Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Κυκλοφόρησε: iOS 5.0.1 Untethered Jailbreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#811   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/12/2011 - 00:12

Οκ, καλώς.
Να περιμένω update σε b3 δηλαδή;

να κανεις με b1
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#812   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 29/12/2011 - 00:13

Και το κρασαρισμένο iBooks που διαβάζω;

#813   tomk

tomk

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/12/2011 - 00:15

παιδες το τζου μπου συνεχιζει με επιτυχιες σημερα ειχα 2 στα 2 και εχω 2 κινητα αυριο παλι.. μονο το σιντια να ξεμπλοκαρει κ ολα οκ ειτε με το τουλ ειτε μεσα απο το σιντια

#814   Jimmiss

Jimmiss

    iPH Member

  • 288 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:00

Παιδες εχω μπερδευτει?Η b2 εχει προβλημα με το ibooks η γενικοτερα?Γιατι καποιοι πηγαν σε restore?Εγω εχω ολα τα αρχεια ετοιμα?Να κανω jb η να μην κανω?

#815   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:00

Λοιπον παιδακια πριν απο λιγο ολοκληρωσα το jailbreak μου και τακτοποιησα λεπτομερως ολες μου τις εφαρμογες και τα tweaks μου! ;-)

Απο χθες το βραδυ το εκανα καμια 5 restore, καθε φορα με την σκεψη οτι θα ειναι καλυτερο απο την προηγουμενη.

Την τελευταια το σεταρα και σαν Set Up As new και περασα επαφες κτλ.

Σημερα ασχοληθηκα με το Cydia και την μεταφορα των App μου απο το iTunes μου.

Σχετικα με το Cydia to οποιο δε δουλευε καθολου νομιζω εκανα κατι και μου κατεβασε αμεσως αυτο που ηθελα και που απο το προηγουμενο βραδυ ηταν αδυνατο: το SBSettings! Αρχικα δεν κατεβασε καλα το Source του Big Boss. Συνεχεια κολλημενο και στο τελος λαθη. Εσβησα το source σημερα τελειως και ειπα να το ξαναπερασω manually. Οσες φορες και να το εδωσα (σαν org, us.com, stable και μη το URL του δεν το δεχοτανε με τιποτα και εβγαζε μηνυμα οτι δεν υπαρχει τετοιο Source!!!

Και τοτε μου ηρθε φλασια!!!! (Σημειωστε γιατι μπορει να με ευγνωμονειτε.

Με το που μπαινεις στο CYdia δεν εχει καπου που λεει για αλλα Sources απο αλλα ρεπο?

Πηγα μεσα και τι βλεπω? Πανω πανω το source του BigBoss. αταω, το κανει αμεσα install και σε λιγο κατεβαζε το SBSettings. Σαν να μην ειχε καθολου traffic! Εκει δηλ. που κολλουσε χωρις καν να μου βγαλει τα release του και τα packages του τωρα ειναι απιστευτο. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ δεν χανετε τιποτα!

Σειρα ειχαν οι εφαρμογες μου στο iTunes! Επιτελους με συνδεση Wifi τα 8GB apps που ειχαν μεταφερθηκαν σε μιση ωριτσα και ουτε! Πολυ καλο αν και αργησε το Wifi.

Μετα εκανα και την πρωτη μου αγοραπωλησια στο Cydia. Αφου ειδα και ξειδα με το FolderEnhancer (akoma kai me manual installation sto var/mobile/media/Cydia/AutoInstall/ folder) και ειδα οτι δεν την δεχεται την παλια 1.4.χ που ειχα αποφασισα οτι πρεπει να πλερω!! Και καλα εκανα!

1.99Ευρω και πολυ ευκολη η συναλλαγη! Ετσι τωρα ολα τα app μου (185 στο συνολο στο κινητο) ειναι ομορφα τακτοποιημενα.


Συμβουλες παρατηρησεις που ειδα μετα το JB 5.0.1 με το Redsnow 9.0.1b

1) Πολυ πιο ομαλο Scrolling στο Springboard. Φοραω το Barrel και εχω το εφε Cube Outside και ειναι ομαλοτατο απο ποτε! Πραγματικα και δε ειναι ιδεα μου. κατι κανανε φαινεται θετικο εδω.

2) Στο θεμα της μπαταριας τελικα ενω αρχικα επεφτε κατα 2-3% ανα 15 λεπτα καταλαβα τα εξης: To neo iOS 5.0.1 βασιζεται πολυ στις ειδοποιησεις, στην τοποθεσια και γενικα σε εφαρμογες που πρεπει να κανουν push και notification. Ολα ομως αυτα τραβανε ενεργεια. Μολις λοιπον εκλεισα και εθεσα σε χειροκινητα τα περισσοτερα αυτα στοιχεια (mail, notifications disabled, κλειστο GPS,3G wifi και παντα μονο On Demand) Η μπαταρια ειναι στα ιδια επιπεδα που ειχα στην 4.1 ή σχεδον τα ιδια. Αρα προσοχη μετα notification και τα GPS!!!!!!!

3) Το μονο μελανο σημειο στην ολη διαδικασια του JB ηταν η εξης: a) Αν δεν σβησεις απεξαρχης τα hosts ip της apple απο το αρχειο hosts στην θεση windows/system32/drivers/etc/ θα χαλαστεις γιατι θα σου βγαζει συνεχεια μηνυμα 3194 κα ιδιαφορα αλλα.
β) Το Redsnow δεν ειναι φιλικο οταν μπαινει σε DFU mode το κινητο. Αν εστω και λιγο αποτυχεις να το βαλεις σε DFU μπορει να σου αφησει το κινητο σε recovery mode και εσυ θα πρεπει αν δεν ξερεις πως, να κανεις και παλι restore το firmware.

Ειναι δηλ. πολυ χρονοβορα αν δεν κανεις κατι απολυτα σωατα. 2 φορες το Redsnow μου ενω ακουγα ξεκαθαρα οτι το κινητο μου εμπαινε σε DFU Mode (2 διαδοχικοι ηχοι ανα περιπου 10 δευτερολεπτα) ή μου κολλουσε το προγραμμα ή μου αφηνε το κινητο να κανει διαδοχικες επανεκκινησεις στο μηλο...

Αυτα παιδια και πιστευω ολοι να τα καταφερετε.

Το Jailbreak φαινεται πολυ σταθερο και το iOS 5.0.1 εχει... βαθος! :)

Καλημερα σε ολους!

#816   gizmo9002

gizmo9002

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:09

Λοιπον παιδακια πριν απο λιγο ολοκληρωσα το jailbreak μου και τακτοποιησα λεπτομερως ολες μου τις εφαρμογες και τα tweaks μου! ;-)

Απο χθες το βραδυ το εκανα καμια 5 restore, [...]


Εγώ που τώρα κάνω το 3ο από εχθές, να μη μιλήσω δλδ ε; :P

#817   Jimmiss

Jimmiss

    iPH Member

  • 288 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:13

Εγώ που τώρα κάνω το 3ο από εχθές, να μη μιλήσω δλδ ε; :P

Γιατι τοσα restore?Δεν "καθεται" καλα? Με b2?

Τελευταία επεξεργασία από: Jimmiss, 29/12/2011 - 01:17


#818   TwoFace

TwoFace

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:13

Πρόβλημα.
Είχα την 5.0.1 με το JB που δεν μπορούσα να σβήσω το τηλέφωνο , και πριν κάνω το ολοκληρωμένο JB έκανα Restore μέσα απο το itunes .

Κατέβασε την έκδοση λέει ότι κάνει extrac αλλά μετά πετάει μήνυμα "the iphone could not be restored. An unknown error occureed (21)
και το iphone ζητά να το συνδέσω με το itunes.


Τι κάνω ;;

#819   dourios

dourios

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:19

Ξερουμε ποια gevey παιζει στην 5.0.1

#820   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:20

Ξερουμε ποια gevey παιζει στην 5.0.1

δεν ειναι θεμα ιος, ειναι θεμα baseband. Αν εχεις αναβαθμισει baseband δεν παιζει καμία. Αν κρατησες baseband preservation σε 4.10.01 τοτε παιζει η ultra
Whatsapp doc?

#821   georgebest2

georgebest2

    iPH Contributor

  • 1143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:21

Ξερουμε ποια gevey παιζει στην 5.0.1


Ολες ??

Το θεμα ειναι να χεις baseband εως 4.10.01 και οχι τι ios εχεις ...

Τελευταία επεξεργασία από: georgebest2, 29/12/2011 - 01:21


#822   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:21

Πρόβλημα.
Είχα την 5.0.1 με το JB που δεν μπορούσα να σβήσω το τηλέφωνο , και πριν κάνω το ολοκληρωμένο JB έκανα Restore μέσα απο το itunes .

Κατέβασε την έκδοση λέει ότι κάνει extrac αλλά μετά πετάει μήνυμα "the iphone could not be restored. An unknown error occureed (21)
και το iphone ζητά να το συνδέσω με το itunes.


Το βαζεις παλι σε DFU / Recovery mode (Ξερεις πως ψαξτο στο youtube) και ξανα restore firmware. Φροντισε το firmware να το εχεις κατεβασει αλλιως θα φας πολλες μερες προσπαθωντας!!!

Εννοειται οτι σβηνεις πριν απο ολα τα hosts της Apple στο αρχειο hosts που προανεφερα.

Καλη συνεχεια!

#823   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:21

Πρόβλημα.
Είχα την 5.0.1 με το JB που δεν μπορούσα να σβήσω το τηλέφωνο , και πριν κάνω το ολοκληρωμένο JB έκανα Restore μέσα απο το itunes .

Κατέβασε την έκδοση λέει ότι κάνει extrac αλλά μετά πετάει μήνυμα "the iphone could not be restored. An unknown error occureed (21)
και το iphone ζητά να το συνδέσω με το itunes.


Τι κάνω ;;



Κατέβασε την 5.0.1, βάλε το τηλέφωνο DFU και πέρασέ τη με shift-restore
Whatsapp doc?

#824   Makis81

Makis81

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:23

Επειδή φαίνεται ότι η b2 έχει πρόβλημα όσοι έχουν κάνει JB με b1 μπορούν να περάσουν μέσω cydia την Corona 1.0.3 της Chronic Dev-Team.Κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με τη b2 και δεν δημιουργεί προβλήματα...σε μένα τουλάχιστον

#825   dourios

dourios

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2011 - 01:24

χμμμμ 4.10.01 έχω αλλά για κάποιον λόγο δεν παίζει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες