Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:03

Καλημέρα κύριοι. Δυστυχώς επανερχόμαστε σε ένα θέμα που έχουμε όλοι αναλωθεί σε άπειρες ώρες ατέρμονων συζητήσεων.

Είμαι στην ελληνική αγορά πληροφορικής πολλά χρόνια και δυστυχώς ειδικά το retail customer development στην Ελλάδα είχε στηθεί πάνω στην πειρατεία. Υπήρχαν εποχές που το 80% των retail υπολογιστών στην Ελλάδα είχαν παράνομο λειτουργικό κλπ κλπ.

Δυστυχώς λόγω κυρίως αυτού του γεγονότος δεν έχει στηθεί ποτέ στην Ελλάδα πραγματική λιανική αγορά πληροφορικής. Όλοι οι του σιναφιού έχουμε απορροφηθεί από το enterprise development ή κάποιοι από γνωστούς και φίλους επιλέξανε άλλες retail αγορές.

Άρα δεν ανακαλύψαμε τώρα το τροχό και τα προβλήματα του με το appstore και τους App developers.

Ξεκαθαρίζω ότι ασχολούμαι ερασιτεχνικά με Xcode και iOs development πιο πολύ για R&D για μελλοντικά iPad projects και δεν έχω έννομο συμφέρον.

Πάντως δεν υπάρχει νόημα να ηθικολογούμε και να προσπαθούμε να δικαιολογούμε τις πράξεις μας. Το κατέβασμα και η χρήση cracked apps είναι παράνομη και καταχρηστική σύμφωνα με τον νόμο. Τελεία και παύλα. Άλλωστε η αγορά πληροφορικής μετράει πάνω από 30 χρόνια και αυτά τα ζητήματα έχουν διευθετηθεί προ πολλού. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

Κλείνω με μια ευχή. Μακάρι να ανθίσει το iOs development και στην Ελλάδα. Η αιμορραγία σε θέσεις developers είναι τεράστια στην Ελλάδα μιας και έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία ο μεγαλύτερος πελάτης του κλάδου να είναι το κράτος με αποτέλεσμα να κόβονται τα projects από το κρατικό κορβανά και να υποφέρουν όλοι ασχολούνται με πληροφορική στην Ελλάδα. Άμα πέσουν και οι τράπεζες τότε κλαύτα χαράλαμπε ......

Κουράγιο στο developer, τίποτα άλλο.


Ευχαριστώ, για αυτό το λόγο άνοιξα το θέμα ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:06

μια χαρα εκανες και ανοιξες το θεμα....


εγω ηδη την κατεβασα αλλα δεν την εχω δει ακομη να σου πω γνωμη ... εξαλλου ειπαμε εαν αρεσει στον γιο μου κατα πασα πιθανοτητα θα το πληρωσω κιολας δεν ειναι και κανα σοβαρο ποσο το 2ευρω....


αλλα και 4000 views δυσκολο να επερνε μια εφαρμογη που υποθετω απευθύνεται σε 5χρονα και 6χρονα παιδια .....

δεν λεω οτι το εκανες για διαφημιση .. καταλαβαινω οτι σε επνιξε το δικιο .... η διαφημιση ομως της δουλειας στο εγινε ..... και καποιες φορες αυτο ειναι καλυτερο απο το να ειχες 2-3000 ευρω παραπανω στον λογαριασμο σου ...

γνωμη μου παντα..


Σε ευχαριστώ που καταλαβάινεις ότι με έπνιξε το δίκιο μου ..

Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι τόσο απλό, γιατί τραβας την προσοχή και ενοχλεις με αποτέλεσμα η δουλειά σου να γίνεται στόχος

#198   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:10

Βρε συ φίλε Anlock τι ψάχνεις να βρείς...
Στην ίδια χώρα δεν ζούμε όλοι? Τελευταία φορά που κοίταξα γύρω μου όλα ήταν ένα μπάχαλο σχεδόν σε όλους τους τομείς.

Αφού ξέρεις οτι εμείς οι Έλληνες έχουμε μια απάντηση για όλα και φυσικά έχουμε άποψη για τα πάντα.
Σε ένα φόρουμ που μπαίνει κάθε καρυδιάς καρύδι θα ακούσεις οτι μπορείς να φανταστείς.

Απλώς μην προσπαθείς να βάλεις μυαλό σε ένα έθνος που έχει μάθει να κλέβει και να κοροιδεύει τον ίδιο του τον εαυτό.

Απλώς θα ήθελα να ξέρω τι σκέφτεται ο κάθε γονέας/θείος/μεγάλος αδερφός όταν θα πάει να δείξει την εφαρμογή σου
στα παιδιά/ανήψια/αδέρφια του. Θα τους πεί έλατε να δείτε τι ωραίο παιχνιδάκι έκλεψα για να σας φέρω να παίξετε???

Δυστυχώς δεν πάμε καθόλου καλά σαν λαός και αυτό μπορείς να το δεί ο καθένας κοιτώντας γύρω του.

Μια σοκολάτα η ένα πακέτο μπισκότα να τους έφερνε τα ίδια λεφτά θα έδινε...

Δοκίμασα την εφαρμογή απο τα promo code που μοίραζες και ομολογώ οτι είναι αρκετά καλη και αξίζει τα λεφτά της.
Σε όσα παιδάκια την έχω δείξει τους άρεσε και δεν είχα βρεί κάτι αντίστοιχο στα Ελληνικά όταν έψαχνα.
Συνέχισε να κάνεις καλή και ποιοτική δουλειά και άσε τον καθένα να λέει και να κάνει οτι θέλει...


Ευχαριστώ φίλε fatman ... Ακριβως, έχουμε καταντήσει να μην σεβόμαστε την δουλειά του αλλού για 1,59€ ...

Τελευταία επεξεργασία από: Anlock, 16/03/2011 - 10:11


#199   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:15

ό,τι κλειδώνει-ξεκλειδώνει και ευτυχώς που σπάνε όλες οι app.

δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά γενικά.

ευτυχώς...!

δεν έχω καμία όρεξη να δικαιολογήσω την "παράλογη" λογική μου.

ελπίζω να συνεχιστούν να σπάνε όλες οι εφαρμογές τόσο ξένων όσω και Ελλήνων devs.


Με αυτα που διαβαζω, ετσι μου 'ρχεται να βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο.
Ηθελα να ξερα δεν εχουν λιγη τσιπα πανω τους αυτοι που υποστηριζουν τα σπασιματα των εφαρμογων? Υπαρχει λογικη εκει εξω?
Με ποιο δικαιωμα εκμεταλλευονται τον (μικρο ή μεγαλο κοπο) ενος developer προς δικο τους οφελος χωρις να πληρωσουν το αντιστοιχο αντιτιμο?
Σας υποχρεωσε κανεις να αγορασετε εφαρμογες, κυριοι?
Αντι να καταναλωνετε χρονο για σπασιμο γιατι δεν τον καταναλωνετε για δημιουργια της εφαρμογης, την οποια σπατε?
Αλλα βεβαια γιατι να το κανετε αυτο... Υπαρχει ο λακαμας ο developer να κανει τη δουλεια για σας κι εσεις μετα, οι μαγκες, να την καβατζωσετε τσαμπε... ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΜΟΥ!
Δεν θιγω το θεμα της τιμης γιατι η κλοπη του εργου ενος developer ειναι κλοπη ειτε κανει 1€ ειτε 1000€.
Λυπαμαι πραγματικα.

ΥΓ. Για να προλαβω καποιους λεω το εξης: μεχρι τα 22 μου που ημουν φοιτητης δεν ειχα αγορασει τιποτα αυθεντικο. Δεν ειχα την ωριμοτητα να σκεφτω καποια πραγματα και εχω τυψεις τωρα.
Σημερα, μετα απο 6 χρονια ο,τι αγοραζω ειναι genuine.

#200   sokoro

sokoro

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:20

Μπραβο σε ολους που ασχολουντε αφιλοκερδως και τρωνε χρονο πολυτιμο
για να δωσουν σε ολους εμας ΕΛΕΥΘΕΡΑ αυτα που αλλοι μας αναγκαζουν
να τα χρυσοπληρωνουμε....

#201   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:25

Σημερα, μετα απο 6 χρονια ο,τι αγοραζω ειναι genuine.

Δηλαδή ότι μουσική έχεις στην συσκευή σου είναι αγορασμένη από το iTunes?

#202   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:26

Λοιπον, να πω και εγω την γνώμη μου μιας και ζουμε σε μια "Ελευθερη" χώρα?

1. Οι developers που μιλάνε για σπασίματα, και ντροπές κλπ. καλυτερα να μη μιλάνε γιατι σίγουρα θα έχουν αγοράσει κανα γυαλι απο μαυρο, κανα CD απο μαύρο (δεν έχω κατι με τους μαύρους), κατέβασαν καμια ταινία απο το torrent/Rapid κλπ. (και μη μου πει κανένας οχι...). Τους πονάει απλά επειδή ήρθε η σειρά τους.

2. Δυστηχώς η ελλειψη δοκιμαστικής περιόδου στα apps του iOS "βοηθάει" στο σπάσιμο. Δεν υπάρχει εφαρμογή που να εχω αγοράσει, που να μην την δοκίμασα πρώτα σπασμένη.

3. Τελος να πάμε στην τιμή. Οταν παιχνίδια της ΕΑ, GAMELOFT κλπ. τις βρίσκεις 0,79 πως τολμάς και ζητάς 1,59 η 1,69? Δε ντρέπεσαι? Στο κατω κάτω όπως λες και εσυ...Σε πιέζει κανένας....να κάνεις εφαρμογές μόνο για την Ελλάδα! (Σε περίπτωση που αναφερθείς για την διαφορά τιμής)

Α ρε Έλληνα...

Τελευταία επεξεργασία από: MaleBuffy, 16/03/2011 - 10:27


#203   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:27

Υπάρχουν δύο άξονες πάνω σε αυτό το θέμα, Νομική - Πολιτικοκοινωνική.
Για τα νομικά τα πράγματα αν και δείχνουν δεν είναι ξεκάθαρα.
1. Αυτός που σπάει την εφαρμογή αν και κατά το νόμο παράνομος, δεν έχει ίδιο όφελος άρα και κίνητρο τη στιγμή μάλιστα που την πλήρωσε για να την αποκτήσει. Επίσης ο δημιουργός από την ίδια την πράξη του ξεκλειδώματος δεν ζημιώνεται. Ζημιώνεται αν διατεθεί στο κοινό, την κατεβάσει κάποιος και ταυτόχρονα την χρησιμοποιήσει. Εφόσον απαγορεύεται η παράνομη χρήση για ποιο λόγο οι δράσεις πριν την χρήση (την παράνομη)τιμωρούνται;;;
2. Η νομοθεσία στα έργα πνευματικής ιδιοκτησίας δεν δίνει δικαίωμα υπαναχώρησης της αγοράς. Τι εννοώ; Πόσες φορές νοικιάσαμε / αγοράσαμε μια ταινία που αποδείχτηκε φόλα αλλά εμείς την πληρώσαμε; Πόσες φορές πήραμε βιβλίο και την πατήσαμε; Πως προστατεύεται ο καταναλωτής;
3. Όταν αγοράζω π.χ. μια ταινία, για ποιο λόγο δεν μου δίνει το δικαίωμα να κρατήσω αντίγραφο αφού ουσιαστικά έχω πληρώσει το δικαίωμα χρήσης.
4.Για ποιο λόγο θα πρέπει να πληρώσω για το δικαίωμα χρήσης μιας ταινίας bluray όταν έχω ήδη πληρώσει για τα ίδια διακαιώματα όταν την αγόρασα σε VHS και σε DVD;;; Γιατί δεν αφαιρούν το κόστος των πνευματικών δικαιωμάτων;

Ας μην κουράσω άλλο...

Για το πολιτικό ας πούμε τα εξής. (αν και χωράει πολλά...)
1. Η διάρκεια προστασίας των πνευματικών δικαιωμάτων εν μια νυκτί από 50 πήγε 99 χρόνια... (Χοντρικά τα λέω γιατί δεν θυμάμαι καλά) Η προσδοκία δηλαδή απόκτησης κερδών πήρε παράταση διπλάσια. Πως έγινε αυτό και για ποιανού την τσέπη;
2. Για ποιο λόγο γίνονται τεράστιες προσπάθειες παγκόσμια περί προστασίας της πνευματικής εργασίας ενώ ταυτόχρονα δεν γίνεται τίποτα (στην ουσία γίνεται σφαγή) για τις άλλες - χειρωνακτικές ας πούμε - εργασίες; Η εργασία του εργάτη καθαριότητας δηλαδή είναι λιγότερο σημαντική από την εργασία του μουσικού;;; ¨Όχι φυσικά, ο λόγος είναι ότι δεν τους νοιάζει ο δημιουργός (τις περισσότερες φορές τον δένουν χειροπόδαρα με συμβόλαια και του δίνουν ψίχουλα, ας θυμηθούμε τον αγώνα του Καζαντζίδη απέναντι στις εταιρείες) αλλά προσπαθούν να διαφυλάξουν τα κέρδη των μεγαλοεπιχειρηματιών... Απλά η μαρίδα νομίζει ότι κάποια στιγμή θα γίνει καρχαρίας και σιγοντάρει κι αυτή στις ΄΄φωνές΄΄...
3. Υπάρχουν πολλές φωνές σχετικά με την ελεύθερη διακίνηση πνευματικής δημιουργίας. Το θέμα είναι από ποια πλευρά θα το δεις. Σε αυτή την καπιταλιστική κοινωνία λοιπόν ο δημιουργός πασχίζει για τα προς το ζην μέσα από το έργο του. Επομένως προσπαθεί να παράγει έργα που θα πουλήσουν, έργα όχι απαραίτητα χρήσιμα για την κοινωνία (χρήσιμη και η ψυχαγωγία για να μην παρεξηγηθώ.) Το θέμα είναι όμως ότι ο ίδιος πιθανόν να έχει τις δυνατότητες να παράγει έργο πολύ πιο πολύτιμο αν αφεθεί ελεύθερος να δημιουργήσει. Πως θα γίνει αυτό; Όταν η κοινωνία του εξασφαλίσει τα προς το ζην κι ο ίδιος αφουγκραστεί τις ανάγκες τις κοινωνίας... Αυτά όμως σε άλλες κοινωνίες, όχι εδώ...

Πολλά ακόμα να πω αλλά ήδη σας έχω κουράσει...


Για να μην νομίζουν κάποιοι ότι είμαι εκτός εργασίας π.χ. σας τονίζω ότι κι εγώ παράγω πνευματική εργασία τα αποτελέσματα της οποίας πολλές φορές και χωρίς καμία απαίτηση μοιράζω στους συναδέλφους όποτε μου ζητηθεί. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο αλλά πατάει στις ίδιες βάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 16/03/2011 - 10:28


#204   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:31

Μπραβο σε ολους που ασχολουντε αφιλοκερδως και τρωνε χρονο πολυτιμο
για να δωσουν σε ολους εμας ΕΛΕΥΘΕΡΑ αυτα που αλλοι μας αναγκαζουν
να τα χρυσοπληρωνουμε....


Ποιος σε αναγκαζει να αγορασεις application ρε φιλε??

@kdelios: στο iphone μου εχω 7-8 τραγουδια και ολα ειναι κατεβασμενα και πληρωμενα απο itunes.

#205   sokoro

sokoro

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:36

Παιδια μιλαμε για μια Ελλαδα της παρανομιας, της διαφθορας,
του πολιτικου τραμπουκισμου, της παραγκας!
Δεν υπαρχει παιδεια παρα μονο ο κερδοσκοπισμος και η εκμεταλλευση σε ολους τους τομεις.....

#206   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:50

Εσυ "αδερφε" φαινεται οτι στροφαρεις καλα και εισαι και πολυ πλακατζης και ετοιμολογος, οποτε δεν χρειαζεται να σου πω εγω τι ξερω και τι δεν ξερω.

Το θεμα θα μπορουσε να παρει τεραστιες διαστασεις, και να ξεφυγουμε απο αυτο για το οποιο μαζευτικαμε εδω. Ξαναλεω, μην ειμαστε υποκριτες, γιατι ΟΛΟΙ καπου καπου "κλεψαμε", ή χρησιμοποιησαμε κατι και δεν πληρωσαμε, και μην πει κανενας οτι δεν το εχει κανει ΠΟΤΕ αυτο..Στην Ελλαδα ζουμε...Στη τελικη αναλυση εαν ο developer δεν θελει η εφαρμογη του να γινει abuse τοτε ας μην φτιαχνει αλλες εφαρμογες, και εαν φτιαχνει να ξερει οτι καποιος αλλος θα τη σπασει.. Οσον αφορα τους αλλους, οποιος θελει να πληρωσει ας πληρωσει, οποιος δεν θελει να πληρωσει ας μην πληρωσει... ΤΕΛΟΣ!

εγω απλα δε μπορω να χωνεψω την αφοπλιστικη απλοτητα με την οποια του λες: "σιγα ρε φιλε δεν εκανες και τιποτα, μια παλιο εφαρμογη εγραψες που στο κατω κατω τη γραφει κ το 5χρονο ανηψακι μου". Οσο απλη κ αν ειναι δε μπορεις να πεις κατι τετοιο, δειχνει οτι δε σεβεσαι τον αλλον.

#207   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:51

3. Τελος να πάμε στην τιμή. Οταν παιχνίδια της ΕΑ, GAMELOFT κλπ. τις βρίσκεις 0,79 πως τολμάς και ζητάς 1,59 η 1,69? Δε ντρέπεσαι? Στο κατω κάτω όπως λες και εσυ...Σε πιέζει κανένας....να κάνεις εφαρμογές μόνο για την Ελλάδα! (Σε περίπτωση που αναφερθείς για την διαφορά τιμής)

Α ρε Έλληνα...


Η εταιρίες που αναφέρεις δε περιμένουν να βγάλουν χρήματα απο 1 εφαρμογή iphone, είναι πολυεθνικές. Και οι εφαρμογές τους "παιχνίδια" αναφέρονται σε άλλο κοινό. Αλλά ... όταν λές 1 εφαρμογή ακριβή επειδή έχει 1,69... έλεος πια, πόσο τσιγγούνης μπορεί να είναι κάποιος που πληρώνει 650ευρώ για κινητό και δε δίνει μια για εφαρμογές? Και ξαναλέω εφαρμογές σε λογική τιμή ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κάποιος, τις πληρώνει!
Επειδή κι εγώ κατεβάζω σπασμένες, τις περισσότερες δε τις χρειάζομαι. Τις κατεβάζω για να τις δώ και συνήθως τις σβήνω! Αν θέλω 1 εφαρμογή και τα update της τότε την αγοράζω.

#208   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 10:53

Μπραβο σε ολους που ασχολουντε αφιλοκερδως και τρωνε χρονο πολυτιμο
για να δωσουν σε ολους εμας ΕΛΕΥΘΕΡΑ αυτα που αλλοι μας αναγκαζουν
να τα χρυσοπληρωνουμε....

πρωτον δε νομιζω να σε αναγκασε κανεις να αγορασεις τις "πανακριβες" εφαρμογες και δευτερον τι χρυσοπληρωνεις ακριβως; την εφαρμογη που κανει απο 80 λεπτα μεχρι 5 ευρω; εισαι σοβαρος; πηρες κινητο 700€ κ χρυσοπληρωνεις τα 80 λεπτα; :huh:

#209   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:03

Η εταιρίες που αναφέρεις δε περιμένουν να βγάλουν χρήματα απο 1 εφαρμογή iphone, είναι πολυεθνικές. Και οι εφαρμογές τους "παιχνίδια" αναφέρονται σε άλλο κοινό. Αλλά ... όταν λές 1 εφαρμογή ακριβή επειδή έχει 1,69... έλεος πια, πόσο τσιγγούνης μπορεί να είναι κάποιος που πληρώνει 650ευρώ για κινητό και δε δίνει μια για εφαρμογές? Και ξαναλέω εφαρμογές σε λογική τιμή ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κάποιος, τις πληρώνει!
Επειδή κι εγώ κατεβάζω σπασμένες, τις περισσότερες δε τις χρειάζομαι. Τις κατεβάζω για να τις δώ και συνήθως τις σβήνω! Αν θέλω 1 εφαρμογή και τα update της τότε την αγοράζω.


OK, να διαβάζουμε και κανένα ποστ πριν το σχολιάσουμε ε?

1. Στην εποχή του Internet και η γιαγιά μου ειναι πολυεθνική. Αυτό εννοώ οτι λέω οτι δεν τον πιέζει κανείς να γράφει εφαρμογές μονο για Ελλάδα.
Αλλα όταν τις γράφει, να έχει υπόψη του οτι και η τιμή πρέπει να ειναι "Ελληνική". Δεν έχει να κάνει με τσιγγουνιά (γιατι τις έχω ολες αγορασμένες) αλλα με απλή λογική ή αναλογική αν θες καλυτερα.

2. Αυτό δεν ειπα και εγώ? Σπάσιμο για trial και αγορά για κανονική χρήση.

Τόσο δυσκολο ειναι?

#210   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 11:05

OK, να διαβάζουμε και κανένα ποστ πριν το σχολιάσουμε ε?

1. Στην εποχή του Internet και η γιαγιά μου ειναι πολυεθνική. Αυτό εννοώ οτι λέω οτι δεν τον πιέζει κανείς να γράφει εφαρμογές μονο για Ελλάδα.
Αλλα όταν τις γράφει, να έχει υπόψη του οτι και η τιμή πρέπει να ειναι "Ελληνική". Δεν έχει να κάνει με τσιγγουνιά (γιατι τις έχω ολες αγορασμένες) αλλα με απλή λογική ή αναλογική αν θες καλυτερα.

2. Αυτό δεν ειπα και εγώ? Σπάσιμο για trial και αγορά για κανονική χρήση.

Τόσο δυσκολο ειναι?

ελληνικη τιμη για σενα ειναι το τσαμπα δηλαδη; η το 1,60 ειναι ανυπερβλητο ποσο για σενα;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες