Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 00:56

Ε δεν παίζεσαι με τίποτα :P xa xa xa xa.

Δεν ξέρω κάτι άλλο. Θα κοιτάξω και θα σου πω :)


ευχαριστω! για την φωτο που ανεβασα, που δεν μπορω να δω δω την επιλογη yes και no.... τι μποω να κανω??
το παραθηρω δεν μικρενει και η μπαρα δεν φευγει απο εκει ωστε να εχει επιπλεων χορο..τι μπορω να κανω..?? και αν στο μελον το χρειαστω για κατι ποιο σιμαντικο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 04:36

Συνημμένο αρχείο  Στιγμιότυπο 2012-04-09, 5.19.31 π.μ..png   1.06MB   25 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  Στιγμιότυπο 2012-04-09, 5.25.18 π.μ..png   225.56KB   24 λήψεις

δεν εχω ανοιξει τιποτ το ιδιετερο..και τραβαει 3.500+ ραμ..
τι γινετε???
καλα αμα ανοιξω και κατι ακομα χτυπαει 90αρι..
και το μακ ειναι i7 στα 2.8..
ας μου πει κανας εμπειρος...
lymperis (κατω απο το παραθυρο ειναι η σουζη!!!) προσεχε τι θα πεις!

#588   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/04/2012 - 11:27

Το Lion ως γνωστόν είναι μνημοβόρο. Δεν τρέχει κάτι λάθος σε εσένα. Στους περισσότερους έτσι είναι.

Όποτε μπορέσεις χτύπα 2χ4GB ram για να φτάσεις στα οχτώ σύνολο.

Έτσι είμαι κι εγώ και χειρότερα :P

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 09/04/2012 - 11:28

Once You Go Mac You Never Go Back

#589   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/04/2012 - 20:23

Οπως τα λέει ο @Jimmakos είναι!

Μεχρι να πας στα 8 ram, alternative λύση, άνοιξε το terminal και χτυπα την εντολή purge (και ender εννοείται). Θα σου ελευθέρωση την ανενεργή μνήμη που δεν είναι καθόλου λίγη (στην περίπτωση σου μπορεί να είναι και η μισή που σου κρατάει! 2Gb)!

Βεβαια αυτό είναι κάτι προσωρινό, (στην επομενη επανεκκίνηση πάλι τα ίδια) αλλα κάτι είναι και αυτό! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#590   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/04/2012 - 21:21

Δεν είναι τυχαίο πιστεύω που το καλοκαίρι θα έχουμε το Mountain Lion και ας λένε μερικοί ότι θέλουν...

Το Lion δεν απέδωσε τα αναμενόμενα...Είμαι της άποψης ότι θα μείνει στην ιστορία όπως τα Vista για τα Windows.
Once You Go Mac You Never Go Back

#591   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 22:26

εγώ πάλι το βλέπω μια χαρα να συμπεριφέρεται με lion και με 4 και με 8 και με 2 γίγα μνήμη για καθημερινή χρήση και απλα πράγματα λίγο απ όλα δηλαδή
με καμια παναγια δεν θα το έβαζα σε επίπεδο vista ίσως, σε windows me ίδιο με το xp(snow) αλλα πιο eye candy θέλει βελτίωση σε αρκετά πράγματα αλλα είναι μια χαρα και out of the box
σίγουρα περίμενα περισσότερα όμως...τουλάχιστον όχι παιδικά λάθη όπως αυτό με την μνήμη,αν και έχω την αίσθηση ότι απλα την διαβάζει διαφορετικά από τα win γιατί σου δίνει και inactive

το ερώτημα μου είναι από αυτούς που έχουν λίγη ελεύθερη μνήμη τι προβλήματα αντιμετωπίζεται στην χρήση ?

#592   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 22:51

Οπως τα λέει ο @Jimmakos είναι!

Μεχρι να πας στα 8 ram, alternative λύση, άνοιξε το terminal και χτυπα την εντολή purge (και ender εννοείται). Θα σου ελευθέρωση την ανενεργή μνήμη που δεν είναι καθόλου λίγη (στην περίπτωση σου μπορεί να είναι και η μισή που σου κρατάει! 2Gb)!

Βεβαια αυτό είναι κάτι προσωρινό, (στην επομενη επανεκκίνηση πάλι τα ίδια) αλλα κάτι είναι και αυτό! ;-)

το εκανα και εμεινα!!!! απο 76% που χρησημοποιουσε επεσε στα 41!!!!!

#593   atma

atma

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 22:55

Στο MBA με SSD και 4 g ram το Lion τρέχει άνετα. Το ίδιο και σε iMac late 08 με SSD...

#594   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/04/2012 - 23:00

Πολλές φορές που το έχω ζορίσει οταν μένει απο μνήμη αρχίζει τα lagarismata.

Δεν ειναι θέμα ότι την δείχνει διαφορετικά απο τα win. Έχουν κάνει πατάτα στο συγκεκριμένο θέμα.

Διότι η inactive στην ουσία είναι κι αυτή ελεύθερη μνήμη και οταν χρειαστεί το σύστημα την απελευθερώνει...

Έλα ντε όμως που δεν το κάνει ενώ δίνοντας την εντολή purge στον terminal την αποδεσμευει αμέσως.

Το Vista το λέω για την apple. Ακόμα κι έτσι εννοείται πως το Lion είναι ανώτερο. Απλά για την ιστορία της Apple δεν θα είναι για εμένα απο τα καλύτερα λειτουργικά που εχει βγάλει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#595   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/04/2012 - 23:05

Οταν μπαίνει ο παράγοντας ssd στην μέση εννοείται πως θα τρέχει άνετα.

Σε παλαιότερα MacBook με Core 2 Duo και μηχανικό δίσκο τα πράγματα είναι δύσκολα...

Όπως επίσης είναι μεγα λάθος απο την πλευρά της σε ένα τόσο βαρύ για τα δεδομένα της Apple να δίνει π.χ το Mac min με 2GB RAM που δεν φτάνουν ούτε για serfing με την κατανάλωση που εχει ο Safari.
Once You Go Mac You Never Go Back

#596   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 23:28

μου μιλάς για μηχανήματα που βγήκαν όταν είχες 2αρα γραμμή ιντερνετ
και τώρα δεν σε φτάνουν τα 8,γενικα το ιντερνετ μεγαλώνει και φαίνεται ότι αργεί
σε τι άλλο έχεις παρατηρήσει lags ?ας πούμε στο άνοιγμα κλείσιμο εφαρμογών ? (αλλα και εκεί φταίει ο δίσκος η μάλλον η ταχύτητα του)
τότε δεν είχες appstore για να βάλεις 150 ''μικροεφαρμογες'' , τώρα θες καλύτερο seek time και indexing και φυσικά γρηγορο δίσκο και όχι τόσο πολύ μνημη

Απλα η τεχνολογία προχωράει και ευτυχώς στα σημεία είναι αναβαθμισημα τα mac εκτος από το air (το οποιο για τα σημερινά δεδομένα είναι άριστο πακέτο)

#597   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/04/2012 - 23:39

Όχι δυστυχώς. Μιλάω για μηχανήματα του 2010 και με 8GB RAM. Διότι η Apple λόγω του βασιζοταν στο πολυ καλα στημένο leopard/snow leopard δεν έβαζε πάνω τους επεξεργαστες που βάζει τώρα. Γιατί το συγκεκριμένο λειτουργικό (απο τα καλύτερα που έχουν βγει για εμένα) έτρεχε νεράκι και σε χαμηλούς επεξεργαστες.
Τώρα όμως με το Lion...

Τα μηχανήματα μου είναι όλα με ssd και 8GB RAM και παρ´αυτα οταν το φτάνω στα όρια κολλάει και θέλει να τρεξεις την εντολή στον τερμιναλ. Οταν λέμε κολλάει, κολλάει...
Once You Go Mac You Never Go Back

#598   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 12/04/2012 - 14:20

να κανω μια ερωτηση να μην ανοιγω αλλο ποστ !! ξεκινησα να τρεχω το onlyx και ειμαι στην διαδικασια την παρακατω και εχει κολησει γενιακ θελω να κανω κατι σαν ανασυγκροτηση και κολαει και δεν με αφηνει να κλεισω και το προγραμμα που κολησε εδω !
Αναρτημένη εικόνα

#599   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/04/2012 - 14:26

Πήγαινε αρχικά στον φάκελο utilities και μπες στο disk utilities και κάνε στον δίσκο σου ένα repair disk permissions.

Ύστερα άνοιξε το Onyx και πήγαινε στο Tab - Αutomation και πάτα κάτω δεξιά execute και θα είσαι εντάξει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#600   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 12/04/2012 - 14:29

thanks αλλα τςρα πωσ θα το κλεισω αυτο που τρεχει ¨) -------> onlyx

Τελευταία επεξεργασία από: mplecafe, 12/04/2012 - 14:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες