Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2926   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/05/2014 - 19:04

Το κατέβασα και το άνοιξα αλλα δεν μπορω να κάνω εγκαταστάσει , μου ενα κίτρινο εικονίδιο στο σκληρό δίσκο

 

Μπορεί να έχει θέμα ο δίσκος. Πάρε άμεσα ένα Time Machine backup και στη συνέχεια τρέξε ένα Verify Disk να δούμε αν θα βγάλει κάτι.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2927   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/05/2014 - 23:20

Το εκανα και μου έβγαλε με πράσινα γράμματα ότι ειναι οκ ο δίσκος . Κάτι άλλο που μπορω να κοιτάξω ?

#2928   Reignman

Reignman

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/05/2014 - 00:56

Ανοιξε ενα Terminal και γραψε αν θες /usr/bin/sw_vers

#2929   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/05/2014 - 06:30

Ανοιξε ενα Terminal και γραψε αν θες /usr/bin/sw_vers

Το εκανα και μου έγραψε το εξής :
ProductName: Mac OS X
ProductVersion 10.7
BuilVersion : 11A390
Και το όνομα μου απο κατω

#2930   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2014 - 06:38

Το εκανα και μου έβγαλε με πράσινα γράμματα ότι ειναι οκ ο δίσκος . Κάτι άλλο που μπορω να κοιτάξω ?

 

Ωραία, αφού δεν έχει θέμα ο δίσκος το μόνο που μπορεί πλέον να εμπλέκεται είναι κάποιο software ή έχει αλλοιωθεί το OS X.

 

1. Startup με πατημένο το πλήκτρο Shift μέχτις ότου εμφανισθεί μια γκρίζα μπάρα, ώστε να κάνεις boot σε Safe Mode. Άφησε τότε το πλήκτρο και ότν ολοκληρωθεί η διαδικασία προσπαθείς για εγκατάσταση του Combo Update. Σε επιτυχία θα προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε το αίτιο που προκάλεσε την αδυναμία για εγκατάσταση.

 

2. Σε αποτυχία, θα πρέπει να εγκαταστήσεις ξανά το OS X. Startup με πατημένα τα πλήκτρα cmd-R για μετάβαση στο Recovery Partition απ' όπου τρέχεις ένα Reinstall OS X. Η διαδιακασία θα περάσει μια φρέσκια κόπια του 10.7.5 πάνω από την υφιστάμενη εγκατάσταση ενώ θα αφήσει άθικτες τις προσωπικές σου ρυθμίσεις και τα αρχεία σου. Πάντως, για λόγους ασφαλείας, μεριμνάς για ένα Time Machine backup.

 

Καλή τύχη !. :)


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 13/05/2014 - 06:39

vires acquirit eundo


#2931   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/05/2014 - 06:51

Ωραία, αφού δεν έχει θέμα ο δίσκος το μόνο που μπορεί πλέον να εμπλέκεται είναι κάποιο software ή έχει αλλοιωθεί το OS X.

1. Startup με πατημένο το πλήκτρο Shift μέχτις ότου εμφανισθεί μια γκρίζα μπάρα, ώστε να κάνεις boot σε Safe Mode. Άφησε τότε το πλήκτρο και ότν ολοκληρωθεί η διαδικασία προσπαθείς για εγκατάσταση του Combo Update. Σε επιτυχία θα προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε το αίτιο που προκάλεσε την αδυναμία για εγκατάσταση.

2. Σε αποτυχία, θα πρέπει να εγκαταστήσεις ξανά το OS X. Startup με πατημένα τα πλήκτρα cmd-R για μετάβαση στο Recovery Partition απ' όπου τρέχεις ένα Reinstall OS X. Η διαδιακασία θα περάσει μια φρέσκια κόπια του 10.7.5 πάνω από την υφιστάμενη εγκατάσταση ενώ θα αφήσει άθικτες τις προσωπικές σου ρυθμίσεις και τα αρχεία σου. Πάντως, για λόγους ασφαλείας, μεριμνάς για ένα Time Machine backup.

Καλή τύχη !. :)

Εκανα safe mode αλλα δεν έγινε εγκατάσταση . Τωρα για τιν νέα εγκαταστάσει OS X Startup θα πρεπει να εχω τα 10.7.5 σε usb ;

#2932   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2014 - 07:04

Εκανα safe mode αλλα δεν έγινε εγκατάσταση . Τωρα για τιν νέα εγκαταστάσει OS X Startup θα πρεπει να εχω τα 10.7.5 σε usb ;

 

Όχι, η επανεγκατάσταση τρέχει από το Recovery Partition.


vires acquirit eundo


#2933   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/05/2014 - 07:07

Όχι, η επανεγκατάσταση τρέχει από το Recovery Partition.

Δηλαδή θα μπω σε Recovery partition και θα τρέξει τιν νέα πανω στιν υπάρχουσα τιν 10.7.5 στο reinstall OS X θα πάω να το κάνω αυτο ετσι.

#2934   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2014 - 07:09

Δες εδώ πως θα το κάνεις.


vires acquirit eundo


#2935   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/05/2014 - 21:02

Όχι, η επανεγκατάσταση τρέχει από το Recovery Partition.

κάνω τιν διαδικασία ακριβώς και μου γράφει το εξεις Mac OS X 10,7 is not available τι γίνεται λάθος

#2936   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/05/2014 - 07:01

Φαίνεται, με κάθε επιφύλαξη, ότι η έκδοση OS X Lion να μην είναι πλέον διαθέσιμη.

Ίσως δε αυτό να λεχει να κάνει με τις πρόσφατες πλέον δωρεάν αναβαθμίσεις του OS X.

Κοίτα και εδώ τι γίνεται.


vires acquirit eundo


#2937   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 16/05/2014 - 17:59

καλησπερα παιδια.... ξερεις κανεις τι γινεται αν πιασει σκονη και λεκεδες μεσα απο το γυαλι της οθονης σε imac 2013(το λεπτο)??



#2938   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/05/2014 - 22:03

1. ενω εχω 8 γιγα ραμ,με κλειστες σχεδον ολες τις εφαρμογες(ανοιχτο μονο firefox με 5 tabs) ,εχω ελευθερα τα 3.

2. οταν ανοιγω το facebook καμια φορα δειχνει να φορτωνει και να μην εμφανιζει τις εικονες,ενω η συνδεση ειναι κομπλε γενικα.



#2939   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/05/2014 - 22:48

καλησπερα παιδια.... ξερεις κανεις τι γινεται αν πιασει σκονη και λεκεδες μεσα απο το γυαλι της οθονης σε imac 2013(το λεπτο)??

Μιλάς απευθείας με κάποιο εξουσιοδοτημένο service και πας για αντικατάσταση. Την αλλάζουν χωρίς πολλά πολλά. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2940   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/05/2014 - 22:49

1. ενω εχω 8 γιγα ραμ,με κλειστες σχεδον ολες τις εφαρμογες(ανοιχτο μονο firefox με 5 tabs) ,εχω ελευθερα τα 3.

2. οταν ανοιγω το facebook καμια φορα δειχνει να φορτωνει και να μην εμφανιζει τις εικονες,ενω η συνδεση ειναι κομπλε γενικα.

1.) Μην σε απασχολεί δεν πρόκειται να σε κρεμάσει, όταν θα χρειαστεί θα αποδεσμεύσει από την inactive. 

2.) Μπορεί να φταίει κάποιο extension η ακόμα και η σύνδεση σου. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες