Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#751   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/07/2012 - 22:01

Μόνο με Ελληνικό μενού δουλεύει το κέρατο μου. Αλλά τα Ελληνικά δεν τα θέλω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#752   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/07/2012 - 23:42

Με έχει βολεψει αφάνταστα ο Chrome για αυτο,ψάχνω. Στον safari δηλαδη υπαρχει ελληνικος ορθογραφος. Στον chrome το είχα καταφέρει με το λεξικό πριν κάνω εγκατάσταση απο την αρχή αλλα δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει.
Άλλη μια ερώτηση σε εσένα jimmakos. Λες ότι πρεπει να έχουμε τον ίδιο iMac. Ο δικός μου ειναι late 2009 με την μικρή κάρτα γραφικών της nvidia. Πες μου σε παρακαλω αν εσένα σου κάνει κολληματα αν θες να δεις για παράδειγμα ένα βίντεο που τραβήξες απo τό iPhone σου. Μιλάμε για hd video δηλαδή.


Εμένα είναι με την HD κάρτα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όλα τρέχουν απροβλημάτιστα.

Στο άλλο ερώτημα σου, ο Safari με την προσθήκη "Γλωσσικά εργαλεία" που το βρίσκεις στο Site της iSquare έχει κανονικά ελληνικό/αγγλικό ορθογράφο.
Once You Go Mac You Never Go Back

#753   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/07/2012 - 08:44

Δεν με βλεπω να τον κραταω πολυ τον μακακο. Με βλέπω σε λιγο για καινούργιο

#754   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/07/2012 - 16:07

Αμα ψάχνεις τελικά βρίσκεις. Σε Lion λοιπόν όποιος θέλει να έχει στον Chrome Ελληνικό μενού το οποίο συνεπάγεται και Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο ανοίγει το terminal και γράφει τα παρακάτω:
defaults write com.google.Chrome AppleLanguages '(el-GR)'

Την διαδικασία την βρήκα εδώ για μετατροπή σε Αγγλικά.

#755   lukeexecute

lukeexecute

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@lukeexecute
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:32

Γειά σας κι από εμένα.
Είμαι επιτέλους κι εγώ κάτοχος ενός Mac, και συγκεκριμένα του βασικού μοντέλου Macbook Pro Retina.

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αυτού του τοπικ, το οποίο πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο.

Ψάχνω να βρω ένα προγραμματάκι αντίστοιχο του WINRAR, το οποίο θα μου δίνει την δυνατότητα να δημιουργό compressed αρχείο, αλλά password protected.
Το unarchiver δεν δίνει τέτοια δυνατότητα αν δεν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Το μηχάνημα πραγματικά πυροβολάει!

#756   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:46

Γειά σας κι από εμένα.
Είμαι επιτέλους κι εγώ κάτοχος ενός Mac, και συγκεκριμένα του βασικού μοντέλου Macbook Pro Retina.

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αυτού του τοπικ, το οποίο πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο.

Ψάχνω να βρω ένα προγραμματάκι αντίστοιχο του WINRAR, το οποίο θα μου δίνει την δυνατότητα να δημιουργό compressed αρχείο, αλλά password protected.
Το unarchiver δεν δίνει τέτοια δυνατότητα αν δεν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Το μηχάνημα πραγματικά πυροβολάει!


ομορφάαντρα μου!! για δώσε πληροφορίες για το μωρό! βγάλε καμιά φωτό, κάνε μας μια πρώτη εντύπωση και μας που το αναμένουμε :)

#757   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:52

Φαντάζομαι οθονάρα. Θα έχεις πάθει πλάκα έτσι!!!

#758   lukeexecute

lukeexecute

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@lukeexecute
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:53

Εντάξει νομίζω ότι τα reviews που κυκλοφορούν αποτυπώνουν σε μεγάλο βαθμό την πραγματικότητα.

Είναι πολύ όμορφο εξωτερικά και γενικά φοβάμαι μην το χτυπήσω πουθενά και γρατζουνιστεί. Μόνο γάντια δεν φοράω για να το πιάσω.

Η οθόνη του είναι πραγματικά εντυπωσιακή και είναι η ίδια αίσθηση που έχει κάποιος αν συγκρίνει iphone 3GS με iPhone 4/4S.
Τώρα έχω πρόβλημα με την οθόνη του iPad 2 που έχω. Μου φαίνεται βρώμικη!!

Σε ότι αφορά την ταχύτητα πραγματικά έχω πάθει πλάκα...προς το παρόν είναι πιο γρήγορο από μένα!
Βοοτάρει πάρα πολύ γρήγορα!

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω προς το παρόν είναι ότι δεν έχουν αναβαθμιστεί αρκετές εφαρμογές για να εκμεταλλευτούν τα Retina γραφικά, κι έτσι βλέπεις συχνά εικονίδια και fonts που δεν σου αρέσουν στο μάτι.
Ελπίζω ότι αυτό θα αλλάξει γρήγορα.


Εντάξει σίγουρα τα 2500 Ευρώ δεν είναι λίγα κι ενδεχομένως να μπορούσε να είναι και πιο φτηνό, αλλά οκ χαλάλι (εγώ είμαι κι από τους τυχερούς που το περνάω στα έξοδα της εταιρίας κι έτσι γλιτώνω 23% ΦΠΑ, το οποίο δεν είναι κι άσχημο).

#759   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 09/07/2012 - 20:39

Εντάξει νομίζω ότι τα reviews που κυκλοφορούν αποτυπώνουν σε μεγάλο βαθμό την πραγματικότητα.

Είναι πολύ όμορφο εξωτερικά και γενικά φοβάμαι μην το χτυπήσω πουθενά και γρατζουνιστεί. Μόνο γάντια δεν φοράω για να το πιάσω.

Η οθόνη του είναι πραγματικά εντυπωσιακή και είναι η ίδια αίσθηση που έχει κάποιος αν συγκρίνει iphone 3GS με iPhone 4/4S.
Τώρα έχω πρόβλημα με την οθόνη του iPad 2 που έχω. Μου φαίνεται βρώμικη!!

Σε ότι αφορά την ταχύτητα πραγματικά έχω πάθει πλάκα...προς το παρόν είναι πιο γρήγορο από μένα!
Βοοτάρει πάρα πολύ γρήγορα!

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω προς το παρόν είναι ότι δεν έχουν αναβαθμιστεί αρκετές εφαρμογές για να εκμεταλλευτούν τα Retina γραφικά, κι έτσι βλέπεις συχνά εικονίδια και fonts που δεν σου αρέσουν στο μάτι.
Ελπίζω ότι αυτό θα αλλάξει γρήγορα.


Εντάξει σίγουρα τα 2500 Ευρώ δεν είναι λίγα κι ενδεχομένως να μπορούσε να είναι και πιο φτηνό, αλλά οκ χαλάλι (εγώ είμαι κι από τους τυχερούς που το περνάω στα έξοδα της εταιρίας κι έτσι γλιτώνω 23% ΦΠΑ, το οποίο δεν είναι κι άσχημο).


για συνέχισε. πες μας κάτι που δεν ξέρουμε άντε :) βγάλε μια φωτό με το iPad δίπλα

#760   lukeexecute

lukeexecute

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@lukeexecute
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/07/2012 - 21:07

Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και φωτογραφία!
Με τον καιρό θα γράψω περισσότερα για την εμπειρία με το Retina.

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί και νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί, είναι ότι δεν διαβάζει το εξωτερικό σκληρό που χρησιμοποιούσα στα Windows και έχει NTFS format.
Έψαξα λίγο και βρήκα ότι τα Mac διαβάζουν FAT32, αλλά υπάρχει κι ένα προγράμματάκι που λύνει αυτό το θέμα και λέγεται NTFS for Mac.

Αξίζει αυτό το προγραμματάκι ή δεν αξιοποιεί πλήρως την ταχύτητα του δίσκου;

#761   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 09/07/2012 - 21:41

Σε hackintosh που το είχα δοκιμάσει ήταν μια χαρά... Εμένα πάλι διάβαζε τον NTFS δίσκο αλλά δεν έδινε δυνατότητα write... Με το πρόγραμμα αυτό το έλυσα το θέμα...

#762   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/07/2012 - 09:00

Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και φωτογραφία!
Με τον καιρό θα γράψω περισσότερα για την εμπειρία με το Retina.

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί και νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί, είναι ότι δεν διαβάζει το εξωτερικό σκληρό που χρησιμοποιούσα στα Windows και έχει NTFS format.
Έψαξα λίγο και βρήκα ότι τα Mac διαβάζουν FAT32, αλλά υπάρχει κι ένα προγράμματάκι που λύνει αυτό το θέμα και λέγεται NTFS for Mac.

Αξίζει αυτό το προγραμματάκι ή δεν αξιοποιεί πλήρως την ταχύτητα του δίσκου;


Φυσικά και αξίζει, όπως ήταν και στα Windows θα είναι και στον Mac.
Once You Go Mac You Never Go Back

#763   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:28

Γεια σας παιδιά!
Τώρα έκανα κάτι αναβαθμίσεις στον iMac και ενώ τελείωσαν μου εμφάνισε μύνημα οτι η αναβάθμιση του iTunes 10.6.3 καταστράφηκε και ότι θα την κατεβάσει μαζί με τις επόμενες αναβαθμίσεις (επίσης έχει εμφανίσει ένα θαυμαστικό δίπλα απο το iTunes).Μετά όμως που έκανα εγκατάσταση τις αναβαθμίσεις εκτός του iTunes κόλλησε στον έλεγχο για νέο λογισμικό.Πάτάω τερματισμό ενημέρωσης λογισμικού ή ακύρωση αλλά δεν κλείνει και δεν με αφήνει να κάνω όυτε τερματισμό του υπολογιστή.

Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 17/07/2012 - 11:31


#764   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 11:50

Τελικά έκανα επιβολή τερματισμού και όλα οκ.

#765   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/07/2012 - 12:02

και εμένα πριν λίγες ημέρες μου είχε κάνει το ίδιο σε update του itunes. Κατέβασα μετά από την σελίδα της apple την αναβάθμιση και την πέρασα μόνος μου. Δεν ξέρω αν πειράζει έτσι ή αν έχει καμία διαφορά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 24

0 μέλη, 22 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (2)