Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

OfflineMaps Tutorial (iPhone Firmware v2.0 - v2.0.1 - v2.0.2)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/08/2008 - 18:59

Το OfflineMaps είναι μία πολύ χρήσιμη εφαρμογή η οποία σας παρέχει την δυνατότητα να χρησιμοποιείτε το  Maps.app του  iPhone, χωρίς να είστε συνδεδεμένοι σε κάποια σύνδεση Wi-Fi ή GPRS  (βλ. MapsOffline)!

Πως λειτουργεί το OfflineMaps: GMDL

Αρχικά, θα χρειαστεί να κατεβάστε το GMDL (ΜΟΝΟ για Windows) μέσω του οποίου θα κατεβάσετε και θα αποθηκεύσετε τοπικά, στο iPhone, την περιοχή του χάρτη η οποία σας ενδιαφέρει.

Αφού κατεβάσετε το GMDL, τρέξτε την εφαρμογή (θα την βρείτε μέσα στο gmdl0.5.06bGMDLbinDebugGlobal Map Download Tool.exe) και κεντράρετε πάνω στο χάρτη στην περιοχή που σας ενδιαφέρει.

Tip No1: Επιλέξτε το 'Preview x1' ώστε να δείτε την επιλεγμένη περιοχή του χάρτη. Αυτό που θα δείτε στο preview είναι ο χάρτης τον οποίο θα σώσετε.



Στη συνέχεια, δημιουργήστε έναν κενό φάκελο στο desktop, και ονομάστε τον κάπως σχετικά με το χάρτη που θα δημιουργήσετε (π.χ Thes).
Προσοχή: Το όνομα του χάρτη θα πρέπει να είναι μέχρι 4 χαρακτήρες!

Tip No2: Όταν τρέξετε το OfflineMaps από το iPhone σας, θα έχετε την δυνατότητα να επιλέξετε τον χάρτη τον οποίο θέλετε να φορτώσει το Maps.app. Σε περίπτωση στην οποία έχετε παραπάνω από 1 χάρτη, καλό θα ήταν να τους έχετε ονομασμένους ανάλογα - ώστε να τους ξεχωρίζετε.

Επιλέξτε 'Download The Map': Το GMDL θα παρουσιάσει τα tiles του χάρτη. Ξε-τικάρετε αυτά που δε χρειάζεστε!

Tip No3: Ξε-τικάρωντας τα tiles μειώνεται το μέγεθος του χάρτη, οπότε επιλέξτε μόνο τις περιοχές τις οποίες πραγματικά θέλετε!

Πατήστε το τεράστιο selection button, πάνω στο κέντρο της οθόνης, και περιμένετε να 'κατέβει' ο χάρτης (μπορείτε να δείτε το ποσοστό % του download, πάνω δεξιά).

Όταν τελειώσει το download, το GMDL θα σας ενημερώσει σχετικά, οπότε και θα επιλέξετε το κουμπί “->iPhone” το οποίο βρίσκεται πάνω δεξιά στο GMDL. Στο πεδίο 'Map Name' θα επιλέξετε τον χάρτη που μόλις σώσατε (θα πρέπει ήδη να είναι συμπληρωμένο...)

Επιλέξτε το 'Process' και σε λίγο θα έχετε έτοιμο τον χάρτη για το iPhone σας!

Το μόνο μου μένει είναι να συνδεθείτε μέσω SSH με το iPhone και να μεταφέρετε ολόκληρο τον φάκελο, ο οποίος περιέχει τα αρχεία 'com.apple.Maps.plist' & 'MapTiles.sqlitedb', στο var/mobile/Media/Maps.

OfflineMaps

Ανοίγοντας το OfflineMaps, θα επιλέξετε τον χάρτη τον οποίο επιθυμείτε και θα πατήσετε το 'copy Maps'. Όταν εμφανιστεί το μήνυμα 'Done', ΜΗΝ το επιλέξετε! Απλά πατήστε το Home button.

Προσοχή: Μην αφήσετε το iPhone να κλειδώσει κατά την διαδικασία αντιγραφής του χάρτη! Θα χρειαστεί να επαναλάβετε την διαδικασία. Καλό θα ήταν να βάλετε το Auto-lock στο Never, ειδικά όταν αντιγράφετε μεγάλους χάρτες!

Tip No4: Για να βεβαιωθείτε πως η δαιδικασία ολοκληρώθηκε, θα πρέπει να δείτε στο badge του OfflineMaps icon, το όνομα του χάρτη τον οποίο επιλέξατε π.χ thes

Αυτό ήταν! Ανοίξτε το Maps.app και πλοηγηθείτε ελεύθερα στον χάρτη σας :-)

[Το OfflineMaps είναι διαθέσιμο μέσω του Cydia]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ont

ont

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2008 - 10:56

Το post είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Σαν...newbie λοιπόν και γώ ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση που φαντάζομαι ενδιαφέρει αρκετούς: Τα παραπάνω ισχύουν και για το iPhone 3G? (v2.0.2) Και αν ναι τότε από όσο έχω καταλάβει θα πρέπει να γίνει jailbreak στην συσκεύη. Αυτό το εγκρίνεται για καινούργια συσκευή ή όπως έχω διαβάσει σε διάφορα posts  η εγγύηση καταργείται με κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/08/2008 - 19:13

Quote

Το post είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Σαν...newbie λοιπόν και γώ ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση που φαντάζομαι ενδιαφέρει αρκετούς: Τα παραπάνω ισχύουν και για το iPhone 3G? (v2.0.2) Και αν ναι τότε από όσο έχω καταλάβει θα πρέπει να γίνει jailbreak στην συσκεύη. Αυτό το εγκρίνεται για καινούργια συσκευή ή όπως έχω διαβάσει σε διάφορα posts  η εγγύηση καταργείται με κάτι τέτοιο?



Ευχαριστώ


- Το Tutorial ισχύει και για το iPhone 1st gen και για το iPhone 3G
- Το Jailbreak αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση
- Η εγγύηση θεωρητικά καταργείται. Όμως, κάνοντας ένα restore από το iTunes το iPhone περνάει σε εργοστασιακή κατάσταση. (Το αν αφήνει κατάλοιπα το jailbreak είναι θέμα προς συζήτηση).



#4   Isovitisgr

Isovitisgr

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/08/2008 - 14:46

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είναι δυνατόν να αποθηκεύσουμε σε ένα χάρτη όλη την Ελλάδα με full zoom; Ή έστω ρε παιδί μου την Αθήνα για αρχή ώστε να μπορούμε πλέον να χρησιμοποιούμε το GPS χωρίς να χρειάζεται σύνδεση...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2008 - 16:31

Το να χρησιμοποιησεις το GPS χωρις να εισαι σε καποιο δικτυο δεν γινεται.μονο να βλεπεις τους χαρτες μπορεις να δεις με αυτον τον οδηγο.

#6   ont

ont

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/08/2008 - 16:35

Ναι....μέχρι να είναι συμβατό το TomTom υποθέτω? :)

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/08/2008 - 16:52

ναι, μεχρι να βγει το TomTom με εγκατεστημενους χαρτες

#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 29/08/2008 - 19:22

Quote

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είναι δυνατόν να αποθηκεύσουμε σε ένα χάρτη όλη την Ελλάδα με full zoom; Ή έστω ρε παιδί μου την Αθήνα για αρχή ώστε να μπορούμε πλέον να χρησιμοποιούμε το GPS χωρίς να χρειάζεται σύνδεση...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Μπορείς να κατεβάσεις ολόκληρη την Αθήνα... αλλά το GRP ΔΕΝ λειτουργεί χωρίς σύνδεση (3G ή GPRS ή WiFi).  Άλλο πράγμα το να βλέπεις τον χάρτη από το Maps.app και άλλο να έχεις και λειτουργίες GPS

#9   Isovitisgr

Isovitisgr

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2008 - 02:26

Quote

Μπορείς να κατεβάσεις ολόκληρη την Αθήνα... αλλά το GRP ΔΕΝ λειτουργεί χωρίς σύνδεση (3G ή GPRS ή WiFi).  Άλλο πράγμα το να βλέπεις τον χάρτη από το Maps.app και άλλο να έχεις και λειτουργίες GPS


Το θέμα είναι ότι πριν κάνω μια διαδρομή, έχω φροντίσει να την έχω ανοίξει πριν μέσω WiFi σπίτι μου ώστε να έχουν κρατηθεί στην cache του GoogleMaps. Οπότε μετά με κλειστό και το 3G και το GPRS και το WiFi το GPS δουλεύει κανονικά στους χάρτες οι οποίοι φαίνονται επίσης κανονικά αφού είναι πρόσφατοι στην cache.
Οπότε γιατί να μην μπορεί να λειτουργήσει το GPS με το OfflineMaps; Δεν το ενεργοποιεί το ίδιο το πρόγραμμα;

#10   konsti

konsti

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2008 - 11:15

Παίδες χαιρετώ--κατέβασα την νεότερη έκδοση του Global Map Download Tool gmdl0.5.07a.zip αλλά και οι προηγούμενες δεν λένε να μου κάνουν ούτε Preview, ούτε Download Map στο PC εδώ στο γραφείο, παρά το γεγονός ότι ο χάρτης της Αττικής φαίνεται στο tab "Browse".

Μου βγάζουν ένα σφάλμα (σε message box) του στιλ "Something not quite right with this page, change to map view (it's fine if there is no detail)". Δεν βλέπω τίποτα στο tab "Preview".

Στην αρχή νόμισα ότι φταίει που το Google δείχνει τα πάντα στα Ελληνικά. Πήγα και άλλαξα την γλώσσα σε Αγγλικά, αλλά τίποτα.

Σαν default browser δεν έχω τον Internet Explorer αλλά το Opera, λέτε να φταίει αυτό; Δεν νομίζω... Έχω περάσει τα απαραίτητα αρχεία του .NET Framework 2.0 (ειδάλλως φαντάζομαι ούτε καν θα άνοιγε η εφαρμογή).

Κάθε βοήθεια δεκτή  ???

Υ.Γ. #1 Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του .NET Framework 2.0 SP1 αλλά ούτε αυτό βοήθησε...
Υ.Γ. #2 Έβαλα τον φάκελο GMDL της εφαρμογής στο C: drive δηλαδή C:\GMDL αλλά πάλι τίποτα!

#11   konsti

konsti

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2008 - 16:29

Μάλλον έγινε αυτό που φοβόμουν, και απ' όσα διαβάζω, γίνεται συχνά. Η Google άλλαξε κάτι στον τρόπο που το GMDL διαβάζει τα δεδομένα (κάποιο ψηφίο στο μακρυνάρι URL) με αποτέλεσμα να «χτυπάει».

Περισσότερα στο επίσημο thread γι'αυτό το πρόβλημα. Η λύση είναι μια νέα έκδοση του GMDL. Να πάρει  >:(

#12   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 07/09/2008 - 12:12

O user dimthars φαίνεται πως εντόπισε την λύση για το error: "Something is not quite right with this page, change to map view(it’s fine if there is no detail)"

Η λύση: "Above problem solved: Try to switch to Micro$oft Virtual Earth map και δουλεύει μια χαρά!"

Thanks dimthars!

#13   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/09/2008 - 14:13

Επίσης, βγήκε μία καινούρια έκδοση του GMDL, η οποία λύνει το πρόβλημα.

#14   ipjohn

ipjohn

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2008 - 18:07

γεια σας παιδιά

εγκατέστησα το offlinemaps μεσω του Cydia και ακολουθώντας τα βήματα από δω

http://www.iphonehel...topic,95.0.html

κόλλησα στο tip no2. δηλαδή όταν πάω από την συσκευή να ανοίξω το offlinemaps ανοίγει για 2sec και μετά κλείνει.

ξερετε τι μπορεί να φταίει???

ευχαριστώ!!

#15   apo76

apo76

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2008 - 16:55

καλησπέρα παιδιά. Έχω το iphone αναβαθμισμενο σε 2.1. Έκανα εγκατάσταση κανονικά το offlinemap v1.1.0 κατέβασα χάρτες ακολουθόντας το tutorial, τους πέρασα στο τηλέφωνο, τους φόρτωσα και στο offline map και μέχρι εδώ όλα καλά. μου έβγαλε και το όνομα του χάρτη στο εικονίδιο αλλά όταν ανοίγω το maps.app το πρόγραμμα και το τηλέφωνο κολάει, δεν κάνει τίποτα παρά μόνο μετά από 5 λεπτά περίπου κλείνει μόνο του και κάνει restart.
Ξέρει κανείς γιατί τα κάνει αυτά ????
Μήπως δεν είναι συμβατο με την 2.1 firmware ή κάνω κάτι λάθος εγώ ???

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες