Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1726   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/01/2013 - 11:26

Σε κάθε APR θα βρει κάτι τέτοιο. ;)
Ο adaptor της Apple νομίζω δεν μεταφέρει audio, οπότε τσέκαρέ το πριν το πάρεις..

Αυτός πάνω της moshi, έχει audio κανονικά..

Δε νομίζω η apple να έχει αντάπτορα mini port to hdmi...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1727   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:07

Έκανα πάλι χαζομαρα με το little snitch. Τι έβαλα για μια εργασία στην σχολη κ ενώ το εσβησα με το app delete έμεινε μια βλακεία πανω στην μπάρα κ με κόβει ότι θέλει. Πως θα το σβησω μια για παντα όλο;;;;;;;

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#1728   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2013 - 19:09

Έκανα πάλι χαζομαρα με το little snitch. Τι έβαλα για μια εργασία στην σχολη κ ενώ το εσβησα με το app delete έμεινε μια βλακεία πανω στην μπάρα κ με κόβει ότι θέλει. Πως θα το σβησω μια για παντα όλο;;;;;;;


Δεν έχει δικό του unistaller? Δεν το ξέρω, για αυτό ρωτάω. Αλλιώς κάνε ένα search στο spootlight για little snitch και ότι σου βγάλει delete.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1729   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/01/2013 - 20:25

Έκανα πάλι χαζομαρα με το little snitch. Τι έβαλα για μια εργασία στην σχολη κ ενώ το εσβησα με το app delete έμεινε μια βλακεία πανω στην μπάρα κ με κόβει ότι θέλει. Πως θα το σβησω μια για παντα όλο;;;;;;;



Little Snitch 3
Open the Little Snitch Disk Image file as downloaded from our website. If you don’t have the file available on your computer anymore, you can re-download it from our Download Page. Start the Little Snitch Uninstaller application and follow the instructions to remove Little Snitch. This uninstaller also removes all previous versions of Little Snitch.

Little Snitch 2
Open the Little Snitch Installer application and click the Uninstall button. If you don’t have the Installer available on your computer anymore, you can re-download it from our Download Page.

Download: http://www.obdev.at/...h/download.html

User specific settings
Upgrades always preserve user specific rules and settings. The uninstaller bundled with Little Snitch 2 deletes all user specific rules and settings. The new uninstaller in Little Snitch 3 lets you choose whether to remove or preserve these rules and settings.

/Library/Application Support/Objective Development/Little Snitch/
~/Library/Application Support/Little Snitch/
~/Library/Preferences/at.obdev.LittleSnitchConfiguration.plist
~/Library/Preferences/at.obdev.LittleSnitchNetworkMonitor.plist
~/Library/Preferences/at.obdev.LittleSnitchInstaller.plist
The “~” tilde sign refers to your home folder.

#1730   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2013 - 02:59

Παιδες μια ερωτηση για την μπαταρια του MBPr. Εχω την 10.8.2 τωρα (δεν ξερω αν παιζει ρολο). Εχω διαβασει σε αλλο ποστ στο φορουμ οτι οταν ειναι στην πρίζα φτανει η μπαταρια μέχρι το 96% και μενει εκει για να γυρναν τα υγρα της και να μη χαλάει , ελα ομως που η δικια μου ειναι παντα στο 100%. Παιζει κατι με αυτό,αλλαξε κατι,δεν κανω κάτι σωστα εγώ?? Το battery health μου βγαζει max cappacity 8460 και current 8382 στους 5 κύκλους (με το που το άνοιξα ειχε 3 κυκλους η μπαταρια)

#1731   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 13/01/2013 - 14:16

και εμενα στο 100 σταματαει σπανια σταματα στο 97-98% εγω εχω το απλο το MBP και μετα απο καμια 40αρια φορτισεις η μπαταρια στο capacity παραμενει λιγο παραπανω απο το κανονικο που εχει...Εμενα γνωμη μου ειναι να το εχεις στην μπριζα αλλα να το βγαζεις ανα 2-3 μερες να το χρησιμοποιεις να πηγαινει στο 7% και να το ξαναβαζεις παλι να φορτιζει

#1732   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/01/2013 - 14:19

Καινούριος κι εγώ, φρεσκότατος ! Πήρα αυτόν http://www.plaisio.g...A-MD101GR-A.htm , φυσικά είμαι εντυπωσιασμένος . Η χρήση του θα είναι καθημερινή και "μουσικη΄".
Ευχαριστώ και δημόσια τον Φώτη ( Mark Knoplfer) για τις απαντήσεις που μου έδωσε στις ερωτήσεις μου :)

#1733   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/01/2013 - 14:24

Παιδες μια ερωτηση για την μπαταρια του MBPr. Εχω την 10.8.2 τωρα (δεν ξερω αν παιζει ρολο). Εχω διαβασει σε αλλο ποστ στο φορουμ οτι οταν ειναι στην πρίζα φτανει η μπαταρια μέχρι το 96% και μενει εκει για να γυρναν τα υγρα της και να μη χαλάει , ελα ομως που η δικια μου ειναι παντα στο 100%. Παιζει κατι με αυτό,αλλαξε κατι,δεν κανω κάτι σωστα εγώ?? Το battery health μου βγαζει max cappacity 8460 και current 8382 στους 5 κύκλους (με το που το άνοιξα ειχε 3 κυκλους η μπαταρια)

Κι εμένα το rmbp στο 97 συνήθως σταματάει...Μην σε ανησυχεί όμως θα στρώσει λογικά..
Αυτό με τους 3 κύκλους είναι ύποπτο όμως.. Συνήθως εργοστασιακα την ελέγχουν αλλα μετα σβήνουν την EEPROM οπότε πρέπει να λέει 0 αρχικά. Από που το πήρες;

Αναρτημένη εικόνα


#1734   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/01/2013 - 14:40

Καινούριος κι εγώ, φρεσκότατος ! Πήρα αυτόν http://www.plaisio.g...A-MD101GR-A.htm , φυσικά είμαι εντυπωσιασμένος . Η χρήση του θα είναι καθημερινή και "μουσικη΄".
Ευχαριστώ και δημόσια τον Φώτη ( Mark Knoplfer) για τις απαντήσεις που μου έδωσε στις ερωτήσεις μου :)

Καλοριζικό κι από εδώ Βαγγέλη. Λογικό να εντυπωσιαστεις σε σχέση με εκεί που ήσουν..;) Δεν έκανα τιποτα ..:)

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 13/01/2013 - 14:42

Αναρτημένη εικόνα


#1735   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2013 - 19:57

Κι εμένα το rmbp στο 97 συνήθως σταματάει...Μην σε ανησυχεί όμως θα στρώσει λογικά..
Αυτό με τους 3 κύκλους είναι ύποπτο όμως.. Συνήθως εργοστασιακα την ελέγχουν αλλα μετα σβήνουν την EEPROM οπότε πρέπει να λέει 0 αρχικά. Από που το πήρες;


Το πηρα απο τον γνωστο σε όλους Κωτσο...λο ΑΛΛΑ ηταν σφραγισμενο με την ζελατίνα κανονικα το κουτί, τους εβαλα να το ανοιξουν μπροστα μου και να γινει έλεγχος πριν την πληρωμή(μετα απο οσα εχω ακούσει-διαβασει...)

#1736   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/01/2013 - 20:14

Αν ήταν σφραγισμένο τότε εργοστασιακά σου έβαλαν δοκιμασμένη μπαταρία,δεν εξηγείται αλλιώς. Μην αγχώνεσαι μια χαρά είσαι..

Αναρτημένη εικόνα


#1737   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 13/01/2013 - 20:24

μια χαρα καλα εκανες αν οσον αφορα την μπαταρια δεν εχω ακουσει τπτ προβληματα στην αρχη.Ετσι κ αλλιως τους ζοριζεις αν εχει κατι κ στο αλλαζουνε εκεινη την στιγμη

#1738   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/01/2013 - 20:54

συνεχιζω να εχω προβλημα με το autologin και συγκεκριμενα στο fb,οταν μπει σε sleep mode και το ξυπνησω μου ζηταει log in...μήπως παιζει τπτ με το 1password?γτ οταν το ξυπναω ακουω τον ηχο απο το λουκετο που κλειδωνει το 1password..

#1739   md29

md29

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:48

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και εγω το πρώτο μου mac, mbp 13.3. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα είδα για την εφαρμογή coconatbatery. Αφου την εγκατέστησα μου δείχνει 95% health και οτι το mac είναι 16 εβδομάδων ενώ το πήρα 09-01-2013!! Πως γίνεται αυτό;
Screen Shot 2013-01-15 at 6.26.06 PM

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και εγω το πρώτο μου mac, mbp 13.3. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα είδα για την εφαρμογή coconatbatery. Αφου την εγκατέστησα μου δείχνει 95% health και οτι το mac είναι 16 εβδομάδων ενώ το πήρα 09-01-2013!! Πως γίνεται αυτό;
Screen Shot 2013-01-15 at 6.26.06 PM

Δεν ξέρω πως βάζουμε screenshot!!!

#1740   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/01/2013 - 18:58

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και εγω το πρώτο μου mac, mbp 13.3. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα είδα για την εφαρμογή coconatbatery. Αφου την εγκατέστησα μου δείχνει 95% health και οτι το mac είναι 16 εβδομάδων ενώ το πήρα 09-01-2013!! Πως γίνεται αυτό;
Screen Shot 2013-01-15 at 6.26.06 PM


Δεν ξέρω πως βάζουμε screenshot!!!


16 εβδομάδων είναι κυκλοφορίας το Macbook σου από όταν κυκλοφόρησε. Μην σε ανησυχεί.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες