Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

iPhone 4 vs Samsung Galaxy S2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
538 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/05/2011 - 17:27

Όποιος θέλει να επιλέξει αυτή την περίοδο νέα συσκευή δεν υπάρχει ΚΑΝ σύγκριση μεταξύ του Galaxy S2 και του iphone 4.

Πριν από 2 χρόνια έβγαζε το iphone η Apple κάθε καλοκαίρι και μέχρι να βγάλει το επόμενο ο ανταγωνισμός δεν μπορούσε να φτάσει ούτε το προηγούμενο μοντέλο.

Σήμερα φτάσαμε το iphone 4 να είναι ξεπερασμένο σε θέμα software και hardware 3 μήνες πριν ανακοινωθεί ο διάδοχος του.

H google ξεκίνησε από το μηδέν και έφτασε στην κορυφή σε έναν τομέα που δεν είχε ιδέα επειδή ακριβώς ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ είχατε αυτή τη στάση απέναντι στο ios και την Apple.

"Έλα μωρέ , δε βαριέσαι" , "τι να το κάνω το ένα" , "που θα μου χρειαστεί το άλλο" .

Πληρώνατε(με) ένα σκασμό λεφτά , η apple είχε τα περισσότερα κέρδη(πέρασε και τη microsoft) αλλά στις απαιτήσεις μας έπρεπε να κρατάμε μικρό καλάθι.

Το ios πλέον είναι τραγικό , μοιάζει αναχρονιστικό και το πρόβλημα είναι ότι πολλοί από εσάς ακόμα ΔΕΝ το έχετε αντιληφθεί.

Δυστυχώς όμως ΔΕΝ το αντιλήφθηκε και η Apple , για αυτό και έχασε τόσο γρήγορα την πρωτιά της...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 04/05/2011 - 17:31


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/05/2011 - 17:44

+ και παλι +

#48   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 18:00

Μην ξεχναμε και το ios 5 που θα βγει σε λιγες εβδομαδες.

#49   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 04/05/2011 - 18:07

Μην ξεχναμε και το ios 5 που θα βγει σε λιγες εβδομαδες.

Το οποιο λογικα θα εχει τους ιδιους περιορισμους και κλειδωματα.
Ας μην βαλει μυαλο η μηλια και θα δουμε πολλα σαπια μηλα οταν οριμασει το Android.

#50   mariosich

mariosich

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 18:10

...και μη ξεχνάμε πως συγκρίνουμε αχλάδι με μήλο! Πρώτα απ' όλα, δόξα το Θεό, υπάρχουν συσκευές για όλα τα βαλάντια, όλες τις ανάγκες και όλα τα γούστα! Γιατί να συγκρίνουμε προσπαθώντας να δημιουργήσουμε κανόνες, όταν α) ο καθένας μας έχει τη συσκευή που θέλει, β) δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες? Μια χαρά είναι όλες οι συσκευές, ανάλογα τα παραπάνω που προανέφερα! Αν κάποιος θέλει πχ να τραβάει φωτογραφία από το κινητό του και να τη στέλνει με bt σε άλλη συσκευή, φυσικά δεν του κάνει το μήλο! Αν θέλει κάποιος να μοιράζεται τραγούδια με τους φίλους του, από τα κινητά τους, πάλι τα ίδια! Αν όμως θέλει τη διαφορετική γραμμή από τους άλλους, μία πολυσυσκευή που μόνο καφέ δεν φτιάχνει και με design αλλά και υλικά κατασκευής ποιοτικά μάλλον θα πάρει το μήλο...

...άλλωστε, τέτοιες ατέρμονες συζητήσεις έχουμε βρει σε πολλά τέτοια θέματα, συγκρίνοντας mac με pc κλπ και πού καταλήξαμε? Πουθενά, ο καθένας έχει αυτό που θέλει και αποδεικνύετε από τις επιλογές του και λούζεται τα υπέρ και τα κατά...
:P :P :P

#51   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2011 - 18:11

Το οποιο λογικα θα εχει τους ιδιους περιορισμους και κλειδωματα.
Ας μην βαλει μυαλο η μηλια και θα δουμε πολλα σαπια μηλα οταν οριμασει το Android.


Το πιο πιθανο ειναι αυτο αλλα σιγουρα θα ειναι ενα σημαντικο update για το iphone 4.

#52   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 04/05/2011 - 18:12

Αυτό είναι εντελώς λάθος, μιας και πολλά πράγματα που απέκτησε το iPhone τα είχε από την αρχή, ενώ κάποια χαρακτηριστικά του είναι μοναδικά.

Το Android κατ' εμέ έχει δύο βασικά μειονεκτήματα:
- Γίνεται λίγο χαμός με τις εκδόσεις, και γι αυτό φταίνε κυρίως οι κατασκευαστές που επιμένουν να καθυστερούν τις επίσημές τους αναβαθμίσεις (χαρακτηριστικό παράδειγμα η Sony. Η HTC τώρα έδωσε το 2.3 στα κινητά της, και μάλιστα όχι σε όλα).
- Τρέχει σε διαφορετικό hardware με αποτέλεσμα το λειτουργικό να έχει κάποια προβλήματα, πχ με τη μικρή μνήμη, την Dalvik cache κτλ, μιας και κάθε κατασκευαστής κάνει τα δικά του και κόβει απ' όπου θέλει.
Όσο περνάει ο καιρός και συνηθίζοντας το iphone, θα έλεγα ότι το τελευταίο υπερτερεί σε hardware, ενώ το Android είναι πιο καλό ως λειτοργικό, ως πιο παρεμετροποιήσιμο και ελεύθερο.
Αν τώρα τα LG και τα HTC έχουν προβάδισμα στην ταχύτητα, θα την χάσουν με το νέο iPhone, που θα την χάσει με την επόμενη γενιά των Ανδροειδών τις γιορτές κτλ, σε δουλειά να βρισκόμαστε...

άσε τι λέω εγώ, άσε τι λες εσύ! δες τι λένε οι προγραμματιστές και οι αγορά προγραμμάτων στο ένα και τι στο άλλο! Πρώτα κάποιος προγραμματιστής βγάζει κάτι στο iphone και μετά βάζει και έναν άλλον, αν δεν βαριέται ο ίδιος, να το αντιγράψει σε android! αυτό και μόνο λέει τα πάντα!

#53   vezouvios

vezouvios

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2011 - 15:53

OK Αυτο που καταφερατε ειναι να με μπερδεψετε ποιο πολυ..
Τελος παντων,επειδη το Iphone 4 ειναι ηδη στο καταστημα και με περιμενει να το παραλαβω,σκεφτηκα να προχωρησω στην αγορα,και να το κρατησω μεχρι να εμφανιστει το iphone 5..(ειμαι συγουρος οτι το Iphone 5 δεν θα ειναι στην ελληνικη αγορα προς πωληση πριν το Νεο ετος.Ας ειναι καλα η vodafone και η cosmote που κοιμουνται στον υπνο του δικαιου..(Αναμονη του iphone 4-5 μηνες τωρα ελεος)Φανταστειτε ποσο καιρο θα κανει να ερθει το 5...

Το Galaxy s2 θα το επερνα για τους παρακατω και μονο λογους!

1)Οθονη 4,3 η οποια θα με βολευε ακομα περισσοτερο σε σχεση με το iphone
2)radio fm
3)bluetooth
4)widjetakia
5)Dlna
Τα υπολοιπα οπως διπλοπυρινα κτλ με αφηνουν παντελως αδιαφορο αφου και με την ηδη επεξεργαστικη ισχυ που εχει το iphone ειμαι ικανοποιημενος.

Γιατι αγοραζω τελικα το iphone 4????

Γιατι το ατιμο ξερω οτι δεν θα με προδωσει ευκολα.
Γιατι το γνωριζω καλα και βρισκω οτι εφαρμογες χρειαζομαι (και μαλιστα free) ολοι γνωριζουμε τα (μαγαζακια)
Γιατι η ποιοτητα κατασκευης του ειναι κορυφαια
Γιατι η apple το αναβαθμιζει συνεχεια
Γιατι οπως και να το κανουμε θελωντας η οχι το μηλο ειναι πουλ μουρ (οχι οτι με ενδιαφερει,αλλα.....)


Υ,Σ Επισης δεν περνω το sgs2 γιατι ακομα δεν εχει ερθει και βαριεμαι να περιμενω οπως και περιμενω να δω τα παιδικα του προβληματα ποια θα ειναι..

Τελευταία επεξεργασία από: vezouvios, 05/05/2011 - 15:55


#54   Socratis10

Socratis10

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:05

Πρωτα απολα γιατι λετε συνεχεια ολοι αυτο "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ IPHONE 4 ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ 5"
WTF?
Αυτη την στιγμη iphone 4 εχουμε ,και αυτη την στιγμη εχουμε και glaxy s2.Ας ηταν μακγες οι apple να βγαλει ενα κινητο τωρα με αυτες τις δυνατοτητες[NOT}.Οποτε για ποιον λογω να μην το συγκρινουμε?Αφου δεν θελετε συγκριση γαιτι το πουλανε ακομα τοσο ακριβο[ιδια τιμη με galaxy s]την στιγμη που εχει παλιωσει?Αυτα τα κινητα εχουμε ΤΩΡΑ ,αυτα συγκρινουμε.Και η samsung σε λιγο θα βγαλει το galaxy 3.Λιγους μηνες μετα που θα βγει το 5 και θα ειναι παρομοιας δυναμης με το galaxy s2 θα βγαλει ενα πολυ καλυτερο η samusng και θα λετε να το συγκρινουμε με το 6-7.Αποτι φαινεται η apple σε θεμα δυναμης κινητου και οχι design[εκει ειναι εξαιρετικη] ειναι 1 βημα πισω .Αυτοι που λενε παρε το apple , δεν εχουν λογω γιατι ειναι καλυτερο[μονο για το appstore,οπου και το andorid τις πιο βασικες εφαρμογες της εχει].ΑΠλα μερικοι τους αρεσει να λενε οτι εχω iphone.Πλεον ειναι πολυ στην μοδα,εχω δει ατομα τα οποια εχουν παρει iphone kαι δεν το εχουν κανει jaibreak[μισο κινητο].Αυτο το design ειναι πολυ ακριβο πλεον.

#55   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:09

Πρωτα απολα γιατι λετε συνεχεια ολοι αυτο "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ IPHONE 4 ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ 5"
WTF?
Αυτη την στιγμη iphone 4 εχουμε ,και αυτη την στιγμη εχουμε και glaxy s2.Ας ηταν μακγες οι apple να βγαλει ενα κινητο τωρα με αυτες τις δυνατοτητες[NOT}.Οποτε για ποιον λογω να μην το συγκρινουμε?Αφου δεν θελετε συγκριση γαιτι το πουλανε ακομα τοσο ακριβο[ιδια τιμη με galaxy s]την στιγμη που εχει παλιωσει?Αυτα τα κινητα εχουμε ΤΩΡΑ ,αυτα συγκρινουμε.Και η samsung σε λιγο θα βγαλει το galaxy 3.Λιγους μηνες μετα που θα βγει το 5 και θα ειναι παρομοιας δυναμης με το galaxy s2 θα βγαλει ενα πολυ καλυτερο η samusng και θα λετε να το συγκρινουμε με το 6-7.Αποτι φαινεται η apple σε θεμα δυναμης κινητου και οχι design[εκει ειναι εξαιρετικη] ειναι 1 βημα πισω .Αυτοι που λενε παρε το apple , δεν εχουν λογω γιατι ειναι καλυτερο[μονο για το appstore,οπου και το andorid τις πιο βασικες εφαρμογες της εχει].ΑΠλα μερικοι τους αρεσει να λενε οτι εχω iphone.Πλεον ειναι πολυ στην μοδα,εχω δει ατομα τα οποια εχουν παρει iphone kαι δεν το εχουν κανει jaibreak[μισο κινητο].Αυτο το design ειναι πολυ ακριβο πλεον.

συγγνωμη συγκρινεις ενα μονοπυρηνο με ενα διπυρηνο?ειναι να συγκρινεις το atom με intel core 2 duο που συγκρινονται αυτα δυο?

#56   Socratis10

Socratis10

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:18

συγγνωμη συγκρινεις ενα μονοπυρηνο με ενα διπυρηνο?ειναι να συγκρινεις το atom με intel core 2 duο που συγκρινονται αυτα δυο?

Ρε θα μας τρελανετε?Κινητα συγκρινω.Εχει η apple κατι καλυτερο αυτη την στιγμη?ΟΧΙ.Αυτη την στιγμη αυτα τα κινητα υαπρχουν.Οταν βγει το 6 θα εχει βγει και το samsung το καινουργιο.Μηπως να ριξουμε τα κλοκια του samsung για να το συγκρινουμε με το iphone?Αυτη την στιγμη ποιος ο λογως να αγορασεις iphone?Μονο για το design.
Το πιο δυνατο κινητο της apple αυτη την στιγμη ειανι το 4,αυτο θα συγκινουμε .Ειναι σαν να σου λεω εχω την ati 5850 και εσυ την 4850 και να μου λες οτι εχω καλυτερη καρτα,και οταν σου πω οτι ειμαι πι γρηγορος ,θα μου πεις πως συγκρινες καρτα με engine clock 900 με 600 κτλ,ας ειχες καλυτερο να το συγκρινω με αυτο,δεν εχει ομως...THIS IS A FACT
το iphone 6 θα βγει σε πολυ καιρο,τοτε μπορει να το πιασει το s2[το θεμα ειναι οτι η τιμη του ενος τοτε θα ειναι 700 ευρωκαι του αλλου 350 και θα εχουν την ιδια δυναμη],αλλα 2-3 μηνες μετα θα βγει το s3 και θα ειναι παλι πολυ καλυτερο.
Ειναι σαν να αγοραζεις μια οθονη με πολυ λιγοτερες δυνατοτητες απο την αλλη ,αλλα κανει ιδια τιμη επειδη το πλαστικο της εχει ενα χρυσο μηλο πανω]
οποιος κοιτα το design ας παρει το iphone 4 που ειναι και στην μοδα,αν καποιος ειναι hardcore user παει για galaxy s2 που εχει τα παντα και ειαι πολυ πιο γρηγορο

Τελευταία επεξεργασία από: Socratis10, 08/06/2011 - 16:21


#57   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:23

καλα ρε φιλε κ εσυ δεν καταλαβαινεις τι σου λεει?οτι τεχνολογικα δεν μπορουν να συγκριθουνε! Οταν θα βγαλει κ το μηλο 2πυρηνο τοτε τα λεμε! Εσυ πρεπει να εισαι σιγουρα απο τους haters κ εξαλλου αναλογα με τις αναγκες σου αγοραζεις...
κ μην ξεχνας οτι μιλαμε για κινητα δεν θα κανεις προγραμματισμο με το κινητο...οποτε τι 2πυρηνο τι 4πυρηνο δηλ. το μηλο δεν ειναι για hardcore users? κ με τι εφαρμογες θα αξιοποιησεις το s2 ?Ειναι πολλα τα θεματα εσυ αποφασιζεις τι θα αγορασεις!

Τελευταία επεξεργασία από: aristidis7, 08/06/2011 - 16:25


#58   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:25

Ρε θα μας τρελανετε?Κινητα συγκρινω.Εχει η apple κατι καλυτερο αυτη την στιγμη?ΟΧΙ.Αυτη την στιγμη αυτα τα κινητα υαπρχουν.Οταν βγει το 6 θα εχει βγει και το samsung το καινουργιο.Μηπως να ριξουμε τα κλοκια του samsung για να το συγκρινουμε με το iphone?Αυτη την στιγμη ποιος ο λογως να αγορασεις iphone?Μονο για το design.
Το πιο δυνατο κινητο της apple αυτη την στιγμη ειανι το 4,αυτο θα συγκινουμε .Ειναι σαν να σου λεω εχω την ati 5850 και εσυ την 4850 και να μου λες οτι εχω καλυτερη καρτα,και οταν σου πω οτι ειμαι πι γρηγορος ,θα μου πεις πως συγκρινες καρτα με engine clock 900 με 600 κτλ,ας ειχες καλυτερο να το συγκρινω με αυτο,δεν εχει ομως...THIS IS A FACT
το iphone 6 θα βγει σε πολυ καιρο,τοτε μπορει να το πιασει το s2[το θεμα ειναι οτι η τιμη του ενος τοτε θα ειναι 700 ευρωκαι του αλλου 350 και θα εχουν την ιδια δυναμη],αλλα 2-3 μηνες μετα θα βγει το s3 και θα ειναι παλι πολυ καλυτερο.
Ειναι σαν να αγοραζεις μια οθονη με πολυ λιγοτερες δυνατοτητες απο την αλλη ,αλλα κανει ιδια τιμη επειδη το πλαστικο της εχει ενα χρυσο μηλο πανω]
οποιος κοιτα το design ας παρει το iphone 4 που ειναι και στην μοδα,αν καποιος ειναι hardcore user παει για galaxy s2 που εχει τα παντα και ειαι πολυ πιο γρηγορο

ωραια συγκιρινεις την plasma σου τηλεοραση με την bluesky που ειναι κυρτη?τηλεοραση η μια τηλεοραση και η αλλη στο εμποριο δεν βγαινουν και οι δυο?

#59   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:31

Όταν η ερώτηση είναι "ποιο είναι το καλύτερο κινητό αυτή τη στιγμή" το μοναδικό κριτήριο για να μπει κάποιο στη σύγκριση είναι να παράγεται τώρα. Αν η μια εταιρία έχει μονοπύρηνο και η άλλη διπύρηνο, δεν παύει το διπύρηνο να είναι καλύτερο, άσχετα με το αν δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.
Με άλλα λόγια, μια BMW M5 δεν είναι καλύτερη από ένα Ford Focus; Ναι. Άσχετα αν το ένα κάνει 15000 και το άλλο 120000 και έχει πενταπλάσια ισχύ. Δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά δεν παύει το ένα να είναι καλύτερο από το άλλο.
Ή με άλλα λόγια, όταν βγει το 4S/5 πώς θα το λένε δεν ξέρω και έχει πχ dual core στα 1.5 (λέμε τώρα), θα είναι το καλύτερο τηλέφωνο τότε, ναι ή όχι. Ή θα θεωρείτε ως αποδεκτή την απάντηση "το Samsung όμως τρέχει στα 1.2, οπότε δεν γίνεται σύγκριση";

#60   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2011 - 16:31

συγγνωμη συγκρινεις ενα μονοπυρηνο με ενα διπυρηνο?ειναι να συγκρινεις το atom με intel core 2 duο που συγκρινονται αυτα δυο?

ο φίλος απλα θέλει να ακουσει πως το Galaxy s2 ειναι καλύτερο apo to Iphone 4 ... λοιπόν το παραδεχόμαστε ολοι το samsung ειναι καλυτερο απο to 4ari
που εχει βγει εδω και 1 χρονο ... μπραβο αγορασες το καλύτερο
filika panta

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες