Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3691   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 15/12/2014 - 16:52

 Επανεγκατάσταση του OS X εννοείς ;.

ναι αν ειναι εύκολο....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3692   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2014 - 21:11

Αν πάει κάτι στραβά με εφαρμογή, παίρνει δρόμο αυτή απο το μηχανάκι, οχι το OS.
Προσπάθησε να ξεχάσεις τη φιλοσοφία των windows, θα κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη...

#3693   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/12/2014 - 21:14

ναι αν ειναι εύκολο....

Ποιο μηχάνημα πήρες τελικά φίλε μου?


Once You Go Mac You Never Go Back

#3694   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 15/12/2014 - 22:06

Ένα μίνι Mac για τα δικά μου δεδομένα πάει σφαίρα . Ακόμη μαθαίνω . Το έχω απλός πρέπει να μάθω τα νέα δεδομένα και τη νέα φιλοσοφία . Έχω απορροές αλλά τις λύνω. Δεν έχω ακόμη μάθει το Magic Mouse ? Ακόμη θέλω το δεξί κλικ . Θα το μάθω που θα πάει ....

#3695   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2014 - 22:23

Ένα μίνι Mac για τα δικά μου δεδομένα πάει σφαίρα . Ακόμη μαθαίνω . Το έχω απλός πρέπει να μάθω τα νέα δεδομένα και τη νέα φιλοσοφία . Έχω απορροές αλλά τις λύνω. Δεν έχω ακόμη μάθει το Magic Mouse ? Ακόμη θέλω το δεξί κλικ . Θα το μάθω που θα πάει ....

Κατέβασε κ magicprefs για να απογειώσεις το Magic Mouse. Το δεξί κλικ ενεργοποιήται πάντως

Τελευταία επεξεργασία από: megaloupaixtou, 15/12/2014 - 22:24


#3696   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/12/2014 - 22:30

Ένα μίνι Mac για τα δικά μου δεδομένα πάει σφαίρα . Ακόμη μαθαίνω . Το έχω απλός πρέπει να μάθω τα νέα δεδομένα και τη νέα φιλοσοφία . Έχω απορροές αλλά τις λύνω. Δεν έχω ακόμη μάθει το Magic Mouse ? Ακόμη θέλω το δεξί κλικ . Θα το μάθω που θα πάει ....

Το πήρες με ssd όπως σου είχα πει?


Once You Go Mac You Never Go Back

#3697   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 16/12/2014 - 07:12

Όχι αλλά θα το βάλουμε στην πορεία . Το μηχανάκι πάει αρκετά καλά και με hd . Θέλει και 400 ευρώ δεν ειναι και λίγα

#3698   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2014 - 12:17

Όχι αλλά θα το βάλουμε στην πορεία . Το μηχανάκι πάει αρκετά καλά και με hd . Θέλει και 400 ευρώ δεν ειναι και λίγα

μεγεια υπομονη και πολυ google για τις αποριες σου και εδω φυσικα ;) ....παιξε πολυ με τις Ρυθμισεις εννοωντας να δεις τι κανουν ακριβως,μαθε καλα τους φακελους και την δομη που ειναι στημενοι και γενικα βρες απλους οδηγους που να σε πηγαινουν βημα βημα ωστε να εξοικειωθεις.

ΜΗΝ εγκαθιστας προγραμματα που καθαριζουν κλπ κλπ οπως στα windows.Βαλε ενα καλο player πχ VLC η καποιον αλλο με καλα reviews για τις ταινιες σου

Oτι εγκαθιστας και δεν σου αρεσει βγαζε το αμεσως ...εγω χρησιμοποιω για απεγκατασταση μονιμως το Appcleaner εκτος και αν εχει δικο της unnistall η εφαρμογη,αν και μπορεις απλα να συρεις την εφαρμογη στο καδο.

Eν τελει θα δεις οτι ψαχνοντας θα ανακαλυψεις πολλα υπεροχα μικροπραγματα που θα σε εντυπωσιασουν με την απλοτητα που γινονται.


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 16/12/2014 - 12:17


#3699   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 16/12/2014 - 12:52

μεγεια υπομονη και πολυ google για τις αποριες σου και εδω φυσικα ;) ....παιξε πολυ με τις Ρυθμισεις εννοωντας να δεις τι κανουν ακριβως,μαθε καλα τους φακελους και την δομη που ειναι στημενοι και γενικα βρες απλους οδηγους που να σε πηγαινουν βημα βημα ωστε να εξοικειωθεις.

ΜΗΝ εγκαθιστας προγραμματα που καθαριζουν κλπ κλπ οπως στα windows.Βαλε ενα καλο player πχ VLC η καποιον αλλο με καλα reviews για τις ταινιες σου

Oτι εγκαθιστας και δεν σου αρεσει βγαζε το αμεσως ...εγω χρησιμοποιω για απεγκατασταση μονιμως το Appcleaner εκτος και αν εχει δικο της unnistall η εφαρμογη,αν και μπορεις απλα να συρεις την εφαρμογη στο καδο.

Eν τελει θα δεις οτι ψαχνοντας θα ανακαλυψεις πολλα υπεροχα μικροπραγματα που θα σε εντυπωσιασουν με την απλοτητα που γινονται.

Μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση το λειτουργικό και όλο το στήσιμο. Μου θυμίζει την πρώτη αλλαγή που έκανα σε λειτουργικό από dos σε 3.11 windows . Είχα επίσης τη χαρά να δώ εν έτη 1992 στο στρατό το λειτουργικό  σε apple που ήταν καλύτερα βέβαια από τοτε windows ( έμοιαζε με windows 95) . Σχετικά με το δεξί κλικ την βρήκα την άκρη και αρχίζω να το συνηθίζω και στα δάκτυλα . Θα κατεβάσω και το Applecleaner και magicprefs για να τα δώ . Πάντως δεν μπορώ να πώ ότι είχα και ιδιαίτερα θέμαta  στην προσαρμογή . Αν εξαιρέσουμε λίγο το θέμα των αρχείων που τα έψαχνα και ακόμη τα ψάχνω έχv στήσει το itunes για τις IOS συσκευές  και γενικότερα έχω καλύψει τα βασικά που είχα με windows pc. Τώρα διαβάζω διάφορε θέματα και όντος βρίσκω υπέροχα πράγματα . Επίσης

Μια ερώτηση imovie αρχεια που έχω από ios δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ με mac ????

 

 



#3700   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2014 - 12:57

Μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση το λειτουργικό και όλο το στήσιμο. Μου θυμίζει την πρώτη αλλαγή που έκανα σε λειτουργικό από dos σε 3.11 windows . Είχα επίσης τη χαρά να δώ εν έτη 1992 στο στρατό το λειτουργικό  σε apple που ήταν καλύτερα βέβαια από τοτε windows ( έμοιαζε με windows 95) . Σχετικά με το δεξί κλικ την βρήκα την άκρη και αρχίζω να το συνηθίζω και στα δάκτυλα . Θα κατεβάσω και το Applecleaner και magicprefs για να τα δώ . Πάντως δεν μπορώ να πώ ότι είχα και ιδιαίτερα θέμαta  στην προσαρμογή . Αν εξαιρέσουμε λίγο το θέμα των αρχείων που τα έψαχνα και ακόμη τα ψάχνω έχv στήσει το itunes για τις IOS συσκευές  και γενικότερα έχω καλύψει τα βασικά που είχα με windows pc. Τώρα διαβάζω διάφορε θέματα και όντος βρίσκω υπέροχα πράγματα . Επίσης

Μια ερώτηση imovie αρχεια που έχω από ios δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ με mac :huh:?

 

 

αυτο εννοεις?



#3701   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 16/12/2014 - 13:07

οχι ακριβώς . Τη έχω πάνω σε σκληρό δίσκο . Πάω να την ανοίξω με imovie mac αλλα δεν ανοίγει .......



#3702   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2014 - 13:26

οχι ακριβώς . Τη έχω πάνω σε σκληρό δίσκο . Πάω να την ανοίξω με imovie mac αλλα δεν ανοίγει .......

δεν το βλεπει ετσι?  File > Import > iMovie for iOS Project.



#3703   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 16/12/2014 - 13:29

δεν το βλεπει ετσι?  File > Import > iMovie for iOS Project.

οκ ευχαριστώ . Θα το δοκιμάσω στο σπίτι



#3704   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 16/12/2014 - 13:40

δεν το βλεπει ετσι?  File > Import > iMovie for iOS Project.

Έπίσης θέλω να οργανώσω foto της οικογένειας .. Τις έχω σε εξωτερικό δίσκο . Να τις περάσω σε iphoto ή σε

aperture (αν το έχει που έγω δεν το έχω βρεί ακόμη) . Η φυσική αποθήκευση αυτών των  φωτογραφίών  θα μέινει  στον εξωτερικό δίσκο  και θα έιναι μόνο το view από το iphoto ή μπορώ και να τις κάνω μεταφορά . ΄΄Εγω θα ήθελα να μεταφέρω μέσα στο δίσκο του mac το σύνολο των φωτογραφιών και να τις διαχειριστω με το iphoto .

 

Αυτό που κατάλαβα εγω έιναι μεταφέρο copy paste μέσα στο φάκελο φωτογραφίες φυσική αντιγραφή και μετά ανοίγω το iphoto και τισ διαχειρίζομαι ????????



#3705   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2014 - 14:01

προσωπικα τις εχω περασει στο φακελο φωτογραφιες και εχω φτιαξει τους υποφακελους μου με οτι ονομα θελω και παω εκει οταν θελω να τις δω....iphoto χρησιμοποιω σπανια να σου πω την μαυρη μου αληθεια αν και ειναι γεγονος οτι εχει αρκετες παραμετροποιησεις οι οποιες εμενα απλα δεν με ενδιαφερουν.

Αν θες εσυ φυσικα και μπορεις να τις κανεις Import στη Library του iphoto

 

EDIT Aperture δεν το εχει οποτε πρεπει να το εγκαταστησεις (80$ ?)

Δες και αυτες τις προσφορες της Adobe  αν σε ενδιαφερει η φωτογραφια και η επεξεργασια κλπ κλπ


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 16/12/2014 - 14:11


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 22

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)