Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

price for an eshop-app


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 13:10

Μου εχει ζητηθει να φτιαξω μια εφαρμογη για ios που θα ειναι σαν ενα eshop like app.
Το βασικο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποσο θα ηταν μια σωστη τιμη για την δημιουργια τετοιου ειδους εφαρμογης???
Και αν εχει κανεις καποια κατα νου να μου προτεινει για να δω περιπου πως ειναι σχεδιασμενη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2011 - 13:14

κοίταξε 2 λύσεις υπάρχουν ή θα βάλεις διαφημίσεις(αλλά εγώ είμαι αρνητικός καθότι χαλάνε το image της εφαρμογής) ή θα βάλεις ένα πολύ μικρό κόστος 0,79 λεπτά ώστε να το αγοράσουν πολλοί
Εαν η εφαρμογή την βάλεις 2-3 ευρώ θα την αγοράσουν λιγότεροι από οτι εαν είχε 0,79 λεπτά...άποψη μου και συγγνώμη για το ύφος μου
πχ δες του πλαισίου την εφαρμογή

#3   ginakos

ginakos

    iPH Enthousiast

  • 418 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/11/2011 - 13:23

Μου εχει ζητηθει να φτιαξω μια εφαρμογη για ios που θα ειναι σαν ενα eshop like app.
Το βασικο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποσο θα ηταν μια σωστη τιμη για την δημιουργια τετοιου ειδους εφαρμογης???
Και αν εχει κανεις καποια κατα νου να μου προτεινει για να δω περιπου πως ειναι σχεδιασμενη.

300-500 ευρω ειναι τιμη που ολοι θα πληρωσουν εκτος και θελει 1000 κωδικους να βαλει μεσα

#4   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 21/11/2011 - 13:34

Η σωστή τιμή είναι συνάρτηση του χρόνου που θα επενδύσεις στην δημιουργία της εφαρμογής και της πολυπλοκότητας της. Άμα δηλαδή σου πάρει κανα τρίμηνο και είναι πλήρες e-shop, με γραφικά, βάσεις δεδομένων, online αγορές και δε συμμαζεύεται, τότε παίζεις στα μερικά χιλιάρικα. Άμα είναι τίποτα απλό που θα το ξεπετάξεις σε καμιά βδομάδα, τότε παίζεις στα 2-3 κατοστάρικα...

#5   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2011 - 13:59

κοίταξε 2 λύσεις υπάρχουν ή θα βάλεις διαφημίσεις(αλλά εγώ είμαι αρνητικός καθότι χαλάνε το image της εφαρμογής) ή θα βάλεις ένα πολύ μικρό κόστος 0,79 λεπτά ώστε να το αγοράσουν πολλοί
Εαν η εφαρμογή την βάλεις 2-3 ευρώ θα την αγοράσουν λιγότεροι από οτι εαν είχε 0,79 λεπτά...άποψη μου και συγγνώμη για το ύφος μου
πχ δες του πλαισίου την εφαρμογή



Θα ειναι δωρεαν εφαρμογη για download εγω θα την δημιουργησω για χαρη ενος ιδιοκτητη eshop.
Οποτε θελω να δω ποσα λεφτα μια 'τιμια' τιμη βεβαια για τη δημιουργια εφαρμογης eshop μπορω να ζητησω.

Θα εχει προφανως μηχανη αναζητησης - βαση δεδομνων - online αγορες μαλλον οχι για αρχη τουλαχιστον βεβαια θα ηθελα να προσθεσω ενα cart αλλα δεν θα ηθελα κ εγω προς το παρων να παιξω με αγορες πιστωτικες καρτες. Ειμαι ακομα νεος σε αυτο το ειδος και δεν ξερω τι security issues μπορει να αντιμετωπισω.

τα 2-3 κατοσταρικα μου φαινονται πολυ λιγα αλλα βεβαια εξαρταται κ πως ειναι η αγορα σε τετοιου ειδους εφαρμογες....

#6   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/11/2011 - 07:52

200-300 ευρώ είναι αστεία αμοιβή για τέτοια εφαρμογή.
Μάλλον κάτι σε 2000 με 3000 θα ήταν πιο ρεαλιστικό -- μην τα κάνουμε όλα να φαίνονται απλά και υποβιβάζουμε τον εαυτό μας.

φιλικά,

#7   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2011 - 16:24

Ακριβώς αυτό πού λέει ο φίλος παραπάνω!
Οι τιμές iOS development στο εξωτερικό κυμαίνονται μεταξύ 100-200$ τήν ώρα.
Πές μία ρεαλιστική τιμή γιά Ελλάδα να είναι 50€ η ώρα.
Δέν θα σου πάρει τουλάχιστον μία εβδομάδα, με 4-5 ώρες δουλειάς ημερησίως (παραπάνω δέν θα είσαι παραγωγικός), για να τήν τελειώσεις;

Ακόμη, καλά είναι να απευθυνθείς σέ κάποιον designer για τα γραφικά, τήν ιεραρχία, και γενικά τό feeling τής εφαρμογής. Και εννοείται να τεστάρεις καλά (αν βρείς και beta testers) για ένα διάστημα πρίν τήν κυκλοφορήσεις, για να εξαλείψεις τα διάφορα bugs.
Και πρόσεξε, αν ζητήσεις αυτά τα λεφτά (2.000-3.000€), η εφαρμογή να είναι πολύ σταθερή, κλαοσχεδιασμένη, και γενικά να δείχνει επαγγελματική.

Γιατί δυστυχώς έχω παρατηρήσει με το εγχώριο app development, οι developers ρίχνουν τίς τιμές, αλλά ρίχνουν και τήν ποιότητα τής εφαρμογής γιά να έχουν χαμηλές τιμές. Έτσι ούτε αυτοί κερδίζουν, ούτε οι καταναλωτές!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες