Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σκέψη για αγορά iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Dimitris5

Dimitris5

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2011 - 20:23

Μετα απο την αγορα του 3gs και την ιδια βδομαδα ανταλλαγη με iphone 4 φανταζεστε το κολλημα που εχω φαει με αυτες τις εκπληκτικες συσκευες και αυτον τον ΜΑΓΙΚΟ κοσμο της Apple...
Τωρα τελευταια σκεφτομαι να αγορασω iMac...Αλλα δεν γινεται να παω να σκασω ετσι απλα 2 χιλιαρικα χωρις λιγη σκεψη.Εχω λοιπον μερικες ερωτησεις και θελω λιγες συμβουλες αν μπορειτε να μου δωσετε.. Για αλλη μια φορα τα φωτα σας θα με βοηθησουνε παρα πολυ..
Καταρχας επειδη δεν θα τον αγορασω συντομα θα ηθελα να μου πειτε αν θα βγουν καινουργια μοντελα iMac τον επομενο χρονο ( αρχες 2012 δηλαδη)
Eπισης υπαρχει jb για iMac? η αν οχι jb ενα αλλο ειδους πειραγμα για σπασμενες εφαρμογες tweaks( αν υπαρχουν) κτλ?
Υπαρχει Appstore η κατι αλλο για να κατεβαζεις εφαρμογες κτλ?
Οι εφαρμογες του iphone/ipad ειναι συμβατες με τον iMac?πχ αν θελω να παιξω angry birds στον imac μπορω να το κανω?
Αξιζει να επιλεξω τον i7 αντι για i5??
Ακομα οποιαδηποτε συμβουλη εχετε να προτεινετε , η καποιον οδηγο, θα ειμαι πολυ χαρουμενος να ακουσω..

Ευχαριστω προκαταβολικα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/05/2011 - 20:58

Οι iMac είναι σίγουρα πολύ καλοί υπολογιστές. Μην τους συγχέεις όμως με το iphone. Δεν υπάρχει καμία σχέση και φυσικά οι εφαρμογές του iphone δεν παίζουν στο imac. Υπάρχουν βέβαια και εκεί παρόμοιες, αλλά και πολλές άλλες εφαρμογές. Jailbreak δεν υπάρχει (προς το παρόν) για mac, αλλά πλέον υπάρχει appstore όπου μπορείς να βρεις πολλές δωρεάν αλλά και επί πληρωμή εφαρμογές.

Πρόσφατα βγήκαν καινούριοι imac, οπότε του χρόνου (κοντά στο Πάσχα λογικά) θα βγουν τα επόμενα μοντέλα. Όσο για το μοντέλο, όπως ακριβώς συμβαίνει και στα pc, έτσι και στα mac, όσο καλύτερα χαρακτηριστικά έχει (επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, σκληρός δίσκος κλπ) τόσο το καλύτερο.

Η εμπειρία χρήσης ενός mac είναι όντως ξεχωριστή. Εγώ προσωπικά πάντως, δεν ενθουσιάστηκα τόσο πολύ από την αγορά του macbook, όσο με την αγορά του iphone. Όχι ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος, αλλά περίμενα κάτι πιο super wow...

Μιας και από ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις ακόμα κάποια ουσιαστική επαφή με mac, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα macbook που είναι πολύ φθηνότερο από imac (ειδκά αν πάρεις ένα μεταχειρισμένο)...και αν ενθουσιαστείς τόσο πολύ, μετά παίρνεις και σταθερό. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να αλλάξω το desktop pc μου με imac. Και όταν αλλάξω pc, πάλι windows θα πάρω. Πρώτον γιατί με βολέυει καλύτερα σε κάποια πράγματα και δεύτερον γιατί δεν ενθουσιάστηκα τόσο με το mac osx, ώστε να δώσω τόσα πολλά λεφτά για να πάρω imac. Το πολύ-πολύ να κάνω κάποια στιγμή αναβάθμιση από το macbook σε macbook pro.

#3   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/05/2011 - 20:59

Οι iMac είναι σίγουρα πολύ καλοί υπολογιστές. Μην τους συγχέεις όμως με το iphone. Δεν υπάρχει καμία σχέση και φυσικά οι εφαρμογές του iphone δεν παίζουν στο imac. Υπάρχουν βέβαια και εκεί παρόμοιες, αλλά και πολλές άλλες εφαρμογές. Jailbreak δεν υπάρχει (προς το παρόν) για mac, αλλά πλέον υπάρχει appstore όπου μπορείς να βρεις πολλές δωρεάν αλλά και επί πληρωμή εφαρμογές.

Πρόσφατα βγήκαν καινούριοι imac, οπότε του χρόνου (κοντά στο Πάσχα λογικά) θα βγουν τα επόμενα μοντέλα. Όσο για το μοντέλο, όπως ακριβώς συμβαίνει και στα pc, έτσι και στα mac, όσο καλύτερα χαρακτηριστικά έχει (επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, σκληρός δίσκος κλπ) τόσο το καλύτερο.

Η εμπειρία χρήσης ενός mac είναι όντως ξεχωριστή. Εγώ προσωπικά πάντως, δεν ενθουσιάστηκα τόσο πολύ από την αγορά του macbook, όσο με την αγορά του iphone. Όχι ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος, αλλά περίμενα κάτι πιο super wow...

Μιας και από ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις ακόμα κάποια ουσιαστική επαφή με mac, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα macbook που είναι πολύ φθηνότερο από imac (ειδκά αν πάρεις ένα μεταχειρισμένο)...και αν ενθουσιαστείς τόσο πολύ, μετά παίρνεις και σταθερό. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να αλλάξω το desktop pc μου με imac. Και όταν αλλάξω pc, πάλι windows θα πάρω. Πρώτον γιατί με βολέυει καλύτερα σε κάποια πράγματα και δεύτερον γιατί δεν ενθουσιάστηκα τόσο με το mac osx, ώστε να δώσω τόσα πολλά λεφτά για να πάρω imac. Το πολύ-πολύ να κάνω κάποια στιγμή αναβάθμιση από το macbook σε macbook pro.

once you go mac you never go back τα υπολοιπα ειναι τσιχλες

#4   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:02

once you go mac you never go back τα υπολοιπα ειναι τσιχλες

ναι αλλα αν παρει mac μετα δε θαχει ουτε για τσιχλες..χαχαχαχα

#5   lyberis

lyberis

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Twitter:@lyberis1979
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:iBrobdignagian

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:04

ναι αλλα αν παρει mac μετα δε θαχει ουτε για τσιχλες..χαχαχαχα


Το έχουμε βιώσει όλη αυτό :lol: :lol:

#6   gkp

gkp

    iPH User

  • PipPip
  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:06

Πάντως εγώ που έδωσα 1672 ευρώ για τον imac τον 27άρι δεν τον έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου.

Όποιος θέλει και είναι από Αθήνα να του κάνω μια καλή τιμούλα να έρθει να τον πάρει

#7   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:13

Το έχουμε βιώσει όλη αυτό :lol: :lol:

χαχαχααχ..θα μου πεις τι να τις κανει τις τσιχλες αν εχει imac ε?χαχαχαχαχα

#8   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:14

once you go mac you never go back τα υπολοιπα ειναι τσιχλες

αυτα τα λετε εσεις οι "απειροι" για τα pc....το τι μπορεις να κανεις με to pc και τον προγραματισμο καθως και μεσο του τερμιναλ του pc δεν περναει απο το μυαλο σας...πραγραματισμο και hacks τα οποια δεν γινονται σε imac...σιγουρα ειναι παρα πολλοι καλοι υπολογιστες και ο θειος μου εχει 1macbook 2 imac iphone 4 kai 3gs και δεν τα αλλαζει με τπτ....αλλαοπως ο περισσοτερος κοσμος δεν εχεται ψαξει εις βαθως την ολη κατασταση με τα pc...συγνωμη αλλα προγραματισμο σπουδαζω και παραλληλα ειμαι σε site με hacks kai etc...διαβαζω εδω και 2 χρονια 4-5 ωρες την ημερα βιβλια που πληρωνα 60-70Ε γιαυτο δεν μπορω να ακουω οτι οι imac ειναι οι "κορυφαιοι"

Τελευταία επεξεργασία από: nikolai92, 18/05/2011 - 21:15


#9   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:16

:rolleyes: Ουτε σκεψη ουτε τιποτα, αγορασε τον αγορη μου και θα διαπιστωσεις για τι μηχανημα μιλαμε. Φυσανε ολοι τους οι Macintosh....!!!!!!!!!!! :rolleyes:

#10   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:18

αυτα τα λετε εσεις οι "απειροι" για τα pc....το τι μπορεις να κανεις με to pc και τον προγραματισμο καθως και μεσο του τερμιναλ του pc δεν περναει απο το μυαλο σας...πραγραματισμο και hacks τα οποια δεν γινονται σε imac...σιγουρα ειναι παρα πολλοι καλοι υπολογιστες και ο θειος μου εχει 1macbook 2 imac iphone 4 kai 3gs και δεν τα αλλαζει με τπτ....αλλαοπως ο περισσοτερος κοσμος δεν εχεται ψαξει εις βαθως την ολη κατασταση με τα pc...συγνωμη αλλα προγραματισμο σπουδαζω και παραλληλα ειμαι σε site με hacks kai etc...διαβαζω εδω και 2 χρονια 4-5 ωρες την ημερα βιβλια που πληρωνα 60-70Ε γιαυτο δεν μπορω να ακουω οτι οι imac ειναι οι "κορυφαιοι"

συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα δε σπουδαζει ολος ο κοσμος προγραμματιστες..το θεμα ειναι με εναν απλο χρηστη ποιος ειναι ποιο ευκολος στη λειτουργια του χωρις να ξερει ειδικες λειτουργιες,σποασιματα,κωδικους,hackeristika κλπ..

#11   Dimitris5

Dimitris5

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:19

Σας ευχαριστω ολους για τις γρηγορες απαντησεις σας...
Macbook θα προτιμουσα να μην παρω.. εχω 2 netbook και ενα καλουτσικο laptop...

Δηλαδη cracked αππς δεν υπαρχουνε για iMac?

Απλα εχω βαρεθει τα xp και τον αρχαιο σταθερο που εχω και θελω να αγορασω ενα καλο σταθερο...
Τι μου προτεινετε να παρω?

Αυτα που θελω να κανω ειναι: απειρο browsing και απειρo downloading
λιγο εως ελαχιστο gaming ( βαρια παιχνιδια ομως :P )
προγραμματα θα ελεγα πολλα...

#12   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:21

Παρε Mac Pro ή iMac.....

#13   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:26

συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα δε σπουδαζει ολος ο κοσμος προγραμματιστες..το θεμα ειναι με εναν απλο χρηστη ποιος ειναι ποιο ευκολος στη λειτουργια του χωρις να ξερει ειδικες λειτουργιες,σποασιματα,κωδικους,hackeristika κλπ..

ναι αλλα η apple σε περιοριζει παρα πολυ οταν πληρωνεις 1500-2000Ε για εναν υπολογιστη και εισαι αναγκασμενος να ακολουθεις την ρουτινα τις apple..itunes appstore και ευγε....+λογο του design το οποιο το πληρωνεις και σε περιοριζει απο την αναβαθμιση του hardware....δεν μπορεις να τον ανοιξεις να αλλαξεις καρτα γραφικων πχ!νομιζεται δλδ η microsoft δεν μπορει να κουμπωσει την μητρικη στην οθονη?εγω νομιζω μπορει...

#14   melaslog

melaslog

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:27

θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου.
Πρώτη φορά ήρθα σε επαφή με το mac τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε.
Ποτέ πριν δεν είχα δει mac, παρά μόνο στα μαγαζιά όπου απλά κουνούσα το ποντίκι και έκανα "αααααααααααααα" με την οθόνη και τήν ομορφιά του.
Από τότε σπίτι χρησιμοποιώ μόνο τον imac και το laptop η γυναίκα μου που νομίζει πως το imac είναι εξωγήινος και δεν το πλησιάζει.
Κάνω τα πάντα από αυτόν και δεν μου λείπει τίποτα.
Εριξα λίγες ώρες διάβασμα σε 1-2 forum και μπορώ να πω πως μπορώ να κάνω τα πάντα (όσα δηλαδή έκανα και με το pc μου).
Χωρίς να είμαι πορωμένος μακάκιας (η γυναίκα μου, βέβαια, λέει πως είμαι), κάνω άψογα την δουλειά μου και όλα καλά και ωραία.
Επειδή και εγώ σκεφτόμουν αν τελικά αξίζει τόσα λεφτά και φοβούμενος μήπως τον κάνω διακοσμητική κορνίζα και κλαίω 1000+ ευρώ, πήρα έναν μεταχειρισμένο 21.5 C2D 3.06 με 700 ευράκια (και ήταν και μέσα στην εγγύηση 2-3 μήνες ακόμη) (φίλε smartakis να είσαι καλά) και είμαι απόλυτα καλυμμένος χωρίς να χρειάζομαι σούπερ διπύρηνους και τετραπύρηνους. Το μόνο που του έκανα είναι πως αγόρασα 2 μνημούλες ακόμα και από 4gb τον έκανα 8gb και φυσάει.
Εχω βρει δεκάδες προγράμματα για ό,τι σχεδόν θέλω και είμαι happy.

ΥΓ. Από τον Σεπτέμβριο δεν έχει κολλήσει ποτέ, φτου, φτου, φτου.

Το μόνο που πρέπει να ξέρετε, οι καινούργοι, είναι πως θέλει λίγο ενασχόληση μαζί του στην αρχή.
Εδώ με τα παράθυρα είμαστε χρόνια που παιδευόμαστε να τα μάθουμε. Δεν μπορεί με το που ανοίξεις τον mac να κάνεις τα πάντα χωρίς καμιά απορία.
Λίγο διάβασμα λοιπόν και σε λίγες μέρες πραγματικά θα μπορείτε να κάνετε το 90%, για να μην πω και περισσότερο, όσων κάνατε και πριν.
Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι happy γιατί έχω κάτι όμορφο και λειτουργικό και από ότι λένε οι άλλοι θα διαρκέσει για πολύ. Εύχομαι να είναι έτσι.

#15   Stevy

Stevy

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/05/2011 - 21:29

αυτα τα λετε εσεις οι "απειροι" για τα pc....το τι μπορεις να κανεις με to pc και τον προγραματισμο καθως και μεσο του τερμιναλ του pc δεν περναει απο το μυαλο σας...πραγραματισμο και hacks τα οποια δεν γινονται σε imac...σιγουρα ειναι παρα πολλοι καλοι υπολογιστες και ο θειος μου εχει 1macbook 2 imac iphone 4 kai 3gs και δεν τα αλλαζει με τπτ....αλλαοπως ο περισσοτερος κοσμος δεν εχεται ψαξει εις βαθως την ολη κατασταση με τα pc...συγνωμη αλλα προγραματισμο σπουδαζω και παραλληλα ειμαι σε site με hacks kai etc...διαβαζω εδω και 2 χρονια 4-5 ωρες την ημερα βιβλια που πληρωνα 60-70Ε γιαυτο δεν μπορω να ακουω οτι οι imac ειναι οι "κορυφαιοι"

Φιλε και εγω με hacking ασχολουμαι και εχω τελειωσει ως προγραμματιστης... Αλλα και στον μακ μπορεις να προγραμματζεις με xcode η την γλωσσα objective c που μπορεις και αππς να κανεις ακομα.. Ι αμα θες του περνας και τα windowx καινβαζεις και paschal c java τα παντα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες