Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3046   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/07/2014 - 14:17

Υπαρχει καποιος επισημος οδηγος για συντομευσεις με πληκτρολογιο? Copy/paste αλλαγη πληκτρολογιου στο word πχ
Και αλλα



http://support.apple.com/kb/ht1343


Αλλά ότι θες ρωτάς. Όχι ότι τα ξέρω κ όλα εννοείται!

Τα βασικά!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3047   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/07/2014 - 15:36

Τελεια σε ευχαριστω ρε Σακη

#3048   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 06/07/2014 - 19:57

Μου το κάνει και μένα. Όχι στο Skype (δεν έχω), άλλα σε άλλα apps. Με το 10.9.2 μου ξεκίνησαν αυτά.
Δες μήπως με update του Skype λυθεί.

Ναι οντως στην 10.9.2 ξεκινησαν ολα! Update για το skype εχω να δω πολλους μηνες εχω την εντυπωση :P 

 

Κάποια αξιόλογη λύση δεν έχω βρει ούτε εγώ δυστυχώς. Εμένα με άλλη εφαρμογή βέβαια αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο. Όποτε πάω να κάνω shutdown κάνω force quit την εφαρμογή που ξέρω ότι θα κολλήσει και μετά τον κλείνω. 

Οκ thanks :)



#3049   alekastyl

alekastyl

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/07/2014 - 21:07

Πριν λίγες μέρες κατέβασα τα mac OSX 10.9.3 και πήγα να στείλω από το airdrop στο κινητό μου αλλά δε γινόταν.Είναι κάτι που πρέπει να ρυθμίσω;



#3050   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 06/07/2014 - 21:24

Με το κινητό δεν γίνετε ακόμα! Με την νέα έκδοση του Mac OS θα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε

#3051   alekastyl

alekastyl

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 07/07/2014 - 15:29

Με το κινητό δεν γίνετε ακόμα! Με την νέα έκδοση του Mac OS θα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!



#3052   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/07/2014 - 13:14

Ρε παιδια συγνωμη ισως να ειναι χαζη ερωτηση αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει για τους δισκους και φλασακια paragon-tuxera που χρειαζονται?? και εξηγουμε
Εχω ενα σκληρο δισκο wd 160gb usb 2 απο το 2009 και ενα καινουργιο kingston φλασακι 32gb usb 3
Οτι αρχεια ειχα απο το vaio μια χαρα μπορω να τα μεταφερω και μου τα διαβαζει κανονικα το macbook
Επισης μολις συνδεσα τον wd μου εβγαλε ειδοποιηση για το time machine.
Τελος θελω να ρωτησω οταν ανοιγω προγραμματα μολις παταω χ γιατι δεν κλεινουν τελειως και πρεπει να παω αρχειο και τερματισμος εφαρμογης?

#3053   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 10/07/2014 - 13:19

Ρε παιδια συγνωμη ισως να ειναι χαζη ερωτηση αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει για τους δισκους και φλασακια paragon-tuxera που χρειαζονται?? και εξηγουμε
Εχω ενα σκληρο δισκο wd 160gb usb 2 απο το 2009 και ενα καινουργιο kingston φλασακι 32gb usb 3
Οτι αρχεια ειχα απο το vaio μια χαρα μπορω να τα μεταφερω και μου τα διαβαζει κανονικα το macbook
Επισης μολις συνδεσα τον wd μου εβγαλε ειδοποιηση για το time machine.
Τελος θελω να ρωτησω οταν ανοιγω προγραμματα μολις παταω χ γιατι δεν κλεινουν τελειως και πρεπει να παω αρχειο και τερματισμος εφαρμογης?



Δοκιμασες και να μεταφερεις αρχειο πανω απο 4gb και το μετεφερε;

Σου εβγαλε ειδοποιηση για time machine αλλα για να το κανει θα σου φορμαρει τον δισκο. Προσεξε το. Μπορεις να κλεισεις το time machine αν δεν κρατας μπακ απ.


Απο το χ οχι δεν κλεινει αλλα ελαχιστοποιεται στην ουσια. Ετσι ωστε αν το χρειαστεις ξανα να το ανακαλεσει πιο γρηγορα.

Το cmd+Q θα γινει ο καλυτερος σου φιλος, κλεινει τις εφαρμογες χωρις να πατας αρχειο, τερματισμος εφαρμογης!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#3054   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 10/07/2014 - 13:41

Ρε παιδια συγνωμη ισως να ειναι χαζη ερωτηση αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει για τους δισκους και φλασακια paragon-tuxera που χρειαζονται?? και εξηγουμε
Εχω ενα σκληρο δισκο wd 160gb usb 2 απο το 2009 και ενα καινουργιο kingston φλασακι 32gb usb 3
Οτι αρχεια ειχα απο το vaio μια χαρα μπορω να τα μεταφερω και μου τα διαβαζει κανονικα το macbook
Επισης μολις συνδεσα τον wd μου εβγαλε ειδοποιηση για το time machine.
Τελος θελω να ρωτησω οταν ανοιγω προγραμματα μολις παταω χ γιατι δεν κλεινουν τελειως και πρεπει να παω αρχειο και τερματισμος εφαρμογης?

Αν ο δίσκος είναι σε NTFS μορφή, το πιο πιθανό δηλαδή, τότε δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από το mac στο δίσκο. Να τα διαβάσεις μπορείς κανονικά Το ίδιο ισχύει και με το φλασάκι. Το paragon και το tuxera προσθέτουν δυνατότητα εγγραφής σε δίσκο NTFS. Επίσης αν ο δίσκος είναι σε FAT μορφή, τότε μπορείς να γράψεις και να διαβάσεις, όμως υπάρχει ο περιορισμός των 4GB ανά αρχείο και επίσης η εγγραφή στο δίσκο είναι πολύ πιο αργή.



#3055   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/07/2014 - 14:29

Παιδεία να ρωτήσω κάτι, όταν ανοίγω το macbook air μου βγάζει τον έναν λογαριασμό (τον δικό μου) και έναν άλλον που έχει όνομα επισκέπτης πως μπορώ να τον διαγράψω αυτόν; Αν γίνετε βέβαια. 

Επίσης πριν λίγο έβαζα κάτι φωτογραφίες στο iphoto, και παράλληλα είχα βάλει να φορτίζει το macbook, και άρχισε να δουλεύει ο ανεμιστήρας παρα πολύ γρήγορα, έκανε θόρυβο αρκετά, μπήκα στο istas pro και μου έλεγε ότι δουλεύει στις 6.000 στροφές.! Γιατί μου το έκανε αυτό; Όταν βέβαια έκανα επανεκκίνηση σταμάτησε και όλα καλά αθόρυβο όπως πάντα (1100 στροφές). Τι μπορεί να ήταν;;



#3056   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3958 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 10/07/2014 - 14:35

Παιδεία να ρωτήσω κάτι, όταν ανοίγω το macbook air μου βγάζει τον έναν λογαριασμό (τον δικό μου) και έναν άλλον που έχει όνομα επισκέπτης πως μπορώ να τον διαγράψω αυτόν; Αν γίνετε βέβαια. 
Επίσης πριν λίγο έβαζα κάτι φωτογραφίες στο iphoto, και παράλληλα είχα βάλει να φορτίζει το macbook, και άρχισε να δουλεύει ο ανεμιστήρας παρα πολύ γρήγορα, έκανε θόρυβο αρκετά, μπήκα στο istas pro και μου έλεγε ότι δουλεύει στις 6.000 στροφές.! Γιατί μου το έκανε αυτό; Όταν βέβαια έκανα επανεκκίνηση σταμάτησε και όλα καλά αθόρυβο όπως πάντα (1100 στροφές). Τι μπορεί να ήταν;;



Ειχα ακουσει, δεν ξερω αν αληθευει κιολας, οτι αν σε κλεψουν τον Μακ κ καποιος μπει απο τον επισκεπτη μπορεις να βρεις την τοποθεσια, κ που ειναι, δεν ξερω τι φαση βασικα. Μην ανυσηχεις στο Yosemite αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχει!


Οσο για το iPhoto k σε μενα τα ιδια κανει στην αρχη κ μετα στρωνει. Δεν ειναι κατι κακο.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#3057   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/07/2014 - 14:45

Ειχα ακουσει, δεν ξερω αν αληθευει κιολας, οτι αν σε κλεψουν τον Μακ κ καποιος μπει απο τον επισκεπτη μπορεις να βρεις την τοποθεσια, κ που ειναι, δεν ξερω τι φαση βασικα. Μην ανυσηχεις στο Yosemite αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχει!


Οσο για το iPhoto k σε μενα τα ιδια κανει στην αρχη κ μετα στρωνει. Δεν ειναι κατι κακο.

Μάλιστα, ΟΚ τότε δεν πειράζω κάτι όσο αφορά αυτόν τον λογαριασμό. Και για το άλλο, εντάξει αφού γίνετε έτσι δεν θα ανησυχώ. 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.



#3058   lefteric

lefteric

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2014 - 21:10

Παιδια καλησπερα,μολις αγορασα ενα mac και μπορω να πω πως εχω μπολικες αποριες.Αρχικα υπαρχουν ιοι στα mac και αν ναι ποιο antivirus μου προτεινετε?Επισης θελω να κατεβασω το photoshop αλλα με μια πρωτη ματια που ειδα κανει 70 ευρω.Υπαρχει μηπως κατι ασφαλες απο το οποιο να κατεβαζεις cracked apps?



#3059   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/07/2014 - 21:45

Ειχα ακουσει, δεν ξερω αν αληθευει κιολας, οτι αν σε κλεψουν τον Μακ κ καποιος μπει απο τον επισκεπτη μπορεις να βρεις την τοποθεσια, κ που ειναι, δεν ξερω τι φαση βασικα. Μην ανησυχείς στο Yosemite αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχει!

 

Μονο αν ειχεις κάνει ακτιβειτ το ''βρες τον Μακ μου'' μέσω prefer./iCloud, τότε ναι.  

Αλλιώς παραμένει ένας δεύτερος λογαριασμός για φίλους και γνωστούς που θέλεις να δανείσεις για λίγο τον Μακ σου, χωρίς αυτοί να έχουν πρόσβαση στην επιφάνεια εργασίας σου, ντοκουμεντς, φωτός μουσική εφαρμογές κλτ. Σαν ένας καινούργιος Μακ δλδ οπου δίνεις εσύ έγκριση και αν θέλεις, τι μπορούν να μοιραστούν χρησιμοποιήσουν από τις εφαρμογές σου.

Μόλις αυτοί τελειώσουν, τα πάντα σβήνονται αυτόματα, και είναι έτοιμος σαν καινούργιος πάλι για τον επόμενο χρήστη.

 

Υπάρχει και στο Yosemite ο λογαριασμός επισκέπτης, και μπορείς να τον βγάλεις, αλλα δεν έχει νόημα.

 

 

 

Μάλιστα, ΟΚ τότε δεν πειράζω κάτι όσο αφορά αυτόν τον λογαριασμό.

 

Και καλα θα κανεις. ;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 15/07/2014 - 21:46

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#3060   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/07/2014 - 21:52

Παιδια καλησπερα,μολις αγορασα ενα mac και μπορω να πω πως εχω μπολικες αποριες.Αρχικα υπαρχουν ιοι στα mac και αν ναι ποιο antivirus μου προτεινετε?Επισης θελω να κατεβασω το photoshop αλλα με μια πρωτη ματια που ειδα κανει 70 ευρω.Υπαρχει μηπως κατι ασφαλες απο το οποιο να κατεβαζεις cracked apps?

Υπάρχουν 'δούρειοι ίπποι' γουορμς κτλ και για Μακ, εδώ και καιρο πλέον.

Αυτού καθεαυτού ιος με την πραγματική του έννοια, ελάχιστοι  έως καθόλου. Οι οποίοι εξουδετερώνεται/κλείνονται με updates  από την Αππλ. (το κατά δύναμην βεβαια)

 

Άποψη μου μην βάλεις, θα επιβραδύνεις το μηχάνημα. 

Είχα βάλει και εγώ παλιά, και τον έβγαλα για αυτόν το λόγο τελικά.

 

ΣυστεμΠρεφερνς> Σεκιούριτι>firewall κανεις activate και είσαι εντάξει.

 

Απαγορεύεται οποια συζήτηση και λινκς για cracked Apps.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 15/07/2014 - 21:54

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες