Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Firefox vs Safari


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   martiniskiss

martiniskiss

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 21:35

Chrome ο πιο γρηγορος με διαφορα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 13/02/2011 - 21:38

άνοιγμα : http://www.iphonehellas.gr

firefox : 4.4sec
safari: 7.3sec

όποτε κάποιο λάθος έκανες με την ταχύτητα!

Τρομερή σύγκριση...πιστεύω ότι είναι καιρός να πάω στον firefox αποκλειστικά...
ΤΑΧΥΤΗΤΑ και ΤΑΧΥΤΗΤΑ BROWSING έχουν διαφορά και η παραπάνω σύγκριση είναι λάθος.
Οπότε κάποιο λάθος έκανες εσύ...

#33   saxlas123

saxlas123

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2011 - 22:33

internet explorer 4 ever
Συνημμένο αρχείο  hahahahahaha.PNG   181.99KB   26 λήψεις

#34   Finder

Finder

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2011 - 22:35

Και μονο η υπαρξη των add-ons κανει τον Firefox τον καλυτερο, κατα τη γνωμη μου παντα.

Τελευταία επεξεργασία από: Finder, 13/02/2011 - 22:36


#35   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 13/02/2011 - 22:49

και εγώ firefox προτιμώ παρόλο που ο safari είναι πιο γρήγορος, πιθανόν γιατί με έχει βολέψει τόσα χρόνια και τον έχω μάθει. Αν και οι περισσότεροι φίλοι μου με mac προτιμούν chrome.

υπάρχει κάποιο add on στο safari για να κάνει sync bookmarks, passwords, καρτέλες.. όπως το αντίστοιχο του firefox?

#36   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 13/02/2011 - 22:53

xMarks -> DA BEST

#37   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/02/2011 - 11:49

κοίταξα στο φόρουμ πολλά θέματα και ερωτήσεις με ένα ακόμα τρομακτικό μειονέκτημα του Safari "Πώς κάνουμε download video με τον safari?" και όλοι λένε διάφορα προγράμματα και downloaders για αυτή την δουλεία!
και εκεί δυστυχώς ή ευτυχώς ο firefox είναι 10 χρόνια μπροστά! στα πρόσθετα απλά ψάχνεις ένα Addon video downloader και ανάλογα με το εντελώς δωρεάν addon κατεβάζεις ότι θες από όπου θες!!


Παντως εγω εβγαλα τα addons για download απο firefox. Χρησιμοποιω το Evom. Ειναι δωρεαν και κανει καταπληκτικη δουλεια. Ειδικα οταν μετατρεπω το video σε mp3 απευθειας, ειναι απιστευτη ευκολια. Το link που θα το βρεις: http://thelittleappfactory.com/evom/

#38   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/02/2011 - 11:57

Παντως εγω εβγαλα τα addons για download απο firefox. Χρησιμοποιω το Evom. Ειναι δωρεαν και κανει καταπληκτικη δουλεια. Ειδικα οταν μετατρεπω το video σε mp3 απευθειας, ειναι απιστευτη ευκολια. Το link που θα το βρεις: http://thelittleappfactory.com/evom/


και με το AoA Audio Extractor ειμαι ευχαριστημενος, το αναφερω ως εναλλακτικη για οσους θελουν να κανουν το video αρχειο Mp3

#39   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2011 - 12:08

Πάντως με safari δε μπορείς να μπείς σε internet banking Εθνικής πχ. και σε κάποια άλλα. Με firefox μπαίνεις (ευτυχώς).

#40   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2011 - 12:15

Πάντως με safari δε μπορείς να μπείς σε internet banking Εθνικής πχ. και σε κάποια άλλα. Με firefox μπαίνεις (ευτυχώς).

αυτο που λες δεν το ηξερα..εγω με safari μπαινω στο icardonline.gr της τραπεζας κυπρου

#41   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2011 - 13:45

Aπλα και ομορφα
iMac + Safari και μετα ας ακολουθησουν οι αλλοι...

#42   alessio021

alessio021

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2011 - 13:54

καλο το σαφαρι αλα οταν θελω να δω εναν αγονα με p2p με plugin οπως το vettle οεο ???

Τελευταία επεξεργασία από: alessio021, 14/02/2011 - 13:56


#43   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 14/02/2011 - 14:19

O Firefox κατά τη δική μου εμπειρία με έχει απογοητέυσει πλήρως. Πολύ αργός και ασταθής. Ο Safari από την άλλη είναι κομπλέ παρόλο που χρησιμοποιεί πολύ RAM

Αν θες να έχεις έναν στάνταρ αριθμό σελίδων ανοιχτά κάθε φορά τότε φτιάξε ένα φάκελο στα bookmarks με αυτά τα site (βάλτο και στην bookmarks bar) και κάθε φορά που ανοίγεις το Safari πάτα δεξί κλικ->Open in Tabs για να σου ανοίξει όλες τις σελίδες του φακέλου.

Επίσης, στο Firefox πρέπει να βάλεις 2-3 plugins για να έχεις πλήρη υποστήριξη αφού ως γνωστόν δεν υποστηρίζει ούτε mp3 ούτε h.264

edit: έχω δοκιμάσει και τον firefox 4 beta αλλά και πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος



άρα δηλαδή κάνω όλο αυτό κάθε φορά που ανοίγω... παταω δεξί κλίκ open in tabs και ανοίγει αμέσως όλες τις σελίδες του φακέλου... και αυτό δηλαδή είναι καλύτερο από το να βάλεις τις σελίδες μια μόνο φορά σαν "Homepage" και μόλις ανοίγεις τον Firefox να στα ανοίγει αυτόματα; μήπως είναι αυτό γρήγορο; ή μήπως μιλάμε άλλη γλώσσα και έχουμε και διαφορετική αίσθηση του χρόνου?


και μια και μιλάμε για ταχύτητα

Τρομερή σύγκριση...πιστεύω ότι είναι καιρός να πάω στον firefox αποκλειστικά...
ΤΑΧΥΤΗΤΑ και ΤΑΧΥΤΗΤΑ BROWSING έχουν διαφορά και η παραπάνω σύγκριση είναι λάθος.
Οπότε κάποιο λάθος έκανες εσύ...


ναι εγώ μπορεί να έκανα... τα χρονόμετρα που έκαναν την μέτρηση, έκαναν και αυτά; αν είναι να καταρρίψουμε και την χρονομέτρηση του στίβου... γιατί "κάποιο λάθος έκανε ο τύπος με το χρονόμετρο!!" και πάει στο καλό αν το κάνει τύπος την χρονομέτρηση, όταν όμως στην κάνει μηχάνημα μόνο του;

το ξέρω ότι "ταχύτητα και ταχύτητα browsing" έχουν διαφορά, αλλά όταν συγκρίνουμε browsers τους συγκρίνουμε και στην ταχύτητα browsing εκτός αν εσύ θέλεις καλά και ντε να τους συγκρίνουμε στο ψήσιμο καφέ! :P :P :P



μήπως αυτό είναι ταχύτητα; γιατί όπως είπε και το παλικάρι για να πεις ότι "λειτουργείς" τον browser πρέπει πρώτα να ανοίξεις τις σελίδες που θες και μετά να συνεχίσεις... κοινός και εκεί χολένει σε ταχύτητα!

Σέβομαι την άποψή σας απλά περίμενα να με μου δείξετε ότι όντως έχω λάθος και να ασχοληθώ μόνο με safari αλλά τόσα post και τονίζετε τα τρομακτικά μειονεκτήματα του safari σαν απίστευτο προνόμοιο και ότι ξεπερνιέται με άλλη διαδικασία... αν ήταν έτσι θα χρησιμοποιούσα pc και explorer!
υποτίθεται θέλουμε να κάνουμε πιο γρήγορη και απλή την ζωή μας... και όχι να βρίσκουμε εναλλακτικές μεθόδους για να παρακάμπτουμε "προβλήματα" που άλλοι browsers τα έχουν ξεπεράσει από την έκδοση 1.0. Πραγματικά όμως εύχομαι να τα κάνει και ο safari στις επόμενες εκδόσεις του και αυτά, γιατί από γραφικό περιβάλλον τα σπάει.

Τέσπα, διαφωνούμε και το ήξερα ότι θα γίνει αυτό, γιαυτό και είπα ότι μόνο έπρεπε να πούμε Θετικά και αρνητικά που πιστεύει ο καθένας και να δούμε και στον κάθε έναν browser τι αναλακτήκες διαδικασίες πρέπει να κάνουμε για να κάνουμε ότι κάνει και ο άλλος.

όσων αφορά τον chrome όσοι θέλουν να αναφέρονται σε αυτόν καλά κάνουν απλά είναι εκτός θέματος! :)

#44   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 14/02/2011 - 15:51

Περίμενε να κάνω το format σήμερα και θα μετρήσω και εγώ.

#45   geo90

geo90

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:geo90

Δημοσίευση 14/02/2011 - 16:04

Safari καλός, firefox ζητάνε κάποιες σελίδες και τον έχω μόνο γι'αυτό και κανονικά χρησιμοποιώ chrome. Μα είναι ο πιο γρήγορος αυτός και safari. Opera που έβαλα μου κόλλαγε τις σελίδες στο scrolling και τον έβγαλα κατευθείαν από τον μακ... άρα για μένα το ερώτημα είναι chrome ή safari?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες