Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2956   mixalhs13

mixalhs13

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 28/05/2014 - 22:43

Μπορεί να φτιαχτεί αυτο ? ειναι το MacBook Air A1237

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2957   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/05/2014 - 23:23

Παιδια πως φορμαρω το φλασακι μου για να διαβαζεται κανονικα απο windows και απο mac? Συναντησα προβλημα με το τελευτσιο που ειχα σε καποιους παλιους windows. Θελω να μπορει να διαβαστει και να του περασουν αρχεια κ τα δυο λειτουργικα. Επισης το windows μου φλασακι διαβαζεται απ την τηλεοραση μου για ταινιες ενω το mac οχι,πρεπει να χει ntfs οπωσδηποτε;

#2958   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 29/05/2014 - 00:26

Παιδια πως φορμαρω το φλασακι μου για να διαβαζεται κανονικα απο windows και απο mac? Συναντησα προβλημα με το τελευτσιο που ειχα σε καποιους παλιους windows. Θελω να μπορει να διαβαστει και να του περασουν αρχεια κ τα δυο λειτουργικα. Επισης το windows μου φλασακι διαβαζεται απ την τηλεοραση μου για ταινιες ενω το mac οχι,πρεπει να χει ntfs οπωσδηποτε;

 

Τα στικάκια φορμάρονται σε ΜS-DOS (Fat32) για να μην έχεις πρόβλημα..

 

 

Τώρα αν θες να "βλέπει" σωστά το NΤFS το Mac, τότε πρέπει να βάλεις το NTFS For Mac..

 

http://www.paragon-s.../home/ntfs-mac/


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 29/05/2014 - 00:30

@CaLi@


#2959   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/05/2014 - 02:36

Επειδη λιγο με μπερδεψες μπορεις να μου πεις τι διαφορα θα χω με το paragon απ το να φορμαρω το φλασακι σε fat32? Word ppt και ταινιες θελω να μεταφερω. Επισης με ενδιαφερει να βαζω το φλασακι στην τηλεοραση κ να παιζω τις ταινιες μου οπως κανω με το windows μου

#2960   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 29/05/2014 - 05:55

Επειδη λιγο με μπερδεψες μπορεις να μου πεις τι διαφορα θα χω με το paragon απ το να φορμαρω το φλασακι σε fat32? Word ppt και ταινιες θελω να μεταφερω. Επισης με ενδιαφερει να βαζω το φλασακι στην τηλεοραση κ να παιζω τις ταινιες μου οπως κανω με το windows μου

Δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο... Το φλασάκι το φορμάρεις σε fat32 και έτσι το διαβάζεις και στα 2 λειτουργικά χωρίς πρόβλημα..

 

Το Fat32 να ξέρεις πως έχει περιορισμό.. Δηλαδή δεν μπορείς να γράψεις ένα αρχείο στο φλασάκι αν είναι πάνω 4GB..

 

Το Panagon το ανέφερα στο αν θες το Mac να διαβάζει και ntfs σκληρούς. :) Έτσι όπως το διάβασα πίστεψα πως ήθελες να βλέπει το Mac και ntfs..


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 29/05/2014 - 05:59

@CaLi@


#2961   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/05/2014 - 10:32

Δηλαδη χωρις αυτο το προγραμμα αν συνδεσω εξωτερικο σκληρο φιλου για να παρω ταινιες δεν θα μου τις διαβαζει; Τις κοπελας μου το mbp που δεν εχει paragon συνδεθηκε χωρις προβλημα με τον παλιο της σκληρο που ειχε ταινιες κ εγγραφα απ το παλιο της windows μηχανημα και δεν βρηκε κανενα προβλημα.

#2962   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2014 - 10:35

Θα στις διαβάσει αλλά δεν θα μπορείς να αλλάξεις ονομασία και ενδεχομένως να μην μπορείς να τις κάνεις αντιγραφή... Για αυτούς τους δύο λόγους πρέπει να βάλεις το Panagon!

#2963   dreamer87

dreamer87

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/05/2014 - 11:02

Αντιγραφη μπορεσε και εγινε παντως. Σας ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

#2964   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 05/06/2014 - 17:37

Γεια στην παρέα... Εχω έναν iMac 23 που πήρα τον Ιανουάριο κ άρχισε να κανει κατι κόλλημα τα κ να καθυστερεί ... Σκέφτηκα να κανω χρήση του διακου εκκινήσεις αλλα το πρόβλημα μου ειναι οι φωτογραφίες απο το iPhone που εχω στο iPhoto , προσπάθησα να τις πάω σε έναν εξωτερικό δίσκο με εξαγωγή κ αντιγραφή αλλα τίποτα... Καμία ιδέα ;

#2965   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/06/2014 - 17:40

Γεια στην παρέα... Εχω έναν iMac 23 που πήρα τον Ιανουάριο κ άρχισε να κανει κατι κόλλημα τα κ να καθυστερεί ... Σκέφτηκα να κανω χρήση του διακου εκκινήσεις αλλα το πρόβλημα μου ειναι οι φωτογραφίες απο το iPhone που εχω στο iPhoto , προσπάθησα να τις πάω σε έναν εξωτερικό δίσκο με εξαγωγή κ αντιγραφή αλλα τίποτα... Καμία ιδέα ;

Δοκίμασε από το Disk Utilities να κάνεις ένα repair disk permissions και βλέπουμε. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#2966   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 05/06/2014 - 21:19

Τι ακριβώς ειναι αυτο; Προγραμμα που πρέπει να κατεβάσω ; Η το εχει ήδη μας στο σύστημα ; Ειναι στα ελληνικά κ δεν μπορώ να το βρω

#2967   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/06/2014 - 00:34

Τι ακριβώς ειναι αυτο; Προγραμμα που πρέπει να κατεβάσω ; Η το εχει ήδη μας στο σύστημα ; Ειναι στα ελληνικά κ δεν μπορώ να το βρω


Όχι είναι μέσα στις εφαρμογές σε εβα φάκελο. Πατά στην αναζήτησή με disk utility κ θα στο βγάλει αμέσως.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#2968   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/06/2014 - 21:53

υπάρχει κάποιος για βοήθεια pm?



#2969   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/06/2014 - 14:48

Μολις έκανα update μερικά apps στο macbook air και έχω ενα πρόβλημα με το garageband, μου λέει οτι κάνει εγκατάσταση εχει φτάσει περίπου στο 95% και δεν τελειώνει, νομιζώ έχει κολλήσει εκεί, τι μπορώ να κάνω ;;; και το keynote είναι σε αναμονή τον ίδιο χρόνο.. δεν με αφήνει να κάνω και τερματισμό γιατί λεει ότι γινετε εγκατάσταση. Ξέρετε τι παίζει ;;



#2970   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/06/2014 - 15:05

Δεν ξερω απο Mac αλλα στο iPhone που είχα το ίδιο πρόβλημα πήγα στο "purchased" και τα κατέβασα .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 22

0 μέλη, 22 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες