Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G 3.1 Jailbreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Panais

Panais

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 09:36

Καλημέρα σας
Είμαι αρκετά νέος στο άθλημά ώστε να πω ότι ξέρω τι γίνετε και πως δουλεύει το iPhone 3G, αλλά μετά από πολύ προσπάθεια βρήκα τελικά τα αρχεία εκείνα τα οποία μπορούν να κάνουν στο iPhone Jailbreak χωρίς πολύ προσπάθεια μόνο με το iTunes (Shift + Restore). Είναι έτοιμα αρχεία τροποποιημένα μέσω PwnageTool και δεν χρειάζεται να έχει κάποιος MacOS ώστε να πραγματοποιήσει την αναβάθμισή στην 3.1

Λοιπόν τα αρχεία είναι τα παρακάτω:

3G iphone 768mb Activated:
Part1
Part2

3G iPhone 768MB Unactivated:
Part1
Part2

Η διαφορά μεταξύ του Activated & Unactivated είναι ότι στο 1ο δεν χρειάζεται να το κάνουμε ενεργοποίηση μετά το reboot
ενώ στο 2ο πρέπει. Έχει προεγκατεστημένο το Cydia το μόνο που θα πρέπει κάποιος να κάνει είναι ότι εάν έχει τηλέφωνο όπως
εγώ από US είναι στα Sources να κατεβάσει το Ultrasn0w ώστε να μπορέσει το τηλέφωνο να δει την κάρτα Sim.
Panais

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Panais

Panais

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 10:11

Σημείωση δεν χρειάζεται να αλλάξετε την έκδοσή του iTunes όπως διαβάζω στα διάφορα forum.
Δουλεύει κανονικά με όλες τις εκδώσεις 8-9..

#3   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 10:37

Τα λινκς μάλλον δεν δουλεύουν γιατί με το Rapidshare manager μου λέει: Files not online availiable! (τα activated δοκίμασα)

Αυτό με το activated και unactivated εννοείς οτι το activated το κατεβάζουν όσοι το αγόρασαν απο Ελλάδα και δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ενώ το unactivated οσοι το πήραν απο το εξωτερικό?

#4   Panais

Panais

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 10:53

Τα Link τα δοκίμασα τώρα και κατεβαίνουν κανονικά . Δεν χρησιμοποιώ κάποιο download manager αλλά μου απαντάει κανονικά μέσο του RapidShare
Δοκίμασε χωρίς manager. Το Activated είναι όταν η συσκευή είναι από εξωτερικό και χρειάζεται να κάνεις ενεργοποίηση ώστε να λειτουργήσει. Με ελληνική κάρτα Sim δεν γίνεται οπότε επιλέγεις το activated, ενώ στο Unactivated είναι για τις συσκευές που είναι από Ελλάδα και μπορούν να κάνουν την ενεργοποίηση .

#5   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2009 - 10:56

Το Activated είναι όταν η συσκευή είναι από εξωτερικό και χρειάζεται να κάνεις ενεργοποίηση ώστε να λειτουργήσει. Με ελληνική κάρτα Sim δεν γίνεται οπότε επιλέγεις το activated, ενώ στο Unactivated είναι για τις συσκευές που είναι από Ελλάδα και μπορούν να κάνουν την ενεργοποίηση .



τα ειχες μπερδεψει λιγο προς το τελος.

ezgif_com_crop_2.gif


#6   Ananeotis

Ananeotis

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/09/2009 - 11:01

Ωραια..Δηλαδη activated αν ειναι απο εξωτερικο και unactivated αν ειναι απο Ελλαδα...Για πες μας ομως αν μπορεις...Ετσι ξερα με itunes?Θελω να πω δωσε καμμια πιο ολοκληρωμενη οδηγια για να μην κλαιμε αργοτερα...

#7   ste

ste

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2009 - 11:04

Τα λινκς μάλλον δεν δουλεύουν γιατί με το Rapidshare manager μου λέει: Files not online availiable! (τα activated δοκίμασα)

Αυτό με το activated και unactivated εννοείς οτι το activated το κατεβάζουν όσοι το αγόρασαν απο Ελλάδα και δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ενώ το unactivated οσοι το πήραν απο το εξωτερικό?


Την ίδια απορία είχα κι εγώ αλλά μου φαίνεται ότι είναι το ανάποδο....χωρίς να είναι σίγουρος! :blush:
Γιατί αν είναι από Ελλάδα το κάνεις activate μόνος σου, ενώ αν είναι από έξω το iPhone δηλ. κλειδωμένο χρειάζεσαι την κατάλληλη sim!! :unsure:
Κάποιος που ξέρει σίγουρα να μας το ξεδιαλύνει?!!? :P

#8   ste

ste

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2009 - 11:08

:blush: ...ουπς με προλάβανε!! :lol:
Τελικά όμως είχα δίκιο! :P

#9   Panais

Panais

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 11:33

Λοιπόν εγώ κατέβασα το Activated και μπούταρε κανονικά χωρίς να με ρωτήσει για την ενεργοποίηση του τηλεφώνου. Έχει προ-εγκατεστημένο το Cydia και το μόνο που χρειάστηκε να κατεβάσω επιπλέον είνια το Ultrasn0w ώστε να δει την κάρτα και μέχρι τώρα λειτουργεί κανονικά.!!! Πόσο ποιο ξεκάθαρα να το πω. λειτουργεί χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα...!!!! Απλός ανοίγετε το iTunes με Shift + Restore του δίνεται το αρχείο που έχετε κατεβάσει... και περιμένετε...

Τελευταία επεξεργασία από: Panais, 26/09/2009 - 11:35


#10   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 12:14

Ερώτηση: αφορά το 3G ή το 3GS γιατί αν είναι για το πρώτο σε λάθος κατηγορία το έβαλες.

#11   polos

polos

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2009 - 14:38

καλησπερα

καταφερα και περασα το πρωτο αρχειο Activated , αλλα εχω προβλημα με το wifi

ενω βλεπει το router και υποτιθεται οτι συνδεετε , δεν παιρνει το κινιτο ip και δε μπορει να μπει στο internet

πριν το update συνδεοτανε μια χαρα με το router


το κινιτό ειναι απο Αμερικη και αφου δεν μπορω να μπω internet δεν μπορω να βαλω και το ultrasnOw για να δει τη sim


εχει κανεις καμια ιδεα για το πως να το διορθωσω


ευχαριστω

#12   polos

polos

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2009 - 15:15

δοκιμασα να συνδεθω σε 3 δικτυα και μονο στο ενα καταφερα να συνδεθω και να μπω internet


εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο router (speedtouch 585) μηπως και εφταιγε αυτο , αλλα παλι δεν συνδεεται


ξερει κανεις τι μπορει να φταιει??

#13   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 18:37

Μου βγάζει error 1604 λίγο πριν τελιώσει και το κινητό μένει χωρίς firmware.Τι κάνω λάθος; (Συγχωρέστε με αν είμαι άσχετος αλλά σήμερα πήρα το iphone 3g μου και είχε την 3.1 εγκατεστημένη).
Ευχαριστώ πολύ!

#14   minakiii

minakiii

    iPH Addict

  • 814 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/09/2009 - 03:29

κ γω τ ιδιο προ΄βλημα αντιμετωπισω.. προσπαθησα παρα πολλες φορες σε ολες εβγαλε error 1604 k se mia 1603.. σε ξερω τ φταιει, οποιος μπορει ας βοηθησει

#15   Panais

Panais

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2009 - 06:48

Καλημέρα σας
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το παρακάτω αρχείο

..............................................................................................................
"""Problem: I am in DFU mode and I just get error 1604, 1602, 1601 (some 160x). I am pulling my hair out! What do I do?!
Solution: This one sucks. There’s no single answer for it. Here are some possible suggestions:

◦Validate you are using the correct firmware. You can get this if you are using an incompatible firmware (3g for 2g for example).
◦Restart your computer and try again.
◦Try another computer
◦Try switching USB ports
◦Uninstall and reinstall iTunes 8""""
..............................................................................................................



Γενικά αυτό εμφανίζεται όταν η συσκευη πάει σε DFU mode.
Προσπαθήστε να κάνετε το restore χωρίς να βάλετε την συσκευη σε DFU μοδε.
Η αναβάθμιση γίνεται αυτόματα..

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: epaminos, 30/09/2009 - 20:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες