Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ερώτηση για Mac και αρχεία avi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MartheGreat

MartheGreat

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Mar-the-great

Δημοσίευση 30/07/2011 - 19:04

Παιδια έχω καποιες αρχεία avi και οταν πρόσπαθω να τα παιξώ μου ζηταει να κατεωβασω τον quicktime 7.... αλλα όχι σε ολα.... ειναι μερικα που το κανει και μερικα που τα παιζει κανονικα.... επίσης ηθελα να ρώτησω σχετικά με τα αρχεια mkv αν τα παιζει ή αν χρειαζεται καποιο codek.... δηλαδη μια ταιναι που ειναι 1080p θα την παιζει η χρειάζεται καποιο codek... Επίσης έχω ενα εξώτερικο blu ray player της LG ειναι συμβατος με τον imac...? επειδη είναι νεος ο imac είπα να ρώτησω ωστε να μην παιδεύομαι αδικα αν δεν ειναι συμβατο...
Ευχαριστω....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 30/07/2011 - 19:07

Παιδια έχω καποιες αρχεία avi και οταν πρόσπαθω να τα παιξώ μου ζηταει να κατεωβασω τον quicktime 7.... αλλα όχι σε ολα.... ειναι μερικα που το κανει και μερικα που τα παιζει κανονικα.... επίσης ηθελα να ρώτησω σχετικά με τα αρχεια mkv αν τα παιζει ή αν χρειαζεται καποιο codek.... δηλαδη μια ταιναι που ειναι 1080p θα την παιζει η χρειάζεται καποιο codek... Επίσης έχω ενα εξώτερικο blu ray player της LG ειναι συμβατος με τον imac...? επειδη είναι νεος ο imac είπα να ρώτησω ωστε να μην παιδεύομαι αδικα αν δεν ειναι συμβατο...
Ευχαριστω....

Κατεβασε το perian και εγκαταστησε το.

#3   MartheGreat

MartheGreat

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Mar-the-great

Δημοσίευση 30/07/2011 - 19:13

το εχω κατεβάσει.... και εγκάταστησει πριν απο λιγες μερεσ.... βεβαια πριν βαλω το lion... μηπως παιζει τα παιζει επειδη πιθανον δεν εχει βγει καποιο update tou perian για το lion? αν και νομιζω πως μου ειχε ζητησει να του κάνω update?

#4   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/07/2011 - 19:23

Παιδια έχω καποιες αρχεία avi και οταν πρόσπαθω να τα παιξώ μου ζηταει να κατεωβασω τον quicktime 7.... αλλα όχι σε ολα.... ειναι μερικα που το κανει και μερικα που τα παιζει κανονικα.... επίσης ηθελα να ρώτησω σχετικά με τα αρχεια mkv αν τα παιζει ή αν χρειαζεται καποιο codek.... δηλαδη μια ταιναι που ειναι 1080p θα την παιζει η χρειάζεται καποιο codek... Επίσης έχω ενα εξώτερικο blu ray player της LG ειναι συμβατος με τον imac...? επειδη είναι νεος ο imac είπα να ρώτησω ωστε να μην παιδεύομαι αδικα αν δεν ειναι συμβατο...
Ευχαριστω....

Για να μην παιδευεσαι με το QuickTime κατέβασε το VLC (το ίδιο που τρέχει και στα windows) το οποίο παίζει τα παντα...
Απλώς τα mkv σου φρόντισε να ανοίγουν αυτόματα με το VLC και όχι με QuickTime . Ελπίζω να ξέρεις πως γίνεται αυτο.

Για το bluray δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω αλλα θεωρώ απίθανο να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

#5   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 30/07/2011 - 19:25

το εχω κατεβάσει.... και εγκάταστησει πριν απο λιγες μερεσ.... βεβαια πριν βαλω το lion... μηπως παιζει τα παιζει επειδη πιθανον δεν εχει βγει καποιο update tou perian για το lion? αν και νομιζω πως μου ειχε ζητησει να του κάνω update?

Εχει βγαλει update για το lion Χ.δεν θα εχεις προβλημα μετα το update :)

Ξεχασα να σου γραψω για blu ray εδω το αγορασα και δουλευει My link
Το δικο μου ειναι ενα LG BLU-RAY WRITER GGW-H20L.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 30/07/2011 - 19:32





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες