Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3721   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 17/12/2014 - 14:51

εσύ τί νομίζεις :huh:

για να το λες .....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3722   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/12/2014 - 14:52

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά λοιπόν.

    1). Το macOS έχει την λειτουργία της προεπισκόπισης με την οποία ανοίγει τους

πιο συνηθισμένους τύπους αρχείων όπως φωτογραφίες, βίντεο, μουσική, χωρίς την ανάγκη

να τρέξει εφαρμογή γι' αυτό. Απλά κλίκ στο αρχείο που θέλουμε να δούμε - ακούσουμε και πατάμε το spacebar.

Αρκετά καλό εργαλείο κατά τη γνώμη μου.

    2). Backup των φωτογραφιών, μπορείς να έχεις σε εξωτερικό δίσκο και γίνεται και μέσα απο το  iPhoto.

    3). Εφόσον έχεις εξωτερικό δίσκο, μπορείς να κρατάς backup μέσω του  time machine (είναι εφαρμογή του macOS)

σε δίσκο που εσύ ορίζεις.

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι. Εκτός και εννοείς time capsule.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, έχω μόλις 2 μήνες το πρώτο μου μακ και δεν μπορώ να είμαι πολύ συγκεκριμένος σε αυτά που λέω, τα μαθαίνω τώρα.

 

Η προεπισκόπιση που λες, είναι μια χαρά.

 

Μέσα από το Iphoto πώς κάνω backup σε εξωτερικό δίσκο?? με την επιλογή εξαγωγή??

 

Εξωτερικό δίσκο έχω, αλλά δεν έχει τόσο χώρο ελεύθερο για να παίρνει backup. Θέλω να πάρω έναν δίσκο μόνο για αυτή τη δουλειά.



#3723   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2014 - 15:18

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, έχω μόλις 2 μήνες το πρώτο μου μακ και δεν μπορώ να είμαι πολύ συγκεκριμένος σε αυτά που λέω, τα μαθαίνω τώρα.

 

Η προεπισκόπιση που λες, είναι μια χαρά.

 

Μέσα από το Iphoto πώς κάνω backup σε εξωτερικό δίσκο?? με την επιλογή εξαγωγή??

 

Εξωτερικό δίσκο έχω, αλλά δεν έχει τόσο χώρο ελεύθερο για να παίρνει backup. Θέλω να πάρω έναν δίσκο μόνο για αυτή τη δουλειά.

Μπορείς να κάνεις μεμονομένο backup μόνο για τις φωτογραφίες σου απο το iPhoto άν εννοείς αυτό για πρόβλημα χώρου.

Ακόμη και να έχεις τη βιβλιοθήκη σου (φωτογραφίες) σε εξωτερικό δίσκο μπορείς και να τις διαβάζει απο εκεί το iPhoto!

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αν δεν έχεις αποθηκευτικό χώρο....

 

Μπορείς με drag & drop να μεταφέρεις όλη την iPhoto Library, αλλά για να την "διαβάσεις" ξανά θα μπορείς μόνο με την εφαρμογή iPhoto.

Αλλιώς μπορείς μεμονομένες φωτό ή events ή ολόκληρη τη βιβλιοθήκη σου να την κάνεις export όπως είπες αλλά, στο παράθυρο διαλόγου

που θα σου βγάλει ρωτάει σε  jpg να κάνει εξαγωγή? εκεί του δίνεις original και αποθηκεύεις όπου θέλεις και διαβάζονται χωρίς απαίτηση κάποιας εφαρμογής οι φωτογραφίες σου.

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: jim clarinetist, 17/12/2014 - 15:24


#3724   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/12/2014 - 15:33

Να κανω και εγω μια γρηγορη ερωτηση. Οταν βλεπεις ενα pdf πως μπορεις να διαλεξεις σε ποια σελιδα θελεις να πας;



#3725   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2014 - 17:20

Να κανω και εγω μια γρηγορη ερωτηση. Οταν βλεπεις ενα pdf πως μπορεις να διαλεξεις σε ποια σελιδα θελεις να πας;

κατι απο αυτα εννοεις?

screenshot_25.png



#3726   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/12/2014 - 17:34

Ναι αλλα δεν μου το ανοίγει με αυτο το προγραμμα ή εστω δεν εχει τις ίδιες επιλογές .

#3727   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2014 - 17:36

για δες εδω

http://www.ehow.com/...xternal-hd.html

για μεταφορα σε φυσική μορφή ....

Για το imovie από ios σε mac θα μου πεί κανεις πως θα μεταφέρω :huh:?

βασικα τις οδηγιες της apple τις ακολουθησες κατα γραμμα?Δηλ μεχρι τελους?

 

Δευτερον...αυτα που μετεφερες στο mac mini με copy paste και λες οτι δεν τα αναγνωριζει....πατας File->Import media (η καπως ετσι) και στο παραθυρο που ανοιγει αν επιλεξεις ....

screenshot_26.png

 

δεν τα βλεπει?



#3728   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2014 - 17:39

Ναι αλλα δεν μου το ανοίγει με αυτο το προγραμμα ή εστω δεν εχει τις ίδιες επιλογές .

το adobe reader X ειναι



#3729   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/12/2014 - 18:01

Με προεπισκοπηση το ανοιγει οποτε θα βαλω το adobe, σε ευχαριστω!



#3730   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9788 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2014 - 18:22

Με προεπισκοπηση το ανοιγει οποτε θα βαλω το adobe, σε ευχαριστω!

Εφη και με το Preview αν πας επανω στο View->Thumbnails και το τσεκαρεις θα σου εμφανισει πλαινη στηλη με προεπισκοπηση των σελιδων



#3731   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/12/2014 - 18:23

Εφη και με το Preview αν πας επανω στο View->Thumbnails και το τσεκαρεις θα σου εμφανισει πλαινη στηλη με προεπισκοπηση των σελιδων


Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ !

#3732   geolibit

geolibit

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2014 - 18:27

Παιδια εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε

Ειμαι καινουργιος στο χωρο τον mac και προσπαθω να αντιγραψω αρχεια σε ενα φλασακι και δεν μπορω.

Εχω κατεβασει το tuxera ntfs και ενω στις πληροφοριες στο φλασακι λεει οτι ειναι για αναγνωση και εγραφη και εχει αρκετο ελευθερο χωρο δεν κανει εγραφη και λεει οτι δεν υπαρχει χωρος,τι κανω λαθος?



#3733   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/12/2014 - 19:24

Μπορείς να κάνεις μεμονομένο backup μόνο για τις φωτογραφίες σου απο το iPhoto άν εννοείς αυτό για πρόβλημα χώρου.
Ακόμη και να έχεις τη βιβλιοθήκη σου (φωτογραφίες) σε εξωτερικό δίσκο μπορείς και να τις διαβάζει απο εκεί το iPhoto!
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αν δεν έχεις αποθηκευτικό χώρο....

Μπορείς με drag & drop να μεταφέρεις όλη την iPhoto Library, αλλά για να την "διαβάσεις" ξανά θα μπορείς μόνο με την εφαρμογή iPhoto.
Αλλιώς μπορείς μεμονομένες φωτό ή events ή ολόκληρη τη βιβλιοθήκη σου να την κάνεις export όπως είπες αλλά, στο παράθυρο διαλόγου
που θα σου βγάλει ρωτάει σε jpg να κάνει εξαγωγή? εκεί του δίνεις original και αποθηκεύεις όπου θέλεις και διαβάζονται χωρίς απαίτηση κάποιας εφαρμογής οι φωτογραφίες σου.

για να τις έχεις αποθηκευμένες σε εξωτερικό δίσκο και να τις βλέπεις στο iPhoto χωρίς να τις μεταφέρεις στο Mac πώς γίνετε?
...και όταν θα προσθέτω καινούριες? θα πρέπει να κάνω κάτι?

#3734   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 17/12/2014 - 21:35

βασικα τις οδηγιες της apple τις ακολουθησες κατα γραμμα?Δηλ μεχρι τελους?

Δευτερον...αυτα που μετεφερες στο mac mini με copy paste και λες οτι δεν τα αναγνωριζει....πατας File->Import media (η καπως ετσι) και στο παραθυρο που ανοιγει αν επιλεξεις ....
screenshot_26.png

δεν τα βλεπει?



Θα το δοκιμάσω και θα σου πω όταν θα είμαι στο Mac . Ευχαριστώ για άλλη μια φορά

#3735   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2014 - 05:31

Υπάρχει δυνατότητα στην εργοστασιακή εφαρμογή Mail, στο πεδίο υπογραφές, να βάλουμε και μια φωτογραφία;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 32

0 μέλη, 32 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες