Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δημιουργια λογαριασμου paypal....


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2009 - 11:01

Θελω να ρωτησω κατι επειδη δεν εχω σχετικη πειρα με paypal λογαριασμο. Εδω και καιρο προγραμματιζω να παρω κατι σερβερ και να σερβιρω πανω τους ιστοσελιδες και διαφορες υπηρεσιες. Επειδη στη ιστοσελιδα μου θελω να βαλω donation button πρεπει να εχω και paypal λογαριασμο σωστα??Αλλα εγω ειμαι 15 χρονων ανηλικος δλδ αλλα μπορει να γινει κατι η θα απευθυνθω σε μεγαλυτερο??Για εσας πια ιστοσελιδα ειναι για την καλυτερη συναλλαγη χρηματων μεσω internet??Τι θα πρεπει να ξερω και γιατι... Και ο μπαμπας μου εχει paypal λογαριασμο αλλα τον χρησιμοποιει πολυ και για την δουλεια του και δεν θελω να ανακατευομαι στις δουλειες του...Λετε να υπαρχει καπια λυση?? Ο λογος που ανεβαζω σερβερ ειναι για προσωπικους λογους...

Φιλικα πάντα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 23/08/2009 - 13:22

Εννοείται πως το εγχείρημα είναι παράνομο απο την αρχή μέχρι το τέλος: Απο την στιγμή που θα παρέχεις "υπηρεσίες" οι οποίες θα είναι υπο πληρωμή (έστω και με την μορφή donation), οφείλεις να διαθέτεις ΑΦΜ και ανάλογα βιβλία επαγγέλματος, κάτι το οποίο φυσικά είναι αδύνατον μιας και είσαι ανήλικος. Όσο για το Paypal, χρειάζεσαι πιστωτική κάρτα, την οποία και πάλι δεν μπορείς να βγάλεις στο όνομα σου επειδή είσαι ανήλικος και φυσικά ανεπάγγελτος. Η φράση σου βέβαια που μου έκανε εντύπωση, ήταν αυτή: "Ο λογος που ανεβαζω σερβερ ειναι για προσωπικους λογους...". Δηλαδή συγνώμη, για να καταλάβω: τι πάει να πει "προσωπικοί λόγοι"; Τσακώθηκες με τον μπαμπά σου και δε σου δίνει χαρτζιλίκι; Και τώρα θες να βγάλεις λεφτά απο το Internet; Το ότι θα σας πάνε μέσα σηκωτούς και τους δύο έτσι και σας τσιμπήσει η εφορία άμα κάνεις την εξυπνάδα που σκέφτεσαι το σκέφτηκες; Καλύτερα να βγάλεις άδεια για παπάκι και να κάνεις delivery σε πιτσαρία/ σουβλατζίδικο...

Εντελώς φιλικά...

#3   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2009 - 15:55

Εντελως ασχετα σε πληροφορω ειναι αυτα που λες....Και θα σηκωσω σερβερ σε linux οχι cracks patches σε windows και καταρχας δεν σηκωνω πειρατικο site. Και να σου λυσω την απορια θα σηκωσω ιστοσελιδα για κονοτητα linux, μια για developement+προσωπική και ετσι με μικρα δικα μου πειραματα (νομιμα βεβαια) θα σηκωνω υπηρεσιες. Παλι δεν καταλαβαινω....τι θες να πεις παρακατω..

Το ότι θα σας πάνε μέσα σηκωτούς και τους δύο έτσι και σας τσιμπήσει η εφορία άμα κάνεις την εξυπνάδα που σκέφτεσαι το σκέφτηκες;

Για να με πιασει η εφορια πρεπει να δινω πειρατικο περιεχομενο κατι που δεν σκεφτομαι να το κανω και πες μου πως θα με πιασει η εφορια και για πιο λογο να με πιασει?? Αυτο δεν καταλαβαινω και τα εχω καλοσκεφτει και εχω σηζητησει αυτα τα θεματα πολυ αυτα τα θεματα και μαλιστα πολυ καλα...... :huh: Το χατζιλικι δεν μου το δινει ο μπαμπας μου αλλα μαζευω 1 ευρω καθε φορα και ειναι βαρετο και δεν μου αρεσει να μενω στο ιδιο σημειο και να το κανω απο την αρχη και την αρχη ξανα και ξανα... Ελπιζω να γινομαι σαφης..Παρε παραδειγμα παιδια 12-15 ετων που ειναι iphone developers θελω κι εγω να προσπαθησω να βγαζω λεφτα για δικους μου λογους οπως αυτοι. Προσωπικοι το ξανατονιζω οχι οικογενειακοι κτλπ.....

Εχω λογαριασμο στην τραπεζα αν μπαινουν τα εσοδα των υπηρεσιων στον λογαριασμο μου.... μπορει να γινει κατι τετοιο??

Φιλικα

Τελευταία επεξεργασία από: em1111, 23/08/2009 - 16:02


#4   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 23/08/2009 - 17:00

"Και να σου λυσω την απορια θα σηκωσω ιστοσελιδα για κονοτητα linux, μια για developement+προσωπική και ετσι με μικρα δικα μου πειραματα (νομιμα βεβαια) θα σηκωνω υπηρεσιες".


Καταρχάς δεν έχει καμμία απολύτως σημασία το αν θα σηκώσεις server σε Windows, Linux, BSD, ακόμα και Solaris αμα γουστάρεις. Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι απο την στιγμή που θα παρέχεις υπηρεσίες για τις οποίες θα υπάρχει πληρωμή (υπο οποιαδήποτε μορφή), υπόκεισαι στον έλεγχο την Εφορίας. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ οικονομική συνναλαγή, ανεξαρτήτου μορφής, υπόκειται στον έλεγχο της Εφορίας. Και απο τα γραφόμενα σου προκύπτει ξεκάθαρα πως το όλο εγχείρημα γίνεται με σκοπό να έχεις έσοδα απο την συγκεκριμένη ιστοσελίδα. και ως γνωστόν, τα έσοδα είναι προϊόν οικονομικής συνναλαγής. Επειδή λοιπόν αναρωτιέσαι για ποιό λόγο να σε πιάσει η Εφορία: Οποιαδήποτε μορφή οικονομικής συναλαγής απο την οποία προκύπτει οικονομικό όφελος για αυτόν που παρέχει την υπηρεσία/ αγαθό, για να είναι ΝΟΜΙΜΗ, απαιτείται η ύπαρξη ΑΦΜ, η έναρξη επαγγέλματος όπου θα δηλώνεται ξεκάθαρα το είδος των παρεχόμενων υπηρεσιών, η τήρηση λογιστικών βιβλίων, η έκδοση μπλόκ αποδείξεων, η απόδοση ΦΠΑ, και φυσικά ασφάλιση σε ασφαλιστικό φορέα...

Μια ακόμη φορά για να το εμπεδώσεις: Δεν μπορείς να σηκώσεις ΝΟΜΙΜΑ υπηρεσίες για τις οποίες θα πληρώνεσαι, επειδή είσαι ανήλικος, δεν έχεις άδεια επαγγέλματος, δεν διαθέτεις ΑΦΜ, δεν είσαι αυτασφάλιστος, δεν θα καταβάλεις ΦΠΑ, δεν θα εκδίδεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Κατανοητό;

Εάν λοιπόν σας τσιμπήσει η Εφορία, θα σας πάνε και τους δύο σηκωτούς: α) εσένα επειδή προφανώς ούτε έναρξη επαγγέλματος έχεις κάνει, ούτε ΑΦΜ διαθέτεις, και β) τον πατέρα σου επειδή εσύ είσαι ανήλικος και τελείς υπό την κηδεμονία του, οπότε αυτός θα πληρώσει τις εξυπνάδες σου. Όπως καταλαβαίνεις, η Εφορία μπορεί να σε μαγκώσει για πολλούς περισσότερους λόγους απο το πουλάς απλά πειρατικό περιεχόμενο, το ότι θα ΠΟΥΛΑΣ φτάνει, απο την στιγμή που η πώληση αυτή δεν είναι νόμιμη μιας και δεν διαθέτεις τις απαραίτητες προϋποθέσεις για μπορείς να πουλάς (όλα όσα ανέφερα παραπάνω).

Όσον αφορά τους 12χρονους - 15χρονους που είναι "iPhone Developers": Λυπάμαι, αλλά δεν γνωρίζω κανέναν. Μπορείς να μου υποδείξεις εσύ κάποιον 15χρονο ο οποίος είναι iPhone Developer και διαθέτει τουλάχιστον ΜΙΑ εφαρμογή η οποία βρίσκεται στο Apple Store και απο την οποία κερδίζει χρήματα;

Τέλος, δεκτό το γεγονός ότι δεν επιθυμείς να εξαρτάσαι απο τον πατέρα σου για να έχεις φράγκα στην τσέπη. Μέχρι να ενηλικιωθείς όμως, δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις. Ως γνωστόν η παιδική εργασία είναι παράνομη, όπως και η ανασφάλιστη εργασία. Αυτό που έχεις στο μυαλό σου μπορεί να σου φαίνεται απλό, είναι όμως παράνομο πέρα ως πέρα. Απο την στιγμή λοιπόν που επιθυμείς να βγάλεις φράγκα, έστω παράνομα, κάντο τουλάχιστον με τον παραδοσιακό τρόπο: βγάλε άδεια για παπί και κάνε delivery. Τους deliveράδες τουλάχιστον δεν τους ενοχλεί η Εφορία...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 23/08/2009 - 17:04


#5   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2009 - 17:44

Ευχαριστω.... θα το ψαξω καλυτερα.... :)

Eurosnaper

Πρανομη παιδικη εργασια ειναι οταν σε αναγκαζουν οχι οταν θες.....

Τελευταία επεξεργασία από: em1111, 23/08/2009 - 17:49


#6   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/08/2009 - 18:43

Συμφωνώ. Ρώτα πρώτα κάποιον που να ξέρει. ΠΧ μπαμπά σου ή κάποιον συγγενή λογιστή. Ειδικά τέτοια εποχή η εφορία ψάχνει εύκολα θύματα και οχι μεγαλοκαρχαρίες.

#7   slgo47

slgo47

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2009 - 10:24

Ευχαριστω.... θα το ψαξω καλυτερα.... :)

Eurosnaper

Πρανομη παιδικη εργασια ειναι οταν σε αναγκαζουν οχι οταν θες.....


Η παιδική εργασία είναι παράνομη. Δεν υπάρχει "θέλω" γιατί απλά είσαι ανήλικος. Δε σε ανάγκασε κανείς να βγάζεις χαρτζηλίκι στα φανάρια αλλά... άν σε συλλάβουν θα πάνε τον μπαμπά μέσα κι άντε να πείσει ο άνθρωπος ότι δεν είναι... σωματέμπορος! (ήταν ένα παράδειγμα)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες