Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1696   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 08/01/2013 - 16:53

Αρχεια απο παρουσιασεις? Με ποιο προγραμμα εχουν φτιαχτει? Δοκιμασες να τα ανοιξεις με το textedit app?

έχει μέσα κάτι άρχεια που τελειώνουν .swf
με textedit δεν ανοίγουν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1697   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/01/2013 - 17:56

Τα αρχεία swf είναι αρχεία flash. Κανονικά πρέπει να ανοίξουν με οποιονδήποτε browser πχ Firefox, Safari κτλ ή με κάποιον Flash Player.

#1698   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/01/2013 - 21:45

μπορει καποιος να μου πει στο safari πως βαζω autolog in?στο facebook ειχα πάντα autologin και οταν μπενει σε sleep mode και το ξυπναω μου ζηταει να κανω log in.

#1699   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/01/2013 - 00:47

μπορει καποιος να μου πει στο safari πως βαζω autolog in?στο facebook ειχα πάντα autologin και οταν μπενει σε sleep mode και το ξυπναω μου ζηταει να κανω log in.


Στο κάνει σε όλα τα sites?
Once You Go Mac You Never Go Back

#1700   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 09/01/2013 - 14:26

οχι jimmako μονο στο facebook αλλα τωρα δεν μ το κανει.κατι με το 1password πρεπει να ειναι..

#1701   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/01/2013 - 14:45

οχι jimmako μονο στο facebook αλλα τωρα δεν μ το κανει.κατι με το 1password πρεπει να ειναι..

Εχεις δοκιμασει να δεις αν στο safari>preferences>autofill>autofill web forms ολα τα κουτακια ειναι μαρκαρισμενα?

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 09/01/2013 - 14:51


#1702   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2013 - 20:38

Καλησπερα παιδια μολις σημερα παρελαβα το πρωτο μου Mac, ενα MBPr και πραγματικα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Εχω ενα θεμα ομως , απο καιρο ειχα κατεβασει διαφορες εφαρμογες αλλα τωρα που προσπαθω να τις εγκαταστησω μου λεει οτι δεν ειναι απο αναγνωρισμενο προγραμματιστη και σταματαει εκει.

2ο : Εχω κατεβασει πχ. το vlc ειναι το .dmg στο φακελο ληψεις. Το κανω εγκατασταση και "τραβαω" το .app στον φακελο εφαρμογες. Αμα διαγραψω το.dmg απο το φακελο ληψεις διαγραφεται τελειως η εφαρμογη???


Σορρυ θα μου πειτε οτι υπαρχουν ολες αυτες οι απαντησεις αμα ψαξω αλλα πραγματικα εχω χαζεψει!Σα μικρο παιδι κανω!Μα τι μηχανιμα ειναι αυτο???

#1703   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2013 - 20:44

Καλορίζικο καταρχήν και να το χαρείς.Και τα 2 είναι απλά που ζητάς:

1. Πήγαινε όπως δείχνει κάτω η εικόνα και επέλεξε το AnyWhere. Αν δεν μπορείς να επιλέξεις (όπως είναι εμένα) πάτησε την κλειδαριά κάτω και βάλε τον κωδικό σου.
Αναρτημένη εικόνα

2. Για να έχεις πάντα μια εφαρμογή πρέπει να τη σύρει στο φάκελο Applications.Μετά θα τη βλέπεις και στο launchpad.

Επίσης για αρχή διάβασε και αυτό το τοπικ: http://www.iphonehel...παραίτητα-apps/

Θα βρεις ότι απαραίτητο χρειάζεσαι για αρχή, μέχρι μετά να είσαι σε θέση να βρεις τι σου ταιριάζει και τι θες.

Αναρτημένη εικόνα


#1704   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2013 - 20:47

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

#1705   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/01/2013 - 22:21

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Αυτό το time machine κάνει κάθε λίγη ώρα ένα αντίγραφο του συστήματος ακόμα και αν δεν έχουμε κάνει την παραμικρή αλλαγή στο υπολογιστή μας; Δηλαδή ο εξωτερικός δίσκος που έχω θα γεμίσει με τα ίδια αντίγραφα κάθε λίγη ώρα; Ή μήπως αποθηκεύει μόνο τις αλλαγές και δεν έχω καταλάβει εγώ καλά;

#1706   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/01/2013 - 22:58

Την πρωτη φορα παίρνει backup τα πάντα (εκτός απο αυτα που εχεις κανει exclude στα options).
Στη συνεχεια παίρνει μονο τις αλλαγές. Μολις αρχισει να γεμιζει ο δισκος που χρησιμοποιει για τα backups θα αρχισει να σβηνει μονο του. Κανει backup κάθε μια ωρα. Για μεγαλύτερο έλεγχο του time machine δες εδω: http://www.iphonehel...55#entry1260039

#1707   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 09/01/2013 - 23:00

Μονο τις αλλαγες αποθηκευει...

#1708   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/01/2013 - 23:13

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Αυτό το time machine κάνει κάθε λίγη ώρα ένα αντίγραφο του συστήματος ακόμα και αν δεν έχουμε κάνει την παραμικρή αλλαγή στο υπολογιστή μας; Δηλαδή ο εξωτερικός δίσκος που έχω θα γεμίσει με τα ίδια αντίγραφα κάθε λίγη ώρα; Ή μήπως αποθηκεύει μόνο τις αλλαγές και δεν έχω καταλάβει εγώ καλά;


Ριξε και μια ματια εδω:

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#1709   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 10/01/2013 - 00:26

παιδια εχω ενα mbp late 2011 και ενω εχω βαλει να δω μια ταινια avi με ενσωματωμενους υποτιτλους με vlc το superdrive καθε 1-2 λεπτα κολλαει σιγουρα μια φορα για 2-3 δευτερολεπτα ενα παγωμα,η ταινια δεν εχει κανενα προβληνα καθως την εκανα c/p συον σκληρο και παιζει μια χαρα..

#1710   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 10/01/2013 - 01:50

Παιδιά μια ερώτηση... Αγορασα μια εφαρμογή απο το Mac App Store. Τελικά δεν ούτε έκανε και ζήτησα refund. Μου έστειλαν ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα μπει στην κάρτα μου το πόσο που έδωσα.απο την κάρτα δεν έχουν πάρει το πόσο και στο store συνεχίζει να εμφανίζεται η εφαρμογή ως αγορασμενη. Ξέρει κανένας την διαδικασία;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες