Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτηση για αρση απορρητου σε κινητο.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   showishere

showishere

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/08/2011 - 18:47

Καλησπερα!
Πριν λιγες ημερες δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο καποιον με αποκρυψη στο κινητο μου, ο οποιος είχε ορεξη να κανει πλακα μεσα στην νυχτα.
Γνωριζει καποιος αν μπορω και με ποιο τροπο να μαθω τον αριθμο του;
Η εταιρεια που χρησιμοποιω ειναι Cosmote. Οπου και να κοιταξω το μονο που λεει ειναι να δωσω 5 ευρω ωστε να καταγραφουν οι κλησεις για 15 ημερες!
Εμενα δεν με νιαζει να γινει κατι τετοιο...γιατι δεν με εχει ξαναενοχλησει κανεις. Αυτο που θελω ειναι απλα να μαθω ποιος ηταν.

Υ.Π
Κατι τελευταιο..η αρση απορρητου απο οτι εχω ακουσει εχει να κανει αν εχει καποιος εχει δηλωσει πως επιθυμει να ειναι ο αριθμος του απορρητος...αν απλα εχει πατησει #31# τοτε χρειαζεται εισαγγελεας για να μαθω ποιος ηταν;
Σε μια φιλη μου που ειχε Vodafone απλα εκανε μια αιτηση και μετα απο λιγες ημερες πηγε και πηρε τρεις σελιδες αναλυτικο με τις κλεισης και μαλιστα εγραφε τον αριθμο του φαρσερ..και μαλιστα πολυ πριν δηλωθουν τα κινητα ειχε γινει το γεγονος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/08/2011 - 20:11

Καλησπερα!
Πριν λιγες ημερες δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο καποιον με αποκρυψη στο κινητο μου, ο οποιος είχε ορεξη να κανει πλακα μεσα στην νυχτα.
Γνωριζει καποιος αν μπορω και με ποιο τροπο να μαθω τον αριθμο του;
Η εταιρεια που χρησιμοποιω ειναι Cosmote. Οπου και να κοιταξω το μονο που λεει ειναι να δωσω 5 ευρω ωστε να καταγραφουν οι κλησεις για 15 ημερες!
Εμενα δεν με νιαζει να γινει κατι τετοιο...γιατι δεν με εχει ξαναενοχλησει κανεις. Αυτο που θελω ειναι απλα να μαθω ποιος ηταν.

Υ.Π
Κατι τελευταιο..η αρση απορρητου απο οτι εχω ακουσει εχει να κανει αν εχει καποιος εχει δηλωσει πως επιθυμει να ειναι ο αριθμος του απορρητος...αν απλα εχει πατησει #31# τοτε χρειαζεται εισαγγελεας για να μαθω ποιος ηταν;
Σε μια φιλη μου που ειχε Vodafone απλα εκανε μια αιτηση και μετα απο λιγες ημερες πηγε και πηρε τρεις σελιδες αναλυτικο με τις κλεισης και μαλιστα εγραφε τον αριθμο του φαρσερ..και μαλιστα πολυ πριν δηλωθουν τα κινητα ειχε γινει το γεγονος.

δεν νομιζω οτι μπορεις τωρα να μαθεις ποιος σε ειχε παρει τηλεφωνο... μεσω εισαγγελεα μπορει, αλλα γενικα δυσκολο..
αυτο με την καταγραφη των κλησεων ισχυει ομως, το εκανε και η μανα μου πριν καιρο (15 ευρω η wind), και για 15 μερες οποιος την επαιρνε τηλεφωνο ακουγε μηνυμα οτι ο αριθμος σας θα ειναι εμφανης (ειτε εχεις αποκρυψη ειτε οχι δλδ) και μετα πηρε ενα χαρτι με ολες τις κλησεις αυτων των 15 ημερων.
φασαρια αρκετη απ'οτι μου ειπε ομως με χαρτια κτλ μεχρι να μπει μπρος η καταγραφη..

#3   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/08/2011 - 07:43

Ποιο το νόημα τότε να έχεις απόρρητο νούμερο και να χρειάζεται εισαγγελική άδεια για άρση του απορρήτου αν μπορεί η κάθε εταιρεία με 15€ να το σπάει από μόνη της;; Μήπως είναι ο ορισμός του παράνομου;

#4   showishere

showishere

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/08/2011 - 12:12

Δηλαδη...μπορω ανετα και οποια ωρα της ημερας θελω να βαλω μια αποκρυψη στο κινητο και να τρελανω τον κοσμο στις πλακες αφου με λιγα λογια δεν γινεται να με μαθει κανεις!!!
Εκτος και αν ειμαι τοσο γκαντεμης που καποιος εχει δωσει χρηματα στην εταιρεια κινητης και καταγραφονται οι κλησεις για τις επομενες 15 ημερες.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομη ειναι αν απλα βαλω αποκρυψη για εκεινη την κληση και μονο αυτο θεωρειται απορρητο και χρειαζεται εισαγγελεα??

#5   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/08/2011 - 20:48

Επίσης όμως γιατί ενώ κάθομαι και πίνω τη φραπεδιά μου στην καφετέρια να με ενοχλήσει κάποιος από κάποιο Call Center επειδή έτυχε και ονομάζομαι Τάδε Ταδόπουλος και κάποιος συνώνυμος μου χρωστάει σε κάποια τράπεζα. Είναι δικαίωμα μου να μη θέλω να εμφανίζονται τα στοιχεία μου. Από εκεί και πέρα πολλές εταιρείες έχουν καταχραστεί αυτό το δικαίωμα και ενοχλούν.

#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/08/2011 - 21:01

Δηλαδη...μπορω ανετα και οποια ωρα της ημερας θελω να βαλω μια αποκρυψη στο κινητο και να τρελανω τον κοσμο στις πλακες αφου με λιγα λογια δεν γινεται να με μαθει κανεις!!!
Εκτος και αν ειμαι τοσο γκαντεμης που καποιος εχει δωσει χρηματα στην εταιρεια κινητης και καταγραφονται οι κλησεις για τις επομενες 15 ημερες.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομη ειναι αν απλα βαλω αποκρυψη για εκεινη την κληση και μονο αυτο θεωρειται απορρητο και χρειαζεται εισαγγελεα??

οταν ενεργοποιεις αυτην την υπηρεσια απο τις εταιριες κινητης τηλεφωνιας, τις μερες εκεινες που οι κλησεις σου καταγραφονται (βασικα απλα τα στοιχεια της κλησης εννοω) πριν χτυπησει το τηλεφωνο, αυτος που θα σε καλεσει θα ακουσει ενα μηνυμα που θα λεει οτι τα στοιχεια σου θα ειναι εμφανη στον κατοχο του αριθμου που καλεις και κατι τετοια τελοσπαντων...

#7   showishere

showishere

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/08/2011 - 08:53

Ναι οκ! Αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει να εκφοβισω καποιον μιας που δεν με εχουν ξανακαλεσει μετα απο εκεινη την ημερα! Το μονο που ζηταω ειναι: Αν αυτος ο χρηστης πατησε εκεινη την ημερα #31# στο κινητο του και εβαλε την αποκρυψη, πραγμα που δεν θεωρειται απορρητο, να μου πει η Cosmote τον αριθμο του! Τιποτα παραπάνω! Ποσο μαλιστα να πληρωσω για μια υπηρεσια που δεν θα μου κανει κατι για τις υπολοιπες ημερες!

#8   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/08/2011 - 10:52

Ναι οκ! Αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει να εκφοβισω καποιον μιας που δεν με εχουν ξανακαλεσει μετα απο εκεινη την ημερα! Το μονο που ζηταω ειναι: Αν αυτος ο χρηστης πατησε εκεινη την ημερα #31# στο κινητο του και εβαλε την αποκρυψη, πραγμα που δεν θεωρειται απορρητο, να μου πει η Cosmote τον αριθμο του! Τιποτα παραπάνω! Ποσο μαλιστα να πληρωσω για μια υπηρεσια που δεν θα μου κανει κατι για τις υπολοιπες ημερες!

καλα αυτο δεν κανει για την περιπτωση σου, αναφερθηκε ομως γιατι θα το κανει καποιος αλλος που λαμβανει επανελημμενα κλησεις με αποκρυψη στο κινητο του.
τωρα για αυτο που ζητας, απ'οσο ξερω γινεται, αλλα με εντολη εισαγγελεα μονο..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες