Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Vaja ivolution Top SP iPhone 3G case


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/10/2008 - 02:05

H ivolution Top SP της Vaja, σχεδιασμένη στα χρώματα του iPhoneHellas.gr, είναι μία από τις θήκες για iPhone 3G την οποία δοκιμάσαμε και πραγματικά μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Ας δούμε την Vaja  ivolution Top SP αναλυτικότερα:

Posted Image

Η 1η εντύπωση πάντα είναι πολύ σημαντική και η Vaja φαίνεται πως το γνωρίζει καλά! Το κουτί συσκευασίας είναι πολύ προσεγμένο σχεδιαστικά και αμέσως σε προδιαθέτει θετικά όσον αφορά την ποιότητα της θήκης την οποία περιέχει.

Posted Image

Το 1ο στοιχείο που παρατηρούμε πάνω στην Vaja ivolution Top SP είναι το μεταλλικό logo της Vaja το οποίο κοσμεί την μπροστινή πλευρά της θήκης. Βγάζοντας την θήκη από το κουτί της η πρώτη αίσθηση που αφήνει το ποιοτικό - Αργεντίνικο δέρμα στο χέρι μας είναι εκπληκτική. Το design της δε, είναι αδιαμφιμσβήτητα από τα ομορφότερα που έχουμε δει σε θήκη για iPhone.

Posted Image

Ανοίγουμε την θήκη για να την εξετάσουμε προσεκτικότερα και παρατηρούμε την εσωτερική επένδυση με το πρεσαριστό το logo της Vaja - ακόμη μία λεπτομέρεια η οποία αναδυκνύει την προσοχή την οποία έχει δωθεί στην κατασκευή της ivolution Top SP.

Posted Image

Ήρθε η ώρα να "ντύσουμε" το iPhone 3G. Το iPhone μπαίνει συρταρωτά από το επάνω μέρος της θήκης χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι διαστάσεις της θήκης είναι μετρημένες με ακρίβεια χιλιοστού ώστε να κουμπώνει ακριβώς πάνω στις διαστάσεις του iPhone 3G. Το iPhone συγκρατείται  με μεγάλη σταθερότητα ακόμη και όταν έχουμε την θήκη ανοιχτή, χωρίς ποτέ να έχουμε την αίσθηση πως υπάρχει κίνδυνος να γλιστρύσει και να αποσπαστεί από την θήκη.

Posted Image

Η Vaja ivolution Top SP καλύπτει σχεδόν ολόκληρη την επιφάνεια του iPhone 3G,  αφήνοντας εκτεθημένα μόνο την camera, το headphones jack, το πλήκτρο On/Off, τα πλήκτρα volume και εν μέρη τον διακόπτη mute.
Γιατί εν μέρη: Διότι το να κλείσεις τον διακόπτη είναι εύκολο αλλά το να τον  ανοίξεις, με κλειστή την θήκη, είναι αρκετά δύσκολο, γεγονός το οποίο ωφείλεται στην πολύ καλή εφαρμογή της θήκης, η οποία δεν αφήνει αρκετό χώρο πρόσβασης στο mute button.

Όταν η θήκη ανοίγει αποκαλύπτει ολόκληρη την μπροστινή επιφάνεια του iPhone 3G. Όπως διαπιστώνετε και από τις φωτογραφίες, υπάρχει αδυναμία κουμπώματος του κινητού με τη θήκη σε iPhone dock, ενώ το USB cable μπορεί να συνδεθεί μόνο όταν η θήκη είναι ανοιχτή.

Δεδομένου ότι όταν ανοιχτεί η θήκη δεν παρέχεται καμία προστασία στην οθόνη, καλό θα ήταν να συνδιάσετε την Vaja ivolution Top SP με κάποια ειδική προστατευτική ζελατίνα (πχ invisible shield, BSE, Bodyguardz κτλπ).

Posted Image

Όσον αφορά την χρηστικότητα της Vaja ivolution Top SP εντοπίσαμε το εξής πρόβλημα:

Όταν χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε το iPhone είτε για κάποια κλήση είτε για κάποια εφαρμογή θα διαπιστώσετε πως το σχέδιο κατασκευής δεν είναι και τόσο εργονομικό. Η κάτω πλευρά της θήκης κρέμεται και παρενοχλεί κατά την διάρκεια της κλήσης ενώ καθιστά αρκετά δύσκολο τον χερισμό της οθόνης αφής του iPhone λόγο του extra όγκου, τον οποίο προσθέτει κατά μήκος όταν ανοιχτεί.

Posted Image

Κλείνοντας την ivolution Top SP μας μένουν μόνο θετικές εντυπώσεις: Η απορόφηση κραδασμών είναι η μέγιστη δυνατή την οποία μπορεί να προσφέρει μία θήκη για ένα κινητό. Σε αυτό συμβάλουν τόσο το παχύ δέρμα όσο και το design το οποίο αγκαλιάζει αποτελεσματικά την συσκευή. Πραγματικά νιώθεις την σιγουριά πως ακόμα και εάν πέσει το iPhone κάτω στο πάτωμα δεν θα πάθει καμία ζημιά.

Η Vaja ivolution Top SP είναι από τις ομορφότερες θήκες που έχουμε δοκιμάσει για το iPhone 3G και από τις ελάχιστες θήκες για τις οποίες δεν σε ενοχλεί το γεγονός πως "κρύβει" το iPhone. Τα σχόλια όσων είδαν την θήκη κατά την διάρκεια των δοκιμών επιβεβαιώνουν την άποψη μας.

Προστασία σώματος: 4.5/5 (άριστα, εκτός από τα εκτεθιμένα controls)

Grip: 5/5

Προστασία οθόνης: - (ανοιχτή) / 5/5 (κλειστή)

Cool factor: 5/5

[Visit Vaja]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   el_greco

el_greco

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2008 - 02:27

Καλησπέρα... αυτήν ακριβώς τη θήκη έχω εγώ σε κόκκινο χρώμα με λευκή ρίγα, για το iPhone 2G. Δυστυχώς, επειδή το δέρμα είναι πολύ καλής ποιότητας όντως, μετά από αυτόν τον καιρό σε τσέπες παντελονιών κλπ, έχει "μαυρίσει" έντονα, και ψάχνω να βρω έναν τρόπο να το καθαρίσω.

Όποιος ξέρει το παραμικρό, θα του είμαι υπόχρεος... :)

#3   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/10/2008 - 02:33

Quote

Καλησπέρα... αυτήν ακριβώς τη θήκη έχω εγώ σε κόκκινο χρώμα με λευκή ρίγα, για το iPhone 2G. Δυστυχώς, επειδή το δέρμα είναι πολύ καλής ποιότητας όντως, μετά από αυτόν τον καιρό σε τσέπες παντελονιών κλπ, έχει "μαυρίσει" έντονα, και ψάχνω να βρω έναν τρόπο να το καθαρίσω.



Όποιος ξέρει το παραμικρό, θα του είμαι υπόχρεος... :)


Οσο και αστειο να σου φανει κανε μια ερωτηση σε καποιο μαγαζι με δερματινα.Αυτοι ξερουν.

Ευχαριστουμε για το review admin.Όντως φαινεται καλη και κυριως ποιοτική.

#4   giorgakis

giorgakis

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:giorgakis7

Δημοσίευση 24/10/2008 - 04:26

παιδες θηκες για iPhone μονο μεσω ιντερνετ μπορουμε να παρουμε?

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/10/2008 - 07:52

Yπάρχουν κάποια ελληνικά καταστήματα τα οποία φέρνουν διάφορες θήκες αλλά πιστεύω ότι η πλειοψηφία τους έχει τσιμπημένες τιμές. Οπότε, θα σου πρότεινα να παραγγείλεις on-line ή από καμία αγγελία αν βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει

#6   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2008 - 11:36

Θα προτιμήσω και πάλι την Invisible Shield της Zagg για το λόγο οτι απλώς πετάς το iphone στην τσέπη η στην τσάντα σου χωρίς να αγχώνεσαι για βρομιές - γρατζουνιές.......


#7   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2008 - 13:56

σωστος.

επισης μπορουμε να βρουμε θηκες στο fnac.στη γλυφαδα ειναι αλλα δε ξερω αν ειναι και καπου αλλου(νομιζω οτι ειναι και στο Mall).Ενας φιλος μου κι εγω πηραμε κατι τελειες θηκες.

#8   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 24/10/2008 - 15:13

Quote

Θα προτιμήσω και πάλι την Invisible Shield της Zagg για το λόγο οτι απλώς πετάς το iphone στην τσέπη η στην τσάντα σου χωρίς να αγχώνεσαι για βρομιές - γρατζουνιές.......


Κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για την προστασία της συσκευής του μπορεί να πάρει το Invisible Shield... κάποιος που αγοράζει μια θήκη όπως η Vaja, θέλει κάτι διαφορετικό...

#9   KostakisMac

KostakisMac

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2008 - 20:39

Παιδια ειναι η καλητερη θηκη, εγω εχω μια μαυρη χωρις ριγα. Δυστυχως το οτι ολα τα αλλα χρωματα μαυριζουν σημενει οχι πως λερωθηκε η θηκη αλλα οτι εφυγε το χρωμα απο την μαυρη επιφανεια του δερματος. οπωτε τα σκουρα χρωματα ειναι πολυ πιο "ανθεκτικα" απο τα ανοικτα. Το μονο μειωνεκτιμα στης βάχα ειναι πως αργει να φτασει στα χερια του αγωραστη. Στο site λενε ενα μηνα αλλα στην πραγματικοτητα κανει σχεδων 2! Οπωτε υπομονη. 5 αστερια στην θηκη!!!!!

#10   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2008 - 12:16

Quote

Quote

Θα προτιμήσω και πάλι την Invisible Shield της Zagg για το λόγο οτι απλώς πετάς το iphone στην τσέπη η στην τσάντα σου χωρίς να αγχώνεσαι για βρομιές - γρατζουνιές.......




Κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για την προστασία της συσκευής του μπορεί να πάρει το Invisible Shield... κάποιος που αγοράζει μια θήκη όπως η Vaja, θέλει κάτι διαφορετικό...


Σωστός συμφωνώ......

#11   sihainas

sihainas

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2008 - 22:23

Πρώτο μου ποστ εδώ...οπότε καλωσήρθα :P ως νέος κάτοχος ενός iphone 3g ψάχνω κι εγώ για μια θήκη προς το παρόν έχω μία case logic των 5 € από το e-shop οπότε δεν βιάζομαι να αποφασίσω... Παντού λοιπόν διαβάζω γι αυτές τις vaja... όμορφες φαίνονται και όλοι λένε ότι το προστατεύουν καλά οπότε το σκέφτομαι σοβαρά... αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι.... η συγκεκριμένη ξεκινά στα $85 σωστά; Με τα μεταφορικά και το τελωνείο τι γίνεται;

#12   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 22/01/2009 - 17:11

Quote

Quote

Θα προτιμήσω και πάλι την Invisible Shield της Zagg για το λόγο οτι απλώς πετάς το iphone στην τσέπη η στην τσάντα σου χωρίς να αγχώνεσαι για βρομιές - γρατζουνιές.......




Κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για την προστασία της συσκευής του μπορεί να πάρει το Invisible Shield... κάποιος που αγοράζει μια θήκη όπως η Vaja, θέλει κάτι διαφορετικό...

Συμφωνώ, θέλει ουσιαστικά μια θήκη ( πολύ όμορφη και ποιοτική δεν αντιλέγω) που θα κρύβει όλο το design ενός απο τα πιο όμορφα  κινητά της αγοράς.

#13   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 11/08/2009 - 21:46

Παιδιά πειστικά να αγοράσω κ γω μια!με τελωνείο τι παίζει;

#14   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2009 - 21:53

Παιδιά πειστικά να αγοράσω κ γω μια!με τελωνείο τι παίζει;


Απολύτως κανένα πρόβλημα φίλε μου παρότι στέλνουν με Fedex. Έχω κι εγώ μια ivolution sp. Καταπληκτική θήκη.

#15   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/08/2009 - 00:35

Ισχύει ότι ξεβαφει;ενδιαφερομαι για πορτοκαλί η αλλο ανοιχτο χρωμα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες