Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1981   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/02/2013 - 23:49

Παραμένουν τα Java packages αλλά είναι inactive και πιάνουν χώρο στο σκληρό.
Στα Windows απλά υπήρχαν κάπου unzipped χωρίς να είναι ενεργά. Το ίδιο είναι και σε Mac OS νομίζω.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1982   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/02/2013 - 23:52

Παραμένουν τα Java packages αλλά είναι inactive και πιάνουν χώρο στο σκληρό.
Στα Windows απλά υπήρχαν κάπου unzipped χωρίς να είναι ενεργά. Το ίδιο είναι και σε Mac OS νομίζω.


Φώτη άλλο αυτό. Σε αυτό συμφωνώ και έτσι είναι.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1983   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/02/2013 - 01:14

Παραμένουν τα Java packages αλλά είναι inactive και πιάνουν χώρο στο σκληρό.
Στα Windows απλά υπήρχαν κάπου unzipped χωρίς να είναι ενεργά. Το ίδιο είναι και σε Mac OS νομίζω.


Λαθος και αυτο Φώτη... :rolleyes:

Και ποιος ο λόγος που βγαίνει το update?


'Υποτίθεται' για καλυτέρευση της έκδοσης, και κλείσιμο 'τρυπών' (fail).

Ελα ομως που στην πραγματικότητα δεν είναι ακριβως ετσι τα πράγματα! Καθότι 'ελεύθερο λογισμικό' οι ευθύνες και ο συστηματικός ελεγχος πανε περίπατο. (τρεις μηνες καναν για να διορθώσουν την τελευταία έκδοση>fail)

Και αν δεν το ειχε απενεργοποιήσει ο ιδιος ο κατασκευαστής (Apple), ακόμα θα έκλαιγε κόσμος!

Για αυτο και η ιδια η Java, οχι μόνο προτείνει, αλλα σχεδόν επιβάλει (We highly recommend.....) την απεγκατάσταση παλαιότερων εκδόσεων.

Για τα windows μαλιστα δινει και ένα κιτ (τουλ) απεγκατάστασης.

Για εμας τους κακόμοιρους τους Μακακιδες μανουαλ μεσω τερμιναλ ακόμα! B)





''Should I uninstall older versions of Java?

We highly recommend users uninstall all older versions of Java from your system.

Keeping old and unsupported versions of Java on your system presents a serious security risk.
Uninstalling older versions of Java from your system ensures that Java applications will run with the most up-to-date security and performance improvements on your system.''

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 22/02/2013 - 01:18

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#1984   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/02/2013 - 01:20

Λουκά άλλο αυτό και παλι όμως. Το γνωρίζω πως και η καινούργια έκδοση έχει προβλήματα. ΑΛΛΑ αυτο είναι θέμα της Oracle. Υπό θετικά ένα update διορθώνει/φτιάχνει κάτι. Τώρα αν αυτοί είναι αμπαλοι αυτο είναι άλλο θέμα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1985   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/02/2013 - 01:24

και με ποιον τρόπο θα απεγκαταστησουμε το παλιό πακέτο?

#1986   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/02/2013 - 01:33

Δημήτρη μην καταναλωνόμαστε σε ανούσιες συζητήσεις.

Το θέμα και ερώτηση του παιδιου στο προηγουμενο ποστ ηταν: ''Να σβήσω το παλιο και να περασω το καινουργιο, η να κανω ενα απλο update'';;

Και του απαντησες: ''Κανε ενα update, ετσι και αλλιως θα σβήσει το παλιο (και τα fail του) και θα σου περασει το καινούργιο''! ..... Δεν ισχύει.

Δεν ξερω που και πως το καταλαβες οτι είναι ΄΄αλλο αυτο'' οπως λες και παραπανω! Το ενα και το αυτο είναι. Δεν σου μιλάω για την συγκεκριμένη έκδοση, γενικά τι προτείνει η Java σου μιλάω.

Για ολες τις παλαιότερες εκδόσεις της. Ανεκαθεν ήταν έτσι. Ε τι στον π@υστη! Κατι θα ξερουν αυτοι παραπανω απο εμάς, ετσι δεν είναι;;

και με ποιον τρόπο θα απεγκαταστησουμε το παλιό πακέτο?



εδω:

Και μετα πας η στο site της Apple για καινουργιο κατέβασμα του java, η κατευθείαν στην Ορακλ (java) για να κατεβασεις την τελευταία έκδοση: (7) εδώ:

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 22/02/2013 - 01:35

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#1987   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 22/02/2013 - 05:37

εγω αυτο που εκανα τελικα ειναι πως ουτε εβαλα την 7 αλλα ουτε και πειραξα την 6.. αν δεν την ενεργοποιησεις εσυ παραμενει ανενεργη και δεν εγκαθισταται, σωστα? εγω ετσι το καταλαβαινω.
Αν θελησω να βαλω την 7 απο τη στιγμη που δεν εχω κανει ενεργοποιηση στην 6(το λεω αυτο γτ οταν στο spotlight ψαχνω την java μου εμφανιζει τις "προτιμησεις" αλλα οταν παταω πανω μου λεει να την εγκαταστησω). θα εχω ακομα αυτα τα "κενα"??

Τελευταία επεξεργασία από: stalll, 22/02/2013 - 05:39


#1988   misamisa

misamisa

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/02/2013 - 12:57

καλημερα σε ολους

δεν ξερω αν εδω πρεπει να ρωτήσω, αλλα το site της apple.com δεν μου δουλεύει :S οτι click κ να κανω δεν κανει κατι.
οχι δεν μου το κάνει σε αλλα site , κ της apple ειναι UP . any ideas? :)

#1989   misamisa

misamisa

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/02/2013 - 13:13

εχω να κανω αυτο το update java for OS X 2013-001 delivers improved security, reliability, and compatibility for Java SE 6.
Java SE 6 to version 1.6.0_41

τελικα το κάνουμε? σβηνουμε το 6 κ βαζουμε το 7? τι κανουμε οεο :P

#1990   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 26/02/2013 - 09:42

Καλημερα σε ολους και σε ολες!!Εχω μια απορια-προβλημα και μακαρι να μπορεσω να το λυσω!
Στα windows οταν συνδεθει μια συσκευη με usb αμεσως την αναγνωριζει και σου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι η εγκατασταση εγινε με επιτυχια και ειναι ετοιμη για χρηση...Στα mac πως αναγνωριζεται μια καινουργια συσκευη?!
Ρωταω καθως αγορασα ενα ups και γραφει στο manual οτι αν το συνδεσεις μεσω usb οπως και εκανα αυτοματα αναγνωριζει τη συσκευη και ειναι ετοιμη να χρησιμοποιηθει...Αλλα ειτε τοποθετω τη συσκευη μεσω του usb ειτε οχι το ιδιο και τοαυτο ειναι...
Εβαλα και το προγραμμα που ειναι για mac αλλα δεν την εντοπιζει και προσπαθω να βρω μια λυση...
XS Max 256 Gb Space Gray

#1991   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/02/2013 - 09:49

Καλημερα σε ολους και σε ολες!!Εχω μια απορια-προβλημα και μακαρι να μπορεσω να το λυσω!
Στα windows οταν συνδεθει μια συσκευη με usb αμεσως την αναγνωριζει και σου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι η εγκατασταση εγινε με επιτυχια και ειναι ετοιμη για χρηση...Στα mac πως αναγνωριζεται μια καινουργια συσκευη?!
Ρωταω καθως αγορασα ενα ups και γραφει στο manual οτι αν το συνδεσεις μεσω usb οπως και εκανα αυτοματα αναγνωριζει τη συσκευη και ειναι ετοιμη να χρησιμοποιηθει...Αλλα ειτε τοποθετω τη συσκευη μεσω του usb ειτε οχι το ιδιο και τοαυτο ειναι...
Εβαλα και το προγραμμα που ειναι για mac αλλα δεν την εντοπιζει και προσπαθω να βρω μια λυση...


Στο Site της εταιρίας δεν έχει οδηγίες?
Once You Go Mac You Never Go Back

#1992   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 26/02/2013 - 10:07

To ups ειναι της accupower...Στο site μονο το λογισμικο κατεβασα...Θα επρεπε να το αναγνωριζει λογικα μεσω του λογισμικου...Οι οδηγιες που ειχε μεσα στο πακετο παλι γραφουν αυτα που ειπα πιο πανω...Οτι αν το συνδεσεις μεσω usb το αναγνωριζει αμεσως...Μεσω serial κατεβαζεις το λογισμικο!Εκανα και τα δυοαλλα τιποτα!Το θεμα μου ειναι οτι βαζω μια συσκευη πανω(οτι και να ειναι αυτη)και τα mac δεν ανταποκρινονται οπως ας πουμε γινεται στα windows...Αυτη ηταν πιο πολυ η απορια μου!
XS Max 256 Gb Space Gray

#1993   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/02/2013 - 11:34

To ups ειναι της accupower...Στο site μονο το λογισμικο κατεβασα...Θα επρεπε να το αναγνωριζει λογικα μεσω του λογισμικου...Οι οδηγιες που ειχε μεσα στο πακετο παλι γραφουν αυτα που ειπα πιο πανω...Οτι αν το συνδεσεις μεσω usb το αναγνωριζει αμεσως...Μεσω serial κατεβαζεις το λογισμικο!Εκανα και τα δυοαλλα τιποτα!Το θεμα μου ειναι οτι βαζω μια συσκευη πανω(οτι και να ειναι αυτη)και τα mac δεν ανταποκρινονται οπως ας πουμε γινεται στα windows...Αυτη ηταν πιο πολυ η απορια μου!


Στο Φιντερ/πρεφερενς/γενικα/...το κουτακι 'εξωτερικοί δίσκοι' ειναι κοσαρισμενο;
Κοσαρε επισης και για δοκιμη το κουτάκι πιο πανω που λεει 'σκληρος δισκος'

εγω αυτο που εκανα τελικα ειναι πως ουτε εβαλα την 7 αλλα ουτε και πειραξα την 6.. αν δεν την ενεργοποιησεις εσυ παραμενει ανενεργη και δεν εγκαθισταται, σωστα? εγω ετσι το καταλαβαινω.
Αν θελησω να βαλω την 7 απο τη στιγμη που δεν εχω κανει ενεργοποιηση στην 6(το λεω αυτο γτ οταν στο spotlight ψαχνω την java μου εμφανιζει τις "προτιμησεις" αλλα οταν παταω πανω μου λεει να την εγκαταστησω). θα εχω ακομα αυτα τα "κενα"??


Καλο θα κανεις να την βγαλεις. Εστω και απενεργοποιημένα τα αρχεία, (πακετα) ενδέχεται να μπορουν να ενεργοποιηθούν με καποια κακόβουλη εντολή.

εχω να κανω αυτο το update java for OS X 2013-001 delivers improved security, reliability, and compatibility for Java SE 6.
Java SE 6 to version 1.6.0_41

τελικα το κάνουμε? σβηνουμε το 6 κ βαζουμε το 7? τι κανουμε οεο :P


Kοιτα 'λογικα' η αναβάθμιση εγινε για να λυσει αυτα τα προβληματα (fail)

Μονο επειδή δεν ειναι η πρώτη φορα, και σιγουρα οχι η τελευταία που η Java θα μας παρουσιάσει προβλημα, προσωπικά προτιμώ να ξεκινήσω σε μια 'καθαρη' βάση!


Τουλάχιστον με αυτο τον τρόπο εχω την ψευδαίσθηση οτι μπορεί να την γλιτώσω σε ενα επόμενο fail! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/02/2013 - 11:34

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#1994   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 26/02/2013 - 12:15

Φιλε iLuxus δεν καταλαβα τιποτα αληθεια!! :P
XS Max 256 Gb Space Gray

#1995   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/02/2013 - 14:08

Πανω αριστερα στον Μακ σου: Finder>κλικ/πρεφερενς>κλικ/θα σου ανοιξει ενα μικρο παραθυρο 'γενικα'/

Τσεκαρε αν τα κουτάκια 'σκληρος δίσκος' και 'εξωτερικός δισκος' ειναι τσεκαρισμενα. Αν όχι τσεκαρε τα. (με ενα κλικ μεσα στο αδειο τετράγωνο)

Σύνδεσε παλι το ups σου, και κοιτα αν σου το αναγνωριζει πλέον. (αν στο βγαζει στην οθονη δλδ)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες