Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#691   nikos20047

nikos20047

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 11/06/2012 - 15:29

Καλησπέρα
σκέφτομαι να πάρω αυτό http://www.plaisio.g...zer-Abyssus.htm
σίγουρα δεν υπάρχου driver για mac ,το ερώτημα που έχω είναι θα παίζει κανονικά το ποντικί χωρίς driver ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#692   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2012 - 17:39

Καλησπέρα
σκέφτομαι να πάρω αυτό http://www.plaisio.g...zer-Abyssus.htm
σίγουρα δεν υπάρχου driver για mac ,το ερώτημα που έχω είναι θα παίζει κανονικά το ποντικί χωρίς driver ?


Βάση λογικής θα σου δουλεύει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#693   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:11

έρχεται το macbook pro retinaaaaaa 4 αυγούστουυυυ γιουχουυυυυ

Βάση λογικής θα σου δουλεύει.


πουλάω το RAZR mamba μεταχειρισμένο για 50eur αν σου κάνει..!

#694   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 12/06/2012 - 19:52

παιδιά υπάρχει κάτι σαν active wallpaper? δηλαδή εφόσον έχει στα mac accelerometer να είχαμε κάτι σαν νερό ή άμμο ή γενικά κάτι που να κινείται ανάλογα με το orientation ?

#695   oktoa21

oktoa21

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:El Mago

Δημοσίευση 14/06/2012 - 15:30

Καλησπέρα σε όλους.. Ως κάτοχος iPhone (από την πρώτη γενιά) iPod και iPad και όντας απόλυτα ευχαριστημένος έχω αποφασίσει να κάνω το μεγάλο βήμα κα να πάρω τον πρώτο μου Mac.. Το μεγάλο δίλημμα είναι να πάω στον iMac 27'' με τον i7 επεξεργαστή ή στον Macbook Pro με τη retina οθόνη που βγάινουν πάνω κάτω στα ίδια χρήματα;

#696   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 14/06/2012 - 15:37

Καλησπέρα σε όλους.. Ως κάτοχος iPhone (από την πρώτη γενιά) iPod και iPad και όντας απόλυτα ευχαριστημένος έχω αποφασίσει να κάνω το μεγάλο βήμα κα να πάρω τον πρώτο μου Mac.. Το μεγάλο δίλημμα είναι να πάω στον iMac 27'' με τον i7 επεξεργαστή ή στον Macbook Pro με τη retina οθόνη που βγάινουν πάνω κάτω στα ίδια χρήματα;


Το θεμα ειναι απλο.. Αν θες κατι φορητο και να το μεταφερεις και μαζι σου (ελαφρυ) κτλ πας σε macbook pro.. Αν θες κατι πιο σταθερο που δεν θα το μετακινεις πας σε iMac.

#697   oktoa21

oktoa21

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:El Mago

Δημοσίευση 14/06/2012 - 16:00

Σίγουρα θα μου άρεσε να μπορώ να τον μεταφέρω.. Το θέμα όμως είναι ότι ο φορητός που έχω είναι ακόμα σε αξιοπρεπή κατάσταση, ενώ ο σταθερός μου είναι πιο παλιός και ψιλοσέρνεται.. Συν το ότι οι δυνατότητες του iMac είναι νομίζω ότι είναι σαφώς μεγαλύτερες.

#698   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/06/2012 - 18:05

καλησπερα εχω το mcb pro 15 MC712 (i7,4gb ram ,500hd κτλ)
προτεινετε να παω σε lion η οχι ακομα?
αν κανω την αναβαθμηση αφου βγει κ το mountain lion θα πληρωσω κατι εξτρα η 20(lion)+20(mountain lion) ?
ευχαριστω

#699   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 14/06/2012 - 18:08

καλησπερα εχω το mcb pro 15 MC712 (i7,4gb ram ,500hd κτλ)
προτεινετε να παω σε lion η οχι ακομα?
αν κανω την αναβαθμηση αφου βγει κ το mountain lion θα πληρωσω κατι εξτρα η 20(lion)+20(mountain lion) ?
ευχαριστω


Αφού έμεινες με snow leopard μέχρι τώρα γνώμη μου είναι να περιμένεις το mountain, θα γίνεται εγκατάσταση πάνω στο snow χωρίς την ανάγκη του lion..

#700   nikolai919

nikolai919

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Twitter:@mpikasnikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/06/2012 - 18:49

Επίσης σας παραθέτω έναν εκπληκτικό οδηγό για όλους εσάς που σας ήρθαν με pre-installed το Lion για το πως θα το κάψετε σε dvd η usb flash.

Ο οδηγός είναι στα ελληνικά και αναλυτικότατος.

http://www.maclife.g...n-pre-installed


Πολύ καλό ευχαριστώ

#701   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/06/2012 - 11:16

Που θα μπορούσα να βρώ τα καλώδια που χρειάζονται για να εγκαταστήσω έναν ssd σε imac μοντέλο late 2009 21,5.
Ξέρω οτι υπάρχουν έτοιμα κιτάκια με καλώδια και τα εργαλεία που χρειάζονται απο το ifixit και το OWC (πιο φθηνό το δεύτερο) αλλά αν μπορούσα να βρώ τα καλώδια, βασικά της τροφοδοσίας θα μου έβγαινε σίγουρα τζάμπα.

#702   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/06/2012 - 11:20

κοιτα και στο ebay
αλλιώς πας σε αντιπροσωπεία και ζητάς να στον βάλουν (με το ανάλογο κόστος φυσικά)

#703   kinggiorgos

kinggiorgos

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:king.giorgos

Δημοσίευση 17/06/2012 - 11:27

Σίγουρα θα μου άρεσε να μπορώ να τον μεταφέρω.. Το θέμα όμως είναι ότι ο φορητός που έχω είναι ακόμα σε αξιοπρεπή κατάσταση, ενώ ο σταθερός μου είναι πιο παλιός και ψιλοσέρνεται.. Συν το ότι οι δυνατότητες του iMac είναι νομίζω ότι είναι σαφώς μεγαλύτερες.


Να πάρεις φορητό (με κλειστά τα μάτια). Μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και ως σταθερό (συνδέεις οθόνη και πληκτρολόγιο από τον δικό σου σταθερό και ως φορητό, είναι πολύ μα πολύ γρήγορος και όποτε θέλεις τον μεταφέρεις. Ο iMac έχει πιο μεγάλες δυνατότητες αλλά και το MacBook Pro είναι τρομερό μηχάνημα. Στα Mac μην κοιτάς απλά τα specs και το τι έχει μέσα, το OSX μπορεί και αξιοποιεί πλήρως τις δυνατότητες του υλικού που υπάρχει ώστε τη δουλειά σου να την κάνεις είτε σε ένα Air 11' είτε σε ένα Mac Pro ;)

Που θα μπορούσα να βρώ τα καλώδια που χρειάζονται για να εγκαταστήσω έναν ssd σε imac μοντέλο late 2009 21,5.
Ξέρω οτι υπάρχουν έτοιμα κιτάκια με καλώδια και τα εργαλεία που χρειάζονται απο το ifixit και το OWC (πιο φθηνό το δεύτερο) αλλά αν μπορούσα να βρώ τα καλώδια, βασικά της τροφοδοσίας θα μου έβγαινε σίγουρα τζάμπα.


Το upgrade που πας να κάνεις είναι πολύ δύσκολο και μπορεί να κάνεις ζημιά! Προχώρα μόνο αν πιάνουν πολύ τα χέρια σου. Δες και τον οδηγό στο iFixit, αλλά μόνο που πρέπει να βγάλεις το τζάμι τα πράγματα γίνονται παλούκι...

#704   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/06/2012 - 15:27

Που θα μπορούσα να βρώ τα καλώδια που χρειάζονται για να εγκαταστήσω έναν ssd σε imac μοντέλο late 2009 21,5.
Ξέρω οτι υπάρχουν έτοιμα κιτάκια με καλώδια και τα εργαλεία που χρειάζονται απο το ifixit και το OWC (πιο φθηνό το δεύτερο) αλλά αν μπορούσα να βρώ τα καλώδια, βασικά της τροφοδοσίας θα μου έβγαινε σίγουρα τζάμπα.


Ανάλογα πως θες να το κάνεις. Εγώ έχω βγάλει τον 3.5άρη και στην θέση του έβαλα τον SSD. Στην προκειμένη περίπτωση το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να βραχυκυκλώσεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας (διότι δεν κουμπώνει στον 2,5άρη) ώστε να μην δουλεύουν τα ανεμιστηριάκια στο Full.

Έχω φτιάξει ένα μίνι οδηγό.

http://www.iphonehel...849#entry787849

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 17/06/2012 - 15:28

Once You Go Mac You Never Go Back

#705   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/06/2012 - 17:02

Θέλω να τον τοποθετήσω πίσω απο το πίσω απο το DVD χωρίς να αφαίρεσω τον υπάρχοντα σκληρών δίσκο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 38

0 μέλη, 37 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)