Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοηθεια με Internet wifi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 08:57

Dinfun μόνο στο δικό μου το έκανε, ο κολλητος έμπαινε κανονικά που καθόταν διπλα μου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 08:57

Xρήστο αν δουλεύει παντού εκτός από την συγκεκριμένη καφετέρια λύση υπάρχει...ΔΕΝ ξαναπάς εκεί και ησυχάζεις.... :lol: :lol:

Κώστα πόσο δίκιο έχεις .....

#48   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2011 - 08:59

:lol: Καλή σαρακωστή φίλε μου....

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#49   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 09:03

Συμφωνώ με τον φίλο Kohran, ο άνθρωπος ξέρει από TCP/IP. Απλά, να σου κάνω σαφές ότι αυτές οι ρυθμίσεις δεν είναι απαραίτητο (μάλλον απίθανο θα έλεγα) ότι θα δουλέψουν και εκτός καφετέριας.

Επίσης, αν το πρόβλημα το είχες μόνο στη συγκεκριμένη καφετέρια, θα σου πρότεινα να κάνεις "forget this network" (αγνόηση αυτού του δικτύου), μήπως και έχουν κρατηθεί κάποιες λάθος ρυθμίσεις.


Το έκανα κανά δυο τρεις φορές Όσο ήμουν εκει κ Μετά πάλι ξανασυνδεομουν κανονικά αλλα πάλι δεν είχα ιντερνετ

#50   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 09:05

:lol: Καλή σαρακωστή φίλε μου....

Επίσης ... Για όλο τον κοσμο

#51   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 09:11

Kohran κ οποίος άλλος γνωρίζει , απο την στιγμή που αυτήν την παπαριά μου το κάνει μόνο σε εκείνο το καφε αν κάνω τις ρυθμίσεις που μου είπατε απο το static παίζει μόνο να μην μπορω να συνδεθω Μετά με αλλα wifi; Να ξερυθμισω κάτι δηλαδή;

Ζητώ την κατανόηση σας για μερικές προτάσεις που τυχων το νόημα είναι αλλοπροσαλο. Δεν είμαι ΣΠΙΤΙ κ γράφω συνεχώς απο το κινητο κ μερικές λέξεις απο βιασύνη μου δεν τις προσέχω. Όταν διαπιστώνω την παπαρια κάθε φορά είναι αργα. Sorry παιδια

#52   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 08/03/2011 - 10:02

Kohran κ οποίος άλλος γνωρίζει , απο την στιγμή που αυτήν την παπαριά μου το κάνει μόνο σε εκείνο το καφε αν κάνω τις ρυθμίσεις που μου είπατε απο το static παίζει μόνο να μην μπορω να συνδεθω Μετά με αλλα wifi; Να ξερυθμισω κάτι δηλαδή;

Ζητώ την κατανόηση σας για μερικές προτάσεις που τυχων το νόημα είναι αλλοπροσαλο. Δεν είμαι ΣΠΙΤΙ κ γράφω συνεχώς απο το κινητο κ μερικές λέξεις απο βιασύνη μου δεν τις προσέχω. Όταν διαπιστώνω την παπαρια κάθε φορά είναι αργα. Sorry παιδια


Το iPhone αποθηκευει Κάθε ρύθμιση WiFi ξεχωριστά.Στο σπίτι έχω το τοπικό δικτυο με χειροκινητες διευθύνσεις.όταν βρεθώ έξω σε καφετέριες ή σε σπίτια φίλων μου σύνδεομαι κανονικά μέσω WiFi χωρις να χρειάζεται κάθε φορά να αλλάζω τις ρυθμίσεις απο αυτόματα σε χειροκινητη διευθύνση.
Απλός να έχεις ενεργοποιημένο στο WiFi "ερώτηση για είσοδο" ώστε όταν θα βρισκεσε σε γνωστά δίκτυα να μπαίνει αυτόματα.

#53   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/03/2011 - 10:34

Οι ρυθμίσεις είναι ανά σύνδεση (σκέψου ότι για να τις βάλεις πατάς το βελάκι δεξιά από το όνομα της σύνδεσης).
Δοκίμασες αυτά που σου είχα πει ;

#54   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 14:44

Οι ρυθμίσεις είναι ανά σύνδεση (σκέψου ότι για να τις βάλεις πατάς το βελάκι δεξιά από το όνομα της σύνδεσης).
Δοκίμασες αυτά που σου είχα πει ;

Όχι δεν ξαναπηγα σε εκείνη την καφετέρια ακόμα. στα αλλα τα wifi δεν μου κάνει το πρόβλημα μπαίνει κανονικα

#55   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2011 - 15:03

Όπως σου γράφουν και οι άλλοι φίλοι, για κάθε σύνδεση, το iPhone κρατάει ξεχωριστά τις ρυθμίσεις.
Επειδή, στην καφετέρια κάτι δεν πάει καλά με το δικό σου κινητό, θα σου πρότεινα να κάνεις "forget this network" (αγνόηση αυτού του δικτύου) από τις λεπτομέρειες της σύνδεσης (βελάκι δεξιά από το όνομα του WiFi που συνδέθηκες), μήπως και έχουν κρατηθεί κάποιες λάθος ρυθμίσεις. Έτσι, θα καθαριστούν από τη μνήμη οι όποιες λάθος ρυθμίσεις. Αφού το κάνεις αυτό, ξαναπροσπάθησε να μπεις και δες αν έχει λυθεί το πρόβλημα.
Αν εξακολουθεί, πέρασε "καρφωτά" (static) τις διευθύνσεις που σου έδωσε ο kohran.

#56   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2011 - 15:07

Ή Άγγελε να κάνει αυτό που του λέω στο ποστ #44 :lol: :lol:

ps καλή σαρακωστή...

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#57   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 16:24

Όπως σου γράφουν και οι άλλοι φίλοι, για κάθε σύνδεση, το iPhone κρατάει ξεχωριστά τις ρυθμίσεις.
Επειδή, στην καφετέρια κάτι δεν πάει καλά με το δικό σου κινητό, θα σου πρότεινα να κάνεις "forget this network" (αγνόηση αυτού του δικτύου) από τις λεπτομέρειες της σύνδεσης (βελάκι δεξιά από το όνομα του WiFi που συνδέθηκες), μήπως και έχουν κρατηθεί κάποιες λάθος ρυθμίσεις. Έτσι, θα καθαριστούν από τη μνήμη οι όποιες λάθος ρυθμίσεις. Αφού το κάνεις αυτό, ξαναπροσπάθησε να μπεις και δες αν έχει λυθεί το πρόβλημα.
Αν εξακολουθεί, πέρασε "καρφωτά" (static) τις διευθύνσεις που σου έδωσε ο kohran.


Το έκανα όταν μου έβγαλε το πρόβλημα στην αρχη Όσο ήμουν εκει 3 φορές ... Αγνοηση κ ξανασυνδεθηκα. Έδειχνε όλα οκ αλλα στα στοιχεία έλειπαν αυτα που σας είπα ποιο πανω. Όταν ξαναπαω εκει θα το περάσω απο static όπως μου είπατε να δούμε τι κ πως για να ξέρουμε κ για αλλα παιδια. Το θετικό είναι ότι με όλα τα αλλα wifi συνδεομαι κανονικά

#58   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 08/03/2011 - 16:55

Εάν στις ρυθμίσεις του WiFi την ώρα που είσαι συνδεδεμένος στην καφετέρια έχει διευθύνση ip που ξεκινάει απο 169.xxx.xxx.xx τότε σίγουρα η καφετέρια είναι σεταρισμενη σε manual ip οπότε δες μια το κινητο του φίλου σου να δεις που θα έχει manual address.σε αυτή τη περίπτωση πας στην καφετέρια σαν πελάτης κάθεσαι για καφέ και ρωτάς το αφεντικό να σου δώσει τις ρυθμίσεις.εκτός και εάν εμπαινες απο εκει συνέχεια επειδή είναι δίπλα το σπίτι σου και σου έχουν κάνει ban την Mac address του iPhone σου , λόγο κατάχρησεις που του έκανες και πλέον δεν μπορείς να ξανα μπεις ούτε με σφαίρες.
Δες μια και την παραπάνω περίπτωση που σου έγραψα.

#59   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/03/2011 - 18:32

Ναι όπως γράφω κ σε άλλο ποστ ποιο ΠΑΝΩ αρχίζει απο 169 αλλα δεν μπαίνω συχνά. Να φανταστείς μένω σε άλλη πόλη κ το περιστατικό είναι στην γεννετηρα μου που ήρθα για μια βδομαδουλα. Μπορει να είχα μπει πριν κανένα μήνα που είχα έρθει για Σαβ/κο ίσως κ παραπάνω. Κ την προηγούμενη φορα είχα μπει μόνο μια φορα άρα δεν παίζει να με "μπαναραν". Ξαφνικά το δικό μου δεν συνδεοταν ενω του φίλου δεν είχε πρόβλημα

#60   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2011 - 21:23

Ναι όπως γράφω κ σε άλλο ποστ ποιο ΠΑΝΩ αρχίζει απο 169 αλλα δεν μπαίνω συχνά. Να φανταστείς μένω σε άλλη πόλη κ το περιστατικό είναι στην γεννετηρα μου που ήρθα για μια βδομαδουλα. Μπορει να είχα μπει πριν κανένα μήνα που είχα έρθει για Σαβ/κο ίσως κ παραπάνω. Κ την προηγούμενη φορα είχα μπει μόνο μια φορα άρα δεν παίζει να με "μπαναραν". Ξαφνικά το δικό μου δεν συνδεοταν ενω του φίλου δεν είχε πρόβλημα


Το 169.xxx.xxx.xxx συνήθως είναι ip address που παίρνεις από τον πάροχό σου (cosmote, vodafon κλπ). Αν και το iPhone κλείνει από μόνο του τα δεδομένα από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας όταν βρει wifi, κάνε το εσύ χειροκίνητα. Δηλαδή, κλείσε εσύ τα δεδομένα δικτύου πριν συνδεθείς με το wifi.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες