Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Έχω την ιδέα... και?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   byoshi

byoshi

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/11/2011 - 19:14

Καλησπέρα!

Είμαι άσχετος με όλα αυτά..!

Μου ήρθε όμως μια ιδέα για game. Αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από programming/developing. Απλά έχω την ιδέα.

Και τώρα έρχομαι εδώ να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια. Όποιος ενδιαφερθεί να απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά...

[Αρχικά να πω οτι το game μου δεν είναι κανένα παιχνίδι τύπου Lineage με full graphics, απέραντες πιστες και γενικά πολύ απαιτητικό. Είναι παιχνίδι βασισμένο σε άθλημα, οποτε όλα διαδραματίζονται μέσα σε στάδιο. Πάμε τώρα στις ερωτήσεις...]

1) Έχω την ιδέα... Τι (και ποιον) χρειάζομαι μέχρι ένα παιχνίδι να είναι έτοιμο?

2) Μπορεί ένα άτομο να ασχοληθεί με αυτό ή θα πρέπει να βρω κάποιον για το προγραμματισμό, κάποιον για effect, κάποιον για designer?

3) Μπορεί κάποιος να μου εκτιμήσει περίπου το κόστος, υπολογίζοντας τις αμοιβές των ατόμων που θα υλοποιήσουν το game μου? Και τέλος...

4) Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει επιγραμματικά, ποια είναι τα στάδια που θα περάσει το app? Από την "ιδέα" μέχρι το ανέβασμα στο Appstore?

Eυχαριστώ για την υπομονή σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   byoshi

byoshi

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/11/2011 - 17:45

Κανείς;

#3   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 17:46

no comments..........

#4   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 17:55

Κοίταξε, ίσως δέν έχεις υπολογίσει καλά τό κόστος.
Μιλάμε για τουλάχιστον 2.000-3.000€ για κάποιο αξιοπρεπές game. (Τό αναφέρω αυτό γιατί κάποιοι νομίζουν μέ 300-500€ ευρώ θα φτιάξουν game.).
Τα γραφικά μπορεί (ίσως) να τα κάνει ο developer, αλλά άν θές κάτι αξιοπρεπές ή αρκετά καλό, πρέπει να απευθυνθείτε σέ κάποιον designer.
Ομοίως και για τόν ήχο και τά ηχητικά εφέ.

Από 'κεί καί 'πέρα καλύτερα να απευθυνθείς στούς developers τού φόρουμ για περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά τίς αμοιβές καί τίς διαδικασίες.

#5   byoshi

byoshi

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/11/2011 - 14:13

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό θέλω να δω τι παίζει.... Ποιοι είναι οι developers του forum? Καάποιος που να έχει την διάθεση να μου λύσει 2-3 απορίες?

#6   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/11/2011 - 11:08

Ρώτα τις απορίες :)

φιλικά,

#7   ChristosIP4

ChristosIP4

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ChristosIP4

Δημοσίευση 27/11/2011 - 11:29

[Αρχικά να πω οτι το game μου δεν είναι κανένα παιχνίδι τύπου Lineage με full graphics, απέραντες πιστες και γενικά πολύ απαιτητικό. Είναι παιχνίδι βασισμένο σε άθλημα, οποτε όλα διαδραματίζονται μέσα σε στάδιο. Πάμε τώρα στις ερωτήσεις...]

1) Έχω την ιδέα... Τι (και ποιον) χρειάζομαι μέχρι ένα παιχνίδι να είναι έτοιμο?

2) Μπορεί ένα άτομο να ασχοληθεί με αυτό ή θα πρέπει να βρω κάποιον για το προγραμματισμό, κάποιον για effect, κάποιον για designer?

3) Μπορεί κάποιος να μου εκτιμήσει περίπου το κόστος, υπολογίζοντας τις αμοιβές των ατόμων που θα υλοποιήσουν το game μου? Και τέλος...

4) Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει επιγραμματικά, ποια είναι τα στάδια που θα περάσει το app? Από την "ιδέα" μέχρι το ανέβασμα στο Appstore?

Eυχαριστώ για την υπομονή σας.



Ρώτα τις απορίες :)

φιλικά,


Καλημέρα σε όλους! Τις εξέφρασε το παλικάρι στο πρώτο του post!

#8   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2011 - 11:31

Φίλε σωστός. Αλλά κοστίζει πολλά για να έχει επιτυχία.

Είχα σκεφτεί και εγώ ένα με ακόντιο, μήκος, σφαίρα, άλμα μετ εμποδίων το οποίο μόνο χρειάζεται πάτημα ενός κουμπιού μόνο (μιασ και το the most difficult game ειναι πολύ αναγνωρισμένο και δημοφιλέσ) για να αυξήσεισ δύναμη πρώτα, και έπειτα για τη γωνία ρίψης ή το άλμα όπως είχε στο Olympic games της sega και του psx. Ο dev που είναι και μέλος του φόρουμ μου αρκετά ανεβασμένη τιμή, λογικό αλλά η απόσταση μας ήταν τεράστιο drawback γιατί χρειάζεται συνεχής παρακολούθηση και επικοινωνία.

Κοιτά αν βρεις να είστε κοντά για καθημερινή επαφή.

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 27/11/2011 - 11:32





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες