Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2011   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 28/02/2013 - 14:13

Καλησπερα,υπαρχει καποιο προγραμμα να βλεπεις τις φωτογταφιες ενος φακελου και να πηγεμεις συην επομενη με τα βελακια;γιατι με αυτο που μου τις ανοιγει τωρα πρεπει να την κλεινω και να ξανανπιγω την επομενη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2012   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/02/2013 - 14:15

Καλησπερα,υπαρχει καποιο προγραμμα να βλεπεις τις φωτογταφιες ενος φακελου και να πηγεμεις συην επομενη με τα βελακια;γιατι με αυτο που μου τις ανοιγει τωρα πρεπει να την κλεινω και να ξανανπιγω την επομενη.


Μία λύση είναι να τις επιλέγεις με cmd+a και να πατάς open και έτσι μπορείς να τις βλέπεις όλες.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2013   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 28/02/2013 - 14:22

οκ σε ευχαριστω Δημητρη!

#2014   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/02/2013 - 14:37

Καλησπερα,υπαρχει καποιο προγραμμα να βλεπεις τις φωτογταφιες ενος φακελου και να πηγεμεις συην επομενη με τα βελακια;γιατι με αυτο που μου τις ανοιγει τωρα πρεπει να την κλεινω και να ξανανπιγω την επομενη.


Μια άλλη εύκολη λύση είναι η εξής:

Επιλέγεις την πρώτη φωτογραφία στη λίστα και πατάς space.
Ανοίγει η φωτογραφία με το Preview.app.
Μέτα με το κάτω βελάκι στο πληκτρολόγιο πας στη δεύτερη στη λίστα, στην τρίτη κτλ.

#2015   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2013 - 18:05

Όχι. Απλά να πάρεις το Apple care που είναι για 15άρι macbook η όποιο έχεις.


Πήρα τηλέφωνο στο i-storm και μου είπαν ότι δεν μπορώ να αγοράσω το Apple Care από Αμερική και να το ενεργοποίησω Ελλάδα.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι: να έχω μαζί μου την απόδειξη αγοράς (από Αμερική είναι το MBP) οπου αναγράφεται και το Serial Number της συσκευής, να δούνε ότι δεν έχει λήξει ο πρώτος χρόνος εγγύησης, να πάρω από Apple Store το Apple Care και την ίδια στιγμή να το ενεργοποιήσουν τα παλικάρια από εκεί μέσω του OnLine συστήματος.

Το επαληθεύει κανείς αυτό; Μπορεί να γίνει έτσι;

#2016   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 28/02/2013 - 18:14

Παιδια λιγο οφτοπικ!
Macbook unibody White late 10 13.3 αξιζει να το παρω στα 750?
Σας παρακαλω ειναι επειγον γι αυτο το γραφω εδω και προχειρα!
Χιλια συγγνωμη για το οφτοπικ.

#2017   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/02/2013 - 19:02

Πήρα τηλέφωνο στο i-storm και μου είπαν ότι δεν μπορώ να αγοράσω το Apple Care από Αμερική και να το ενεργοποίησω Ελλάδα.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι: να έχω μαζί μου την απόδειξη αγοράς (από Αμερική είναι το MBP) οπου αναγράφεται και το Serial Number της συσκευής, να δούνε ότι δεν έχει λήξει ο πρώτος χρόνος εγγύησης, να πάρω από Apple Store το Apple Care και την ίδια στιγμή να το ενεργοποιήσουν τα παλικάρια από εκεί μέσω του OnLine συστήματος.

Το επαληθεύει κανείς αυτό; Μπορεί να γίνει έτσι;


Ναι, επαληθεύω εγώ ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Παιδια λιγο οφτοπικ!
Macbook unibody White late 10 13.3 αξιζει να το παρω στα 750?
Σας παρακαλω ειναι επειγον γι αυτο το γραφω εδω και προχειρα!
Χιλια συγγνωμη για το οφτοπικ.


Αν μπορούσες να το πάρεις 650-700 θα ήταν καλύτερα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2018   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2013 - 19:03

Ναι, επαληθεύω εγώ ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται!


Χα Χα Χα! Σωστός!

Να κάνω αυτό μια και καλή να ξεμπερδεύω; Μην το πάρω και τελικά δεν κάνει εδώ.

#2019   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/02/2013 - 19:08

Δεν χρειάζεται να δείξεις καμμια απόδειξη.. Απο το serial φαίνονται όλα.. Το Apple care το παίρνεις απ όπου θες και το ενεργοποιείς μέσω τηλεφώνου..

Αναρτημένη εικόνα


#2020   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2013 - 19:10

Δεν χρειάζεται να δείξεις καμμια απόδειξη.. Απο το serial φαίνονται όλα.. Το Apple care το παίρνεις απ όπου θες και το ενεργοποιείς μέσω τηλεφώνου..


Αφού θα είμαι στην πηγή να μην το κάνω εκεί;

#2021   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/02/2013 - 19:13

Αν πας σε Apple store πάρτο απο εκεί να καλύτερα. Και οικονομικά σε συμφέρει...

Αναρτημένη εικόνα


#2022   gkagad

gkagad

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/03/2013 - 08:40

καλημέρα
ο μόνος τρόπος που έχω βρει να περάσω φωτογραφίες από τη μηχανή μου στο mac είναι μέσω iPhoto
σε ποιό φάκελο μπορώ να τις βρώ (αυτές που έχουν περαστεί μέσω iPhoto);
ευχαριστώ

Μια άλλη εύκολη λύση είναι η εξής:

Επιλέγεις την πρώτη φωτογραφία στη λίστα και πατάς space.
Ανοίγει η φωτογραφία με το Preview.app.
Μέτα με το κάτω βελάκι στο πληκτρολόγιο πας στη δεύτερη στη λίστα, στην τρίτη κτλ.



#2023   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/03/2013 - 10:05

καλημέρα
ο μόνος τρόπος που έχω βρει να περάσω φωτογραφίες από τη μηχανή μου στο mac είναι μέσω iPhoto
σε ποιό φάκελο μπορώ να τις βρώ (αυτές που έχουν περαστεί μέσω iPhoto);
ευχαριστώ


Για να βρεις τις φωτογραφιες που εχουν περαστει μεσω του iPhoto θα πας στο φακελο Library θα βρεις το iPhoto Library, θα κανεις πανω του δεξι κλικ και Show package contents και θα τις βρεις στο φακελο Masters. Απο εκει μπορεις να τις κανεις copy και σε αλλο φακελο.
Αν χρησιμοποιεις το iPhoto για να οργανωσεις τις φωτογραφιες σου, καλο ειναι να μην πολυπειραζεις τη Library του με το χερι γιατι ενδεχεται να κανεις κατι και να δημιουργησεις προβλημα.


Αν θελεις πληρη ελεγχο των φωτογραφιων σου, στους φακελους που εσυ θελεις, εχεις δυο πολυ ευκολους τροπους.

1. Βγαζεις την SD καρτα της μηχανης, τη βαζεις στον υπολογιστη στην SD θυρα, και πολυ απλα κανεις copy paste τις φωτογραφιες που θελεις, σε οποιον φακελο θελεις.

2. Συνδεεις την καμερα με τον υπολογιστη με USB ως συνηθως και ανοιγεις την εφαρμογη Image Capture. Εκει μπορεις να επιλεξεις σε ποιον φακλεο θελεις να μεταφερει τις φωτογραφιες σου, ποιες να μεταφερεις και να κανεις import ή με import all τις μεταφερει ολες. Επισης την επομενη φορα που θα συνδεσεις την καμερα, γνωριζει ποιες απο τις φωτογραφιες εχουν ηδη μεταφερθει και στις μαρκαρει, οποτε ξερεις ποιες εχεις ηδη περασμενες στον υπολογιστη στον συγκεκριμενο φακελο που ειχες επιλεξει.

#2024   gkagad

gkagad

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/03/2013 - 11:14

Για να βρεις τις φωτογραφιες που εχουν περαστει μεσω του iPhoto θα πας στο φακελο Library θα βρεις το iPhoto Library, θα κανεις πανω του δεξι κλικ και Show package contents και θα τις βρεις στο φακελο Masters. Απο εκει μπορεις να τις κανεις copy και σε αλλο φακελο.
Αν χρησιμοποιεις το iPhoto για να οργανωσεις τις φωτογραφιες σου, καλο ειναι να μην πολυπειραζεις τη Library του με το χερι γιατι ενδεχεται να κανεις κατι και να δημιουργησεις προβλημα.


Αν θελεις πληρη ελεγχο των φωτογραφιων σου, στους φακελους που εσυ θελεις, εχεις δυο πολυ ευκολους τροπους.
ευχαριστώ πάρα πολύ:)

1. Βγαζεις την SD καρτα της μηχανης, τη βαζεις στον υπολογιστη στην SD θυρα, και πολυ απλα κανεις copy paste τις φωτογραφιες που θελεις, σε οποιον φακελο θελεις.

2. Συνδεεις την καμερα με τον υπολογιστη με USB ως συνηθως και ανοιγεις την εφαρμογη Image Capture. Εκει μπορεις να επιλεξεις σε ποιον φακλεο θελεις να μεταφερει τις φωτογραφιες σου, ποιες να μεταφερεις και να κανεις import ή με import all τις μεταφερει ολες. Επισης την επομενη φορα που θα συνδεσεις την καμερα, γνωριζει ποιες απο τις φωτογραφιες εχουν ηδη μεταφερθει και στις μαρκαρει, οποτε ξερεις ποιες εχεις ηδη περασμενες στον υπολογιστη στον συγκεκριμενο φακελο που ειχες επιλεξει.



#2025   gkagad

gkagad

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/03/2013 - 11:58

ευχαριστώ πολύ!

Για να βρεις τις φωτογραφιες που εχουν περαστει μεσω του iPhoto θα πας στο φακελο Library θα βρεις το iPhoto Library, θα κανεις πανω του δεξι κλικ και Show package contents και θα τις βρεις στο φακελο Masters. Απο εκει μπορεις να τις κανεις copy και σε αλλο φακελο.
Αν χρησιμοποιεις το iPhoto για να οργανωσεις τις φωτογραφιες σου, καλο ειναι να μην πολυπειραζεις τη Library του με το χερι γιατι ενδεχεται να κανεις κατι και να δημιουργησεις προβλημα.


Αν θελεις πληρη ελεγχο των φωτογραφιων σου, στους φακελους που εσυ θελεις, εχεις δυο πολυ ευκολους τροπους.

1. Βγαζεις την SD καρτα της μηχανης, τη βαζεις στον υπολογιστη στην SD θυρα, και πολυ απλα κανεις copy paste τις φωτογραφιες που θελεις, σε οποιον φακελο θελεις.

2. Συνδεεις την καμερα με τον υπολογιστη με USB ως συνηθως και ανοιγεις την εφαρμογη Image Capture. Εκει μπορεις να επιλεξεις σε ποιον φακλεο θελεις να μεταφερει τις φωτογραφιες σου, ποιες να μεταφερεις και να κανεις import ή με import all τις μεταφερει ολες. Επισης την επομενη φορα που θα συνδεσεις την καμερα, γνωριζει ποιες απο τις φωτογραφιες εχουν ηδη μεταφερθει και στις μαρκαρει, οποτε ξερεις ποιες εχεις ηδη περασμενες στον υπολογιστη στον συγκεκριμενο φακελο που ειχες επιλεξει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες