Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3571   iliasgk74

iliasgk74

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 07:11

Ωραία! Επόμενος η διαδικασία ποια ειναι;
Πηγαίνω π.χ στο istorm και τους λέω "θέλω ένα Apple Care για αυτό το MacBook Pro;" ή πρέπει να κάνω κάτι μέσω του Αμερικάνικου Store;


εγω προτεινω αγορα apple care. απο ebay ,τσεκαρε το λιγο απο αμερικη ,μπορει να σου στειλει κωδικους κλπ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3572   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/11/2014 - 10:42

Εγώ πάντως το κλείνω τελείως μόνο όταν ξέρω οτι δεν θα το χρησιμοποιήσω για μέρες. Στο ρεύμα, μόνο όταν είναι να φορτίσει ή αν δουλεύω πολλές ώρες.

Αναρωτιέμαι σε τι κατάσταση θα είναι η μπαταρία μετά απο 2-3 χρόνια καλής χρήσης.

Δυστυχώς, από το προηγούμενο λάπτοπ μου έχω κακή εμπειρία. Η μπαταρία κάθε 2 χρόνια ήθελε αλλαγή, έχοντας χάσει περίπου το 40% της χωρητικότητάς της.



#3573   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 24/11/2014 - 13:30

ειμαι κατοχος macbookair εδω και 2 χρονια ακριβως.. το αφηνω συνεχεια στο ρευμα, η μπαταρια μου εχει γραψει μονο 41 κυκλους φορτισης και ειμαι 92% με αρκετες ωρες χρησης καθε μερα.. εχω κανει 2-3 φορες calibration


Τελευταία επεξεργασία από: gog7, 24/11/2014 - 13:31


#3574   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1786 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 24/11/2014 - 13:51

ειμαι κατοχος macbookair εδω και 2 χρονια ακριβως.. το αφηνω συνεχεια στο ρευμα, η μπαταρια μου εχει γραψει μονο 41 κυκλους φορτισης και ειμαι 92% με αρκετες ωρες χρησης καθε μερα.. εχω κανει 2-3 φορες calibration

Φίλε το κλεινεις ποτε ή το εχεις συνεχεια ανοιχτο??

Εγω πραγματικα εχω ακουσει τοσα....εχω διαβασει αλλα τοσα για το θεμα μπαταριας που εχω χασει τη μπαλα!!!Δεν ξερω πραγματικα πως να το χειριστω!Στην πριζα δεν το εχω συνεχεια γιατι δεν μπορω να το εχω συνεχεια και δεν θα ειχα λαπτοπ αν ηταν να το ειχα στην πριζα!Απο την αλλη μολις παει 20% το φορτιζω αφηνοντας το χωρις να το χρησιμοποιω...Και το βραδυ το κλεινω αν και δεν νομιζω να συνεχιζω να το κανω γιατι κατανταει κουραστικο και χανεις και τις οποιες ενημερωσεις θα σου ερχονταν σε κατασταση υπνου...Το θεμα ειναι εκτος απο την μπαταρια μηπως κανει κακο γενικα και στο λαπτοπ η συνεχης λειτουργεια του και ας ειναι σε κατασταση υπνου...??


XS Max 256 Gb Space Gray

#3575 Guest_vagalume13_*

Guest_vagalume13_*

Δημοσίευση 24/11/2014 - 15:34

Μπορώ να το πάρω και απο ελληνικό κατάστημα ή πρέπει να το πάρω αναγκαστικά από την αντίστοιχη χώρα όπου αγοράστηκε το MacBook;

Μέσω online αγοράς απο το store και άμεση ενεργοποίηση;

 

Το Apple Care είναι πρόγραμμα επέκτασης της εγγύησης του κατασκευαστή και ισχύει παγκοσμίως, είτε υπάρχει Apple (Apple Stores) είτε υπάρχουν εξουσιοδοτημένα κέντρα Service (π.χ. infoquest). 

 

Εφ' όσον ο mac έχει αγοραστεί από Αμερική, δεν έχεις θέμα να αγοράσεις το apple care απ' όπου σε βολεύει και εξυπηρετεί οικονομικά, ωστόσο έχε υπόψιν σου, ότι στην παραμικρή ατυχή πιθανότητα μη επιτυχούς ενεργοποίησής του, θα πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία με το Apple Call Center της χώρας που αγοράστηκε ο mac για να σου κάνουν την ενεργοποίηση ενδοσυστημικά. 

 

Ως προς το άχρηστο ή μη του πράγματος, Έχοντας αγοράσει από το 2007, 4 μακ κι άλλες τόσες και διπλάσιες iOS συσκευές, 1 στα 4 μου έβγαλε πρόβλημα 3 μήνες μετά τον πρώτο χρόνο, μετά από πολύ βαριά χρήση επαγγελματική, και αφού ήταν κι από τη σειρά pro (2500 Δολλάρια αρχική αγορά μαζί με apple care). Για καλή μου τύχη, έχοντας apple care, γλίτωσα από την τσέπη μου 700 GBP, αρκετά χρήματα για να τα βάλει κάποιος από την τσέπη του. 

 

Για όλα τα υπόλοιπα, όχι δεν είχα ιδιαίτερα hardwar-ικά προβλήματα, παρά μόνο software, που λόγω επαγγέλματος και ιδιότητας ξέρω να τα διορθώσω και μόνη μου. 

 

Καθενός η γνώμη σίγουρα αποτελεί υποκειμενική προσέγγιση .. 

Δεν παύει όμως να σε κρατάει ασφαλή και ήσυχο, ότι εφ΄όσον έκανες την επένδυσή σου .. αν τυχόν προκύψει το οτιδήποτε, π.χ. δεν δουλεύει το trackpad ή έχεις πρόβλημα με το σκληρό, κτλ θα επιδιορθωθεί χωρίς κανένα απολύτως κόστος. 

 

κι επειδή πολλοί δεν γνωρίζουν ... το apple care σε καλύπτει για τεχνική υποστήριξη είτε αυτό λέγεται software είτε hardware, ανά τον κόσμο όπως προαναφέρθηκε. Επίσης σου καλύπτει και την τηλεφωνική υποστήριξη γι' αυτά τα 3 έτη από τη μέρα αγοράς του υπολογιστή. Συν, ότι σε ανθρώπους που μένουν σε απομακρυσμένες περιοχές (επαρχία, νησιά, κτλ για Ελλάδα, αλλά κάτι αντίστοιχο ισχύει και για εξωτερικό) υπάρχει δωρεάν μεταφορά σε περίπτωση hardware προβλήματος και εφ' όσον δεν προέρχεται η βλάβη από υπαιτιότητα του χρήστη (χτύπημα, πτώση, επαφή με υγρά). 


Τελευταία επεξεργασία από: vagalume13, 24/11/2014 - 15:36


#3576   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/11/2014 - 15:36

Το θεμα ειναι εκτος απο την μπαταρια μηπως κανει κακο γενικα και στο λαπτοπ η συνεχης λειτουργεια του και ας ειναι σε κατασταση υπνου...??


Οσα βιντεακια εχω δει για αυτο το θεμα πχ macmost.com,pc classes online κλπ ολοι λενε πως δεν υπαρχει θεμα αν μπαινει σε sleep.κανενα απολυτως.
discord.gg/ajkUM8J

#3577   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2014 - 15:44

Mac : sleep, shut down, ή συνεχώς ανοιχτό;

 
1. Sleep mode
 
Είναι η συνιστώμενη επιλογή για εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στην εργασία σας. Με το ξύπνημα του μηχανήματος από sleep mode λοιπόν όλα όσα είναι ανοιχτά όπως εφαρμογές, αρχεία, παράθυρα, web pages κλπ. είναι άμεσα διαθέσιμα και πρακτικά χωρίς καθυστέρηση όπως τα αφήσατε. Για τον μέσο χρήστη Mac που επιζητά γρήγορη επιστροφή στην εργασία του, το sleep mode είναι τέλεια επιλογή θα μπορούσε να πει κανείς.
 
Συν : Άμεση συνέχεια, ακριβώς στο σημείο που αφήσατε την εργασία σας. Ενώ μέσω των System Preferences > Energy Saver, μπορείτε -αν θέλετε- να μεταβάλετε τους χρόνους έναρξης sleep. Συνιστάται πάντως να αφήσετε τις εγγενείς ρυθμίσεις.
Πλην : Ήσσονος σημασίας κατανάλωση ενέργειας. Το σύστημα, swap και cache files δεν καθαρίζονται λόγω έλλειψης restart. Ενώ major software updates που απαιτούν reboot πρέπει να εγκατασταθούν με χειροκίνητο restart. Πάντως για καλύτερες επιδόσεις του sleep, απαιτείται το Mac να διαθέτει 4GB RAM ή περισσότερη.
 
Όταν λοιπόν κάνετε χρήση του Mac σε καθημερινή βάση, απλά βάζοντας το σε sleep κατά την νύχτα είναι ενδεχομένως η καλύτερη επιλογή. Πάντως, που και που κάνετε ένα restart του μηχανήματος στα πλαίσια ενός “φρεσκαρίσματος” του συστήματος, που μεταξύ άλλων συνήθως αίρει και δυσλειτουργίες που τυχόν ανέκυψαν στο μεσοδιάστημα.
 
2. Shut down
 
Κλείνοντας το Mac, (πάντοτε από το Apple menu > Shut Down), απαιτείται μακρύτερος χρόνος μέχρις ότου είναι έτοιμο προς χρήση. Θα πρέπει δηλαδή να φορτωθούν οι επιθυμητές εφαρμογές, να ανοίξουν τα σχετικά έγγραφα. Εδώ βέβαια μπορεί να βοηθήσει η επιλογή “Reopen windows when logging back in”.
 
Συν : Εξοικονομεί ενέργεια, δεν καταπονεί το hardware, καθαρίζει την μνήμη, swap και cache files.
Πλην : Θέλει κάποιο χρόνο για boot και για επανάληψη της προηγούμενης δραστηριότητας.
 
Όσοι λοιπόν θέλουν να διασφαλίσουν την μέγιστη διάρκεια ζωής στο hardware και ιδιαίτερα στον μηχανικό δίσκο, το κλείσιμο του μηχανήματος όταν δεν χρησιμοποιείται είναι η βέλτιστη επιλογή. Το κλείσιμο συνιστάται, όταν το μηχάνημα δεν χρησιμοποιείται για περισσότερες από μερικές ημέρες.
 
3. Συνεχής λειτουργία
 
Αυτή η επιλογή αφορά κυρίως σε μηχανήματα που χρησιμοποιούνται σαν servers, ενώ παρουσιάζει ακραία συν & πλην
.
Συν : Το μηχάνημα είναι πάντοτε έτοιμο προς χρήση με άμεση διαθεσιμότητα όλων των εφαρμογών και αρχείων στο σημείο που τα αφήσατε. Διασφαλίζει άμεση πρόσβαση σε SSH server ή σε media center.
Πλην : Συνεχής κατανάλωση ρεύματος, περισσότερη φθορά σε μηχανικούς δίσκους αλλά και σε hardware λόγω πιθανής υπερθέρμανσης. Πιθανές επιβραδύνσεις στο σύστημα, λόγω συσσώρευσης background processes και μείωσης της free RAM.
 
:)

vires acquirit eundo


#3578   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 16:40

βασικα εχω παρατητηση δεξια κ αριστερα κατω στην οθονη οταν εχω ασπρο φοντο μια σκια σαν βρωμια εσωτερικη..... ειχα αγορασει η την εγγυηση τις απλε.

σκεφτομαι να το παω στο καταστημα που το πηρα να το κοιταξει .

Φίλε για αυτές τις σκιές είχα αλλάξει ολόκληρο το πάνελ μέσα στην εγγύηση χωρίς κόστος , άμα έχεις ακόμα εγγύηση πήγαινε καρφί για σέρβις

#3579   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 25/11/2014 - 00:30

Φίλε το κλεινεις ποτε ή το εχεις συνεχεια ανοιχτο??

Εγω πραγματικα εχω ακουσει τοσα....εχω διαβασει αλλα τοσα για το θεμα μπαταριας που εχω χασει τη μπαλα!!!Δεν ξερω πραγματικα πως να το χειριστω!Στην πριζα δεν το εχω συνεχεια γιατι δεν μπορω να το εχω συνεχεια και δεν θα ειχα λαπτοπ αν ηταν να το ειχα στην πριζα!Απο την αλλη μολις παει 20% το φορτιζω αφηνοντας το χωρις να το χρησιμοποιω...Και το βραδυ το κλεινω αν και δεν νομιζω να συνεχιζω να το κανω γιατι κατανταει κουραστικο και χανεις και τις οποιες ενημερωσεις θα σου ερχονταν σε κατασταση υπνου...Το θεμα ειναι εκτος απο την μπαταρια μηπως κανει κακο γενικα και στο λαπτοπ η συνεχης λειτουργεια του και ας ειναι σε κατασταση υπνου...??

το κλεινω ανα δυο-τρεις μερες φιλε! εμενα με βολευει να το εχω μπριζα γιατι το χρησιμοποιω μονο στο σπιτι και τοσο μακρυ καλωδιο που εχει δε χρειαζεται να το βγαλω! 



#3580   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 25/11/2014 - 09:20

 

Mac : sleep, shut down, ή συνεχώς ανοιχτό;

 
1. Sleep mode
 
Είναι η συνιστώμενη επιλογή για εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στην εργασία σας. Με το ξύπνημα του μηχανήματος από sleep mode λοιπόν όλα όσα είναι ανοιχτά όπως εφαρμογές, αρχεία, παράθυρα, web pages κλπ. είναι άμεσα διαθέσιμα και πρακτικά χωρίς καθυστέρηση όπως τα αφήσατε. Για τον μέσο χρήστη Mac που επιζητά γρήγορη επιστροφή στην εργασία του, το sleep mode είναι τέλεια επιλογή θα μπορούσε να πει κανείς.
 
Συν : Άμεση συνέχεια, ακριβώς στο σημείο που αφήσατε την εργασία σας. Ενώ μέσω των System Preferences > Energy Saver, μπορείτε -αν θέλετε- να μεταβάλετε τους χρόνους έναρξης sleep. Συνιστάται πάντως να αφήσετε τις εγγενείς ρυθμίσεις.
Πλην : Ήσσονος σημασίας κατανάλωση ενέργειας. Το σύστημα, swap και cache files δεν καθαρίζονται λόγω έλλειψης restart. Ενώ major software updates που απαιτούν reboot πρέπει να εγκατασταθούν με χειροκίνητο restart. Πάντως για καλύτερες επιδόσεις του sleep, απαιτείται το Mac να διαθέτει 4GB RAM ή περισσότερη.
 
Όταν λοιπόν κάνετε χρήση του Mac σε καθημερινή βάση, απλά βάζοντας το σε sleep κατά την νύχτα είναι ενδεχομένως η καλύτερη επιλογή. Πάντως, που και που κάνετε ένα restart του μηχανήματος στα πλαίσια ενός “φρεσκαρίσματος” του συστήματος, που μεταξύ άλλων συνήθως αίρει και δυσλειτουργίες που τυχόν ανέκυψαν στο μεσοδιάστημα.
 

 

 

Εγώ τον βάζω πάντα σε sleep εκτός από μια φορά την εβδομάδα που τον κλείνω τελείως. Έχω ssd δίσκο όμως και όχι μηχανικό.

 

Επηρεάζεται o ssd από αυτό;



#3581   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2014 - 10:33

Εγώ τον βάζω πάντα σε sleep εκτός από μια φορά την εβδομάδα που τον κλείνω τελείως. Έχω ssd δίσκο όμως και όχι μηχανικό.

 

Επηρεάζεται o ssd από αυτό;

 

Ο SSD είναι τρίτου κατασκευαστή ;. 


vires acquirit eundo


#3582   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1786 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 25/11/2014 - 15:17

Ο SSD είναι τρίτου κατασκευαστή ;. 

 

Λογικα οχι αλλα τι σχεση εχει αυτο??


XS Max 256 Gb Space Gray

#3583   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2014 - 16:14

Λογικα οχι αλλα τι σχεση εχει αυτο??

 

 

Με την έλευση του Yosemite, δεν υποστηρίζεται πλέον το trim σε μη εργοστασιακά εγκαταστημένους δίσκους SSD.

Για να μην ανακύψουν λοιπόν προβλήματα, συνιστάται μεταξύ άλλων ο δίσκος να τροφοδοτείται με ρεύμα και όταν

το μηχάνημα μπαίνει σε sleep mode.


vires acquirit eundo


#3584   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2014 - 17:07

Ρε παιδιά,εχω μπερδευτεί λίγο με το τι να κάνω όσον αφορά την αγορά Apple Care από τον "βασιλιά" με αποστολή κωδικού ηλεκτρονικά.

 

Έψαξα στο internet για παρόμοιες περισπτώσεις και έχουν αναφερθεί περιστατικά που ο κωδικός ήταν fake και ενώ είχε ενεργοποιηθεί η επέκταση,λίγους μήνες αργότερα η Apple την ακύρωνε.

 

Μέχρι και το ebay έχει βγάλει ανακοίνωση να μην γίνονται αγορές συγκεκριμένα για  Apple Care όταν αναφέρεται αποστολή κωδικού ηλεκτρονικά.

 

Λαμβάνοντας υπόψιν,λοιπόν,όλα αυτά συν ότι ο βασιλιάς είναι και λίγο λαμόγιο,έχω αρχίσει να προβληματίζομαι.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;



#3585   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/11/2014 - 17:13

Θες απόδειξη με το serial number και κουτι.. Μην πάρεις απο τον βασιλιά θα έλεγα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες