Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   sokoro

sokoro

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:39

Απο τη δουλεια μου!!!! Θες και Ε9 μηπως???? :-p

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:42

Βρε παιδιά γιατί χαλάμε τις καρδιές μας τώρα ενώ είμαστε μια ωραία και ζεστή παρέα.....?

Ας πάμε παρακάτω..... :( :( :(

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#228   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:42

δε το συνεδεσα με το θεμα της πειρατιας, αλλα με το οτι ειπες για μενα δεν αξιζει τα λεφτα της. ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις ποσο θα την κοστολογησει ο δημιουργος; αν εσυ γραψεις μια εφαρμογη δηλαδη κ την βαλεις στα 5 ευρω κ ερθω εγω κ σου πω "ξερεις ειναι για τα μπαζα, βαλ'τη 0,79" τι θα μου πεις; "ΝΑΙ ρε μητσαρα εχεις δικιο ας τη βαλω 0,79€. πως δε το σκεφτηκα νωριτερα!";

Ναι, ο δημιουργός έχει κάθε δικαίωμα να κοστολογήσει την δουλειά του και να βάλει το ταμπελάκι με την τιμή.
Από την άλλη ξέρεις ποιος είμαι εγώ? Είμαι ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ που στην τελική πληρώνει τον δημιουργό και έχει κρίση και δεν είναι πρόβατο να αγοράζει ότι του πετάνε, άσχετα αν πρόκειται για 1 ή 1000€. Όπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε για απόλυτα νούμερα (έλα μωρέ, σιγά τα λεφτά, εδώ δίνεις 4€ για ένα καφέ κτλ) αλλά για την κοροϊδία του να καλείσαι να πληρώσεις διπλά κάποιο προϊόν ή υπηρεσία (σύμφωνα πάντα με την κρίση του καθενός) . Ευτυχώς που ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ακόμη.

#229   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:42

Απο τη δουλεια μου!!!! Θες και Ε9 μηπως???? :-p

δωσε :lol:

#230   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:47

Ναι, ο δημιουργός έχει κάθε δικαίωμα να κοστολογήσει την δουλειά του και να βάλει το ταμπελάκι με την τιμή.
Από την άλλη ξέρεις ποιος είμαι εγώ? Είμαι ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ που στην τελική πληρώνει τον δημιουργό και έχει κρίση και δεν είναι πρόβατο να αγοράζει ότι του πετάνε, άσχετα αν πρόκειται για 1 ή 1000€. Όπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε για απόλυτα νούμερα (έλα μωρέ, σιγά τα λεφτά, εδώ δίνεις 4€ για ένα καφέ κτλ) αλλά για την κοροϊδία του να καλείσαι να πληρώσεις διπλά κάποιο προϊόν ή υπηρεσία (σύμφωνα πάντα με την κρίση του καθενός) . Ευτυχώς που ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ακόμη.

πρωτον ο νομος την προσφορας κ της ζητησης δεν ειναι νομος. δευτερον θα σου δωσω ενα αντιπαραδειγμα. θελω να αγορασω ενα αυτοκινητο αλλα δεν εχω τα λεφτα. με την ιδιοτητα του καταναλωτη οπως λες θα πας στην εταιρια κ θα σους πεις " το θελω τσαμπα γιατι ειναι σαπιο κ δε θελω να δωσω λεφτα". δε θα σε πεταξουν εξω; ουτε πας να το κλεψεις γιατι θα σε πανε μεσα.
θελω να σου πω πως την μπαγαποντια την κανεις εκει που ξερεις οτι δε θα υπαρξει ποινη ή εκει που τη θεωρεις περισσοτερο αποδεκτη.
(φυσικα με το εσυ δεν εννοω εσενα προσωπικα, ειναι πιο πολυ γενικο)

#231   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:49

δεν μπορει κανενας να κανει κουμαντο στην τσεπη του καθενος.μπορει να του το καναν κ δωρο το iphone που το ξερεις εσυ κ πουλας ειρωνια;1,6 ειναι 500 δρχ φιλε μου αν το θυμασε;εισαι τοσο large που το δεινεις ετσι απο εδω κ απο εκει;

ΥΓ1. δεν ειμαι υπερ του σπασιματος αλλα ετσι ειναι το θεμα κ το ξερουμε ολοι.

ΥΓ2. ολοι λετε για τους ελληνες dev. τι παει να πει ελληνας;δηλ ο αγγλος ο γαλλος ο αλβανος δεν εριξε δουλεια για να φτιαξει ενα app.σοβαρευτειτε μερικοι γιατι καταντατε γραφικοι

Τελευταία επεξεργασία από: brasidas12, 16/03/2011 - 11:52


#232   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:53

δεν μπορει κανενας να κανει κουμαντο στην τσεπη του καθενος.μπορει να του το καναν κ δωρο το iphone που το ξερεις εσυ κ πουλας ειρωνια;1,6 ειναι 500 δρχ φιλε μου αν το θυμασε;εισαι τοσο large που το δεινεις ετσι απο εδω κ απο εκει;

ΥΓ1. δεν ειμαι υπερ του σπασιματος αλλα ετσι ειναι το θεμα κ το ξερουμε ολοι.

ΥΓ2. ολοι λετε για τους ελληνες dev. τι παει να πει ελληνας;δηλ ο αγγλος ο γαλλος ο αλβανος δεν εριξε δουλεια για να φτιαξει ενα app.σοβαρευτειτε μερικοι γιατι καταντατε γραφικοι

οχι δεν ειμαι Large. στα διοδια πληρωνεις 3€ 1000 δραχμες αν το θυμασαι. τι κανεις ανοιγεις μπαρες η καθεσαι σαν το προβατακι μη βρεθεις στη στενη;

#233   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:59

πρωτον ο νομος την προσφορας κ της ζητησης δεν ειναι νομος. δευτερον θα σου δωσω ενα αντιπαραδειγμα. θελω να αγορασω ενα αυτοκινητο αλλα δεν εχω τα λεφτα. με την ιδιοτητα του καταναλωτη οπως λες θα πας στην εταιρια κ θα σους πεις " το θελω τσαμπα γιατι ειναι σαπιο κ δε θελω να δωσω λεφτα". δε θα σε πεταξουν εξω; ουτε πας να το κλεψεις γιατι θα σε πανε μεσα.
θελω να σου πω πως την μπαγαποντια την κανεις εκει που ξερεις οτι δε θα υπαρξει ποινη ή εκει που τη θεωρεις περισσοτερο αποδεκτη.
(φυσικα με το εσυ δεν εννοω εσενα προσωπικα, ειναι πιο πολυ γενικο)

Φίλε Jimmy08 τα παραδείγματά σου είναι τελείως άσχετα. Τι πάει να πει είναι σάπιο? Τι πάει να πει τζάμπα? Αν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα θα το πάρω. Αν όχι θα κοιτάξω κάτι οικονομικότερο με την καλύτερη value for money κατά την κρίση μου, που αντέχω οικονομικά να το αγοράσω, και θα το αγοράσω.

#234   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:00

εσένα σε ανάγκαζε κανείς παλαιότερα να αγοράσεις παιχνίδια?

είσαι δήθεν φιλε, επετρεψε μου να στο πω.

πες μας οτι αγοράζεις μονο οτι αξίζει να το πιστέψουμε.
να μας πεις οτι ολη σου η μουσικη βιβλιοθήκη αποτελείται απο 7-8 αγορασμένα τραγούδια είναι απο τα πιο epic fail ever.
Τραγικό.


Ακου πιτσιρικο. Φυσικα και αγοραζω ο,τι αξιζει και ο,τι μου χρησιμευει. Για παραδειγμα, την εφαρμογη για την οποια γινεται λογος, δεν την αγοραζω γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερει.
Τωρα αν δεν πιστευεις ποσα τραγουδια εχω στο κινητο μου, δε δινω δεκαρα.

#235   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:01

τα παραδειγματα σου ειναι λιγο ακυρα .αλλο να σε αναγκαζουν να πληρωσεις κ αλλο να επιλεγεις.αν ειχα επιλογη αν θα πληρωνα διοδια θα πληρωνα;ΟΧΙ βεβαια κ στην στενη αδερφε δεν βρισκεσε κ πλεον οποιος θελει ανεβαζει μπαρες κ περνα χωρισ να του κανουν τιποτα.απλα διαβασα πιο πανω που λες δεινεις 700 ευρω για το κινητο κ δεν δεινεις 1,6;ο καθενας δεινει εκει που νομιζει.μπορει να ειχε καημο κ να στερηθηκε 1 χρονο για να μαζεψει τα χρηματα για να παρει το κινητο.δεν μπορεις να του την λες ετσι χωρις να ξερεις

#236   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:02

οχι δεν ειμαι Large. στα διοδια πληρωνεις 3€ 1000 δραχμες αν το θυμασαι. τι κανεις ανοιγεις μπαρες η καθεσαι σαν το προβατακι μη βρεθεις στη στενη;

ρε jimara μας εχεις μπερδεψει..δηλαδη δεν εισαι παρανομος αμα ανοιξεις την μπαρα?
και ας ειναι και τα διοδια παρανομα..

#237   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:02

Το έγραψα και παραπάνω: Το τραγικό στην όλη υπόθεση δεν είναι το ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι κατεβάζουν σπασμένες εφαρμογές, τέτοιου είδους συμπεριφορές πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, οι άνθρωποι κλέβουν από τότε που δημιουργήθηκε η έννοια της ιδιοκτησίας. Το τραγικό είναι ότι προσπαθούν να εκλογικεύσουν αυτή την συμπεριφορά και να την προβάλλουν ως θεμιτή. Αυτό ομολογουμένως αποτελεί παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία: σε ολόκληρο τον κόσμο ο κλέφτης γνωρίζει πολύ καλά ότι είναι κλέφτης, και πράττει αποδεχόμενος το ρίσκο των πράξεων του (ακόμα και αυτός που κλέβει κατεβάζοντας σπασμένες εφαρμογές). Μόνο στην Ελλάδα ο κλέφτης διεκδικεί για τον εαυτό του τον ρόλο του επαναστάτη ενάντια στο κατεστημένο και στις μεγάλες πολυεθνικές, επειδή κατεβάζει σπασμένα αντί να τα πληρώσει.

Φίλε, σου έχω νέα: δεν είσαι επαναστάτης ούτε πρωτοπόρος. Λαμόγια υπήρχαν πολύ πριν από σένα, και θα υπάρχουν και μετά από σένα. Δεν είσαι αυτός που έπιασε κορόιδο τον Jobs επειδή έχεις κατεβάσει 300 σπασμένες εφαρμογές στο iPhone σου: είσαι ένας φτωχομπινές που χρεώθηκες σε δέκα μεριές για να πάρεις το τηλεφωνάκι του Jobs και να πουλάς μούρη στο ανθυπογκομενίδιο της διπλανής πόρτας που δεν σου κάθεται με τίποτα, είσαι ένας ψιλικατζής που κλέβει εφαρμογές των 70 λεπτών πουλώντας ανώνυμα μούρη για το κατόρθωμα σου στα fora, και που δεν θα σκεφτόσουν ούτε κατά διάνοια να κάνεις το ίδιο και με το ψωμί που αγοράζεις 70 λεπτά απο τον φούρνο επειδή ξέρεις ότι θα σου έκοβαν τον κώλο, και ο κώλος σου προφανώς είναι πολύτιμος. Είσαι αυτός που συμμετέχει πρόθυμα στο κίνημα Δεν Πληρώνω και δεν κόβει εισιτήριο στο λεωφορείο επειδή "είναι ακριβό" (ενω πριν που δεν ήταν έκοβες ε;), αλλά πληρώνει πρόθυμα 4 ευρώ για να πάρει τα τσιγάρα του που τα έχει φεσώσει κανονικά με ένα κάρο φόρους το Κράτος (και πως να κλέψεις τον περιπτερά; αμα σε δει την έκατσες)...

Δεν έχω πρόβλημα με την πειρατεία. Δεν έχω πρόβλημα ούτε με τους πειράτες. Σε όλο τον κόσμο οι πειρατές ξέρουν τι είναι και τι είναι αυτό που κάνουν. Έχω πρόβλημα με τους φαντασμένους που νομίζουν ότι κατεβάζοντας σπασμένα είναι οι νέοι Σιμόν Μπολιβάρ...

#238   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:06

τα παραδειγματα σου ειναι λιγο ακυρα .αλλο να σε αναγκαζουν να πληρωσεις κ αλλο να επιλεγεις.

ποιος σε αναγκασε εσενα να αγορασεις την εφαρμογη του!; θα με τρελανεις; υπαρχει κ η επιλογη να μη την παρεις ξερεις.

#239   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:09

Φίλε Jimmy08 τα παραδείγματά σου είναι τελείως άσχετα. Τι πάει να πει είναι σάπιο? Τι πάει να πει τζάμπα? Αν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα θα το πάρω. Αν όχι θα κοιτάξω κάτι οικονομικότερο με την καλύτερη value for money κατά την κρίση μου, που αντέχω οικονομικά να το αγοράσω, και θα το αγοράσω.

δεν με καταλαβες. εχεις καταληξει στο συγκεκριμενο αυτοκινητο, με την καλυτερη σχεση αποδοσης/τιμης ομως δεν εχεις λεφτα/δε θες να δωσεις λεφτα να το παρεις. θα πας ωρυομενος στην αντιπροσωπεια κ θα τους πεις δωστε το μου δωρεαν ή μηπως θα το κλεψεις; τιποτα απο τα δυο...

#240   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:09

Tillter πολυ ωραια αποψη εχεις για τους ανθρωπους..δηλαδη οσα απο τους γνωστους συγγενεις σου το κανουνε αυτο συγκαταλεγονται στα επιθετα που χρησιμοποιεις παραπανω σωστα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες