Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2221   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/05/2013 - 16:17

Χαιρετώ την παρέα,
Μια ερώτηση που αφορά εξωτερικό σκληρό δίσκο.
Πριν από κανένα μήνα αγόρασα έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο Seagate 1 ΤΒ και έριξα μέσα από το pc μου εικόνες, φωτογραφίες, βίντεο και κείμενα, σαν backup κάπως και άλλα που απλά ήθελα να τα έχω μόνο εκεί.
Τώρα που το pc το κατήργησα και αγόρασα έναν iMac σύνδεσα τον εξωτερικό σκληρό. Τον "βλέπει" κανονικά βλέπει τα περιεχόμενά του αλλά δεν μπορώ να γράψω σ' αυτόν νέα δεδομένα, να κάνω φακέλους κ.λπ.
Κάτι πρέπει να παίζεται με το NTFS των Windows και του συστήματος των Apple που προφανώς είναι διαφορετικό, απ ότι διάβασα λίγο στο net. Τί γίνεται τώρα. Ποιά είναι η διαδικασία.
Μπορείτε να την περιγράψετε με απλά βήματα τι να κάνω να τον "φορμάρω" (και πως) για Mac και να ξαναγράψω τα δεδομένα μου?
Επίσης και κάτι τελευταιο που αφορά το ίδιο θέμα. Σ" αυτόν τον δίσκο που αναφέρομαι σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω και για το Time Capsule. Πρώτα πρέπει να γίνει η διαδικασία του "φορμαρίσματος" να γράψω ότι έχω και μετά να τον δηλώσω για το T/C ?
Sorry για το μακροσκελές.
Περιμένω τις απαντήσεις σας.
Thanks !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2222   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/05/2013 - 16:20

Δες για το Paragon NTFS. Κάνει μια χαρά την δουλειά του.

http://www.paragon-s.../home/ntfs-mac/
Once You Go Mac You Never Go Back

#2223   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/05/2013 - 16:21

καλησπερα κ παλι, εχω 2 αποριες και οποιος εχει χρονο και γνωριζει ας μου πει, εχω συνδεσει μια καμερα με usb(η καμερα ειναι φιλου) αλλα το imovie μου λεει οτι δεν υπαρχει καμερα συνδεδεμενη, πρεπει να βρω drivers απο την καμερα και να κανω εγκατασταση? επισης εχω μια καμερα η οποια την εχω λιγα χρονακια και οι εξοδοι που βγαζει ειναι η παρακατω της φωτο, υπαρχει τροπος να την συνδεσω με το pc? ευχαριστω εκ των προτερων


Δοκίμασε με το image capture να δεις αν στην βλέπει. Υπάρχει εγκατεστημένο ήδη.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2224   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/05/2013 - 16:38

Δες για το Paragon NTFS. Κάνει μια χαρά την δουλειά του.

http://www.paragon-s.../home/ntfs-mac/


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Και σε περίπτωση που δεν θέλω να τον ξανασυνδέσω σε pc παρά μόνο στο Mac που έχω?
Στο λέω γιατί υπάρχει το pc του γιου μου στο σπίτι που μπορώ σε μια έκτακτη στιγμή να τον συνδέσω, για να "σηκώσω" π.χ. φωτογραφίες για να τις γράψω σε ένα cd.
Θέλω να τον έχω δηλ. μόνιμα πάνω στο imac, να κάνει εγγραφή και ανάγνωση και αν τον συνδέσω σε pc (όπως τώρα) να κάνει ανάγνωση. Ή δεν γίνεται αν αλλάξει ο τύπος format που θα γίνει για Apple. ??
Sorry μπορεί να γράφω και μ@λ@κίες, αλλά ελπίζω να κατάλαβες τις εννοώ....

#2225   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/05/2013 - 16:40

Αν θα τον κάνεις σε HFS+ (που είναι το format της Apple) το PC δεν θα τον διαβάζει καν...

Τώρα ο iMac σου που είναι σε ntfs τον διαβάζει αλλά δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα αρχεία που έχει μέσα.

Για να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς το Paragon NTFS.

Εάν το pc του γιου σου είναι με Windows 7 και πάνω και το θέλεις να το συνδέεις μια φορά στο τόσο μπορείς να κάνεις τον δίσκο σε exFAT.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 13/05/2013 - 16:42

Once You Go Mac You Never Go Back

#2226   arma1

arma1

    iPH Contributor

  • 1414 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/05/2013 - 16:55

Δοκίμασε με το image capture να δεις αν στην βλέπει. Υπάρχει εγκατεστημένο ήδη.


μπα,δε την βλεπει

#2227   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/05/2013 - 17:32

Αν θα τον κάνεις σε HFS+ (που είναι το format της Apple) το PC δεν θα τον διαβάζει καν...

Τώρα ο iMac σου που είναι σε ntfs τον διαβάζει αλλά δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα αρχεία που έχει μέσα.

Για να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς το Paragon NTFS.

Εάν το pc του γιου σου είναι με Windows 7 και πάνω και το θέλεις να το συνδέεις μια φορά στο τόσο μπορείς να κάνεις τον δίσκο σε exFAT.


Αυτό το ρημάδι το Paragon δηλ. δεν το γλυτώνω....
Τέλος πάντων, κάτι τελευταιο γιατί σε έπρηξα.
Επειδή μου βγάζει συνέχεια μήνυμα (επειδή βλέπει μάλλον τον αφαιρούμενο) για το Time Capsule να το ενεργοποιήσω, και επειδή με ενδιαφέρει για λόγους ασφαλείας, (είμαι και νέος στα Mac βλέπεις...) αν θεωρήσουμε ότι δεν μας ενδιαφέρουν αυτά που έχει αυτη τη στιγμή ο αφαιρούμενος και θέλουμε να τον κάνουμε μόνο για Time Capsule (και κατ' επέκταση μόνο για Mac) να παίρνει αντίγραφα, γίνεται; Να υπάρχει μόνο δηλ, για εφεδρεία....

#2228   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/05/2013 - 19:08

Φυσικά και γίνεται να ορίσεις έναν δίσκο μόνο για back up μέσω Time Capsule.
Once You Go Mac You Never Go Back

#2229   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/05/2013 - 19:12

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Και σε περίπτωση που δεν θέλω να τον ξανασυνδέσω σε pc παρά μόνο στο Mac που έχω?
Στο λέω γιατί υπάρχει το pc του γιου μου στο σπίτι που μπορώ σε μια έκτακτη στιγμή να τον συνδέσω, για να "σηκώσω" π.χ. φωτογραφίες για να τις γράψω σε ένα cd.
Θέλω να τον έχω δηλ. μόνιμα πάνω στο imac, να κάνει εγγραφή και ανάγνωση και αν τον συνδέσω σε pc (όπως τώρα) να κάνει ανάγνωση. Ή δεν γίνεται αν αλλάξει ο τύπος format που θα γίνει για Apple. ??
Sorry μπορεί να γράφω και μ@λ@κίες, αλλά ελπίζω να κατάλαβες τις εννοώ....


Οταν ο δισκος ειναι Mac OSX Extended Journaled (HFS+), σε Windows PC

για αναγνωση μονο > HFSExplorer (δωρεαν)

για εγγραφη και αναγνωση > MacDrive

Αυτό το ρημάδι το Paragon δηλ. δεν το γλυτώνω....
Τέλος πάντων, κάτι τελευταιο γιατί σε έπρηξα.
Επειδή μου βγάζει συνέχεια μήνυμα (επειδή βλέπει μάλλον τον αφαιρούμενο) για το Time Capsule να το ενεργοποιήσω, και επειδή με ενδιαφέρει για λόγους ασφαλείας, (είμαι και νέος στα Mac βλέπεις...) αν θεωρήσουμε ότι δεν μας ενδιαφέρουν αυτά που έχει αυτη τη στιγμή ο αφαιρούμενος και θέλουμε να τον κάνουμε μόνο για Time Capsule (και κατ' επέκταση μόνο για Mac) να παίρνει αντίγραφα, γίνεται; Να υπάρχει μόνο δηλ, για εφεδρεία....



Μπορεις να τον εχεις και για time capsule και να εχεις και αλλα φακελους/αρχεια μεσα. Το TM φτιαχνει ενα φακελο με ονομα Backups.backupdb και εκει μεσα αποθηκευει τα backups. Οτιδηποτε εξω απο αυτον τον φακελο ειναι ανεξαρτητο.
Οταν ενεργοποιησεις το time capsule, φροντισε να εχεις αρκετο χωρο ελευθερο στον εξωτερικο δισκο. Περισσοτερο απο οσο ειναι το backup που θα παρει. Στις ρυθμισεις του TM μπορεις να κανεις exclude φακελους, που δεν χρειαζεται να παιρνεις backup.

Ο δισκος πρεπει να ειναι σε format Mac OSX Extended Journaled. Μπορεις να τον φορμαρεις απο το disk utility app.
Επισης μπορεις να τον σπασεις στα δυο και να φτιαξεις ενα ξεχωριστο partition μονο για το TM. Μπορεις να εχεις ενα partition σε NTFS και ενα σε Mac OSX Extended Journaled.

#2230   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 13/05/2013 - 21:17

Ο δισκος πρεπει να ειναι σε format Mac OSX Extended Journaled. Μπορεις να τον φορμαρεις απο το disk utility app.
Επισης μπορεις να τον σπασεις στα δυο και να φτιαξεις ενα ξεχωριστο partition μονο για το TM. Μπορεις να εχεις ενα partition σε NTFS και ενα σε Mac OSX Extended Journaled.



Μπορείς να χώριζεις τον δίσκο στο time capsule στα δυο; Κ να ειναι κ το ένα κομμάτι ntfs???? σίγουρο αυτο; Γιατι ο μόνος λόγος που δεν το πήρα ηταν αυτός. Έτσι διάβασα. Ότι το ΤC δεν μπορεί να διαβάσει κιόλας ntfs.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#2231   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/05/2013 - 22:18

Ο φιλος πιο πανω που αναφερεται στο time capsule εννοει το Time Machine. Μπερδευτηκα και εγω και το ανεφερα σε κανα δυο σημεια ως "capsule".
Ουσιαστικα εχει αγορασει εναν εξωτερικο δισκο Seagate και θελει να τον χρησιμοποιησει για αντιγραφα ασφαλειας με το TM. Το TM μπορει να χρησιμοποιηθει με οποιονδηποτε δισκο ή parition που ειναι HFS+.

Οσον αφορα το TC αυτο που λες ισχυει. Δεν γινεται format και δεν διαβαζει δισκους NTFS που εχουν συνδεθε στη usb θυρα.

#2232   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 13/05/2013 - 22:25

Ο φιλος πιο πανω που αναφερεται στο time capsule εννοει το Time Machine. Μπερδευτηκα και εγω και το ανεφερα σε κανα δυο σημεια ως "capsule".
Ουσιαστικα εχει αγορασει εναν εξωτερικο δισκο Seagate και θελει να τον χρησιμοποιησει για αντιγραφα ασφαλειας με το TM. Το TM μπορει να χρησιμοποιηθει με οποιονδηποτε δισκο ή parition που ειναι HFS+.

Οσον αφορα το TC αυτο που λες ισχυει. Δεν γινεται format και δεν διαβαζει δισκους NTFS που εχουν συνδεθε στη usb θυρα.



Χαχαχαχα ετσι ναι! Τωρα μιλας σωστα! Γιατι μολις φορμασισα εναν 500αρι σε HFS+ για να τον διαβαζει το airport extreme απο την usb!!!!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#2233   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 15/05/2013 - 10:28

Ουπς sorry guys.... Καταλάβατε πάντως τι εννοώ....!!
Ολα εντάξει με τον δίσκο. Τον χρησιμοποιώ τώρα για το Time Machine,

Θέλω να χρησιμοποιήσω το Office, αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να προβώ στην αγορά του.
Το Open Office για Mac είναι καλό έστω για τα βασικά ?
Από εδώ το κατεβάζω ?
http://www.openoffice.org/porting/mac/
Πρέπει να ξέρω κάτι για την εγκατάστασή του ?
Παίρνω την επιλογή Apache OpenOffice
Thanks !

#2234   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2013 - 11:04

Για απλά πράγματα καλό είναι και το Open Office. Το link για την τελευταία έκδοση English (US) για Mac OSX είναι αυτό: http://sourceforge.n...US.dmg/download

Δες και το Libbre Office: http://www.libreoffice.org/
Και αυτό είναι καλό (νομίζω είναι και καλύτερο από το OpenOffice). Έχει και Ελληνική έκδοση αν ενδιαφέρεσαι. http://www.libreoffi...d/?type=mac-x86

Πάντως έχω δει κάποια θεματάκια και στα δυο, πχ με τη διόρθωση ή με το να ανοίγω word document και να ψιλοχαλάει το format του κειμένου.

#2235   EscapeLand

EscapeLand

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 15/05/2013 - 11:50

Ευχαριστώ πολύ.
Εγκατέστησα τελικά το Open Office.
Θα δούμε πως θα πάει...!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 18

0 μέλη, 18 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες