Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγυηση απο αντικατασταση κινητου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 12:41

Της κορης μου το κινητο το πηγαμε σε voda service με προβλημα σε λειτουργια αλλα επειδη ειχε δυο ραγισματακια εκει που μπαινοβαγαινει ο φορτιστης το εβγαλαν εκτος εγγυησης και θελουν 195 ευρω για να το αντικαταστησουν. Μου ειπαν οτι το νεο κινητο θα εχει 1 χρονο εγγυηση. Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει ???Δεν πολυ εχω εμπιστοσυνη στα τηλεφωνα ...

Ευχαριστω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 12:55

Το κινητο να φανταστω ειναι iPhone eh? αν ναι τα ραγισματακια μεν ειναι απο κατασκευαστικο λαθος. Ειναι μεν προβλημα της συσκευης αλλα δεν την αντικαθιστανε...Αλλα δεν θα πρεπε να το λαμβανουνε και υποψιν τους! Το προβλημα ποιο ειναι για το οποιο και το πηγατε για service? για την εγγυηση δεν γνωριζω

Τελευταία επεξεργασία από: united_iFone, 07/09/2009 - 12:57


#3   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 13:06

Ναι iPhone ειναι. Εχανε το δικτυο πολλες φορες και ηθελε χειροκινητη αναζητηση που πολλες φορες ηταν και αυτη προβληματικη.

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2009 - 13:08

δλδ ειχες απο την αρχη την γνωστη περιπτωση "αστοχειας υλικου" στο συνολο της συσκευης...

ezgif_com_crop_2.gif


#5   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 13:21

Εγω αυτο πιστευω αλλα αντε να το αποδειξω...

#6   giolekos

giolekos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2009 - 13:14

δηλαδη νΑ αποδειξεις τι?οτι δεν εισαι ελεφαντας? το συγκεκριμενο προβλημα ειναι γνωστο με τα ραγισματα στην θεση του κονεκτορα αλλα ακομη κ αν εσυ το προκαλεσες αυτο δεν δικαιολογει να το πας για προβλημα τοθ δεκτη ραδιο κ να στο βγαζουν εκτος εγγυησης...πηγαινε σε ολα τα καταστηματα της αλυσιδας μεχρι να βρεις εναν νοημων ανθρωπο...εκτος αν το εστειλαν στο service κ πηρες απο εκει την απαντηση τοτε ΙΝΚΑ...κ φυσικα κατι ακομη...σε οποιαδηποτε αντικατασταση κινητου η εξαρτηματος αυτου η εγγυηση για το αντικατασταθεν μερος η κινητο ισχυει εκ νεου ...κοινοτικη οδηγια

#7   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2009 - 13:17

Το πηγα σε καταστημα και το εστελαν στο service.Απο εκει ειναι η απαντηση....Μαακρι να τηρησει τις οδηγιες η Vodafone.

#8   CarpeNoctum

CarpeNoctum

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2009 - 14:13

Έχε επίσης υπόψη σου ότι είναι υποχρεωμένοι από το νόμο αν σου αντικαταστήσουν τη συσκευή (είτε πληρώσεις είτε όχι) να σου ανανεώσουν την αρχική εγγύηση, δηλαδή δύο χρόνια. Αυτό να πεις στους εξυπνάκηδες. Και για να μιλάμε με στοιχεία, αναδημοσιεύω από http://www.acrobase....ead.php?t=39844

Ο νόμος για την προστασία του καταναλωτή είναι ο

Υπ'αριθμ: 3043 του 2002

και δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεbως στο τεύχος 192 στις 21 Αυγούστου 2002


Για όποιον θέλει να τον κατεβάσει βρίσκεται ΕΔΩ

http://www.efpolis.g...=startdown&id=5



Τα βασικά σημεία:

1) Η ελάχιστη διάρκεια εγγύησης είναι τα 2 ΧΡΟΝΙΑ. Τελεία και παύλα

2) Από τον παραπάνω νόμο ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ τα προϊόντα πληροφορικής ότι κι αν σας λένε στο κατάστημα.

3) Η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για ΟΛΗ την διάρκειά της ως προς κάθε ΝΕΟ προϊόν αντικατάστασης ή ως προς κάθε ανταλλακτικό.

4) Αν ενα νέο προϊόν που χαλάσει προκαλέσει και άλλες ζημιές αξίας άνω των 500 ευρώ, τότε δικαιούστε αποζημίωση.

5) Στις αγορές του Internet μπορείτε να επιστρέψετε -μέσα στις πρώτες 10 μέρες από την ημερομηνία ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ- ένα προϊόν και να πάρετε τα χρήματα πίσω απλώς και μόνο εαν ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΓΝΩΜΗ

6) Εαν η συσκευασία ενός προϊόντος που έχετε παραγγείλει από το Internet είναι στραπατσαρισμένη τότε ΜΗΝ το παραλλάβετε. Μετά ΔΕΝ θα δικαιούστε αντικατάσταση.

7) Σύμφωνα με τον νόμο 2414/1996 άρθρο 9, οι ΔΕΚΟ (πχ ΟΤΕ) είναι υποχρεωμένες να έχουν ενα χάρτη υποχρεώσεων στον οποίο να αναφέρονται με ακρίβεια τα χρονικά όρια κάθε αίτησης. Οι καθυστερήσεις ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ

8) Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας πρέπει να μην χρεώνουν τις "χαμένες κλήσεις" (ποιος κοιτάει τον λογαριασμό και θυμάται τι πήρε όμως....)


Πηγή : Tεύχος 21 του PC WORLD


Που μπορείτε να απευθύνεστε:

- ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ_____________ 1520, 210-3829640____ www.efpolis.gr

- ΕΚΑΤΟ (Ελληνική Καταναλωτική Οργάνωση)_____ 2310-949321_________ www.ekato.gr

- Ένωση Πολιτών Παρέμβαση ________________ 210-3612963, 3616254___ www.paremvassi.gr

- ΕΚΠΟΙΖΩ (Ένωση Καταναλωτών Ποιότητα Ζωής)__ 210-330444__________ www.ekpizo.gr

- Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή _____________ 210-3847253, 3893104___ www.eccefpolis.gr

- NEO INKA Ινστιτούτο Καταναλωτών__________ 210-9577877-9__________ www.inka.org.gr

- ΚΕΠΚΑ (Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών)_____ 801-11-17200___________ www.kepka.org

- Συνήγορος του Πολίτη _______________________ 210-7289600_________ www.synigoros.gr

- Υπουργείο Ανάπτυξης______________________ 210-6969000, 6969219____
__________________

#9   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2009 - 14:32

7) Σύμφωνα με τον νόμο 2414/1996 άρθρο 9, οι ΔΕΚΟ (πχ ΟΤΕ) είναι υποχρεωμένες να έχουν ενα χάρτη υποχρεώσεων στον οποίο να αναφέρονται με ακρίβεια τα χρονικά όρια κάθε αίτησης. Οι καθυστερήσεις ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ



Αυτο στην ΔΕΗ που δουλευω το εχουμε.

ΧΥΚ=χαρτης υποχρεωσεων προς καταναλωτες.

#10   korle

korle

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2009 - 18:20

αστα φιλε επαθα το ιδιο απο cosmote.ANTE ν αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφανταςειναι για το π..... με το συμπαθιο κιολας

#11   marios4

marios4

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2010 - 13:09

τα iphone εχουν 1 χρονο εγγυηση ρωτηστε το
τα ραγισματα στην περιοχη του φορτιστη και toυ hansfree ειναι εντος εγγυησης εντος αν ειναι εντονα-σπασιματα,αν γενικα ειναι χτυπημενη η συσκευη ή ανα λειπει καποιο κοματι(εστω μικρο)

#12   kosbit

kosbit

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/03/2010 - 15:27

τα iphone εχουν 1 χρονο εγγυηση ρωτηστε το
τα ραγισματα στην περιοχη του φορτιστη και toυ hansfree ειναι εντος εγγυησης εντος αν ειναι εντονα-σπασιματα,αν γενικα ειναι χτυπημενη η συσκευη ή ανα λειπει καποιο κοματι(εστω μικρο)

δηλαδή φίλε μου εμένα που μου εχει ραγίσει στο σημείο που κουμπωνει ο φορτιστής δικαιουμε αντικατάσταση ; Γιατι πήγα σε κατάστημα cosmote και μου είπαν αφησετο μας δεκαπέντε μέρες για να παει στο service αλλά είμαστε σίγουροι ότι έχει προκλειθει από κακή χρήση . Εγώ τι να κάνω τώρα που εδώσα τόσα euro ?

#13   marios4

marios4

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2010 - 09:39

δηλαδή φίλε μου εμένα που μου εχει ραγίσει στο σημείο που κουμπωνει ο φορτιστής δικαιουμε αντικατάσταση ; Γιατι πήγα σε κατάστημα cosmote και μου είπαν αφησετο μας δεκαπέντε μέρες για να παει στο service αλλά είμαστε σίγουροι ότι έχει προκλειθει από κακή χρήση . Εγώ τι να κάνω τώρα που εδώσα τόσα euro ?


Εγώ τι να κάνω τώρα που εδώσα τόσα euro ?NA ΡΩΤΑΓΕΣ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ TO ΙPHONE
για τα ραγισματα ειναι αναλογα το ραγισμα..στην περιοχη του φορτιστη πχ στο πισω καλυμμα μια γραμμη σχετικα μικρη και χωρις πολλεσ φθορες στην συσκευη γενικα ειναι εντος...καταλαβενεις υπαρχουν πολλες περιπτωσης
τα νεα iphone μπορει να ειναι καλυτερα(πιο ανθεκτικα)θα δουμε




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες