Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 12 ψήφοι

Cydia - Οδηγός επίλυσης προβλημάτων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2851 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   gkanetidis

gkanetidis

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2009 - 01:55

Εγω μπαινω στο Terminal,παταω su και δε μου ζηταει κωδικο για να συνεχισω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/11/2009 - 09:03

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!Εβαλα το source ip.opda.com.cn/cydia/ μου κανει downloading packages αλλα μετά πετάει error !μαλλον ειναι down o server τους!Ομως δεν είχα βάλει ποτέ αυτό to source στο ΙPHONE!


Απο τα λεγομενα σου στην αρχη που ηθελες να βγαλεις το Cydia, καταλαβα οτι ειχες προβλημα με το Cydia καθαυτο και αργοτερα με καποιο source που ειχες βαλει. Δεν το ξεκαθαρισες απο την αρχη, τι προβλημα ειχες ακριβως...
και το να μπλεξεις με εντολες και απεγκαταστασεις σε εβαλε μαλλον σε φασαρια... 8)

Αλλα αφου οπως λες δεν το εβαλες ποτε το source, τοτε ναι, εχει προβλημα ο server τους και δεν μπορεις να κανεις fetch τα καταλληλα αρχεια...

οποτε εισαι τωρα οκ με το Cydia γενικοτερα?

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 25/11/2009 - 09:04


#93   leuterismarkakis

leuterismarkakis

    iPH Enthousiast

  • 419 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:iLeuteris

Δημοσίευση 25/11/2009 - 09:41

Καλήμερα ναι δικό μου λάθος!Το cydia δουλεύει κανονικά απλός το μνμ μου βγάζει στην αρχή και είναι σπαστικό!:)Ναι μια χάρα δολέυει το iphone !Σε ευχαριστώ και πάλι

#94   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/11/2009 - 19:42

Εγω μπαινω στο Terminal,παταω su και δε μου ζηταει κωδικο για να συνεχισω.


οταν ανοιγεις το terminal κανονικα σε βγαζει σε αυτο το prompt:

iphonename:~ mobile$

εχεις δηλαδη μπει σαν χρηστης mobile. για να μπεις σαν root, πατας su

και εκει ζηταει password. Ετσι πρεπει να συμπεριφερεται το terminal...

αν εισαι ηδη root, θα ειναι καπως ετσι: iphonename:/var/mobile root#

αν εδω πατησεις su δεν θα σου βγαλει κατι αλλο. εισαι ηδη root.

δοκιμασε αν θες και
su - mobile (πρεπει να σε παει σε χρηστη mobile χωρις να ζητησει password) ή su - root

#95   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2009 - 19:46

Αναρτημένη εικόνα
παιδια παω να κατεβασω απο το senctions-themes9complete)-και οποιο και να επιλεξω μ βγαζει τ παραπανω..δωστε μου τα φωτα σας

#96   Lan

Lan

    iPH Member

  • 278 μηνύματα

Δημοσίευση 27/11/2009 - 08:58

Δεν μπορω να κανω SSH στο τηλ. γιατι δεν εχω εγκαταστησει τπτ απο CYDIA. SBsettings, SSH και τα σχετικα. μετα το jailbreak δεν εμπαινε στο CYDIA...εμπαινε αλλα στο load στην αρχη αρχη μολις ανοιγε με πετουσε εξω, crashaρε...ουτε με terminal με αφηνει...
ip: 127.0.0.1
user: root
pass: alpine
τπτ...με usb καλωδιο. και με iphonebrowser και με tunnel και με PUTTY ακομα...τπτ!!!!

αν δεν μπορω να κανω SSH πως αλλιως μπορω να βγάλω και να βάλω ξανα CYDIA? το εκανα install επανελημενα απο το blackrain αλλα μπα...τπτ!!!
Κατεβασα και ενα tool για το cache...μπα...τζιφος. τπτ...!!!

τι αλλο παιζει?
iphone 3g 16 gb me 3.2.1 firmware!

thx

#97   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/11/2009 - 10:00

κοιτα, απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι το Cydia δεν εχει εγκατασταθει σωστα απο την αρχη (μεσω του blackra1n) και δεν ανοιγει.

αρα λοιπον:

1. δεν μπορεις να συνδεθεις με iphonebrowser, tunnel (usb) κτλ γιατι δεν εχεις εγκατεστημενο το afc2add, το οποιο το κατεβαζεις απο Cydia.

2. αφου δεν εχεις SSH (OpenSSL, OpenSSH παλι απο Cydia), δεν μπορεις να συνδεθεις ουτε με PuTTY, WinSCP κτλ..

Προτεινω, αφου το jailbrake ειναι προσφατο και μαλλον δεν εχεις περασει ακομα σχεδον τιποτα στην συσκευη, να μην παιδευτεις αλλο, αλλα να κανεις ενα καθαρο restore. Θα παρει λιγοτερο χρονο και θα εισαι σιγουρος οτι θα παιζει σωστα.

Restore στην 3.1.2 > Set as new iphone (μην κανεις απο backup, ωστε το κινητο να ειναι τελειως καθαρο) > (Jailbrake με το τελευταιο blackra1n (RC3)(κατεβασε το εδω) > κανε εγκατασταση μονο το Cydia (οχι Rock ή Icy) και αφου τελειωσει, πριν ανοιξεις το Cydia, κανε reboot.

Κανονικα δεν πρεπει να εχεις προβλημα, αν ακολουθησεις αυτη την "καθαρη" διαδικασια.

#98   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/11/2009 - 10:10

παιδια παω να κατεβασω απο το senctions-themes9complete)-και οποιο και να επιλεξω μ βγαζει τ παραπανω..δωστε μου τα φωτα σας


δεν εχει προβλημα το cydia. Ο server που προσπαθεις να συνδεθεις για να κατεβασεις το package δεν αποκρινεται (μπορει να ειναι κατω ή busy), οποτε παιρνεις timeout.

δοκιμασε να συνδεθεις μεσω WiFi (αν εισαι με 3G) ωστε να εχεις stable συνδεση με το internet.
Επισης δοκιμασε να κατεβασεις απο καποιο αλλο source ή καποιο αλλο package... για να επιβεβαιωσεις οτι μπορεις γενικα να κατεβασεις απο Cydia.

#99   Lan

Lan

    iPH Member

  • 278 μηνύματα

Δημοσίευση 27/11/2009 - 18:31

οκ το εκανα...restore σε full νεο iphone. μια χαρα μπηκε cydia.!!! :)
τωρα...επαφες, μην. και τα σχετικα απο το προιγουμενο backup πςσ τα περναω μεσα???
κανω restore το backup μου απο το itunes κανονικα??? η θα μου χαλασει παλι την εφαρμογη???

ευχαριστω!

#100   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/11/2009 - 19:57

οι επαφες συγχρονιζονται με το outlook, οποτε με επομενο sync θα ξαναπεραστουν στο κινητο.
αν κανεις restore απο backup μπορει παλι να δημιουργηθει προβλημα.
για να κανεις restore μονο μηνυματα, δεν νομιζω οτι γινεται... εκτος και αν μπορεις να τα κανεις extract απο το ιδιο το backup file και μετα στο κινητο (υπαρχει νομιζω καποιος οδηγος στο forum).. επισης δες αν εχει κρατησει το iTunes το παλιο backup, γιατι εχω την εντυπωση οτι σβηνονται και κραταει μονο το τελευταιο...

#101   skal1965

skal1965

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2009 - 22:11

φιλε μου εχω το 3GS. εχω κανει την εγκατασταση του Cydia και λειτουργει κανονικα. κατεβαζω και apps απο το Cydia store. οταν ομως προσπαθησω να κανω εγκατασταση apps που εχω κατεβασει απο το internet, το itunes μου βγαζει error. τι κανω λαθος?

#102   skal1965

skal1965

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2009 - 22:28

πες μου αν θελεις και για την εφαρμογη Rock. ειναι κατι σαν το Cydia ? μην με παρεξηγεις για τις ερωτησεις μου, ειμαι αρχαριος με το iphone

#103   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2009 - 22:29

φιλε μου εχω το 3GS. εχω κανει την εγκατασταση του Cydia και λειτουργει κανονικα. κατεβαζω και apps απο το Cydia store. οταν ομως προσπαθησω να κανω εγκατασταση apps που εχω κατεβασει απο το internet, το itunes μου βγαζει error. τι κανω λαθος?

έχεις προσθέση το appsync?

#104   geomyk

geomyk

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2009 - 23:00

Γεια σας,μεχρι και πριν καποιες ωρες το cydia λειτουργουσε κανονικα και εβλεπα τα sources.Περασα και καποια games απο το pc,αλλα τωρα οταν παω να μπω στο cydia,καθως φορτωνει μου πεταει Error:Database Encountered a section with no Package: header και δεν μου βρησκει packages στο section.Ξερετε τι μπορει να φταιει?

#105   skal1965

skal1965

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2009 - 23:01

οχι. πες μου πως?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες