Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3541   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/11/2014 - 17:32

Μήπως χρησιμοποιεί κανείς raspberry Pi?

Πως μπορώ να συνδεθώ από το Mac στο Pi και να μεταφέρω ένα remote.xml?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3542   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 17/11/2014 - 19:47

εγω βρε παιδια εχω εναν σκληρο δισκο εξωτερικο εδω κ χρονια κ το συνδεω στο μακ με usb βλεπει κανονικα τα αρχεια αλλα ουτε μεταφορα μπορω να κανω ουτε τιποτα..

 

βασικα με ενδιαφερει ενας ασυρματος οπως λετε δισκος αλλα να συνεργαζετε με τον μακ...αυτοι που ειπατε ποιο πισω συνεργαζονται κανονικα με μακ? 



#3543   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 17/11/2014 - 19:59

εγω βρε παιδια εχω εναν σκληρο δισκο εξωτερικο εδω κ χρονια κ το συνδεω στο μακ με usb βλεπει κανονικα τα αρχεια αλλα ουτε μεταφορα μπορω να κανω ουτε τιποτα..

 

βασικα με ενδιαφερει ενας ασυρματος οπως λετε δισκος αλλα να συνεργαζετε με τον μακ...αυτοι που ειπατε ποιο πισω συνεργαζονται κανονικα με μακ? 

Εννοείται ότι συνεργάζονται κανονικά με Mac. Τόσα χρόνια δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή γιατί δεν είχες κάποιο πρόγραμμα σαν το paragon ntfs ή το tuxera.


Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 17/11/2014 - 20:00


#3544   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2014 - 20:01

εγω βρε παιδια εχω εναν σκληρο δισκο εξωτερικο εδω κ χρονια κ το συνδεω στο μακ με usb βλεπει κανονικα τα αρχεια αλλα ουτε μεταφορα μπορω να κανω ουτε τιποτα..

 

βασικα με ενδιαφερει ενας ασυρματος οπως λετε δισκος αλλα να συνεργαζετε με τον μακ...αυτοι που ειπατε ποιο πισω συνεργαζονται κανονικα με μακ? 

Δικτυακός σημαίνει πως τον συνδέεις στο router και έπειτα γίνεται η ασύρματη πρόσβαση σε αυτόν.

Όλοι οι δικτυακοί είναι φορμαρισμένοι στο ίδιο πρότυπο και είναι συμβατοί.

Αυτοί που πρότεινα των WD & Lacie είναι από τις καλύτερες επιλογές σε αξιοπιστία και δυνατότητες.

Υπάρχουν και άλλες βέβαια αλλά οι παραπάνω καλύπτουν και θέματα back up.

 

O δίσκος σου που αναφέρεσαι στην αρχή μάλλον θα είναι σε ntfs, οπότε ισχύουν αυτά που αναφέρθηκαν από άλλους.



#3545   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 18/11/2014 - 22:44

οπωτε κ αλλο δισκο να αγορασο, δικτυακο για να περασω αυτα που εχω στον παλιο το δισκο παλι χρειαζομαι καποιο προγραμμα σαν το paragon? 

 

εαν βαλω αυτο το προγραμμα...απο windows κ απο μακ θα μπορω να κανω επεξεργασιες κ μεταφορες κ απο τα 2 λειτουργικα?

 

 

 

στη σελιδα του paragon ειδα οτι εχει 2 προιοντα το 

 

2-in-1 Mac® Bundle

 

και το ntfs for mac

 

εαν κατασταλαξω ποιο αγοραζω απο τα 2?



#3546   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2014 - 22:52

Ntfs for mac

#3547   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 19/11/2014 - 15:07

τον μακ δεν τον εχω καιρο ουτε χρονο , για το εξωτερικο εννοουσα τον εχω χρονια...αλλα ελειπα κ αρκετους μηνες κ δεν ασχοληθηκα πολυ με τον imac 

 

βασικα εχω παρατητηση δεξια κ αριστερα κατω στην οθονη οταν εχω ασπρο φοντο μια σκια σαν βρωμια εσωτερικη..... ειχα αγορασει η την εγγυηση τις απλε.

 

σκεφτομαι να το παω στο καταστημα που το πηρα να το κοιταξει .

 

υπαρχει τροπος να κλειδωσω τις φωτοφραφιες που εχω στο iphoto ? να μην ειναι εκτεθημενες στους τεχνικους?



#3548   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2014 - 15:53

 
υπαρχει τροπος να κλειδωσω τις φωτοφραφιες που εχω στο iphoto ? να μην ειναι εκτεθημενες στους τεχνικους?


Κάνε αντιγραφή όλο το iPhoto library σε έναν εξωτερικό,
Πέτα το αρχείο και πήγαινε το, έπειτα το ξανα γυρνάς στην ίδια θέση.

#3549   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 19/11/2014 - 16:02

https://www.skroutz....-Cloud-4TB.html

 

πως το βλεπετε αυτον? το συνδεω στο ρουτερ κ τα στελνω μεσω ρουτερ σωστα? να προχωρησω αγορα? 



#3550   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2014 - 16:33

https://www.skroutz....-Cloud-4TB.html
 
πως το βλεπετε αυτον? το συνδεω στο ρουτερ κ τα στελνω μεσω ρουτερ σωστα? να προχωρησω αγορα?


Μια χαρά, πάρε τον!
Η καλύτερη επιλογή και καλή τιμή

#3551   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2014 - 16:41

Ενα χαρακτηριστικό του παραπάνω δίσκου που ειναι πραγματικά μεγάλο + ειναι η ύπαρξη usb θύρας στο πίσω μέρος
που δίνει την δυνατότητα επέκτασης απλά ´´κουμπώνοντας´´ έναν οποιοδήποτε usb δίσκο ο οποίος αυτόματα μετατρέπεται σε δικτυακό.
Μέχρι δυνατότητα για mirror με τον παραπάνω τροπο δίνεται!

#3552   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 19/11/2014 - 17:09

αα πολυ ωραια ευχαριστω....μολις αγορασα κ το paragon χρειαζεται τελικα...τωρα μπορω να βλεπω τα αρχεια μου κ να τα επεξεργαζομαι απο τον παλιο σκληρο



#3553   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/11/2014 - 23:44

https://www.skroutz....-Cloud-4TB.html

πως το βλεπετε αυτον? το συνδεω στο ρουτερ κ τα στελνω μεσω ρουτερ σωστα? να προχωρησω αγορα?

Με λίγα λεφτά παραπάνω παίρνεις έναν synology και έναν nas σκληρό της wd και κάνεις παπάδες

#3554   sophthecorn

sophthecorn

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/11/2014 - 17:31

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα επιτέλους macbook και ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς κάνω με πρώτη φόρτηση γιατί κάπου το είχα διαβάσει κάποια στιγμή αλλά δε θυμάμαι. Το αφήνω να ξεφορτίσει τελείως και μετα το φορτίζω κανονικά; 



#3555 Guest_vagalume13_*

Guest_vagalume13_*

Δημοσίευση 21/11/2014 - 17:39

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα επιτέλους macbook και ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς κάνω με πρώτη φόρτηση γιατί κάπου το είχα διαβάσει κάποια στιγμή αλλά δε θυμάμαι. Το αφήνω να ξεφορτίσει τελείως και μετα το φορτίζω κανονικά; 

Ναι. Ουσιαστικά αν θέλεις να πετύχεις τα μέγιστα σε οποιαδήποτε μπαταρία της σύγχρονης τεχνολογίας τη σήμερον ημέρα, την αφήνεις να ξεφορτίσει όσο πιο κοντά στο τέρμα γίνεται και τη φορτίζεις στο 100% χωρίς διακοπή. Μετά αποσυνδέεις και χρησιμοποιείς / καταναλώνεις τη μπαταρία .. 

Αυτό λέγεται πλήρης κύκλος φόρτισης/εκφόρτισης. Οφείλεις να τον κάνεις στην αρχή 3-4 φόρες... Μετά, ανάλογα τη χρήση του υπολογιστή θα φροντίζεις να γίνεται ένας πλήρης κύκλος φόρτισης/εκφόρτισης μια στο τόσο.. 

Καλό είναι να μην αφήνεις το φορτιστή πάνω συνδεδεμένο, εφ' όσον έχει φορτιστεί πλήρως η συσκευή. 

 

Πάρε και το επίσημο link της Apple σχετικά με τις μπαταρίες της: http://www.apple.com/batteries/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 30

0 μέλη, 30 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες