Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανταλλακτικά iPhone απο eBay


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   orestoubas

orestoubas

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2011 - 22:00

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να ξεκινήσω αυτό το θέμα με αφορμή την πρόσφατη εμπειρία μου με το iPhone. Μου είχε χαλάσει ο μηχανισμός της δόνησης (το μοτεράκι) και έστειλα το κινητό μου (iPhone 4) στη Vodafone να μου το αλλάξουν μιας και είναι στην εγγύηση. Φυσικά και μου είπαν το χιλιοειπωμένο από εποχής Alpha-Copy "έχει πάρει υγρασία και δεν μπορούμε να σας το επιδιορθώσουμε". Αντ' αυτού μου πρότειναν να μου δώσουν ένα καινούργιο με 200 ευρώ. Φυσικά δεν δέχτηκα, πήρα το κινητό μου πίσω και έχοντας και μια κάποια εμπειρία απο ηλεκτρονικά αποφάσισα να το επιδιορθώσω μόνος μου και έτσι αγόρασα εργαλεία και ανταλλακτικά απο ελληνικό μαγαζί και έδωσα συνολικά 30 ευρώ με τα μεταφορικά. Μου ήρθε το ανταλλακτικό, το άλλαξα και όλα καλά.
Είδα στο eBay όμως οτι υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά (οθόνες-digitizers, καπάκια, μπαταρίες, κουμπάκια, κάμερες κτλ). Πιστεύω πως μπορούμε να γράψουμε εδώ τις εμπειρίες μας απο διάφορα τέτοια ανταλλακτικά απο συγκεκριμένους πωλητές του eBay ώστε να ξέρουμε αν χρειαστούμε κάτι απο που να το αγοράσουμε.

πήρα αυτό: http://cgi.ebay.com/...3#ht_4033wt_952 (προφανώς μη αυθεντικό, αλλα περιμένω να δω ποιότητα)

αυτό για 3GS φίλου που χάλασε: http://cgi.ebay.com/...#ht_3858wt_1185

και αυτή τη μπαταρία για το 4άρι: http://cgi.ebay.com/...ME:L:OU:US:1123

μόλις τα παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις :)
έχετε αγοράσει κανένα τέτοιο ανταλλακτικό απο eBay??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nosgr

nosgr

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Twitter:@nosgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/08/2011 - 01:33

Γενικα στο ebay μπορεις να βρεις τα παντα. Υπαρχουνε πολλες ευκαιριες, και μεγαλη ποικιλια σε τιμες/ποιοτητες.

Εγω προσωπικα, οταν προκειται για το δικο μου κινητο, το βρισκω καπου στη μεση ή αγοραζω το πιο ακριβο, αναλογα την τιμη του αντικειμενου που θελω.

Παραδειγμα:
  • Tα Digitizer κοστιζουν απο 10 εως 50. Εγω θα παρω ενα με 30.
  • Καλωδιοταινιες/Κουμπια/Δονηση κοστιζουν απο 2 εως 10 ευρω. Εγω θα παρω ενα με 8-10.

Και αυτο οχι επειδη τα πιο φθηνα δεν θα αντεξουν, απλα προσπαθω να μειωσω τις πιθανοτητες να γινει καποιο λαθος, οπως πχ. να ερθει καποιο αντικειμενο και να μην δουλευει σωστα ή να μην ειναι "καθεται" οπως το original.*** Προτιμω να δωσω μερικα ευρω παραπανω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο, παρα να μεινω 2 μηνες χωρις κινητο.

Οταν αφορα φιλους/"πελατες" οτι ζητησουν εκεινοι, συνηθως ομως τους παροτρυνω για το "middle value".

--
***Οσο καλα και να ξερεις το e-bay παντα μπορεις να την πατησεις.
--

Οσο για αυτα που πηρες:

1) Φοβαμαι πως το back cover που πηρες δεν εχει flash diffuser και antenna stick. Χωρις antenna stick, ζεις, μιας και η διαφορα στο σημα δεν ειναι τοσο αισθητη, αλλα αν δεν εχει flash diffuser, το καπακι ειναι αχριστο μιας και σου αχριστευει το flash, συνεπως τις φωτογραφιες. Αν ειμαι λαθος θα ηθελα να μου το πεις για να παραγγειλω και εγω 1 :P

2) Φαινεται ΟΚ.

3) Προσωπικα θα πηγαινα σε πιο ακριβη-καλυτερης ποιοτητος μπαταρια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, μιας και μπορει ανετα; αν δωσει παραπανω ρευμα, να σου καψει τα παντα.

--


Τα Ελληνικα μαγαζια που πουλανε ανταλλακτικα για κινητα, ειναι λιγο απατη.. Και τα πουλανε με μεγαλο καπελο ( συνηθως τη τιμη τους x2 ) και τα παρουσιαζουν για αυθεντικα(Original) κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

Τελευταία επεξεργασία από: nosgr, 09/08/2011 - 01:38


#3   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/08/2011 - 01:45

1) Φοβαμαι πως το back cover που πηρες δεν εχει flash diffuser και antenna stick. Χωρις antenna stick, ζεις, μιας και η διαφορα στο σημα δεν ειναι τοσο αισθητη, αλλα αν δεν εχει flash diffuser, το καπακι ειναι αχριστο μιας και σου αχριστευει το flash, συνεπως τις φωτογραφιες. Αν ειμαι λαθος θα ηθελα να μου το πεις για να παραγγειλω και εγω 1 :P



Το antenna stick που αναφερεις φιλε μου ποιο ακριβως εξαρτημα ειναι στο back cover?
Μηπως εννοεις το anti-static sticker?

#4   nosgr

nosgr

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Twitter:@nosgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/08/2011 - 13:03

Το antenna stick που αναφερεις φιλε μου ποιο ακριβως εξαρτημα ειναι στο back cover?
Μηπως εννοεις το anti-static sticker?


Απο οτι φαινεται ναι ..

#5   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/08/2011 - 13:16

Εγώ πάντως που είχα πάρει back cover από το ebay ήρθε και ήταν μια χαρά και το φλας οκ κ όλα. Το μόνο είναι ότι δεν πρόσεξα ότι το φινίρισμα του ήταν άσπρο (το υπόλοιπο ήταν φούξια) και έτσι δεν ταίριαζε καθόλου με το μαύρο κινητό μου.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες