Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Προετοιμασία για Jailbreak!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
658 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   kouros1

kouros1

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/05/2011 - 15:19

Τα sms πως τα γυρναω πισω μετα το update? τα εβγαλα με το backup extractor.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/05/2011 - 15:48

Πολλές φορές πριν από ένα jailbreak θα δείτε ότι η προτεινόμενη διαδικασία είναι να γίνει Restore kai Set up as New στο τηλέφωνό σας.
Αυτό γίνεται ως εξής:

- Κατεβάζετε από εδώ την κατάλληλη έκδοση λογισμικού που θέλετε να περάσετε στο τηλέφωνό σας.
- Συνδέετε το τηλέφωνο στον υπολογιστή.
- Στη συνέχεια βάζετε το τηλέφωνο σε DFU mode όπως περιγράφεται εδώ.
- Εάν το κάνετε σωστά το itunes στον υπολογιστή θα σας πει ότι ανίχνευσε ένα τηλέφωνο που χρειάζεται restore.
- Πατάτε ΟΚ.
- Βλέπετα μπροστά σας μια επιλογή που λέει Restore.
- Πατάτε το πλήκτρο shift στο πληκτρολόγιο και ενώ το κρατάτε πατημένο πατάτε την επιλογή restore στο itunes.
- Θα σας ανοίξει ένα παράθυρο στο οποίο θα πρέπει να εντοπίσετε την έκδοση λογισμικού που κατεβάσατε.
- Την επιλέγετε και πατάτε ΟΚ.
- Το Restore Ξεκινάει.
- Όταν τελειώσει, θα σας εμφανίσει στο itunes μια επιλογή που θα λέει αν θέλετε να κάνετε Set up as new ή Restore from backup.
- Επιλέγετε το Set up as new. Καλό θα είναι επίσης να Αφαιρέσετε την επιλογή που έχει από κάτω για αυτόματο συγχρονισμό επαφών.



Δεν εχω καταλαβει γιατι να κανουμε ολα αυτα και να μην πατησουμε restore στο itunes και μετα set as new??κανοντας restore ετσι το κινητο δεν παιρναει στο τελευταιο ios?


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 14/05/2011 - 15:50


#63   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/05/2011 - 09:45

Μπορει να απαντησει καποιος γτ στην διαδικασια του restore χρειαζεται να κανουμε ολα αυτα δηλ να το βαλουμε σε dfu mode και να κατεβασουμε και την ios ΑΝΤΙ να κανουμε ενα απλο restore στο itunes kai να επιλεξουμε set as new?Υπατχει διαφορα;


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#64   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2011 - 09:48

Μπορει να απαντησει καποιος γτ στην διαδικασια του restore χρειαζεται να κανουμε ολα αυτα δηλ να το βαλουμε σε dfu mode και να κατεβασουμε και την ios ΑΝΤΙ να κανουμε ενα απλο restore στο itunes kai να επιλεξουμε set as new?Υπατχει διαφορα;


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk


Βαζοντας το τηλέφωνο σε DFU αποφευγεις πολλά σφάλματα! Νομίζω οτί αυτός είναι ο λόγος που προτείνεται το DFU!

#65   spiros2

spiros2

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2011 - 18:25

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΘ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ!δεν ειναι ποιο απλο να κανεις sync με το yahoo απλα?
εγω αυτο εχω εδω κ χρονια!απλα κ ωραια!

#66   Monder

Monder

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2011 - 01:27

εγω εχω το προβλημα 1013 τι να κανω παρακαλω βοηθεια

#67   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 18/05/2011 - 01:33

εγω εχω το προβλημα 1013 τι να κανω παρακαλω βοηθεια

Ψάξε στην αναζήτηση, έχει αναφερθεί πολλάκις, μπορείς να βρεις και οδηγό στο YouTube


iPhone 4 Tapatalk

#68   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/06/2011 - 00:38

Αν δεν έχετε κάνει ήδη jailbreak, κατεβάζετε το πρόγραμμα iPhoneBackupExtractor (Mac και Windows). Αφού έχετε κάνει sync με το iTunes, ανοίγετε το πρόγραμμα και αυτό θα βρει το τελευταίο backup. Θα επιλέξετε Expert Mode και θα πλοηγηθείτε στο Library > SMS, θα επιλέξετε το αρχείο sms.db και θα πατήσετε Extract selected. Θα το αποθηκεύσετε τοπικά στον υπολογιστή σας και μετά το jailbreak μπορείτε να το μεταφέρετε στο κινητό ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω.

Γιατι να γινει αυτο αν δεν ειναι jb πριν?κανεισ set up as new κανονικα κανεισ το jb σου και μετα επαναφερεις to back up σου...δεν υπαρχει προβλημα αφου πριν ηταν χωρισ jb αρα no σκουπιδια και εχεις τα παντα παλι komple...κανω λαθος καπου?

#69   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/06/2011 - 00:47

Αν δεν έχετε κάνει ήδη jailbreak, κατεβάζετε το πρόγραμμα iPhoneBackupExtractor (Mac και Windows). Αφού έχετε κάνει sync με το iTunes, ανοίγετε το πρόγραμμα και αυτό θα βρει το τελευταίο backup. Θα επιλέξετε Expert Mode και θα πλοηγηθείτε στο Library > SMS, θα επιλέξετε το αρχείο sms.db και θα πατήσετε Extract selected. Θα το αποθηκεύσετε τοπικά στον υπολογιστή σας και μετά το jailbreak μπορείτε να το μεταφέρετε στο κινητό ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω.

Γιατι να γινει αυτο αν δεν ειναι jb πριν?κανεισ set up as new κανονικα κανεισ το jb σου και μετα επαναφερεις to back up σου...δεν υπαρχει προβλημα αφου πριν ηταν χωρισ jb αρα no σκουπιδια και εχεις τα παντα παλι komple...κανω λαθος καπου?

Όσο πιο πολύ καιρό "τρέχει" ένα λογισμικό, τόσο πιο πολλά αρχεία του συστήματός του τροποποιούνται από διάφορα προγράμματα είτε πολύ είτε λίγο.

Κάποιες από αυτές τις τροποποιήσεις μπορεί να τις μεταφέρεις με το backup.

Ξέρω είναι πιο μπελαλίδικο το set up as new, αλλά το αποτέλεσμα είναι μία πιο "καθαρή" συσκευή με ένα "μαμά" λογισμικό.

#70   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2011 - 00:47

Όλο αυτό με το BackupExtractor γιατί να το κάνεις?Για να σώσεις τα μηνύματα σου?

Όλα αυτά αφορουν συσκευές που είναι ήδη jailbroken.Κάθε φορά που μια συσκευή jailbroken συνδέεται στο iTunes και παίρνει back up το iTunes κρατάει το last.Το οποίο Last πάρθηκε εν καιρό jailbrοke.όποτε για να αποφύγεις το περάσουν πάλι "σκουπίδια" κάνεις set up new.

ezgif_com_crop_2.gif


#71   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/06/2011 - 00:54

Όλο αυτό με το BackupExtractor γιατί να το κάνεις?Για να σώσεις τα μηνύματα σου?

Όλα αυτά αφορουν συσκευές που είναι ήδη jailbroken.Κάθε φορά που μια συσκευή jailbroken συνδέεται στο iTunes και παίρνει back up το iTunes κρατάει το last.Το οποίο Last πάρθηκε εν καιρό jailbrοke.όποτε για να αποφύγεις το περάσουν πάλι "σκουπίδια" κάνεις set up new.

εκει θελω να καταληξω..οτι αυτοσ ο οδηγοσ αναφερεται για ηδη jb συσκευες!!!αρα ο σωστος τιτλοσ ειναι προετοιμασια jb σε ηδη jb συσκευη!!!...

#72   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/06/2011 - 00:57

Αυτό σου λέω και εγώ ότι και καθαρή συσκευή να έχεις χωρίς jb δεν θα σου κάνει κακό το να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεται.

Προτείνεται για τις jb συσκευές γιατί το jb δημιουργεί ίσως πιο πολλά σκουπίδια. Αλλά και σε καθαρό λογισμικό δημιουργούνται σκουπίδια που δεν είναι καλό να μεταφέρονται συνέχεια.

Για αυτό λέω ότι αν κάποιος δεν βαριέται η διαδικασία αυτή προτείνεται για όλους.

#73   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/06/2011 - 00:58

αν δεν εισαι jb το μονο που εχεισ να κανεις ειναι να τρεξεισ το jb tool!!!δεν χανεισ τιποτα!!!καποιος πρεπει να διορθωσει τον τιτλο!!..ειναι ψιριστικο αυτο που λεω αλλα τουσ σκαλωμενους και ψιρες οπως εγω σιγουρα θα τουσ σκαλωσει!!!

#74   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/06/2011 - 01:01

αν δεν εισαι jb το μονο που εχεισ να κανεις ειναι να τρεξεισ το jb tool!!!δεν χανεισ τιποτα!!!καποιος πρεπει να διορθωσει τον τιτλο!!..ειναι ψιριστικο αυτο που λεω αλλα τουσ σκαλωμενους και ψιρες οπως εγω σιγουρα θα τουσ σκαλωσει!!!

Σου γράφω ακριβώς από πάνω την απάντηση σε αυτό που μου λες!

Όχι αν δεν έχεις jb δεν είναι υποχρεωτικό Αλλά δεν είναι κακό να γίνει!!!

#75   manos27m

manos27m

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/08/2011 - 16:07

Καλησπέρα

Απο το πρωι έχω διαβασει πολλά threads στο forum αλλα άκρη δεν έχω βγάλει και θα ήθελα την βοηθειά σας!
Έχω το iphone 4 στην έκδοση 4.2.1. Δεν έχω κάνει ποτέ jailbreak και αποφάσισα να κάνω.
Έκανα το backup όπως στην περιγραφή της πρώτης σελίδας, κατέβασα την έκδοση 4.3.3 μπήκα σε DFU και με shift πάτησα restore.
Ξεκίνησε κανονικά, αλλα μολις πήγε να κάνει verify μου έβγαλε το γνωστό όπως είδα στο forum 3194 unknown error.
Έκανα τα πάντα που διάβασα σε σχέση με το αρχείο hosts αλλα δεν άλλαξε κάτι. Είτε έβαζα, είτε έβγαζα την γραμμή στο τέλος.
Επίσης έκανα restart και δημιουργησά και νέο χρήστη στα windows που ήταν κάποιες άλλες προτάσεις.
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή κατι που μπορώ να κάνω για να περάσω την 4.3.3?

Ευχαριστώ πολύ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες