Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Lion συμπεράσματα. [poll]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: osX Lion Συμπεράσματα.

Με ποια μέθοδο εγκαταστήσατε το Lion ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Το αγοράσατε ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ευχαριστημένος/η ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Είδατε διαφορά στην ταχύτητα ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πήρατε backup το Lion σε dvd ή usb stick ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2011 - 08:27

Αυτό που βλέπω π.χ εγώ είναι ότι ενώ οι iMac θα "έπρεπε" να έχουν τουλάχιστον 40%+ καλύτερη επίδοση από τα Mbr αντιθέτως υπολείπονται.


Δεν ισχύει αυτό που λες. Όλα εξαρτώνται από τα specs.
Τα μονα MBP που επιασαν καλυτερες επιδοσεις απο iMac ειναι ενα με i7 και 8GBRAM και ενα αλλο παλι με i7 και SSD.
Δεν ειδαμε πουθενα benchmark σε iMac i7, με SSD κτλ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 25/07/2011 - 08:45

Να και τα δικά μου αποτελέσματα:

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2011-07-25 at 9.37.12 AM.png   566.06KB   18 λήψεις

Καλό θα ήταν στην ερώτηση αν πήραμε backup, να είχε και επιλογή για backup μέσω timemachine.

#48   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 08:56

Δεν ισχύει αυτό που λες. Όλα εξαρτώνται από τα specs.
Τα μονα MBP που επιασαν καλυτερες επιδοσεις απο iMac ειναι ενα με i7 και 8GBRAM και ενα αλλο παλι με i7 και SSD.
Δεν ειδαμε πουθενα benchmark σε iMac i7, με SSD κτλ.


Έχεις δίκιο δεν είναι διατυπωμένο σωστά,
Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι, ότι οι περισσότεροι ερχόμαστε από τα Pcs εκεί έχουμε συνηθίσει σε διαφορετική αρχιτεκτονική ανάμεσα σε ένα desktop και ένα laptop,και η ¨κοινή" λογική λέει ότι αφού δεν το κουνάω σου δίνω το πλεονέκτημα αυτό.
Ένα πλεονέκτημα που η Apple δεν έχει κάνει χρήση.

@RestoreMan Ξέρω εικονίδιο - εικονίδιο , κάποια στιγμή έπιασα να το κάνω κ εγώ αλλά παρουσίασε αστάθεια φίλε και επειδή είναι όλο πολύ φροντισμένο το δικό σου, λέω μήπως κυκλοφόρησε τίποτα και δεν το μάθαμε..

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 25/07/2011 - 09:00


#49   S0T0S

S0T0S

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 08:59

Καλημέρα ...
Αν και δεν τρελάθηκα με το Λιοντάρι να και τα δικά μου αποτελέσματα λιγο πιο κάτω από την Λεοπάρδαλη ...

#50   S0T0S

S0T0S

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:05

Καλημέρα ...
Αν και δεν τρελάθηκα με το Λιοντάρι να και τα δικά μου αποτελέσματα λιγο πιο κάτω από την Λεοπάρδαλη ...

Συνημμένα αρχεία



#51   RestoreMan

RestoreMan

    iPH Contributor

  • 1557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:49

@RestoreMan Ξέρω εικονίδιο - εικονίδιο , κάποια στιγμή έπιασα να το κάνω κ εγώ αλλά παρουσίασε αστάθεια φίλε και επειδή είναι όλο πολύ φροντισμένο το δικό σου, λέω μήπως κυκλοφόρησε τίποτα και δεν το μάθαμε..


Όχι δεν κυκλοφόρησε τπτ με ένα το ε προγραμμα εκανα όπως είπες εικονίδιο-εικονίδιο...;-)
Αλλα δεν έχω δει αστάθεια μια δουλεύει....;-)


Sent from my iPhone 4 white...!!!

#52   k3rn3l

k3rn3l

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:k3rn3l

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:58

Καλημέρα σε όλους...
Συγνωμη για το offtopic!!! Αλλα δεν ήθελα να ανοιξω αλλο θέμα..
Υπάρχει περιπτωση να κάνω download το Lion απο αλλο pc το οποίο είναι windows και να το πάρω να το κάνω εγκατάσταση στο mac στο σπίτι?
Μιλάμε πάντα για original (πληρωμένο) οχι σπασμένο...
Ευχαριστώ και συγγνωμη ξανα!!

#53   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:05

Καλημέρα σε όλους...
Συγνωμη για το offtopic!!! Αλλα δεν ήθελα να ανοιξω αλλο θέμα..
Υπάρχει περιπτωση να κάνω download το Lion απο αλλο pc το οποίο είναι windows και να το πάρω να το κάνω εγκατάσταση στο mac στο σπίτι?
Μιλάμε πάντα για original (πληρωμένο) οχι σπασμένο...
Ευχαριστώ και συγγνωμη ξανα!!

Θα γίνονταν αν δεν το ήθελες original, για κανονική εγκατάσταση και κόπια θέλεις το AppStore του Mac και 10.6.8

#54   k3rn3l

k3rn3l

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:k3rn3l

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:08

Θα γίνονταν αν δεν το ήθελες original, για κανονική εγκατάσταση και κόπια θέλεις το AppStore του Mac και 10.6.8


Σ'ευχαριστώ φίλε μου.
Υπομονή μερικες μέρες μεχρι να μου έρθει το internet. ;)

#55   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2011 - 19:21

Αποτελέσματα με αναβάθμιση της μνήμης σε 8GB :)

http://imageshack.us...10815at816.png/
Once You Go Mac You Never Go Back

#56   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 15/08/2011 - 19:34

Η μονη βλακια των Lion είναι ότι το ποντικι γυρνα αντίθετα από τι γυρνούσε, δηλαδή κατεβάζοντας τον δρομέα προς τα κάτω η μπάρα πήγαινε κάτω, ενώ τώρα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...
Τι εχεται να πείτε, συμβαίνει σε εσάς αυτό?

#57   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2011 - 19:36

Macedona αυτό εγώ το έχω αλλάξει από την πρώτη ημέρα δεν είναι τίποτα. Από system preferences-trackpad, στο tab scroll and zoom ξετικάρεις την επιλογή Scroll direction : Natural και θα είσαι όπως ήσουν και με τα snow leopard.
Once You Go Mac You Never Go Back

#58   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 15/08/2011 - 19:39

Macedona αυτό εγώ το έχω αλλάξει από την πρώτη ημέρα δεν είναι τίποτα. Από system preferences-trackpad, στο tab scroll and zoom ξετικάρεις την επιλογή Scroll direction : Natural και θα είσαι όπως ήσουν και με τα snow leopard.

Φιλε Jimmakos το πρόβλημα είναι ότι δεν χρησιμοποιώ trackpad, έχω mouse, εδώ τι κάνω... :rolleyes:

#59   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2011 - 19:40

Από ότι θυμάμαι την έχει την επιλογή αυτή και για το ποντίκι. Για κοίταξε το.
Once You Go Mac You Never Go Back

#60   atma

atma

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2011 - 13:01

Έχω περάσει το Lion σε 3 μηχανήματα: 1) iMac 2.8 Ghz c2d, 4 GB Ram 2) Macbook Air i5 4 GB RAM (256 SSD) 3) Macbook 2 GB RAM 2.26 Ghz c2d.

Παίζει και στα 3 σχετικά καλά. Ο iMac είναι αργός γιατί έχω βάλει πολλά προγράμματα να ξεκινούν on boot... Το θέμα το Lion όμως είναι η σταθερότητα. Έχω αντιμετωπίσει πάνω από 6 διαφορετικά προβλήματα, τα οποία εάν ήμουν "μέσος χρήστης" θα με είχαν τρελάνει. Μου φαίνεται ότι είναι BETA ακόμη το Lion... Η ιδέα βέβαια και τα καινούρια (τι καινούρια, το Linux τα υποστήριζε από το 2002...) features και eye-candies παρουσιάζουν ενδιαφέρων αλλά πρέπει να σταθεροποιηθεί το σύστημα. Ελπίζω η 10.7.2 να λύσει πολλά προβληματάκια που δημιουργήθηκαν...

Σε ότι αφορά την τιμή του, πιστύω πως η σχέση τιμής/ποιότητας συστήματος είναι άψογη, τουλάχιστον σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Η ταχύτητα... Βλέπω τον iMac λίγο πιο αργό, το Macbook στα ίδια (ίσως πιο γρήγορο) και τον Air και τον SSD να πετάει :-)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες