Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολόκληρα τραγούδια για Ringtone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Hintro

Hintro

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2011 - 17:27

Τελικά γίνεται.

Βρήκα τον τρόπο πώς να βάζουμε ολόκληρο τραγούδι για ringtone, χωρίς τον περιορισμό των 40''.
Φυσικά με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να βάλουμε μέρος τραγουδιού που η διάρκεια του μπορεί να είναι όσο θέλουμε εμείς και όχι απαραίτητα ολόκληρο το τραγούδι.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή.


<span style='font-size: 15px;'><strong class='bbc'>Ολόκληρο τραγούδι ως ήχος κλήσης</strong></span>

<strong class='bbc'>1)</strong> Πηγαίνετε στο iΤunes-> Preferences στην καρτέλα General στο κέντρο περίπου υπάρχει ένα κουμπί "Import Setings" πατήστε το και στο νέο παράθυρο που ανοίγει στο "Import Using" βάλτε AAC Encoder.

<strong class='bbc'>2)</strong> Διαλέξτε το κομμάτι που θέλετε μέσα από την λίστα σας και πατήστε δεξί-κλικ-> Create AAC version. Όταν τελειώσει η διαδικασία πατήστε δεξί κλικ->show in windows explorer στο αρχείο που δημιουργήθηκε(έγινε αυτόματα import στην λίστα σας).

<strong class='bbc'>3)</strong> Στο παράθυρο που σας εμφανίστηκε έχετε το τραγούδι που μετατρέψατε με κατάληξη ".m4a" πατήστε δεξί κλικ->Μετονομασία και αλλάξτε την κατάληξη σε ".m4r"

<strong class='bbc'>4)</strong> Συνδεθείτε μέσω ssh στο iphone και παγαίνετε στην διαδρομή "/private/var/stash/Ringtones.UUhUh3" και εκεί με drag & drop μεταφέρετε το αρχείο ".m4r" που μετονομάσατε.
<em class='bbc'><strong class='bbc'>
Ο φάκελος ringtone διαφέρει από iPhone σε iPhone.
Πχ στο δικό μου ονομάζεται Ringtones.UUhUh3.
Αυτό που αλλάζει σε κάθε κινητό είναι τα γράμματα μετά την τελεία.</strong></em>

<strong class='bbc'>5)</strong> Αν πάτε στο Settings->Sounds του iphone θα το βρείτε στην λίστα με τα default Ringtones.

ΥΓ: Το δοκίμασα και μου έπαιξε ολόκληρο τραγούδι 3λεπτά και 13 δευτερόλεπτα


<strong class='bbc'><span style='font-size: 15px;'>Μέρος κομματιού ως Ringtones(Χωρίς χρονικό περιορισμό)</span>

</strong>Όλα τα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια με τα από πάνω, με μία μόνο προσθήκη.
Αυτή είναι η διαδικασία για να "κόψετε" το κομμάτι και να βάλετε όποιο μέρος του θέλετε εσείς.

Όταν τελειώσετε το πρώτο βήμα κάντε το εξής:

<strong class='bbc'>1α)</strong> Μέσα στο iTunes, πηγαίνετε στο τραγούδι mp3 που θέλετε να κάνετε ringtone. Πατήστε πάνω του δεξί κλικ-> Get Info -> Options και εκεί αλλάξτε το Start time και το End Time του τραγουδιού όπως θέλετε εσείς. Πατήστε ΟΚ, όταν τελειώσετε. Πηγαίνετε στο βήμα 2.

<strong class='bbc'>Σημαντικό:</strong> <strong class='bbc'><em class='bbc'>Όταν τελειώσετε με όλα τα βήματα, πηγαίνετε ξανά στο mp3 και αλλάξτε του τα Start Time και End Time για να το ακούτε ξανά ολόκληρο.

Φυσικά αυτή την διαδικασία μπορείτε να την κάνετε και με κάποιο mp3 editor, όπως πχ. τον Wave Editor του Νero.

</em></strong>




Όντως πολύ καλή σκέψη αλλά 1)περίπλοκη 2) χρονοβόρα 3)δουλεύει ΜΌΝΟ για άτομα που δουλεύουν σε windows vista. Στα 7αρια δεν μπορείς να αλλάξεις την επέκταση του αρχείου μέσω μετονομασίας...

Αντί όλου αυτού μπορείτε απλά να ανοίξετε μέσω ssh /private/var/stash/Library/Ringtones σε αυτό το path και να κατεβάσετε το mp3 m4r converter το οποίο σου κάνει στην trial έκδοση 60% του συνολικού αρχείου convert. Αν το αγοράσεις κάνει convert όλο το αρχείο και μπορείς να αποθηκεύσεις πάνω από έναν ήχο στο κινητό σου χωρίς να είναι custom sounds αλλά standard.




Ελπίζω ο αρχικός δημιουργός του topic να μην παρεξηγηθεί απλά το έκανα copy paste γιατί το άλλο topic ήταν κλειδωμένο..Απλά προτείνω μια καλύτερη για τα δεδομένα που ηπάρχουν λύση..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   archmak

archmak

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2011 - 15:12

η διαδικασία αυτή πρέπει να την κάνω μόνο σε jailbreak iphone? ή μπορώ και σε κανονικό?

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2011 - 15:16

δες και το παρακατω link.. παλιο μεν.. καλο δε.. :)

http://www.iphonehel...ι-για-ringtone/

#4   Dmtrs

Dmtrs

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:Dmtrs

Δημοσίευση 18/12/2011 - 15:34

[quote name='Hintro' timestamp='1318865232' post='681142']
Όντως πολύ καλή σκέψη αλλά 1)περίπλοκη 2) χρονοβόρα 3)δουλεύει ΜΌΝΟ για άτομα που δουλεύουν σε windows vista. Στα 7αρια δεν μπορείς να αλλάξεις την επέκταση του αρχείου μέσω μετονομασίας...

Αντί όλου αυτού μπορείτε απλά να ανοίξετε μέσω ssh /private/var/stash/Library/Ringtones σε αυτό το path και να κατεβάσετε το mp3 m4r converter το οποίο σου κάνει στην trial έκδοση 60% του συνολικού αρχείου convert. Αν το αγοράσεις κάνει convert όλο το αρχείο και μπορείς να αποθηκεύσεις πάνω από έναν ήχο στο κινητό σου χωρίς να είναι custom sounds αλλά standard.




Ελπίζω ο αρχικός δημιουργός του topic να μην παρεξηγηθεί απλά το έκανα copy paste γιατί το άλλο topic ήταν κλειδωμένο..Απλά προτείνω μια καλύτερη για τα δεδομένα που ηπάρχουν λύση..
[/q
αλλαζεις κανονικα τον τυπο αρχειου και στα 7 απλα πρεπει να ρυθμησεις να βλεπεις την μορφη (καταληξη)του αρχειου

Τελευταία επεξεργασία από: Dmtrs, 18/12/2011 - 15:37


#5   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 18/12/2011 - 15:35

δουλεύει ΜΌΝΟ για άτομα που δουλεύουν σε windows vista. Στα 7αρια δεν μπορείς να αλλάξεις την επέκταση του αρχείου μέσω μετονομασίας...


Νομίζω πως κάνεις λάθος. Γτ δεν μπορείς στα windows 7 να αλλάξεις την επέκταση του αρχείου?

#6   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2011 - 15:40

Όντως πολύ καλή σκέψη αλλά 1)περίπλοκη 2) χρονοβόρα 3)δουλεύει ΜΌΝΟ για άτομα που δουλεύουν σε windows vista. Στα 7αρια δεν μπορείς να αλλάξεις την επέκταση του αρχείου μέσω μετονομασίας...

Αντί όλου αυτού μπορείτε απλά να ανοίξετε μέσω ssh /private/var/stash/Library/Ringtones σε αυτό το path και να κατεβάσετε το mp3 m4r converter το οποίο σου κάνει στην trial έκδοση 60% του συνολικού αρχείου convert. Αν το αγοράσεις κάνει convert όλο το αρχείο και μπορείς να αποθηκεύσεις πάνω από έναν ήχο στο κινητό σου χωρίς να είναι custom sounds αλλά standard.




Ελπίζω ο αρχικός δημιουργός του topic να μην παρεξηγηθεί απλά το έκανα copy paste γιατί το άλλο topic ήταν κλειδωμένο..Απλά προτείνω μια καλύτερη για τα δεδομένα που ηπάρχουν λύση..

Μάλλον κάπου έχεις λάθος κανονικα σε 7 δουλεύει εδω και δυο χρόνια κάνω την διαδικασία κανονικα, χωρίς πρόβλημα μετατρέπουμε το μπ3 με acc meta απλή μετονομασία σε m4r και με iexploter sto κινιτο.

#7   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/01/2012 - 00:53

ξερει κανεις πως περναω εναν ηχο που εχω κοψει στο iphone μου ως ηχο κλησης??η αν υπαρχει καμια εφαρμογη που μου επιτρεπει να κανω crop ενα μερος?

 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#8   antoniskozis

antoniskozis

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2012 - 15:40

geia se olous!mia erwthsh gt olo diavazw kai den exw kataferei tipota telika! :P mporw na valw sto iphone 4s ena hxo klhshs?kai nai pws?!eyxaristw!

#9   domino

domino

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 02/01/2012 - 15:48

Αν ειστε jailbroken Κατεβαζετε το anyring απο cydia και μπορειτε να βαλετε οποιο τραγουδι θελετε κ ολοκληρο ως ηχο κλησης

#10   antoniskozis

antoniskozis

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2012 - 15:49

geia se olous!mia erwthsh gt olo diavazw kai den exw kataferei tipota telika! :P mporw na valw sto iphone 4s ena hxo klhshs?kai nai pws?!eyxaristw!

#11   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/01/2012 - 15:56

ξερει κανεις πως περναω εναν ηχο που εχω κοψει στο iphone μου ως ηχο κλησης??η αν υπαρχει καμια εφαρμογη που μου επιτρεπει να κανω crop ενα μερος?




Unlimtones απο Cydia και το κανεις πολυ ευκολα!Το καλυτερο για μενα! ;)

#12   newbach

newbach

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:16gb black 5.0.1 jb

Δημοσίευση 02/01/2012 - 16:16

οχι οτι με ενοχλουν τα 30" αλλα για ποιο λογο θελει καποιος να βαλει ολοκληρο τραγουδι?μηπως θα το ακουσει?παλι μονο ολοκληρα μπορουσαμε να βαζουμε κ ψαχναμε καποια εφαρμογη να μπορουμε να τα κοψουμε κ να βαλουμε το αγαπημενο μας ρεφρεν..δε ξερουμε τι θελουμε λεω εγω

#13   mazlou

mazlou

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:mazlou

Δημοσίευση 02/01/2012 - 16:18

www.audiko.net

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος,κατεβάζω όποιο Ringtone θέλω !

#14   newbach

newbach

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:16gb black 5.0.1 jb

Δημοσίευση 02/01/2012 - 16:23

www.audiko.net

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος,κατεβάζω όποιο Ringtone θέλω !

ετσι μπραβο..
"ολοκληρο τραγουδι" κ αν η εισαγωγη ξεκιναει χαλαρα?ο αλλος που θα παιρνει τηλ θα βριζει...

#15   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/01/2012 - 16:24

geia se olous!mia erwthsh gt olo diavazw kai den exw kataferei tipota telika! :P mporw na valw sto iphone 4s ena hxo klhshs?kai nai pws?!eyxaristw!


Το μονο που μπορεις να κανεις στο iphone 4s ειναι να φτιαξεις απο εδω εναν ηχο κλησης http://audiko.net/ και μετα να το περασεις με το itunes στο κινητο, η διαδικασια που αναφερουν τα παιδια γινεται μονο σε jailbroken συσκευες γιατι χρειαζεται να επεμβεις στο root της συσκευης, δυνατοτητα που μεχρι στιγμης δεν υπαρχει στο 4s. Το audiko θα σε καλυψει δοκιμασε το, η διαδικασια ειναι απλη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες