Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Macbook pro or macbook air?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πείτε γνώμες...

Ποιό από τα δυο να αγοράσω;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 14:04

Εφαρμογες σπασμενες βρίσκεις ευκολα ;
Υπάρχει jailbreak για Mac ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/07/2012 - 14:12

Εφαρμογες σπασμενες βρίσκεις ευκολα ;
Υπάρχει jailbreak για Mac ?


Όπως ακριβώς βρίσκεις για τα Windows έτσι βρίσκεις και για τα Mac.
Once You Go Mac You Never Go Back

#48   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 30/07/2012 - 14:43

πιο ευκολα βρισκεις σπασμενα μιας και δεν υπαρχουν ιοι...

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#49   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/07/2012 - 16:11

Εγώ πάντως έχω παραγγείλει το macbook air 13" με 8gb ram, αυτό εδώ συγκεκριμένα http://www.golden-i....28gb-flash.html γιατί χρειάζομαι φορητότητα επειδή είμαι φοιτητής και η χρήση που το προορίζω είναι ελαφριά-μέτρια επεξεργασία ήχου-εικόνας-video, εφαρμογές γραφείου (για εργασίες κτλπ.) και Internet. Ρώτησα και στο κατάστημα αν θα με καλύψει για αυτά και μου είπαν άνετα. Τώρα περιμένω να δω :rolleyes: .

#50   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/07/2012 - 16:14

Θα σε καλύψει αλλά έδωσες πολλά φίλε μου...Φιλικά...!

Αναρτημένη εικόνα


#51   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 16:16

πιο ευκολα βρισκεις σπασμενα μιας και δεν υπαρχουν ιοι...


Ομορφαα !!

Καλό ριζικό φίλε μου !!

#52   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2012 - 16:18

παντως και το pro με βαρια χρηση ζεσταίνεται πολυ και τα fans δουλευουν ολη την ωρα και η μπαταρια μειωνεται κατα πολυ.φαντασου δηλαδη στο air τι θα γινεται με τις θερμοκρασιες.

#53   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2012 - 16:18

Θα σε καλύψει αλλά έδωσες πολλά φίλε μου...Φιλικά...!


Γιατι το λες αυτο ;
Αν ταχεις να τα δώσεις ντουκου μια χαρα Πάρτο απέξω , αλλιως με δόσεις απο Ελλάδα και πάλι μια χαρα

#54   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/07/2012 - 00:46

Η συνδεση με tv πως γίνεται με hdmi ?
Κάπου διάβασα ότι και με ανταπτορα θα έχει μόνο εικόνα γιατί όχι και ήχο ;
Με το apple tv γίνεται να δουλέψει ;
Τι μαλακιες είναι αυτές ρε apple ?

#55   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 31/07/2012 - 01:03

Ειχα 11αρι bottom level με 64 gb σκληρό και 2gb ραμ. Δουλιές κυρίως προγραμματισμός, έγγραφα-σχολή κλπ. Τα 2gb που είχε ήταν λίγα και λόγο χωρητικότητας έπρεπε να το δώσω. Παράλληλα είχα και ενα mbp 13 του 2009. Λοιπόν, οφείλω να ομολογήσω οτι το 11αρι είχε καλύτερη ανάλυση οθόνης σε σχέση με το 13 και ήταν και πολύ πιο σβέλτο. Όμως, το δωσα λόγω :
1) δεν μπορείς να αναβαθμίσεις ραμ (μεγάλο μειον και αν αποφασίσεις να αγοράσεις 13 αιρ, πάρτο με 8gb ram)
2) δεν μπορείς να αλλάξεις σκληρό (το 13 mbp που έχω τώρα είναι 750 και με έχει καλύψει πλήρως)

Θα σου πρότεινα, αν σε ενδιαφέρει οθόνη, βάρος, design, και πιο αθόρυβο-κρύο μηχάνημα αλλά όχι μεγάλη χωρητικότητα, πάρε 13 air,
Αν σε ενδιαφέρει μπαταρία, δυνατός επεξεργαστής, και η δυνατότητα να βάλεις κάποια στιγμή άλλο σκληρό ή ραμ, πήγαινε για mbp.

Με μια 24αρα οθόνη, και τα δυο υπερκαλύπτουν όλες τις ανάγκες κάποιου πιστεύω, αρκεί να έχουν σεβαστό μέγεθος χώρου και ραμ.

Τελευταία επεξεργασία από: djmanosv, 31/07/2012 - 01:04


#56   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/07/2012 - 09:34

Γνώμη μου πάντως είναι ότι δεν θα χρειαστεί να τον αναβαθμισω ,λόγω του ότι σε 3 χρονια που θα τον δώσω θα έχουν βγει πολυ καλυτερα μηχανήματα
Η μεταπωλητικη αξία δεν θα έχει χαθεί κατα πολυ (ποσο να πουλησεις ένα μηχάνημα 3ετιας ; Πιστεύω στα 500-600€ κάτω καλα είναι και βάζεις κάτι απο τη τσέπη σου και παίρνεις τούμπανο μηχάνημα για αλλα 3-4 χρόνια ,και με τα iPad iPhone έτσι δε γίνεται ;λες δηλαδή ότι τα 128 gb ssd είναι λίγα για προγράμματα και έγγραφα ; Έχω 2 εξωτερικούς για μουσική και ταινίες ...α και κάτι που ήρθε τώρα τα iTunes και iPhoto library που αποθηκεύονται στον ssd ? μπορω να αλλάξω τοποθεσια πχ σε εξωτερικό σκληρό ;


#57   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/07/2012 - 09:40

Σχετικα με συνδεση σε tv με hdmi η και ασύρματη με apple tv μπορεί κάποιος να μου πει τι παίζει ;
Πως το σκέφτομαι ...:
Αραζω στον καναπέ με το MacBook στα χέρια μπορω να streamάρω στην τηλεόραση μια ταινία με ήχο εννοείται ; Αν έχω ένα apple tv και το συνδέσω με το home theatre με οπτική θα μπορω να streamαρω μουσικη ασύρματα απτο MacBook η αποτο iPhone ?

#58   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2012 - 09:43

Γνώμη μου πάντως είναι ότι δεν θα χρειαστεί να τον αναβαθμισω ,λόγω του ότι σε 3 χρονια που θα τον δώσω θα έχουν βγει πολυ καλυτερα μηχανήματα
Η μεταπωλητικη αξία δεν θα έχει χαθεί κατα πολυ (ποσο να πουλησεις ένα μηχάνημα 3ετιας ; Πιστεύω στα 500-600€ κάτω καλα είναι και βάζεις κάτι απο τη τσέπη σου και παίρνεις τούμπανο μηχάνημα για αλλα 3-4 χρόνια ,και με τα iPad iPhone έτσι δε γίνεται ;λες δηλαδή ότι τα 128 gb ssd είναι λίγα για προγράμματα και έγγραφα ; Έχω 2 εξωτερικούς για μουσική και ταινίες ...α και κάτι που ήρθε τώρα τα iTunes και iPhoto library που αποθηκεύονται στον ssd ? μπορω να αλλάξω τοποθεσια πχ σε εξωτερικό σκληρό ;

Έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ για το δικό μου air, θα έχω έναν εξωτερικό για μουσική,εικόνες,video... αν και δεν ξέρω πολλά από Mac ακόμα, νομίζω ότι γίνετε να αλλάξεις την διαδρομή και να αποθηκεύεται στον εξωτερικό σκληρό...πώς θα σου πουν η γνώστες :D

#59   panakk87

panakk87

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/07/2012 - 12:22

Ε ναι θα ναι λίγο τραγικό να μην γίνεται ...


#60   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 31/07/2012 - 16:50

Για το iTunes πηγαίνεις στις προτιμήσεις και από εκεί αλλάζεις τη διαδρομή της library
Αναρτημένη εικόνα

Για το iPhoto μπορείς να δεις εδώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες