Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

Απαίσια εμπειρία από εταιρεία επισκευής iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
153 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:43

καλημέρα, λοιπόν να σας μεταφέρω και εγώ την απόψή μου περι του θέματος. Οταν ειχε χαλασει το δικο μου, σαν καινουργιος χρηστης τοτε, εψαξα μεσα απο εδω το εστειλα στον Παντσο για αλλαγη οχι του κρυσταλλου αλλα του αλλου κρυσταλλου μεσα( Δεν θυμαμαι και πως λεγεται)και καταφερε να μου σβησει ΟΛΕΣ τις επαφες!!!! χωρις να χρειαζεται εγκατασταση καινουργια το Os απλα αλλαγη ηθελε. αυτα για να μην διαφημηζουμε προσωπα και καταστηματα ο καθενας ξεχωριστα. Προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη !!!


Την καλημέρα και από εμένα. Θεωρείται δεδομένο πως όταν μία συσκευή έχει μέσα δεδομένα (κινητό, σκληρός δίσκος, PC κτλ) και πάει σε κάποιο τεχνικό τμήμα ο ιδιοκτήτης της συσκευής οφείλει να έχει κρατήσει Backup. Κατά τη διαδικασία της επισκευής μιας ηλεκτρονικής συσκευής ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και κατ΄επέκταση να καταστραφούν τα δεδομένα.

Δεδομένου αυτού αφού ο Pantsos σου επέστρεψε μία λειτουργική συσκευή έκανε σωστά τη δουλειά του

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:44

φιλε μου τοτε πραγματικα ΔΕΝ ηξερα αν χρειαζοταν αυτο που εγινε Η΄ οχι οταν το εμαθα οντως ειχα νευριασει πολυ γιατι εχασα επαφες με ατομα που τωρα δεν ξερω που βρισκονται τι κανουν.Απλα πρεπει να ειμαστε σιγουροι που το δινουμε το μηλο μας για επισκευη αυτο θελω να τονισω και χωρις να εχω προσωπικα προβληματα μαζι σου και φυσικα ουτε στην δουλεια σου

υγ. στο ειχα αναφερει και τοτε μου ειχες πει αναγκαιο οτι ηταν... γιατι τοτε πιστευα οτι απλα μου δωσατε αλλo μηλο.. ;)


Τότε αν σου είχα αναφέρει οτι ήταν αναγκαίο θα ήταν για να το έκανα η εγώ η ο συνεργάτης μου ο οποίος δεν είναι άσχετος,και τώρα που θυμήθηκα αν ήταν για αλλαγή LCD με τα παλιά firmware 3.x.x χρειαζόταν restore.
Όπως θα δεις και σε μεγάλες εταιρίες κινητής NOKIA sonyericsson όταν πάει για service αναφέρουν οτι όταν πάει για service το τηλέφωνο είναι δουλειά του κατόχου να μεριμνήσει για τα δεδομένα του,δεν θέλω να φανεί σαν δικαιολογία,απλά κοίτα λίγο και την πλευρά την δική μου.Όπως και να χει σου ζητώ συγνώμη για την όποια αναστάτωση.

#33   time

time

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:45

Την καλημέρα και από εμένα. Θεωρείται δεδομένο πως όταν μία συσκευή έχει μέσα δεδομένα (κινητό, σκληρός δίσκος, PC κτλ) και πάει σε κάποιο τεχνικό τμήμα ο ιδιοκτήτης της συσκευής οφείλει να έχει κρατήσει Backup. Κατά τη διαδικασία της επισκευής μιας ηλεκτρονικής συσκευής ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και κατ΄επέκταση να καταστραφούν τα δεδομένα.

Δεδομένου αυτού αφού ο Pantsos σου επέστρεψε μία λειτουργική συσκευή έκανε σωστά τη δουλειά του


θα απαντησω αυτο και δεν θα συνεχισω γιατι νομιζω οτι δημιουργειται θεμα. οταν το εχεις λιγο καιρο και δεν ξερεις καν να κανεις οτιδηποτε και σου πεφτει και σπαει, εσυ ηξερες να κανεις backup οταν το πηρες???
δεν θελω απαντηση, ευχαριστω!!!

#34   kos75

kos75

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:53

Καλησπέρα σε άλλους. Θα ήθελα να αναφερθώ στην περιπέτεια μου σχετικα με προβλημα σηματος που ειχα σε ενα iphone 3GS ,τον Αυγουστο που μας περασε(ελειπα εκτος γι αυτο και το αναφερω τωρα).
Ξαφνικα εχανα το σημα στο τηλεφωνο μου και θαμπωμενος απο τα βαρυγδουπα λογια και το site της εταιριας iphone Repair, αποφασισα να τους εμπιστευτω το τηλεφωνο μου για servise.Το στελνω με courier, την επομενη μερα το πηραν στα χερια τους, λεγοντας μου οτι θα μου το στειλουν την ιδια μερα το απογευμα. Περιμενω την αλλη μερα να παρω το τηλεφωνο στα χερια μου , δεν το περνω εποικοινωνω μαζι τους μου ελεγαν το συγεκριμενο ατομο που εφτιαξε το τηλ. λειπει, και δεν ξερουμε να σου απαντησουμε. Για να μην τα πολυλογώ, πηρα το τηλ μετα απο 3 μερες ,και το προβλημα παρεμεινε το ιδιο ,σαν να μην το ειχα στειλει καθολου, πληρωνοντας στην courier 100 ευρω , γιατι τους ειχα ζητησει να μου αλλαξουν και το πισω καπακι μια και ειχε ελαχιστες γρατζουνιες. Παρατηρωντας καλυτερα το τηλ. βλεπω οτι το καπακι ηταν τελειως στραβα κουμπωμενο και με το ζορι εμπαινε το καλωδιο της φορτισης, δηλ διπλα χαμενος και το προβλημα του σηματος δεν εφτιαξε ,και το καπακιτο πισω στραβο.Την αλλη μερα παίρνω τηλ. στην εταιρεία, μου απαντούν να το ξαναστείλω πίσω,να το φτιαξουν( τα σχετικα συγνωμη κλπ ). Αντε ξανα μανα χωρις τηλ 2 μερες ακομα, το ξαναπαίρνω πίσω, δεν δουλευε το mute button ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΟΙ ΤΥΠΟΙ.... και επιτελους ειχα τωρα σημα αλλα κατι δεν μου κολλαγε στο σημειο του dock. Τελος παντων σε αυτους τους απαραδεκτους το τηλ δεν το εστελνα ξανα πισω παρόλο που πλήρωσα σχεδον 140 ευρω με τα περα δωθε της courier, απευθύνομε στο forum και εμπιστευτηκα τον φιλο μας τον PANTSOS .Το αποτελεσμα τα λεει ολλα τι ειχαν κανει οι τυποι της iphone repair.


Μεταφέρω αυτούσια τα λόγια του φίλου PANTSOS,με μάρτυρα την FOTO.Εγώ απο την στιγμή που άνοιξα το τηλέφωνο είδα την πρώτη πατέντα όπως είπαμε στο σήμα.Επειδή το καπάκι που σου έβαλαν αυτοί δεν ήταν 100% να ταιριάζει,σου έβαλαν ένα χαρτάκι μέσα ώστε να ακουμπάει την επαφή για να έχεις σήμα.(Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία)To δεύτερο που παρατήρησα είναι οτι κάθε βίδα έχει την δική του θέση άλλες είναι πιο λεπτές και άλλες πιο φαρδιές και δεν μπαίνουν παντού.
Στο κάτω μέρος του dock όπου ήταν και στραβό όταν το άνοιξα είδα οτι επειδή είχαν βάλει λάθος βίδα έσπασε η βάση του.
Και που σου χαλάσαν το mute button ήταν ξεχαρβαλωμένο. Τον εμπιστευτηκα απο την πρωτη στιγμη που μιλησα μαζι του, μου επισκευασε τα παντα αψογα , μου αλλαξε και μπαταρια πηρα ενα καινουργιο τηλ. πισω της κουτας μπορω να πω, τα εργατικα που μου πηρε ηταν λιγοτερα απο 30ευρω , βλεποντας τι τραβηξα τοσο καιρο. Πανω απο ολλα φταιω εγω βεβαια που δεν ρωτησα απο την αρχη το forum .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΛΑ ΦΙΛΕ PANTSOS!!!!! ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΊΤΕ ΤΟΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ . ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΌΜΑΣΤΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΈΝΟ ΜΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

http://www.teleservice.com/teleservice_departments_greece.php
λυπαμαι για την ταλαιπωρια που περασες φιλε μου.κοιτα την παραπανω σελιδα που σου εστειλα και ευχομαι να μη χρειαστει να περασεις κατι παρομοιο.πολυ αξιοπιστη εκει στελνουν τα κινητα για επισκευη καταστηματα γερμανος κ.α.

#35   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:54

Θα απαντήσω γιατί με ρωτάς φίλε μου.

ο λαός λέει "Οταν δεν ξέρουμε , ρωτάμε ! ! !"

#36   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:06

φιλε μου τοτε πραγματικα ΔΕΝ ηξερα αν χρειαζοταν αυτο που εγινε Η΄ οχι οταν το εμαθα οντως ειχα νευριασει πολυ γιατι εχασα επαφες με ατομα που τωρα δεν ξερω που βρισκονται τι κανουν.Απλα πρεπει να ειμαστε σιγουροι που το δινουμε το μηλο μας για επισκευη αυτο θελω να τονισω και χωρις να εχω προσωπικα προβληματα μαζι σου και φυσικα ουτε στην δουλεια σου

υγ. στο ειχα αναφερει και τοτε μου ειχες πει αναγκαιο οτι ηταν... γιατι τοτε πιστευα οτι απλα μου δωσατε αλλo μηλο.. ;)


μια ενημέρωση αδερφέ... στο σύμπαν αυτό, σε όποιο service και να πας ακόμα και για να τεστάρεις το καλώδιο του φορτιστή με το κινητό σου, το πρώτο που σου λένε "έχετε κάνει backup τα δεδομένα σας;" κανένα service για οποιοδήποτε λόγο δεν φέρει καμιά ευθύνη για την απώλεια δεδομένων, από κινητό, GPS μέχρι και PC! γιαυτό λοιπόν αν και δεν το ξέρω τον pantso προσωπικά, να είσαι 200% σίγουρος ότι δεν φταίει ακόμα και ο ίδιος να έσβησε τα δεδομένα σου!

#37   kostas13patra

kostas13patra

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:12

Παιδια λαθη γινονται,οκ.Και τι εγινε? Διορθωνονται. Για να πηγαιναμε τα τηλεφωνα μας στους κλεφτες εξω (γερμανος,,vodafone,wind, και ολα τα συναφη),να δουμε πως θα κατεληγαν!
Εγω 2 φορες μου εχει επισκευασει το τηλεφωνο μου ο batjump,αν και μακρια,αψογος,γρηγορος,και αριστα λειτουργικο!

#38   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:15

θα απαντησω αυτο και δεν θα συνεχισω γιατι νομιζω οτι δημιουργειται θεμα. οταν το εχεις λιγο καιρο και δεν ξερεις καν να κανεις οτιδηποτε και σου πεφτει και σπαει, εσυ ηξερες να κανεις backup οταν το πηρες???
δεν θελω απαντηση, ευχαριστω!!!



Kανείς δεν ξέρει όταν παίρνει κάτι για πρώτη φορά, και γω δεν ήξερα όταν το πρωτοπήρα το κινητό, αλλά έψαξα και διάβασα όλες τις οδηγίες και τα Help και όλα πριν κάνω οτιδήποτε, και το πρώτο πράγμα που έψαξα είναι πως γίνεται το backup, για να μην έχω θέματα.
Whatsapp doc?

#39   time

time

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:20

καλα ρε παιδια ολοι πεσατε να με φατε... σιγα τι ειπαμε δηλαδη, ολοι γενηθηκατε με ενα backup στο χερι ???
η λυση βρεθηκε μεταξυ μας και πεταγεστε ΟΛΟΙ οι σχετικοι εδω μεσα και κρινετε κραζετε....μια ζωη διχονοια!!!

#40   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:23

καλα ρε παιδια ολοι πεσατε να με φατε... σιγα τι ειπαμε δηλαδη, ολοι γενηθηκατε με ενα backup στο χερι ???
η λυση βρεθηκε μεταξυ μας και πεταγεστε ΟΛΟΙ οι σχετικοι εδω μεσα και κρινετε κραζετε....μια ζωη διχονοια!!!


Ακριβώς το αντίθετο λέμε, συζητάμε. Κανείς δεν ξέρει, όλοι ψάχνουν και βρίσκουν. Μονο αυτό, εντελώς φιλικά. Ηλεκτρονικές συσκευές είναι, δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να πάθουν, γιαυτό προσπαθούμε να έχουμε την ελάχιστη απώλεια.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 30/10/2011 - 11:24

Whatsapp doc?

#41   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:25

Εντάξει παιδιά το οτι είναι αυτονόητο κάτι δε σημαίνει οτι πρέπει όλοι να το ξέρουν,το παιδί απλά επισήμανε κάτι που είχε γίνει στο παρελθόν,δε το έκανε ούτε για να με δυσφημήσει ούτε για να μου την πει,όπως μου είπε και στο pm.
Απλά το οτι ήταν αυτονόητο να το κάνει δεν σημαίνει οτι πρέπει να να τον φάμε.
Τέλος καλό όλα καλά.


Το θέμα που ανοίξαμε είναι οτι θα πρέπει να γίνεται σωστή δουλειά και όχι με πατέντες,γιατί όπως τώρα μπορεί ο φίλος Σωκράτης να μην έβλεπε το χαρτάκι αλλά αργότερα να το πήγαινε αλλού θα το έβρισκαν οι επόμενοι.
Και αυτό ισχύει για όλες τις δουλείες όχι μόνο για service iPhone.Όταν κάνουμε καλή και σωστή δουλειά αυτό αναγνωρίζεται,και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό να προσέχουμε που δίνουμε το κινητό μας για service,δεν είναι φθηνή συσκευή με 100.

#42   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:33

Εντάξει παιδιά το οτι είναι αυτονόητο κάτι δε σημαίνει οτι πρέπει όλοι να το ξέρουν,το παιδί απλά επισήμανε κάτι που είχε γίνει στο παρελθόν,δε το έκανε ούτε για να με δυσφημήσει ούτε για να μου την πει,όπως μου είπε και στο pm.
Απλά το οτι ήταν αυτονόητο να το κάνει δεν σημαίνει οτι πρέπει να να τον φάμε.
Τέλος καλό όλα καλά.


Το θέμα που ανοίξαμε είναι οτι θα πρέπει να γίνεται σωστή δουλειά και όχι με πατέντες,γιατί όπως τώρα μπορεί ο φίλος Σωκράτης να μην έβλεπε το χαρτάκι αλλά αργότερα να το πήγαινε αλλού θα το έβρισκαν οι επόμενοι.
Και αυτό ισχύει για όλες τις δουλείες όχι μόνο για service iPhone.Όταν κάνουμε καλή και σωστή δουλειά αυτό αναγνωρίζεται,και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό να προσέχουμε που δίνουμε το κινητό μας για service,δεν είναι φθηνή συσκευή με 100.

εσύ μην μιλάς!!!!! σου τα έχω πολλά μαζεμένα! :P πλάκα κάνω! ναι χαλαρώστε... είναι μια υπέροχη Κυριακή!!! πάω να πάρω τον καφέ μου! :)

#43   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:35

εσύ μην μιλάς!!!!! σου τα έχω πολλά μαζεμένα! :P πλάκα κάνω! ναι χαλαρώστε... είναι μια υπέροχη Κυριακή!!! πάω να πάρω τον καφέ μου! :)


Κάτσε πριν λίγο είπες ούτε με ξέρεις προσωπικά και τώρα μου τα χεις μαζεμένα??? Ε αφού τα έχεις μαζεμένα φερ τα εδώ να τα κάνω ένα καλό Service :lol:

#44   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/10/2011 - 11:50

Παρόμοια εμπειρία έχω και εγώ. Είχα στείλει το 3Gs μου για αλλαγή πίσω καπακιού και bezel, επειδή είχε γρατσουνιές. Ενώ μου είπαν ότι η αλλαγή θα γίνει την ίδια μέρα και θα σταλεί επίσης, μετά από πιέσεις μου έγινε σε 4 μέρες και όταν πήρα το τηλέφωνο πίσω το bezel ήταν στραβό και δε χωρούσε μέσα σε θήκη. Και πλήρωσα και 120 ευρώ και αναγκάστηκα να πουλήσω το τηλέφωνο λιγότερα.

Τι να πεις, δεν ήξερα δε ρώταγα.

#45   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/10/2011 - 12:01

Εγω παιδια ειχα ενα προβλημα με το 4αρι μου πριν κανενα χρονο(ηταν ολοκαινουριο τοτε) και κατα λαθος επεσε σιροπι γλυκου του κουταλιου μεσα στο μεγαφωνο.Το αποτελεσμα ηταν να βραχνιασει και να μην ακουω το τηλ.οταν χτυπουσε.ΔΕΝ εμπιστευομαι κανενα μαγαζι η vodafone κι ετσι τυχαια θα ελεγα επελεξα τον φιλο batjam.Πηρα τηλεφωνο μιλησαμε ηταν κοντα μου(Θεσσαλονικη-Λαρισα),πηρα τον προαστιακο πηγα του το εδωσα το εφτιαξε σε κανα μισαωρο ηπιαμε καφε, μου ζητησε μια πολυ λογικη τιμη που δεν θυμαμαι τωρα και επεστρεψα πισω ευτυχισμενος με το τηλ. να δουλευει αψογα μεχρι τωρα.Νομιζω πως πρεπει να εμπιστευομαστε τα μελη του φορουμ γιατι και εξυπηρετικοι ειναι και φτηνοι ειναι και ολος ο κοσμος γραφει θετικα γι αυτους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες