#4   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2011 - 10:30

Καλά τα λες φίλε ksome αλλά είπα να πειραματιστώ στο VM πριν δοκιμάσω οτιδήποτε άλλο. Μην ρημάξω το PC και μετά μείνω στον άσσο. Πάντως του έχω αφιερώσει 2,5GB μνήμης και φαίνεται να λειτουργεί αρκετά γρήγορα.

Επίσης σκεφτόμουνα αφού λύσω τα προβλήματα και γενικά το στρώσω, να κάνω κανά backup με time machine και μετά restore σε κάποιο νέο real hackintosh ( αν γίνεται αυτό φυσικά ).

#5   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2011 - 10:32

Thank you mike. Θα ρίξω διάβασμα μήπως βγει καμιά άκρη.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες