Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Iphone και Ebay Απορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vrasmospm

vrasmospm

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2011 - 01:25

Καλημέρα σας.
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα iphone από το ebay αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη δυνατότητα που έχω να το ξεκλειδώσω.
Ποια από τα iphone που κυκλοφορούν είναι συμβατά με κάρτα sim που έχουμε στην Ελλάδα. Που να έχουν υποδοχή για κάρτα sim ελληνική , όχι να είναι ξεκλείδωτα.
Πχ έχω ακούσει πως η AT&T στην αμερική δεν βάζει κάρτες στα iphone 4.
Θα ήθελα περισσότερες λεποτμέρειες σχετικά με το θέμα.
Συγγνώμη που τα λέω λίγο μπερδεμένα αλλά δεν τα έχω πολυκαταλάβει!

Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε τι είναι η gevey sim.
Ευχαριστώ πολύ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/10/2011 - 01:39

Καλησπέρα και καλως όρισες στην παρέα μας.

Ας τα πάρουμε με την σειρά.Στην Αμερική κυκλοφορούν 2 μοντέλα iPhone 4..To ένα είναι Gsm και το άλλο CDMA..H Η διαφορά τους είναι ότι το ένα λειτουργεί ΜΟΝΟ με internet και ΜΟΝΟ σε συγκεκριμένο πάροχο...Το μοντέλο CDMA δεν έχει καθόλου υποδοχή για κάρτα Sim.

Τώρα σχετικά με ο Locked κτλ ..Μέχρι πριν λίγο καιρό ΟΛΑ τα iPhones που ερχόντουσαν από Αμερική ήταν κλειδωμένα στην AT&T.Πρόσφατα όμως η Apple άρχισε να πουλά και ξεκλείδωτες συσκευές που λειτουργούν με όλους τους παρόχους παγκοσμίως.

Το που μπορείς να το προμηθευτείς ένα ξεκλείδωτο iPhone από Αμερική αν με ρωτήσεις θα σου απαντήσω ΜΟΝΟ αν το πάρεις εσύ ο ίδιος από κατάστημα..Ο λόγος είναι ότι είναι πολύ πρόσφατη η απελευθέρωση των iPhones στην Αμερική με αποτέλεσμα πολλοί θα είναι αυτοί που θα το το εκμεταλλευτούν και ιδίως όταν μιλάμε για Ebay..

Σχετικά με το τι είναι η Gevey...

Μέχρι της εκδόσεις 4.x (Τις πρώτες) υπήρχε ο τρόπος να γίνει Software Unlock η συσκευη ανεξάρτητα απο το που είναι αγορασμένη και αν ήταν κλειδωμένη σε κάποιο πάροχο..

Με τον καιρό η Apple αυτό το καταπολέμησε κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα πολλά iPhone πλέον να είναι είτε κλειδωμένα είτε οι κάτοχοι τους για να έχουν το Software Unlock να αναγκάζονται να είναι πολύ προσεκτικοί στο τι κάνουν..

Κάποιοι όμως πέρασαν το όριο "ασφαλείας" που είχαν ορίσει οι Hackers για να μπορεί να γίνετε η διαδικασία του Unlock και βρέθικαν με το iPhone να λειτουργεί μόνο ως iPod..

Εκεί λοιπόν βγήκε η GEVEY η οποία παρέχει Hardware Unlock το οποίο προσπερνά "ξεγελώντας" το iPhone τους περιορισμούς της Apple..

Αλλά δυστυχώς και αυτό πλέον φτάνει προς το τέλος από ότι φαίνεται..

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 31/10/2011 - 01:40

ezgif_com_crop_2.gif


#3   vrasmospm

vrasmospm

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2011 - 01:52

Για τα Iphone 3g και 3gs τι ισχύει;; Όλα μπορούν να ξεκλειδώσουν;;;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες