Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1651   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2013 - 18:44

Ναι, τον SSD.


Οκ, εφόσον έχεις μεταφέρει ότι θέλεις μέσω του Migration assistant, τότε σβήσε τον hdd και να τον έχεις για multimedia χρήση.

Απλά μετά να ορίσεις τις libraries να είναι στον HDD (iTunes, iPhoto,iMovie και όλα τα προγράμματα γενικά που αποθηκεύουν αρχεία).
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1652   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/01/2013 - 18:48

Δε θα μεταφέρω τα applications. Και απλά λέω ότι μέχρι να ξαναστήσω το σύστημα στον SSD, δε θα πειράζει ότι θα υπάρχει η ίδια πληροφορία και στον HDD? πχ εφαρμογές, settings κτλ?
Τον HDD δεν μπορώ να τον σβήσω εντελώς (format) γιατί είναι ένα μόνο partition και έχω τα πάντα εκεί.
Θα σβήσω μόνο τους φακέλους Applications, Library, System.

#1653   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2013 - 18:50

Δε θα μεταφέρω τα applications. Και απλά λέω ότι μέχρι να ξαναστήσω το σύστημα στον SSD, δε θα πειράζει ότι θα υπάρχει η ίδια πληροφορία και στον HDD? πχ εφαρμογές, settings κτλ?
Τον HDD δεν μπορώ να τον σβήσω εντελώς (format) γιατί είναι ένα μόνο partition και έχω τα πάντα εκεί.
Θα σβήσω μόνο τους φακέλους Applications, Library, System.


Ναι καταλαβαίνω, η λογική λέει ότι δεν έχεις πρόβλημα από την στιγμή που bootareis με τον ssd. Διότι την πληροφορία την διαβάζει από εκεί που bootareis, στον άλλο ναι μεν υπάρχει το λειτουργικό αλλά θα τον βλέπει σαν multimedia.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 03/01/2013 - 18:51

Once You Go Mac You Never Go Back

#1654   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/01/2013 - 18:54

Οκ, θα το δοκιμάσω τότε. Απλά είχα διαβάσει κάπου ότι σε τέτοιες περιπτώσεις κάτι παίζει με το Apple ID, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι ήταν και ούτε να βρω το link.

#1655   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2013 - 18:57

Οκ, θα το δοκιμάσω τότε. Απλά είχα διαβάσει κάπου ότι σε τέτοιες περιπτώσεις κάτι παίζει με το Apple ID, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι ήταν και ούτε να βρω το link.


Που τον πήγες τελικά τον iMac αν επιτρέπεται για την "επέμβαση"?
Once You Go Mac You Never Go Back

#1656   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/01/2013 - 19:05

Πουθενά τελικά... Και μεγάλο το κόστος και δεν είχα χρόνο για να το πάω. Και με ένα χρόνο εγγύησης ακόμα, δεν το ανοίγω μόνος μου.
Θα πειραματιστώ με boot με external SSD μέσω FW800. Απλά πήρα ένα καλό enclosure της OWC.

#1657   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/01/2013 - 04:52

Ξέρει κανεις πως φορτώνεις στο tranmission ένα κατεβασμενο torrent για να το seedαρω?το χω δη κατεβασμενο το torrent το κάνω add στο trasmission και μετα που παω για να βάλω το path που ειναι κατεβασμενο το αρχείο και να το φορτώσει για να αρχίσει το seed?

#1658   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2013 - 05:08

Ξέρει κανεις πως φορτώνεις στο tranmission ένα κατεβασμενο torrent για να το seedαρω?το χω δη κατεβασμενο το torrent το κάνω add στο trasmission και μετα που παω για να βάλω το path που ειναι κατεβασμενο το αρχείο και να το φορτώσει για να αρχίσει το seed?


Εκει που εχεις κατεβασμενο το αρχειο, πας και βαζεις το .torrent. Σβηνεις οποιοδηποτε σχετικο transfer απο το transmission και ανοιγεις το .torrent. Voila.

2.πως γινεται να εχει mountain lion ενω το pc ειχε μαμα lion ?


Τα ματια μου :( :(

#1659   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/01/2013 - 05:10

Εκει που εχεις κατεβασμενο το αρχειο, πας και βαζεις το .torrent. Σβηνεις οποιοδηποτε σχετικο transfer απο το transmission και ανοιγεις το .torrent. Voila.



Τα ματια μου :( :(


δεν γινετε τα .torrent να τα χω σε άλλο φακελο και τα αρχεια σε εναν εξωτερικο σκληρο?

#1660   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2013 - 05:13

δεν γινετε τα .torrent να τα χω σε άλλο φακελο και τα αρχεια σε εναν εξωτερικο σκληρο?


Γινεται αλλα δε θυμαμαι ακριβως να στο πω γιατι δεν ειμαι στο Mac!

#1661   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/01/2013 - 05:15

Γινεται αλλα δε θυμαμαι ακριβως να στο πω γιατι δεν ειμαι στο Mac!

αυτό ψαχνω γτ όλα τα .torrent τα χω σε εναν φακελο και όλες τις ταινιες σε εναν εξωτερικό,και για να μην τα μπερδεύω δεν τα βαζω μαζι.αν γνωριζει κάποιος,ευχαριστω.

#1662   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/01/2013 - 11:31

Ναι καταλαβαίνω, η λογική λέει ότι δεν έχεις πρόβλημα από την στιγμή που bootareis με τον ssd. Διότι την πληροφορία την διαβάζει από εκεί που bootareis, στον άλλο ναι μεν υπάρχει το λειτουργικό αλλά θα τον βλέπει σαν multimedia.


Τελικα, ολες τις εφαρμογες απο το Mac App Store τις εμφανιζει εγκατεστημενες ακομα και αν εχεις bootarei στον SSD που ειναι αδειος. Απλα και μονο επειδη υπαρχουν στον HDD. Ακομα και με απεγκατασταση με AppCleaner δεν καθαριζει. Επρεπε να σβηστει το /Library (μαζι με τα /Applications, /System) για να μπορεσω να εγκαταστησω ξανα απο Mac App Store.

Γενικα ειναι γρηγορο, ακομα και πισω απο FW800. Οπως και στα βιντεο που ειχα δει. Ανοιγει σε 23" και κλεινει στα 20". Οι εφαρμογες ανοιγουν αμεσως και γενικα ολα γινονται πιο γρηγορα.
Οποτε μεχρι τωρα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. :) Δυο θεματακια μονο ειναι οτι δεν εχω SMART status και οτι πρεπει να ανοιγω και το enclosure του δισκου πριν ανοιξω τον iMac, γιατι οταν εχω ανοικτο το UPS, δινει ρευμα στην FW θυρα (σε αντιθεση με τις USB) και δεν θελω να μενει συνεχεια ανοικτο. Οπότε κλεινω το enclosure και μετα το UPS.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 05/01/2013 - 11:32


#1663   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/01/2013 - 11:33

Τελικα, ολες τις εφαρμογες απο το Mac App Store τις εμφανιζει εγκατεστημενες ακομα και αν εχεις bootarei στον SSD που ειναι αδειος. Απλα και μονο επειδη υπαρχουν στον HDD. Ακομα και με απεγκατασταση με AppCleaner δεν καθαριζει. Επρεπε να σβηστει το /Library (μαζι με τα /Applications, /System) για να μπορεσω να εγκαταστησω ξανα απο Mac App Store.

Γενικα ειναι γρηγορο, ακομα και πισω απο FW800. Οπως και στα βιντεο που ειχα δει. Ανοιγει σε 23" και κλεινει στα 20". Οι εφαρμογες ανοιγουν αμεσως και γενικα ολα γινονται πιο γρηγορα.
Οποτε μεχρι τωρα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. :) Δυο θεματακια μονο ειναι οτι δεν εχω SMART status και οτι πρεπει να ανοιγω και το enclosure του δισκου πριν ανοιξω τον iMac, γιατι οταν εχω ανοικτο το UPS, δινει ρευμα στην FW θυρα (σε αντιθεση με τις USB) και δεν θελω να μενει συνεχεια ανοικτο. Οπότε κλεινω το enclosure και μετα το UPS.


Για αρχή καλά είσαι. Άντε και όταν λήξει η εγγύηση πες μου να στον περάσω εσωτερικά :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#1664   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/01/2013 - 11:35

Για αρχή καλά είσαι. Άντε και όταν λήξει η εγγύηση πες μου να στον περάσω εσωτερικά :)


Εννοείται... Θα σου έρθω πακέτο με τον iMac. :)

#1665   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/01/2013 - 13:30

Γινεται αλλα δε θυμαμαι ακριβως να στο πω γιατι δεν ειμαι στο Mac!

οποτε μπεις απο το mac ριξε μιά ματιά και πέσμου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 51

0 μέλη, 51 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες