Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Δημιουργία game για iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 03/04/2011 - 19:13

και εγω θα γουσταρα να μπω στο team αλλα δυστυχως ειμαι φανταρος οποτε ο χρονος μου ειναι αρκετα περιορισμενος :/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tomeromero

tomeromero

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2011 - 20:40

true true..

περιμένω απάντηση από άλλα μέλη που θα ασχοληθούν με το sdk να δούμε μπάς και βγάλουμε τπτ!!



δλδ εισαι μεσα φιλε μου?
Θα ασχοληθει ακομα ενα μελος που μηλισαμε πριν απο λιγο.
Στο συνολο 2 και με εσενα 3.
Η ομαδα πιστευω δεν πρεπει να εχει πανω απο 3-4 το πολυ 5 ατομα.
Για οργάνωση οποιος ενδιαφερετε ας που στειλη ΠΜ.

Τελευταία επεξεργασία από: tomeromero, 03/04/2011 - 20:43


#18   tomeromero

tomeromero

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2011 - 20:42

Αν και νεοεισερχόμενος στον χώρο του appDev θα ήθελα να πώ δυο λόγια.
ΜΗΝ αποθαρρύνετε προσπάθειες νέων ανθρώπων που προσπαθούν και δημιουργήσουν κάτι που την ίδια ώρα παιδιά της ηλικίας του παίζουν PS3 ή άλλα, συνναφή παιχνίδια.
Έκανε μια αναφορά γιατι ψάχνει ομάδα να συντονιστεί. Μια αναγνώριση για το επόμενο βήμα.

Απο μένα συγχαριτήρια φιλαράκο και καλό ξεκίνημα στο πρώτο σου project!


ευχαριστω φιλε μου.

#19   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/04/2011 - 20:50

Ας μείνουμε στο θέμα που άνοιξες. Είσαι από Κύπρο και μένεις Κύπρο ή Ελλάδα;
Παίζει ρόλο για την συνεργασία με την ομάδα.

Μπορεί να φτιαχτεί μια ομάδα που θα κάνει συζητήσεις, ανάλυση - σχεδιασμό και θα ανταλλάσουν γνώσεις σε συναντήσεις για προσωπικά ή ομαδικά project.

Φάνηκες πολύ χρήσιμος σε μένα διότι μου έδωσες ιδέα. Για κάτι τέτοιο εγώ είμαι μέσα. Αν και θα επιθυμούσα η ομάδα αυτή να έχει ήδη κάποια εμπειρία σε προγραμματισμό και ειδικά σε υπόβαθρο.
Έτσι μεγαλώνει το κίνητρο και διαχέεται η γνώση.

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 04/04/2011 - 15:28
Σβήσιμο προκλητικών εκφράσεων.


#20   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 03/04/2011 - 21:33

δλδ εισαι μεσα φιλε μου?
Θα ασχοληθει ακομα ενα μελος που μηλισαμε πριν απο λιγο.
Στο συνολο 2 και με εσενα 3.
Η ομαδα πιστευω δεν πρεπει να εχει πανω απο 3-4 το πολυ 5 ατομα.
Για οργάνωση οποιος ενδιαφερετε ας που στειλη ΠΜ.

απλά να βρω χρόνο να μελετισω το sdk και είμαι μέσα!! ;)

#21   ChristosIP4

ChristosIP4

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ChristosIP4

Δημοσίευση 03/04/2011 - 21:55

Κι εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ... Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να φανώ χρήσιμος...

#22   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2011 - 10:02

οτιδήποτε θα τραβήξει νέα παιδιά μακριά από την αποχαύνωση της τηλεόρασης, βίντεο & PS3 κλπ, και θα τα κάνει να συνεργαστούν είτε σαν ομάδα που παίζει ποδόσφαιρο σε ένα γήπεδο (και όχι σε Pc) είτε σαν ομάδα που θέλει να αναπτύξει μια εφαρμογή για κινητά, για εμένα είναι άξιο για ένα τουλάχιστον ΜΠΡΑΒΟ, ένα χτύπιμα στην πλάτη και ένα "Καλή Τύχη" μέσα από την καρδιά μου.

το πόσο περιοριστικά είναι τα ετοιματζίδικα SDKs για cross-platform development χωρίς γνώσεις προγραμματισμού θα το δεί στην πορεία, και ανάλογα με το είδος του παιχνιδιού και τον βαθμό δυσκολίας του θα φτάσει (ή όχι) στο σημείο να ζυγίσει αν πρέπει να επενδύσει σε πραγματικό hardcore προγραμματισμό (και γνώσεις).

μέχρι τότε, καλό κουράγιο, και καλή δύναμη. :excl:

#23   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2011 - 10:03

Ειναι και μια καλη αρχή για να μπεί αργότερα στα βαθιά...

#24   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/04/2011 - 14:46

@tomeromero, μπορείς να υπολογίζεις και μένα.

#25   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/04/2011 - 15:11

Καλή αρχή παιδιά

#26   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6758 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/04/2011 - 15:28

Ο λόγος για τον οποίο οι περισσότερες από τις Ελληνικές εφαρμογές στο App Store (με εξαιρέσεις που μετρούνται τα δάχτυλα) είναι αρπαχτές μπαζοδουλειές, είναι επειδή αυτοί που τις κάνουν έχουν σχεδόν μηδαμινές γνώσεις προγραμματισμού, καμία διάθεση να ασχοληθούν σοβαρά με το αντικείμενο (γι΄ αυτό και καταφεύγουν σε έτοιμα εργαλεία) και καμία πρόθεση να επενδύσουν σοβαρό χρήμα και χρόνο σε αυτή τη διαδικασία. Είναι φύσει αδύνατον να περιμένει κανείς μια υποτυπώδη (έστω) δουλειά από κάποιον που δεν είναι σε θέση ούτε καν να γράψει σωστά τρεις αράδες κειμένου.

Πιστεύεις πως σε αδικώ; μπορεί. Πιστεύεις πως σου "κόβω τα φτερά"; ενδεχομένως. Η ουσία πάντως δεν αλλάζει. Έτσι έχουν τα πράγματα. Και έρχεσαι τώρα εσύ να συνεισφέρεις με τη δική σου μικρή προσπάθεια στην απέραντη μετριότητα που ονομάζεται "ελληνικό iPhone app development", αναζητώντας και άλλα άτομα σαν και σένα για να κάνετε... τι? να φτιάξετε μια ακόμα μετριότητα;

Εξακολουθείς να πιστεύεις πως σε αδικώ; Prove me wrong: Πάρε την απόφαση να μάθεις προγραμματισμό, να ξοδέψεις εργατοώρες πάνω απο το PC σου, να λιώσεις στο διάβασμα και στο ξενύχτι, και εγώ θα σου στείλω 2 κιλά Jamaica Blue Mountain να σε κρατήσει ξύπνιο...



αν και γενικα εχω συμφωνησει σε διαφορες αποψεις σου, στην συγκεκριμενη θα διαφωνησω με διαφορους λογους

δεν μπορεις να προδικασεις την προσπαθεια που θελουν να καταβαλουν

αν υπαρχουν ετοιμα εργαλεια, εγιναν ακριβως για να βοηθουν, αλλιως δεν θα ειχαν αγορασει τοσα εκατομμυρια κοσμου windows και ios, αλλα θα προγραμματιζαμε ο καθενας τον υπολογιστη του, θα ειχαμε κατασκευασει το αυτοκινητο μας, κτλ

δεν μπορεις να προεξοφλεις ουτε τις ωρες που θα αφιερωσουν, ουτε τι αποτελεσμα θα εχουν
αλλα και ακομη και μετριο να βγει, πραγμα σχετικο, ποιος εβγαλε την τελεια εφαρμογη/παιχνιδι/λειτουργικο/.... με την πρωτη προσπαθεια ? σε καθε τι που κυκλοφορει, βλεπουμε σε λιγο καιρο διορθωση, ανανεωση,..., ολοι καταλαβαινουν τα λαθη τους και προσπαθουν να τα διορθωσουν, δεν υπαρχει το τελειο εξ αρχης, παντα οδευουμε προς την τελειοτητα, χωρις βεβαιοτητα οτι μπορουμε να την κατακτησουμε, και πολυ περισσοτερο να μην ειναι προσωρινη (ως το επομενο ios, η facelift), αυτη ειναι και η εννοια της εξελιξης

αστους να κανουν τη δοκιμη τους λοιπον, ως την επομενη φορα σιγουρα θα γινουν καλυτεροι
ακομη καλυτερα θα ηταν να τους διεθετες τις γνωσεις και τις συμβουλες σου, εκτος απ τον καφε, καθοδηγησε τους αντι να τους αποπαιρνεις

οπως λεγαν και οι αρχαιοι ακουσον μεν, παταξον δε

καλη επιτυχια στην ομαδα, αναμενουμε νεα

#27   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2011 - 18:20

LOL, σας θυμίζει κάτι?

http://itunes.apple....app/id412131744

#28   HarKal

HarKal

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Twitter:@harkal
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:harkalos

Δημοσίευση 09/04/2011 - 09:30

Προσωπικά έχω να πω πως γενικά το game dev θέλει και λίγο να μην είσαι πολυ ρεαλιστης! Απαιτεί ένα "άλμα πίστης". Αν ξέρεις εξ´αρχης ποσά δεν ξέρεις και ποσά πρπει να μάθεις, πιθανότατα θα εχανες κάθε κουράγιο να αρχίσεις! Για αυτό το λόγο μόνο να ευχηθώ τα καλύτερα μπορώ στα παιδιά, και να μην το βάζουν κάτω!

#29   HarKal

HarKal

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Twitter:@harkal
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:harkalos

Δημοσίευση 09/04/2011 - 09:31

-- διπλό ποστ --

Τελευταία επεξεργασία από: HarKal, 09/04/2011 - 09:32


#30   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 09/04/2011 - 09:34

Καλη εφεβρεση φιλε μου μπραβο σου, αλλα να ρωτησω κατι για εναν αρχαριο που δεν εχει προγραμματισει κατι ως τωρα ειναι ευκολο ή τοσο δυσκολο πραγμα???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες