Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3961   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/02/2015 - 16:41

Στο iPad με βασάνισε και δεν το έβαλα και άψογα οποτε μην τον κανω καραγκιόζη τον υπολογιστη :P , ωραίο ειναι και σε γλιτώνει και απο θήκη..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3962   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2015 - 18:42

Ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την αποθήκευση των φωτογραφιών για να μην επιβαρύνω τον ssd 256 που έχω
Όχι οτι δεν μου φτάνει ο χώρος αφού πάνω από 30gb δεν χρησιμοποιώ ποτέ αλλά για να τον έχω σε καλύτερη κατάσταση
Σκεφτόμουν λοιπόν να πάρω ή ενα φλασάκι 64gb και να τις εχω εκεί ή σε μια κάρτα sdcx και να την έχω μόνιμα στο mbpr
Τι λέτε?
Κάτι σαν αυτό ίσως?
http://www.skroutz.g...3-0-Reader.html

 

 

Δείτε κι αυτό, μπορείς να το πάρεις σκέτο (περιλαμβάνεται micro SD 2GB), ή "πακέτο" σε συνδυασμό με μεγαλύτερη κάρτα μνήμης, εκτός φυσικά αν βρείτε την κάρτα μνήμης φθηνότερα από αλλού. Η συσκευασία περιλαμβάνει και ένα removal tool, για να αφαιρείται εύκολα. Μεταφορικά 3,5€. Έρχεται σε 5-7 μέρες.

 

attachicon.gif20150221_134400929_iOS.jpgattachicon.gif20141229_102247447_iOS.jpg

attachicon.gif20141229_102256493_iOS.jpgattachicon.gif20141229_102427961_iOS.jpg

 

Το είχα αγοράσει μέσω  Amazon όταν ήταν  ακόμα στα σκαριά!  :rolleyes:  

Μου ήρθε μετά από έναν χρόνο! 

 

Από τα πιο όμορφα κονσεπτ, και πιονιερ στην ιδέα η Nifty. (μετά ακλουθήσαν και άλλοι)

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ανταπτορα. Τον πήρα κόκκινο για να κάνει την διαφορα στον Μακ μου. 

 

Με μια 64αρα microSD που του έβαλα, (γιατί η 2αρα που είχε την έτρωγα για πρωινό) και όλα μια χαρα. 

 

Ορσιτε και έναν σκριν σοτ που περνάω αυτή τη στιγμή 11gb βιβλιοθήκη iPhotos στην κάρτα, για να ελευθερώσω χώρο από τον SD μου. 

Συνέχεια θα έχει το iTunes.  B)

 

 

ps: προσέξτε μονο γιατί δεν είναι όλα τα μοντελα ιδια. πχ ο ανταπτορας που είχα για τον MB Air δεν είναι ο ίδιος με του MB Retina!

(οποτε μου έμεινε ο πρώτος σουβενίρ)!

 

Συνημμένο αρχείο  Capture d’écran 2015-02-21 à 17.32.38.png   974.47KB   24 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/02/2015 - 18:49

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#3963   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2015 - 18:45

@donsotiriou

Υπάρχει και στην Ελλάδα για πιο γρήγορα.



#3964   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/02/2015 - 19:00

Με class 10 micro sd πλησιάζει την ταχύτητα του ssd?

#3965   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2015 - 19:08

Καλα, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!  :rolleyes:

 

Η πιο higher end class 10 SDXC μπορεί να φτάσει μέχρι τα 20mb per second. 

 

Όσο δλδ ένας στάνταρτ σκληρος δίσκος. (HDD) ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#3966   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/02/2015 - 19:15

Κοίταγε ένας φίλος μου 13" rmbp με 128gb ssd και ήδη ειναι εκτός budget έλεγα μήπως έπαιρνε αυτο το nifty σε κάποια φάση αλλα δεν αξίζει έτσι που το βλέπω

#3967   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/02/2015 - 20:03

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσεις για το nifty χρήματα αφού είναι σαν θήκη στην ουσία εκτός αν κατάλαβα λάθος
Έχει διαφορά το jet drive της transcedent που είναι με 64gb και υψηλές ταχύτητες 60 περιπου?

Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 21/02/2015 - 20:06


#3968   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2015 - 20:06

Αξίζει για αποθηκεύεις αρχεία που χρειάζεσαι να ανατρέχεις όχι και τόσο συχνά. 

 

Τίποτα φωτός, μουσική, καμια βαρια εφαρμογή που πιάνει χώρο στο iTunes, και γενικά ακόμα όλο το μπάχαλο που έχουν ορισμένοι στο 'γραφείο΄ και τους πιάνει άσκοπα χώρο. 

Άσε που δημιουργεί και καθυστέρηση σε μπουταρισμα ένα γεμάτο γραφείο. 

 

Σίγουρα δεν είναι για να τρέξεις φωτοσοπ μεσα από MSD, αλλα μια να το 'πετάξεις' μεσα image και να το τρέξεις οποτε χρειαστείς (με εγκατάσταση/ανοιγμα στον Μακ) δεν είναι και άσχημο. 

Η παιχνίδια πχ. Υπάρχουν παιχνίδια που θέλουν όλο και περισσότερα γίγα για κατέβασμα. Από 1,5gb τα απλα, μέχρι πάνω από 7, 8 gb τα πιο πολύπλοκα. (Sim's 7.5gb)

 

Επιπλέον  τα φιλμ, βίντεο, φωτός που μπορείς να πάρεις μαζι σου σε ταξίδια, χωρίς να επιβαρύνεις τον δίσκο σου, νομίζω ότι είναι ένα καλο αλτερνατιβ.

 

 


Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσεις για το nifty χρήματα αφού είναι σαν θήκη στην ουσία εκτός αν κατάλαβα λάθος
Έχει διαφορά το jet drive της transcedent που είναι με 64gb και υψηλές ταχύτητες 60 περιπου?

 

 

Θήκη είναι όντως (ανταπτορας) αλλα είναι από αυτούς όπως είδες που δεν εξέχουν από τον Μακ. 

Όλοι οι άλλοι απλοί ανταπτορες, εξέχουν, και ούτε όμορφο δείχνει, ούτε πρακτικό είναι να μπει σε θήκη, τσάντα κτλ, με τον φόβο να σπάσει.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/02/2015 - 20:09

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#3969   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/02/2015 - 20:26


Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσεις για το nifty χρήματα αφού είναι σαν θήκη στην ουσία εκτός αν κατάλαβα λάθος
Έχει διαφορά το jet drive της transcedent που είναι με 64gb και υψηλές ταχύτητες 60 περιπου?

 

 

Επίσης η συγκριμένη είναι φιξαρισμένη στον ανταπτορα αν δεν κάνω λάθος.

Ότι πάρεις πάρεις δλδ. 

Αυτή την στιγμή οι περισσότερες MSD διαβάζουν και γράφουν με γύρω στα 90mb per sec. Ενώ αυτή όντως λίγο παλαιότερης τεχνολογίας msd, γραφει στα 60mb. 

 

Και όσο θα εξελίσσονται οι MSD και θα τρέχουν με μεγαλύτερες ταχύτητες, (read/write) αυτή θα παραμένει με W/R στα 90 και 60 mb αντίστοιχα, ενώ η Nifty σαν σκέτος ανταπτορας θα μπορεί να πάρει την όποια καινούργια MSD βγει στην αγορα. 


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#3970   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/02/2015 - 20:41

Αξίζει για αποθηκεύεις αρχεία που χρειάζεσαι να ανατρέχεις όχι και τόσο συχνά. 

 

Τίποτα φωτός, μουσική, καμια βαρια εφαρμογή που πιάνει χώρο στο iTunes, και γενικά ακόμα όλο το μπάχαλο που έχουν ορισμένοι στο 'γραφείο΄ και τους πιάνει άσκοπα χώρο. 

Άσε που δημιουργεί και καθυστέρηση σε μπουταρισμα ένα γεμάτο γραφείο. 

 

Σίγουρα δεν είναι για να τρέξεις φωτοσοπ μεσα από MSD, αλλα μια να το 'πετάξεις' μεσα image και να το τρέξεις οποτε χρειαστείς (με εγκατάσταση/ανοιγμα στον Μακ) δεν είναι και άσχημο. 

Η παιχνίδια πχ. Υπάρχουν παιχνίδια που θέλουν όλο και περισσότερα γίγα για κατέβασμα. Από 1,5gb τα απλα, μέχρι πάνω από 7, 8 gb τα πιο πολύπλοκα. (Sim's 7.5gb)

 

Επιπλέον  τα φιλμ, βίντεο, φωτός που μπορείς να πάρεις μαζι σου σε ταξίδια, χωρίς να επιβαρύνεις τον δίσκο σου, νομίζω ότι είναι ένα καλο αλτερνατιβ.

 

 

Έξυπνη λύση. Εγώ βολεύτηκα με τον WD My Cloud. 

 

Το κακό όμως με αυτόν όταν είσαι εκτός πρέπει να έχεις internet για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία.



#3971   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/02/2015 - 20:58

Συμφωνώ με τον iLuxus. Και γω το πήρα σχεδόν με το ίδιο σκεπτικό, δηλαδή να έχω τις iTunes/iPhoto Libraries στην κάρτα μνήμης, αλλά όχι για εφαρμογές, για να μη γίνεται και τόσο αισθητή η όποια καθυστέρηση. Για τέτοιου είδους χρήση, η μόνη αισθητή καθυστέρηση θα είναι τη στιγμή της μεταφοράς των βιβλιοθηκών, η οποία όμως θα γίνει άπαξ.

Καλύτερα να μην πας σε fix επιλογή, ειδικά αν σκέφτεσαι για 64GB που σε κάποια στιγμή μπορεί να σου είναι ανεπαρκή, ή να σε περιορίσουν. Σ' αυτή την περίπτωση το Jetdrive θα "αχρηστευθεί", ενώ μια micro SDXC θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε μια άλλη συσκευή που πιθανότατα θα έχεις (φωτογραφική μηχανή, κάμερα κλπ)



#3972   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/02/2015 - 11:39

Οκ τώρα το κατάλαβα έχεις δίκιο
Βασικά νόμιζα ότι όλα έμπαιναν μια χαρά
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα το παρω από σκρουτζ
Αλλά για 64gb πιο προτείνεται να πάρω ( να συνδυαζει καλή τιμή αξιοπιστία και ταχύτητα)

#3973   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 22/02/2015 - 12:42

Από Skroutz αυτή φαίνεται καλή επιλογή. Επώνυμη και γρήγορη.

Τώρα από τιμή, η φθηνότερη στα 128GB είναι στα 115€, οπότε πιστεύω ότι είναι καλή.

 



#3974   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/02/2015 - 13:18

Τέλεια σας ευχαριστώ πολύ
Να μην γεμίζουμε άλλο το τόπικ αν κάποιος έχει ίδια απορία θα κατατοπιστεί :)

#3975   man8os

man8os

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iMac 21.5 , macbook 12

Δημοσίευση 22/02/2015 - 13:21

καλησπερα παιδια ...ειμαι μεσα στα νευρα ....εκανα φορματ το μαc και ειχα κατι σημειωσεις σχετικα με κωδικους στο σημειωματαριο του μαc  που ελεγε σε αυτο το μαc ..

 

ε περιμενα με το που ανοιξω το  mac να τα παρει απο το icloud οπως κ εγινε με της σημειωσεις , απλα οι σημειωσεις που ηταν στο μαc χαθηκανε ¨( καμια ιδεα ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)