Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Boot your PC using your Iphone!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:56

Γεια σου και παλι ! Εχω μια απορια ... πηγα να βαλω το Backtrack 3 Live Στο Iphone με τον τροπο που περιγραφεις στο 1ο ποστ... αλλα μου ζητησε να κανει overwrite ενα φακελο boot που υπαρχει εκει απο τα windows 7 .. βασικα οταν ανοιγεις το Ιphone - Flash μου βγαζει κατευθιαν τα αρχεια του Windows 7 ! και δν τα εχει τακτοποιημενα σε εναν φακελο .. με αποτελεσμα οταν κανω το copy των δυο φακελων που λες να μου λεει αντικατασταση του φακελου ΒΟΟΤ ... τι να κανω ???

Επιπλεον ... κατεβασα και το ubuntu .. αυτο πως το βαζω ????


Ευχαριστω !!


Γεια σου φίλε μου.

Κάνεις overwrite τον φάκελο, σχεδόν κάθε installation από τις παραπάνω περνάει και κάτι δικό της στον φάκελο boot, άρα όποτε σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις overwrite, κάνεις overwrite.
Το Ubuntu το περνάς όπως το backtrack, κάνεις mount δηλαδή το image και κανεις copy όλα τα αρχεία απο το image στον αρχικό φάκελο. (και overwrite όπου σου ζητήσει)
Μετά απλώς περνάς την καταχώρηση στο menu.lst για να ξεκινάει και ubuntu, όπως ακριβώς το έχω στο δικό μου menu.lst στο αρχικό post.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:21

Γεια σου φίλε μου.

Κάνεις overwrite τον φάκελο, σχεδόν κάθε installation από τις παραπάνω περνάει και κάτι δικό της στον φάκελο boot, άρα όποτε σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις overwrite, κάνεις overwrite.
Το Ubuntu το περνάς όπως το backtrack, κάνεις mount δηλαδή το image και κανεις copy όλα τα αρχεία απο το image στον αρχικό φάκελο. (και overwrite όπου σου ζητήσει)
Μετά απλώς περνάς την καταχώρηση στο menu.lst για να ξεκινάει και ubuntu, όπως ακριβώς το έχω στο δικό μου menu.lst στο αρχικό post.


Για αλλη μια φορα σε ευχαριστω !!!!!!

#33   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:34

Ωχ ξερω οτι σε εχω πρηξει αλλα μια μια μου ερχονται οι αποριες.... <_<

μπορω να βαλω οπως και το backtrack ετσι και τα windows xp ???
γενικα τα παντα ???

#34   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:53

και κάτι ακόμα ...( sorry από αυτό το πρόγραμμα δεν έχω ελληνικά ) μπορώ να τα εγκαταστήσω μέσα κανονικά ;;;;; ελπίζω να μην σε κουράζω αλλά από linux δεν ξέρω σχεδόν τίποτα ^^

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 03/10/2009 - 17:20
Δίορθωσα το post, αλλά άλλη φορά μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιο converter


#35   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:59

είναι αλήθεια τελικά δουλεύει?

#36   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:19

yup Λειτουργει !!! εχω τα παντα μεσα στο Iphone !! Tα Windows 7 Linux και σε οποιο pc καινα ειμαι τα εχω ολα !!!! :lol:


και δεν κολαει μια το iPhone !!

#37   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:40

αχαχαχα και τώρα που χρειαζόμουν και flashaki .... :P έχω τα xp σε usb type
ή μπορείς να κάνεις και boot με κανονικές εκδόσεις windows?

#38   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:19

μεχρι τωρα εχω εγκατασταση για τα 7 γιατι οταν εκανα την εγκατασταση του bootloader δν εβαλα τα αρχεια του Xp και εχω σε portable (Δλδ χωρις εγκατασταση ) Τα Linux Βacktrack 3 + Ubuntu !! Δλδ ειναι το iPhone ειναι μπουρι πλεον! Σκεψου οτι εχω μεσα και ολα τα απαραιτητα προγραμματα για οταν κανω φορματ ολες τις εγκαταστασεις !! και ειμαι κομπλε !!!

οποιος φιλος μου θελει format παω με το cd !! Ασε που οταν τους βαζω linux τρελαινονται !! χωρις εγκατασταση !! :lol:

#39   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:37

μεχρι τωρα εχω εγκατασταση για τα 7 γιατι οταν εκανα την εγκατασταση του bootloader δν εβαλα τα αρχεια του Xp και εχω σε portable (Δλδ χωρις εγκατασταση ) Τα Linux Βacktrack 3 + Ubuntu !! Δλδ ειναι το iPhone ειναι μπουρι πλεον! Σκεψου οτι εχω μεσα και ολα τα απαραιτητα προγραμματα για οταν κανω φορματ ολες τις εγκαταστασεις !! και ειμαι κομπλε !!!

οποιος φιλος μου θελει format παω με το cd !! Ασε που οταν τους βαζω linux τρελαινονται !! χωρις εγκατασταση !! :lol:

Όλα αυτα τα έχεις σε portable edition?
έχεις κάνει και partitions?

#40   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:15

Όλα αυτα τα έχεις σε portable edition?
έχεις κάνει και partitions?


εχω κανει ενα partition και εκει επανω βαζω τα παντα
ναι ειναι portable!!

check to post tou iWizard

Και ναι , το Ubuntu και το Backtrack είναι linux λειτουργικά και με το παραπάνω tutorial μπορείς να τα bootάρεις χωρίς να τους κάνεις πουθενά εγκατάσταση.



#41   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:35

εχω κανει ενα partition και εκει επανω βαζω τα παντα
ναι ειναι portable!!

check to post tou iWizard

κρίμα που πρέπει να περιμένω για το JB της 3.1

#42   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 22:03

και κάτι ακόμα ...( sorry από αυτό το πρόγραμμα δεν έχω ελληνικά ) μπορώ να τα εγκαταστήσω μέσα κανονικά ;;;;; ελπίζω να μην σε κουράζω αλλά από linux δεν ξέρω σχεδόν τίποτα ^^


windows xp δεν bootαρουν portable, πρέπει να φτιάξεις ένα live cd αλλά δεν είναι πλήρως λειτουργικό, είναι pe edition (δηλαδή λίγα πράγματα ίσα ίσα για να κανείς αποκατάσταση )

η πλειοψηφία των live είναι Linux
μπορείς όμως να φτιάξεις windows 7 που να bootαρουν από το iPhone (ολόκληρα, όχι το setup)
αυτό γίνεται με vhd image. Αν θες πληροφορίες ρωτά με.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες