Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Διαφορές iPad με iPad 2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 10:33

Το παράδειγμα με τον Αμερικανό...το είπες για πιο λόγο ακριβώς; :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 10:34

Ο κολλητός μου που πήγε χθες Σικάγο, λέει είχε τρομερή ουρά γιατί ήταν ημέρα παραλαβής. Διαβάστε τι λέει:

"Έλα, λοιπόν έμαθα τι γίνεται με το ιπαδ, η μια εταιρεία είναι γσμ και η άλλη όχι. Δεν είναι κλειδωμένο για φορέα. Πήγα βόλτα σικαγο κέντρο σήμερα Πήγα στα κεντρικά τησ απλ για πλάκα και γινόταν ο πανικός, μόλις είχε παράδοση φορτίο. Ρώτησα, άλλα δεν είχαν 3γ, μόνο το απλό και τίποτα από άσπρο. Δεν Ανησυχώ, μάλλον θα το πετύχω λόγω συγκοιρίας εδώ. Ένας φίλος που ήταν μαζί αγόρασε ένα 32άρι. Το πασπατευσα και μου φάνηκε οκ. Πολύ σικ. Και η θήκη απίστευτη. καμια σχεση με το πρώτο,αν κ παλι ειναι περριτη αγορά για αυτα που προσφέρει".

#33   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/03/2011 - 10:40

Το παράδειγμα με τον Αμερικανό...το είπες για πιο λόγο ακριβώς; :D

Γιατί εμείς εδώ από τώρα λέμε για το iPad 3 για το iPad 4 κλπ.
Ότι θα είναι καλύτερα από το 2 και κλαιν μαιν.Ε και?Τι πρέπει να είναι χειρότερο?Εδώ ο άλλος έλεγε πριν ακόμα μάθουμε την RAM του iPad 2 , ότι το 3 θα έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερες κάμερες.
Άμα έχεις χρήμα , αγοράζεις.Δεν έχεις , δεν αγοράζεις και κατακρίνεις.Αυτό ισχύει στην Ελλάδα ;)

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 20/03/2011 - 10:41


#34   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 10:58

Έχεις χρήμα ΟΚ το καταλάβαμε. Άκου όμως κάτι. Εγώ ΕΠΈΛΕΞΑ να πάρω το 1 πριν μια εβδομαδα απο φίλο στο φόρουμ, για τον ίδιο λόγο που δε πήρα το 3GS όταν είχα το 3G. Λεφτά για το 2 είχα και έχω. Μου την κάρφωσε και πήγα και το πήρα απο την Αλεξανδρούπολη, ενώ μένω Θεσσαλονίκη. Υπολόγισε βενζίνη. Ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει. Εγώ ΕΠΈΛΕΞΑ να πάρω κάτι value for money, λόγω του ότι η αναβάθμιση δε μου παρέχει κάτι για τους λόγους που θα το χρησιμοποιώ. Για μένα απλά δεν αξίζει.

#35   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 11:15

Έχεις χρήμα ΟΚ το καταλάβαμε. Άκου όμως κάτι. Εγώ ΕΠΈΛΕΞΑ να πάρω το 1 πριν μια εβδομαδα απο φίλο στο φόρουμ, για τον ίδιο λόγο που δε πήρα το 3GS όταν είχα το 3G. Λεφτά για το 2 είχα και έχω. Μου την κάρφωσε και πήγα και το πήρα απο την Αλεξανδρούπολη, ενώ μένω Θεσσαλονίκη. Υπολόγισε βενζίνη. Ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει. Εγώ ΕΠΈΛΕΞΑ να πάρω κάτι value for money, λόγω του ότι η αναβάθμιση δε μου παρέχει κάτι για τους λόγους που θα το χρησιμοποιώ. Για μένα απλά δεν αξίζει.


Αυτό ακριβώς είναι και το σκεπτικό του φίλου μου. Δεν αξίζει για αυτά που προσφέρει και πως το iPad θα είναι ολοκληρωμένο μετά από 2 γένιες.

Οι χρήστες/ αγοραστές των iOS συσκευών χωρίζονται σε 5 κατηγορίες:

1. Οι σκεπτικοί αγοραστές που συνυπολογίζουν όλες τις παραμέτρους, εκτιμούν ανάγκες, κόστος και κυρίως αν καλύπτονται με αυτό που έχουν γιατί δε θέλουν να είναι πρόβατα και βλέπουν το iPad σαν εργαλείο που θα αποδώσει κέρδος (ψυχαγωγικό, οικονομικό, μορφωτικό).

2. Οι βορειοπροαστιακοί χρήστες που έχουν χρήματα και αγοράζουν κάθετι καινούργιο και οι οποίοι δεν μπαίνουν ποτέ σε μέτρα σύγκρισης του τύπου: τί έχει, τί δεν έχει, τί κάνει, σε τί πλεονεκτεί...απλά αγοράζω το καινούργιο γιατί τα έχω (ευτυχώς γιατί έτσι ρέει το χρήμα στην αγορά, ευχαριστούμε παιδιά!).

3. Το Apple funboy που απλώς θέλει να έχει την τελευταία λέξη της υψηλής πληροφορικής της Apple. Γνώμωνάς του είναι πως και οι ελάχιστες προσθήκες, βάζουν κάποια + στη συσκευή η οποία και πρέπει να αποκτηθεί και πως σε κάνει να διαφέρεις. Είναι αυτοί που ορμούνται από τη φράση του Jobs "ζεις μία απίστευτη εμπειρία" και θέλουν να τη ζήσουν νωρίς-νωρίς ( αυτό δε σημαίνει πρώτοι απ' όλους!- έχει διαφορά).

4. Οι καρμίρηδες της παρέας οι οποίοι μπήκαν στο ακριβό σπορ να αγοράζουν προϊόντα Apple. Βέβαια δεν ήξεραν πως είναι ακριβό σπορ και πως εύκολα μένεις πίσω...Εδώ έχουμε συνήθως ηλικιακά μικρά άτομα που έχουν πρήξει τη μαμά και το μπαμπά ενάμιση χρόνο τώρα να τους πάρουν στα γενέθλια, γιορτή, πρωτοχρονιά ένα iPhone γιατί έχουν την πίστη πως στα 15 είναι οι τρισμέγιστοι χάκερς, επειδή βάζουν ένα patch στο Battlefield και αντικαθιστούν μία registry στο antivirus...Είναι αυτοί που δε θέλουν να πιστέψουν πως μετά από τόση προσπάθεια απόκτησης της συσκευής έχουν μείνει πίσω και θέλουν να αναδείξουν το παλαιότερο μοντέλο στο ίδιο επίπεδο με το τελευταίο...απλώς δε γίνεται!

5. Η μικρή αλλά δυναμική ομάδα των "δεν έχω τίποτα, αλλά το παίζω πως ξέρω τα πάντα". Φυσικά αποτελεί την χειρότερη κατηγορία δεδομένου πως αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία για κάποια πράγματα, σωστό θα ήταν να μην εκφέρεις άποψη. Τσιμπούν λίγο από απαντήσεις στο φόρουμ, λίγο με μια συζήτηση, λίγο από google, λίγο από 5 λεπτά με το ξαδερφάκι τους που τους το δάνεισε...Η ημιμάθεια είναι χειρότερης αμάθειας.

ps: Επειδή πρόσφατα πούλησα το iPad, όταν είδα τον αγοραστή από κοντά :) νόμιζα πως θα πήγαινα φυλακή! Τον πέρασα για εφοριακό που είναι κατά την ηλεκτρονικών αγοραπωλησιών χωρίς να χτυπάς απόδειξη! Κουστουμαρισμένος με ένα αμάξι αρκετά μακρύ. Πιστεύω πως τον κατατάσω στην 1η κατηγορία και πως ήθελε το iPad σαν εργαλείο για τη δουλειά του. Οπότε όλοι αυτοί που δεν αγοράζουν το 2, δε σημαίνει πως δεν τα έχουν. Εύκολα μπορεί κανείς να διακρίνει τους τύπους 1 και 4...

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 20/03/2011 - 11:18


#36   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/03/2011 - 11:43

Έχεις χρήμα ΟΚ το καταλάβαμε. Άκου όμως κάτι. Εγώ ΕΠΈΛΕΞΑ να πάρω το 1 πριν μια εβδομαδα απο φίλο στο φόρουμ, για τον ίδιο λόγο που δε πήρα το 3GS όταν είχα το 3G. Λεφτά για το 2 είχα και έχω. Μου την κάρφωσε και πήγα και το πήρα απο την Αλεξανδρούπολη, ενώ μένω Θεσσαλονίκη. Υπολόγισε βενζίνη. Ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει. Εγώ ΕΠΈΛΕΞΑ να πάρω κάτι value for money, λόγω του ότι η αναβάθμιση δε μου παρέχει κάτι για τους λόγους που θα το χρησιμοποιώ. Για μένα απλά δεν αξίζει.

Δεν έχω καθόλου χρήμα φίλε μου.
Εσύ τώρα πήρες το iPad 1 σε χαμηλή τιμή γιατί λες πως το 2 δεν αξίζει.Μαζί σου.
Όταν βγει το 3 όμως που θα αξίζει , το 1 ποιος θα το αγοράσει?Κανένας , γιατί θα είναι εκτός εποχής.
Οπότε πιστεύω καλύτερα να αγοράσεις το 2 άμα δεν έχεις καθόλου iPad , παρά να πάρεις το 1 και να το κρατήσεις για λιγότερο από ένα χρόνο.

#37   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 17:37

Δεν έχω καθόλου χρήμα φίλε μου.
Εσύ τώρα πήρες το iPad 1 σε χαμηλή τιμή γιατί λες πως το 2 δεν αξίζει.Μαζί σου.
Όταν βγει το 3 όμως που θα αξίζει , το 1 ποιος θα το αγοράσει?Κανένας , γιατί θα είναι εκτός εποχής.
Οπότε πιστεύω καλύτερα να αγοράσεις το 2 άμα δεν έχεις καθόλου iPad , παρά να πάρεις το 1 και να το κρατήσεις για λιγότερο από ένα χρόνο.


Το 1 δε το πήρα για να το πουλησω. Έχω ένα μωρό 11 μηνών το οποίο θα το κληρωνομήσει όταν αποφασίσω να πάρω το επόμενο. ;)

#38   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 17:46

Το 1 δε το πήρα για να το πουλησω. Έχω ένα μωρό 11 μηνών το οποίο θα το κληρωνομήσει όταν αποφασίσω να πάρω το επόμενο. ;)


Το άρθρο που με έπεισε τελικά να μη πάω για το iPad 2.

http://www.tipb.com/...passing-ipad-2/

#39   john74

john74

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/03/2011 - 11:29

Μερικα φωτο iPad με iPad 2

Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα




Αναρτημένη εικόνα



Αναρτημένη εικόνα

#40   johnmak

johnmak

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2011 - 01:24

πριν ρωτησω να πω πως εφαγα το φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο,
η ερωτηση μου ειναι η εξεις σχετικα με τις 3g συσκευες ipad2.
τι υποδοχη εχουν για τις καρτες σιμ?
εαν επλα εβγαζα του 3gs μου την σιμ (voda+750mb inτερνετ) και την εβαζα στο μελλοντικο μου ipad2
δεν θα επαιζε? τι θα χρειαζοταν να κανω?

#41   nkarimalis

nkarimalis

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2011 - 03:55

Αυτό ακριβώς είναι και το σκεπτικό του φίλου μου. Δεν αξίζει για αυτά που προσφέρει και πως το iPad θα είναι ολοκληρωμένο μετά από 2 γένιες.

Οι χρήστες/ αγοραστές των iOS συσκευών χωρίζονται σε 5 κατηγορίες:

1. Οι σκεπτικοί αγοραστές που συνυπολογίζουν όλες τις παραμέτρους, εκτιμούν ανάγκες, κόστος και κυρίως αν καλύπτονται με αυτό που έχουν γιατί δε θέλουν να είναι πρόβατα και βλέπουν το iPad σαν εργαλείο που θα αποδώσει κέρδος (ψυχαγωγικό, οικονομικό, μορφωτικό).

2. Οι βορειοπροαστιακοί χρήστες που έχουν χρήματα και αγοράζουν κάθετι καινούργιο και οι οποίοι δεν μπαίνουν ποτέ σε μέτρα σύγκρισης του τύπου: τί έχει, τί δεν έχει, τί κάνει, σε τί πλεονεκτεί...απλά αγοράζω το καινούργιο γιατί τα έχω (ευτυχώς γιατί έτσι ρέει το χρήμα στην αγορά, ευχαριστούμε παιδιά!).

3. Το Apple funboy που απλώς θέλει να έχει την τελευταία λέξη της υψηλής πληροφορικής της Apple. Γνώμωνάς του είναι πως και οι ελάχιστες προσθήκες, βάζουν κάποια + στη συσκευή η οποία και πρέπει να αποκτηθεί και πως σε κάνει να διαφέρεις. Είναι αυτοί που ορμούνται από τη φράση του Jobs "ζεις μία απίστευτη εμπειρία" και θέλουν να τη ζήσουν νωρίς-νωρίς ( αυτό δε σημαίνει πρώτοι απ' όλους!- έχει διαφορά).

4. Οι καρμίρηδες της παρέας οι οποίοι μπήκαν στο ακριβό σπορ να αγοράζουν προϊόντα Apple. Βέβαια δεν ήξεραν πως είναι ακριβό σπορ και πως εύκολα μένεις πίσω...Εδώ έχουμε συνήθως ηλικιακά μικρά άτομα που έχουν πρήξει τη μαμά και το μπαμπά ενάμιση χρόνο τώρα να τους πάρουν στα γενέθλια, γιορτή, πρωτοχρονιά ένα iPhone γιατί έχουν την πίστη πως στα 15 είναι οι τρισμέγιστοι χάκερς, επειδή βάζουν ένα patch στο Battlefield και αντικαθιστούν μία registry στο antivirus...Είναι αυτοί που δε θέλουν να πιστέψουν πως μετά από τόση προσπάθεια απόκτησης της συσκευής έχουν μείνει πίσω και θέλουν να αναδείξουν το παλαιότερο μοντέλο στο ίδιο επίπεδο με το τελευταίο...απλώς δε γίνεται!

5. Η μικρή αλλά δυναμική ομάδα των "δεν έχω τίποτα, αλλά το παίζω πως ξέρω τα πάντα". Φυσικά αποτελεί την χειρότερη κατηγορία δεδομένου πως αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία για κάποια πράγματα, σωστό θα ήταν να μην εκφέρεις άποψη. Τσιμπούν λίγο από απαντήσεις στο φόρουμ, λίγο με μια συζήτηση, λίγο από google, λίγο από 5 λεπτά με το ξαδερφάκι τους που τους το δάνεισε...Η ημιμάθεια είναι χειρότερης αμάθειας.

ps: Επειδή πρόσφατα πούλησα το iPad, όταν είδα τον αγοραστή από κοντά :) νόμιζα πως θα πήγαινα φυλακή! Τον πέρασα για εφοριακό που είναι κατά την ηλεκτρονικών αγοραπωλησιών χωρίς να χτυπάς απόδειξη! Κουστουμαρισμένος με ένα αμάξι αρκετά μακρύ. Πιστεύω πως τον κατατάσω στην 1η κατηγορία και πως ήθελε το iPad σαν εργαλείο για τη δουλειά του. Οπότε όλοι αυτοί που δεν αγοράζουν το 2, δε σημαίνει πως δεν τα έχουν. Εύκολα μπορεί κανείς να διακρίνει τους τύπους 1 και 4...


σωστος εως πολυ σωστος...
μονο που υπαρχει και μια 6 κατηγορια (η οποια βλεπει ομως και τις υπολοιπες πλατφορμες και θα την κανει με την πρωτη ευκαιρια)
αυτη που θελει απλη και ευκολη λειτουργια σε ολα τα θεματα, απο εγκατασταση εφαρμογων μεχρι μεταφορα και αποθηκευση επαφων...
προσωπικα το μεγαλο ελατωμα που εχω βρει μεχρι και ειναι καθαρο πρωσοπικο θεμα και ισως να ειναι επειδη δεν εχω βρει τροπο να το κανω ειναι να κατεβασω καποια αρχεια pdf απο την κατωθι διευθηνση http://www.ukho.gov....s/nmpublic.aspx στο tag weekly. οφ τοπικ εαν καποιος ξερει καποιο τροπο εαν γινοταν ας μου εστελνε ενα πμ

#42   HarrisCasual

HarrisCasual

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα

Δημοσίευση 18/04/2011 - 08:54

αν το εχεις jaibroken κατεβασε το iFile απο το Cydia και αν κανεις κλικ θα σου γραφει ανοιγμα με iFile!!! νομιζς πως γινεται ετσι!!!

#43   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 18/04/2011 - 09:05

Ενταξει ισως να μην εχει τεραστιες διαφορες το 1 με το 2 αλλα πιστευω καποιος που δεν εχει στην κατοχη του ipad και θελει να αγορασει τωρα ειναι καλυτερα να παει στο 2.
Εγω πχ αν ειχα το πρωτο με την καμμια δεν θα εκανα αλλαγη με το καινουριο! Για ποιο λογο για την θαυμασια σουπερ καμερα των 0,3 mp ? Xaxa εδω γελαμε! Αντε ρε apple το χεις χ€σει λιγο το θεμα!!
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες